FamousWhy.ro Forum: Cine A Scris Biblia? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cine A Scris Biblia?

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 14 October 2007 - 04:13 PM


Mi-a aparut aceasta curiozitate in urma citirii raspunsurilor la subiectele de aici... de la sub-forumul de Religie si Spiritualitate.

Se pare ca cel sau cei care au scris Bibilia nu prea au tinut cont de legile fizicii sau ale matematicii si pe masura ce au trecut anii imaginatia celor care au cazut in aceasta patima dedicandu-si viata bisericii au mers prea departe cu aceste crezuri si idei cum ar fi aceea ca "Iarna a aparut ca anotimp in urma pacatelor facute de oameni".

Tin sa precizez ca in 25 de ani de viata anul trecut a fost primul an in care in Craiova nu am vazut zapada absolut deloc iar vremea a fost usor comparabila cu cea de toamna. Luand in consideratiune ca in acest oras sunt cei mai multi infractori internationali si cei mai multi pacatosi ... vin iar cu o alta intrebare : "De ce nu am avut zapada chiar deloc, cand daca ne luam dupa Biblie ar fi trebuit sa fie de cel putin 2m?"

Cine stie sa raspunda la aceste intrebari sa o faca fara a folosi citate sau cifre din versiuni de Biblii sau Scripturi.
0

#2 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 14 October 2007 - 05:36 PM

View PostAdi Barb, on Oct 14 2007, 07:13 AM, said:

Mi-a aparut aceasta curiozitate in urma citirii raspunsurilor la subiectele de aici... de la sub-forumul de Religie si Spiritualitate.

Se pare ca cel sau cei care au scris Bibilia nu prea au tinut cont de legile fizicii sau ale matematicii si pe masura ce au trecut anii imaginatia celor care au cazut in aceasta patima dedicandu-si viata bisericii au mers prea departe cu aceste crezuri si idei cum ar fi aceea ca "Iarna a aparut ca anotimp in urma pacatelor facute de oameni".

Tin sa precizez ca in 25 de ani de viata anul trecut a fost primul an in care in Craiova nu am vazut zapada absolut deloc iar vremea a fost usor comparabila cu cea de toamna. Luand in consideratiune ca in acest oras sunt cei mai multi infractori internationali si cei mai multi pacatosi ... vin iar cu o alta intrebare : "De ce nu am avut zapada chiar deloc, cand daca ne luam dupa Biblie ar fi trebuit sa fie de cel putin 2m?"

Cine stie sa raspunda la aceste intrebari sa o faca fara a folosi citate sau cifre din versiuni de Biblii sau Scripturi.

Adi, draga, Biblia nu spune nimic de aparitia iernii datorita pacatului, era doar o ipoteza legata de dinozauri si nicidecum nu avea suport Biblic.
Intradevar sunt cazuri in care legile fizicii sunt anulate sau schimbate in intamplari din Biblie. Binenteles ca acest lucru il poate face Cel care a Creat acest Univers si nu este greu pentru El! Pentru cel care crede in Dumnezeu nu este imposibil, pentru cel care nu crede, este cu semnul intrebarii!
0

#3 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 14 October 2007 - 06:05 PM

Adi, Biblia a fost scrisa de mai multe persoane. Dar eu zic ca nu are rost sa te stresezi.
Biblia cu stiinta nu o sa faca pace nicioadata. Nu avem de unde stii care este adevarul.
Tu trebuie doar sa crezi ca exista ceva mai puternic decat noi acolo sus...fii un om bun fata de tine si fata de restul si asa nu o sa risti nimic, si daca Biblia e adevarata si daca ea nu e. Deznodamantul urmeaza sa'l vedem dupa moarte ;)
0

#4 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 14 October 2007 - 06:21 PM

View PostThrill, on Oct 14 2007, 07:05 PM, said:

Tu trebuie doar sa crezi ca exista ceva mai puternic decat noi acolo sus...fii un om bun fata de tine si fata de restul si asa nu o sa risti nimic, si daca Biblia e adevarata si daca ea nu e. Deznodamantul urmeaza sa'l vedem dupa moarte ;)


Pai eu cred in Dumnezeu insa in limitele normalului, nu am zis ca sunt ateu. Imi fac semnul crucii si stiu notiuni de baza despre religie... insa, in niciun caz nu fac din asa ceva o pasiune si nu pierd timpul toata ziua cu gandul la vise sau la citate din Biblie. A crede in Dumnezeu e una ... si la a face din asa ceva o pasiune atat de mare incat sa iti dedici viata sperantei si visului si sa te izolezi complet de realitate... dupa parerea mea e un pacat mare pe care il fac acei oameni.
0

#5 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 14 October 2007 - 06:25 PM

asa'i...fanatismul e o problema in ziua de azi...multi devin obsedati de religie si uita sa mai traiasca cu adevarat. Dar...tu de ce iti faci cruce? :think: Eu nu imi fac cruce. Nu ii gasesc rostul :D
0

#6 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 14 October 2007 - 06:27 PM


View PostThrill, on Oct 14 2007, 07:25 PM, said:

asa'i...fanatismul e o problema in ziua de azi...multi devin obsedati de religie si uita sa mai traiasca cu adevarat. Dar...tu de ce iti faci cruce? :think: Eu nu imi fac cruce. Nu ii gasesc rostul :D



La nevoie imi fac semnul crucii... cand mai trec pe langa biserici, la inmormantari etc...

View Postcioanas, on Oct 14 2007, 06:36 PM, said:

Adi, draga, Biblia nu spune nimic de aparitia iernii datorita pacatului, era doar o ipoteza legata de dinozauri si nicidecum nu avea suport Biblic.
Intra-devar sunt cazuri in care legile fizicii sunt anulate sau schimbate in intamplari din Biblie. Binenteles ca acest lucru il poate face Cel care a Creat acest Univers si nu este greu pentru El! Pentru cel care crede in Dumnezeu nu este imposibil, pentru cel care nu crede, este cu semnul intrebarii!


La cum decurg lucrurile poti sa fii ferm convins ca la urmatoarea re-editare, treaba cu iarna sau dinozaurii ar fi idei bune care probabil ar fi imbricate printre versete sau cum se numesc acele paragrafe cu numere.

Sunt anulate si contrazise acele legi din cauza imaginatiei celor care au scris-o. Dumnezeu garantat nu are nicio legatura cu ce scrie acolo! In primul rand ca daca ar fi avut ar fi scos o singura editie pentru toata lumea.

Cei care cred in Dumnezeu ar fi bine sa vada numai aspectele reale ale religiei si ale Bibliei.
0

#7 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 14 October 2007 - 07:24 PM

Omul tine neaparat sa ia tot ce scrie-n Biblie mot-a-mot, chiar credeti ca asa a fost scrisa Biblia, mura-n gura?
0

#8 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 14 October 2007 - 10:22 PM

View PostAdi Barb, on Oct 14 2007, 09:21 AM, said:

Pai eu cred in Dumnezeu insa in limitele normalului, nu am zis ca sunt ateu. Imi fac semnul crucii si stiu notiuni de baza despre religie... insa, in niciun caz nu fac din asa ceva o pasiune si nu pierd timpul toata ziua cu gandul la vise sau la citate din Biblie. A crede in Dumnezeu e una ... si la a face din asa ceva o pasiune atat de mare incat sa iti dedici viata sperantei si visului si sa te izolezi complet de realitate... dupa parerea mea e un pacat mare pe care il fac acei oameni.
A fi pasionat de Dumnezeu inseamna al iubi pe El si a asculta de poruncile Lui. Asta inseamna sa fi crestin. Este ca si cum ai avea o sotie si ai spune, ar fi o nebunie sa fiu pasionat toata viata mea de sotia aceasta, s-o iubesc in fiecare zi, s-o ador in fiecare zi, sa stau de vorba in fiecare zi cu ea, sa fiu fascinat de glasul ei si de tot ceea ce ea imi vorbeste in fiecare zi. In cazul asta e clar ori acel baiat nu doreste casatorie, ori nu-i pasa de acea fata.La fel si cu Dumnezeu, atunci cand ti-ai dat seama ca El este Creatorul, El te-a iubit asa de mult incat S-a jertfit pentru tine, cand iti dai seama ca viata ta are sens si esti umplut de dragostea Lui, Il pui pe El pe primul plan in viata ta si traiesti pentru El, ii vorbesti in fiecare zi, si-ti vorbeste in fiecare zi, Il sorbi in fiecare zi, fiindca este Iubitul vietii tale. Nu merge azi cu El si maine fara El sau sa-L iau ca o roata de rezerva, doar cand am nevoie. Dumnezeu vrea sa fie Prietenul nostru, Tatal nostru, Imparatul nostru! Daca dorim sa-L urmam pe El trebuie sa ne lepadam de noi insine, de ambitiile noastre, dumnezeii nostrii (bogatia, betia, rautatea ectc, intr-un cuvant pacatul din noi), sa ne luam crucea in fiecare zi (sa murim fata de lume,firea noastra) si sa calcam pe urmele Lui (sa ascultam de El, sa fim ca El, sa semanam cu El din zi in zi mai mult).MAT 16: 24 Atunci Isus a zis ucenicilor Sai: ,,Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea, si sa Ma urmeze. MAT 7: 21 Nu orisicine-Mi zice: ,,Doamne, Doamne!`` va intra in Imparatia cerurilor, ci celce face voia Tatalui Meu care este in ceruri. LUCA 6: 46 De ce-Mi ziceti: ,Doamne, Doamne!` si nu faceti ce spun Eu? IOAN 14: 15 Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele. Binenteles draga Adi, Dumnezeu nu cere de la nimeni dragoste cu forta. Fiecare iubeste ce crede si ce vrea!Daca Biblia ne prezinta minuni, este ca sa credem ca El este si sa facem voia Lui! Minunile Scripturale ne prezinta pe Dumnezeu ca si Creator, in toata splendoarea Lui. Gandestete un om mort de trei zile sa iese din mormant afara la Cuvantul lui Isus. Dumnezeu depaseste standardele noatre omenesti. Biblia este inspirata de Dumnezeu pe intelesul nostru, de aceea El este autorul Scripturii si oamenii care au scris-o sunt doar slujitorii si uneltele Lui!

View Postaddict, on Oct 14 2007, 10:24 AM, said:

Omul tine neaparat sa ia tot ce scrie-n Biblie mot-a-mot, chiar credeti ca asa a fost scrisa Biblia, mura-n gura?
Biblia nu se ia mot a mot, se tine cont de genul literar in care se afla versetul (naratiune poezie ectc), contextul istoric, cultural, teologic, unitar al Scripturii. Tinand cont de toate acestea sigur Duhul Sfant iti va ajuta sa intelegi Adevarurile Biblice transmise de Dumnezeu noua prin Scriptura!
0

#9 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 14 October 2007 - 10:27 PM

View Postcioanas, on Oct 14 2007, 11:22 PM, said:

A fi pasionat de Dumnezeu inseamna al iubi pe El si a asculta de poruncile Lui. Asta inseamna sa fi crestin. Daca dorim sa-L urmam pe El trebuie sa ne lepadam de noi insine, de ambitiile noastre, dumnezeii nostrii (bogatia, betia, rautatea ectc, intr-un cuvant pacatul din noi), sa ne luam crucea in fiecare zi (sa murim fata de lume,firea noastra) si sa calcam pe urmele Lui (sa ascultam de El, sa fim ca El, sa semanam cu El din zi in zi mai mult).MAT 16: 24 Atunci Isus a zis ucenicilor Sai: ,,Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea, si sa Ma urmeze. MAT 7: 21 Nu orisicine-Mi zice: ,,Doamne, Doamne!`` va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri. LUCA 6: 46 De ce-Mi ziceti: ,Doamne, Doamne!` si nu faceti ce spun Eu? IOAN 14: 15 Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele. Binenteles draga Adi, Dumnezeu nu cere de la nimeni dragoste cu forta. Fiecare iubeste ce crede si ce vrea!Daca Biblia ne prezinta minuni, este ca sa credem ca El este si sa facem voia Lui! Minunile Scripturale ne prezinta pe Dumnezeu ca si Creator, in toata splendoarea Lui. Gandestete un om mort de trei zile sa iese din mormant afara la Cuvantul lui Isus. Dumnezeu depaseste standardele noatre omenesti. Biblia este inspirata de Dumnezeu pe intelesul nostru, de aceea El este autorul Scripturii si oamenii care au scris-o sunt doar slujitorii si uneltele Lui!Biblia nu se ia mot a mot, se tine cont de genul literar in care se afla versetul (naratiune poezie ectc), contextul istoric, cultural, teologic, unitar al Scripturii. Tinand cont de toate acestea sigur Duhul Sfant iti va ajuta sa intelegi Adevarurile Biblice transmise de Dumnezeu noua prin Scriptura!



din ce spui tu eu inteleg ca ar trebui sa devenim fanatici religiosi ca sa putem fi numiti crestini...oare fanaticismul religios nu este un pacat la fel de mare ca acelea pe care le facem cu totii in fiecare zi?
0

#10 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 14 October 2007 - 11:34 PM

View Postkama, on Oct 14 2007, 01:27 PM, said:

din ce spui tu eu inteleg ca ar trebui sa devenim fanatici religiosi ca sa putem fi numiti crestini...oare fanaticismul religios nu este un pacat la fel de mare ca acelea pe care le facem cu totii in fiecare zi?

Daca a face bine, a trai dupa un sistem de valori corect, drept, este fanatism, atunci inseamna ca lumea este cu josul in sus! A fi crestin inseamna sa faci bine celui ce-ti face rau, sa binecuvintezi pe cel ce te blestema, sa ierti pe cel ce-ti greseste, sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti, sa iubesti pe Dumnezeu cu toata puterea ta, cu tot cugetul tau si cu toata nadejdea ta. Daca aceste valori la care se raporteaza un crestin inseamna fanatism, atunci suntem intradevar niste "fanatici"! Mai bine sa am un sistem de valori corect si sa functionez asa cum m-a creat Dumnezeu si sa mi se spuna "fanatic", decat sa am un sistem de valori gresit si sa-mi ruinez viata mea si a altora.
Pana nu am fost un crestin si mi-am ruinat viata in baruri, betii, chefuri, curvie, manie, barfa ectc, am fost pe placul celor mai multi, cand mi-am dat viata lui Isus si am inceput sa traiesc credinta crestina, am devenit un "fanatic ".
Stiu ca unui crestin Biblia si Dumnezeul Bibliei nu-i promite flori pe acest pamant, trebuie sa fie oameni diferiti de ceilalti si pentru aceasta ce-i mai multi nu-i vor accepta:
1PET 4: 3 Ajunge, in adevar, ca in trecut ati facut voia Neamurilor, si ati trait in desfrinari, in pofte, in betii, in ospete, in chefuri si in slujiri idolesti neingaduite.
1PET 4: 4 Deaceea se mira ei ca nu alergati impreuna cu ei la acelas potop de desfriu, si va batjocoresc.
Biblia prezinta pe Fiul lui Dumnezeu pe acest pamant care a rasturnat valorile omenesti, caracterul penetrat de pacat si ne-a prezentat Omul dupa Chipul lui Dumnezeu, de fapt ceea ce ar fi trebuit sa fim noi!
ISAIA 53: 6 Noi rataceam cu totii ca niste oi, fiecare isi vedea de drumul lui; dar Domnul a facut sa cada asupra Lui nelegiuirea noastra a tuturor.
ISAIA 53: 7 Cind a fost chinuit si asuprit, n'a deschis gura deloc, ca un miel pe care -l duci la macelarie, si ca o oaie muta inaintea celor ce o tund: n'a deschis gura.
ISAIA 53: 8 El a fost luat prin apasare si judecata; dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut ca El fusese sters de pe pamintul celor vii si lovit de moarte pentru pacatele poporului meu?
Si cand te gandesti ca versetele de mai sus sau scris cu 700 de ani inainte de venirea Lui Isus pe pamant! Cine poate prezice cu sute de ani inainte si sa se implineasca, doar Dumnezeu! De aceea autorul Bibliei este Dumnezeu!
Sigur ca nu este obligat nimeni sa-L creada pe Dumnezeu Bibliei, fiecare este liber sa creada ce doreste!
0

#11 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 14 October 2007 - 11:56 PM

Daca ar fi asa cum spui tu ... ca "nimeni nu este obligat nimeni sa-L creada pe Dumnezeu Bibliei, fiecare este liber sa creada ce doreste!" atunci de ce apar atatea contradictii. De ce religia nu e in stare sa convinga oameni de stiinta la nivelul celor care ajung sa se regaseasca prin pocainta? Numai oamenii cu un psihic slab si foarte usor influentabili ajung sa spere in vise si in asemenea basme cu ingeri.
Nu zice nimeni sa nu fi credincios, sa nu spui o rugaciune, sa nu iti faci cruce etc...

Quote

Pana nu am fost un crestin si mi-am ruinat viata in baruri, betii, chefuri, curvie, manie, barfa ectc, am fost pe placul celor mai multi, cand mi-am dat viata lui Isus si am inceput sa traiesc credinta crestina, am devenit un "fanatic ".


Ai trecut de la o extrema la alta... parerea mea.

Inca ceva... sistemul de valori e dat de realitatea in care traim! De ce ni s-a intamplat si ce ni se intampla in viata reala... nu in visele si viziunile popilor care se pare ca nu sunt intocmai veridice.
0

#12 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 15 October 2007 - 12:22 AM

View Postcioanas, on Oct 15 2007, 12:34 AM, said:

Daca a face bine, a trai dupa un sistem de valori corect, drept, este fanatism, atunci inseamna ca lumea este cu josul in sus!


Defapt fanatic esti cand ajungi sa impui valorile tale asupra celorlalti prin diverse metode.

View Postcioanas, on Oct 15 2007, 12:34 AM, said:

Si cand te gandesti ca versetele de mai sus sau scris cu 700 de ani inainte de venirea Lui Isus pe pamant! Cine poate prezice cu sute de ani inainte si sa se implineasca, doar Dumnezeu! De aceea autorul Bibliei este Dumnezeu!


E foarte posibil ca oamenii sa fi adaptat defapt faptele la Scriptura ca sa se potriveasca si sa para ca totul a fost prezis...

Biblia a fost scrisa cu inspiratie divina de catre oameni deci e o mare probabilitate ca omul sa fi adaugat/sters/modificat. Plus ca eu cred ca Biblia trebuie interpretata, nu luata toata mot-a-mot.
0

#13 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 15 October 2007 - 12:50 AM

View PostAdi Barb, on Oct 14 2007, 02:56 PM, said:

Daca ar fi asa cum spui tu ... ca "nimeni nu este obligat nimeni sa-L creada pe Dumnezeu Bibliei, fiecare este liber sa creada ce doreste!" atunci de ce apar atatea contradictii. De ce religia nu e in stare sa convinga oameni de stiinta la nivelul celor care ajung sa se regaseasca prin pocainta? Numai oamenii cu un psihic slab si foarte usor influentabili ajung sa spere in vise si in asemenea basme cu ingeri. Nu zice nimeni sa nu fi credincios, sa nu spui o rugaciune, sa nu iti faci cruce etc...
Daca te referi la crestinism ca religie, poti afla ca sunt oameni de stiinta crestini foarte multi, doctori, ingineri, profesori, tehnicieni, astronauti ectc. Crestinii ii gasesti in majoritatea profesiilor de pe acest pamant. Asta deoarece iubesc munca si societatea. Familiile crestine au telul de a scoate oameni de folos societatii, morali, drepti, competenti.Am doua fetite si sunt un model in scoala unde sunt aici in State. Una dintre ele are nota 10 (A) pe linie si cea de-a doua la fel, doar la Muzica are o nota mai mica. Amandoua fac inot, muzica (pian,chitara), patinoar si atunci cand putem iesim in natura, camping. Fac romana cu ele acasa si ma bucur ca sunt un model chiar si in Biserica. Stiu la fel sute de familii care au copii model pentru societate si aici si in Romania. Deasemenea cunosc ingineri,doctori,tehnicieni,ofiteri, oameni de afaceri ectc care sunt in Biserica.A fi crestin inseamna a fi un copil al lui Dumnezeu si a fi de folos societatii. Bisericile ajuta foarte mult saracii, oamenii bolnavi, handicapatii, dependentii de alcool,droguri ectc. Biserica construieste case si fac educatie in Africa, India, Asia si pe intreg pamantul unde saracia, bolile, lipsa educatiei, paganismul sunt o plaga!

Quote

Ai trecut de la o extrema la alta... parerea mea.Inca ceva... sistemul de valori e dat de realitatea in care traim! De ce ni s-a intamplat si ce ni se intampla in viata reala... nu in visele si viziunile popilor care se pare ca nu sunt intocmai veridice.
Daca dumneata intelegi aceasta, eu vreau doar sa va spun ca am trecut de la intuneric lalumina, de la pacat la sfintenie, de la moartea spirituala la viata.Cat despre sistemul de valori, eu cred ca el este dat de Dumnezeu si fiecare este liber sa creada ce vrea. Un copil care creste intr-o familie de betivi, crede ca acela este sistemul de valori corect! Asta nu inseamna ca este si adevarat. Daca ii vei spune unui asemenea copil ca a injura, a te imbata, a te bate nu-i corect, probabil ca te poti alege cu o injuratura si-ti va spune ca el face ce vrea! Noi avem nevoie de un sistem de valori incorupt si corect. Acel sistem nu-l gasim pe pamant (sau venind de pe pamant), fiidca omul este pacatos si nu este dumnezeu. De aceea Oglinda lui Dumnezeu (Sistemul de valori, Scriptura) ne arata in realitate cine suntem. Daca m-as uita intr-o oglinda, as vedea cu adevarat cum arat si totodata as putea sa ma aranjez si sa ma curat in asa fel incat sa pot sa arata bine. Tot la fel Biblia este oglinda sufletului nostru, ne descopera pacatul din noi, imperfectiunea si ne da solutia pentru toate acestea.Daca o carte de inginerie mecanica se ocupa de anumite masini, Biblia se ocupa de sufletul omului, este cartea sufletului si Dumnezeu ne da solutii prin Ea la sufletul nostru! De aceea credem ca Biblia este inspirata de Dumnezeu!2TIM 3: 16 Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, 2TIM 3: 17 pentruca omul lui Dumnezeu sa fie desavirsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.

View Postaddict, on Oct 14 2007, 03:22 PM, said:

Defapt fanatic esti cand ajungi sa impui valorile tale asupra celorlalti prin diverse metode.
Exact! Si-mi pare rau ca trebuie sa recunosc, crestinismul a avut fanatici care au crezut ca trebuie sa se impuna cu sabia in mana si sa forteze oamenii sa creada in Cristos Domnul. Acestia au fost impotriva invataturii Domnului care spune: "Daca voieste cineva sa vina dupa mine"...., deci nu obligat sau cu sabia!Mai rau...inchizitia a dat dovada de fanatism si s-a dovedit diabolica, de-o ferocitate demonica. Asta inseamna fanatism, nu al urma pe Isus si a asculta de El!

Quote

E foarte posibil ca oamenii sa fi adaptat defapt faptele la Scriptura ca sa se potriveasca si sa para ca totul a fost prezis...Biblia a fost scrisa cu inspiratie divina de catre oameni deci e o mare probabilitate ca omul sa fi adaugat/sters/modificat. Plus ca eu cred ca Biblia trebuie interpretata, nu luata toata mot-a-mot.
Exact, astazi foarte multi fac la fel, vor sa asculte Scriptura de ei si nu ei de Scriptura!Sa fi adaugat cineva ceva la Scriptura sau sa fi scos, nu cred. De ce? Deoarece privind in istorie la scribi, cei care faceau copiile manuscriselor (indiferent ca era pergament, papirusuri sau altele) atunci cand ar fi gresit doar o litera, tot documentul era distrus. Nimeni nu-si pune problema sa fi adaugat cineva ceva la operele filozofilor greci, a scriitorilor din vechime, de ce atata suspiciune la Scriptura? Eu cred ca motivul este incomoditatea Scripturii pentru unii oameni care nu-L accepta pe Dumnezeul Bibliei.Doar o parere!
0

#14 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 15 October 2007 - 12:53 AM

Si eu ma cred crestin sa stii insa cum am mai zis... la un alt nivel... pentru ca nu am timp sa ma amagesc singur cu fantasme.

Fara indoiala ca sunt profesori, doctori si savanti crestini insa daca purtam cu ei discutii despre apocalipsa si legatura reala dintre aceasta si Biblie... ma indoiesc complet ca va folosi vreunul din ei citate cu numere in fata din Biblie. Majoritatea vor vorbi despre vreo cadere a unui meteorit... un al 3-lea razboi mondial... un razboi al masinilor si lucruri reale legate de stiinta si dezvoltarea umana care se pot intampla.

Quote

Am doua fetite si sunt un model in scoala unde sunt aici in State. Una dintre ele are nota 10 (A) pe linie si cea de-a doua la fel, doar la Muzica are o nota mai mica. Amandoua fac inot, muzica (pian,chitara), patinoar si atunci cand putem iesim in natura, camping. Fac romana cu ele acasa si ma bucur ca sunt un model chiar si in Biserica.
Stiu la fel sute de familii care au copii model pentru societate si aici si in Romania. Deasemenea cunosc ingineri,doctori,tehnicieni,ofiteri, oameni de afaceri ectc care sunt in Biserica.
A fi crestin inseamna a fi un copil al lui Dumnezeu si a fi de folos societatii. Bisericile ajuta foarte mult saracii, oamenii bolnavi, handicapatii, dependentii de alcool,droguri ectc. Biserica construieste case si fac educatie in Africa, India, Asia si pe intreg pamantul unde saracia, bolile, lipsa educatiei, paganismul sunt o plaga!


Sa va traiasca fetitele si multa bucurie in familie.

Eu vreau sa am 5 copii dintre care 4 baieti si o fata.

Frumoase vorbe din nou despre ce inseamna sa fii crestin si despre realizarile bisericii. Reale, veridice... credibile.

Quote

Exact! Si-mi pare rau ca trebuie sa recunosc, crestinismul a avut fanatici care au crezut ca trebuie sa se impuna cu sabia in mana si sa forteze oamenii sa creada in Cristos Domnul. Acestia au fost impotriva invataturii Domnului care spune: "Daca voieste cineva sa vina dupa mine"...., deci nu obligat sau cu sabia!Mai rau...inchizitia a dat dovada de fanatism si s-a dovedit diabolica, de-o ferocitate demonica. Asta inseamna fanatism, nu al urma pe Isus si a asculta de El!


Vorbele sunt mult mai importante decat sabia. Influenta prin folosirea de naivitatea celor cu un psihic slab e mult mai taioasa decat lama unei sabii.
0

#15 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 15 October 2007 - 03:46 PM

View PostAdi Barb, on Oct 14 2007, 05:13 PM, said:

Mi-a aparut aceasta curiozitate in urma citirii raspunsurilor la subiectele de aici... de la sub-forumul de Religie si Spiritualitate.

Se pare ca cel sau cei care au scris Bibilia nu prea au tinut cont de legile fizicii sau ale matematicii si pe masura ce au trecut anii imaginatia celor care au cazut in aceasta patima dedicandu-si viata bisericii au mers prea departe cu aceste crezuri si idei cum ar fi aceea ca "Iarna a aparut ca anotimp in urma pacatelor facute de oameni".

Tin sa precizez ca in 25 de ani de viata anul trecut a fost primul an in care in Craiova nu am vazut zapada absolut deloc iar vremea a fost usor comparabila cu cea de toamna. Luand in consideratiune ca in acest oras sunt cei mai multi infractori internationali si cei mai multi pacatosi ... vin iar cu o alta intrebare : "De ce nu am avut zapada chiar deloc, cand daca ne luam dupa Biblie ar fi trebuit sa fie de cel putin 2m?"

Cine stie sa raspunda la aceste intrebari sa o faca fara a folosi citate sau cifre din versiuni de Biblii sau Scripturi.

Imi poti arata si mie unde in Biblie scrie ca "Iarna a aparut ca anotimp in urma pacatelor facute de oameni"?

Multumesc.
0

#16 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 15 October 2007 - 05:36 PM

View Postcioanas, on Oct 15 2007, 01:50 AM, said:

Sa fi adaugat cineva ceva la Scriptura sau sa fi scos, nu cred. De ce? Deoarece privind in istorie la scribi, cei care faceau copiile manuscriselor (indiferent ca era pergament, papirusuri sau altele) atunci cand ar fi gresit doar o litera, tot documentul era distrus.


Nu ma refer la gresirea traducerilor sau a copiilor, ci la modificarea datelor primite prin inspiratia divina. Adica o persoana ce-a primit inspiratie divina sa modifice putin un verset pentru ca lui ii pare mai ok altfel...
0

#17 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 15 October 2007 - 09:47 PM

View Postaddict, on Oct 15 2007, 08:36 AM, said:

Nu ma refer la gresirea traducerilor sau a copiilor, ci la modificarea datelor primite prin inspiratia divina. Adica o persoana ce-a primit inspiratie divina sa modifice putin un verset pentru ca lui ii pare mai ok altfel...

Atat de bine se leaga cartile Bibliei incat nu incape indoiala ca acolo este Mana lui Dumnezeu. Pe de alta parte avem in vedere sute de ani intre cartile (unele) Bibliei. De aceea este imposibil ca fiecare scriitor al vreunei carti sa fi facut vreo inventie sau vreo greseala. Avand in vedere in acelasi timp si faptul ca acesti oameni au avut o relatie mult mai apropiata cu Domnul, vorbesc de o apropiere fizica. Asa ca sunt sigur ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu revelat pentru noi oamenii. Biblia ne invata cum sa ne relationam la Dumnezeu si la oamenii din jurul nostru. In acelasi timp ne da indicatii despre medicina, istorie, aparitia omului pe pamant, geografie, scopul omului pe pamant, lumea spirituala, ectc ! Pe langa toate acestea, implinirea profetiilor biblice cu exactitate si intr-un numar atat de mare, este o adevarata minune care ne demonstreaza ca Dumnezeul nostru nu depinde de timp si spatiu, ca si noi oamenii, El este vesnic si stie lucrurile inainte ca ele sa se intample, ne cunoaste din pantecele mamei si ne stie orice alegere in viata, El este in controlul istoriei si viitorul omenirii este in Mana Lui! Sunt atatea sustineri ale Scripturii incat in inima mea nu mai este loc pentru dubii!
Din punct de vedere crestin, Scriptura este Norma la care se raporteaza si ar trebui sa se raporteze orice om!
0

#18 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 15 October 2007 - 09:55 PM

View PostAdi Barb, on Oct 14 2007, 03:13 PM, said:

Se pare ca cel sau cei care au scris Bibilia nu prea au tinut cont de legile fizicii sau ale matematicii si pe masura ce au trecut anii imaginatia celor care au cazut in aceasta patima dedicandu-si viata bisericii au mers prea departe cu aceste crezuri si idei cum ar fi aceea ca "Iarna a aparut ca anotimp in urma pacatelor facute de oameni".


Pe bune... cine a facut asa o afirmatie?? :blink:
0

#19 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 15 October 2007 - 10:01 PM

Asa am citit intr-unul din reply-uri aici pe forum.

Cum ca iarna a aparut in urma potopului ca urmare a pacatelor facute de oameni. Sau poate am inteles gresit.
0

#20 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 15 October 2007 - 10:27 PM

mhm. Da, s-a vorbit despre potop ca fiind o consecinta a pacatului din lume...

Dar eu vad consecintele potopului [in cazul acesta , aparitia iernii si disparitia dinozaurilor :grin: ] ca pe niste chestii care trebuiau sa se intample. Si in plus, faptele descrise in Biblie s-au intamplat pe o perioada lunga de timp. Schimbarile de clima au fost poate inevitabile... si de folos ;)

Cat despre intrebarea ta, ''cine a scris biblia?'' ...ea a fost scrisa de-a lungul a sute de ani de diferiti autori, sub inspiratie divina .Intre scrierea vechiului testament si a noului testament este o prapastie de 400 de ani. Si totusi, biblia este o carte cu caracter istoric, in primul rand, apoi cu caracter profetic, a caror evenimente au fost in parte implinite si poate cel mai important, este o carte cu continuitate si armonie. Capitolele se leaga si contin referinte foarte multe.



Asta ...pentru inceput :D
0

#21 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Post icon  Posted 29 October 2007 - 12:58 AM

View PostProfu, on Oct 28 2007, 12:36 PM, said:

cu alte cuvinte biblia e o porcarie scrisa de "inaltii prelati" ai evului mediu folosita pe post de carte a legii si care, DESIGUR, trebuia sa lase loc liber interpretarii (fie intentionat, ca sa se poata scoate ei la nevoie) si in mod neintentionat, pentru ca acum cateva sute bun de ani, nu se stia la ce grad de evolutie si de comprehensiune se va ajunge...
ba e alba, ba e neagra, in functie de dioptria de la ochelari...


Aş vrea să lămurim chestia asta cu "Biblia este o porcărie" cât mai repede posibil, ok ? :grin:

Deci...să vedem... Biblia este o culegere de scrieri cu caracter religios, asta e clar.
Autorii Vechiului Testament erau oameni cu carte, oameni invăţaţi , sau profeţi... in general. Exemplu?? Moise, de exemplu, a trăit printre egipteni şi a primit o educaţie completă in casa Faraonului. Solomon, a fost considerat un om de o importanţă şi înţelepciune colosală ( întâlnirea dintre el şi regina din Sheba,mentionată în biblie, dar şi după alte surse, nu este fictivă).

Nu prea i-aş îngrămădi pe toti in Evul mediu. Mi-i teamă că până atunci cam toată Biblia fusese legată cap coadă :)

Mai departe. Noul Testament. Pavel, este unul din autorii Noului Testament, un Cilician crescut in Ierusalim, si invăţat de către Gamaliel, în acele vremuri un scolar cu autoritate in Sanhedrin. În ce priveşte autencititatea scrierilor, oamenii au fost contemporani cu Cristos şi aveau responsabilitatea cuvenită de a lua rol de istoric ca orice alt istoric al vremurilor lor .


Pe scurt. "Porcăria" asta a fost scrisă de oameni responsabili... în primul rând. Dar, evident, ca să ştii, tre' să citeşti :grin:
0

#22 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 29 October 2007 - 09:47 AM

N-o sa mai repet de multe ori ca fac afte !

Eu m-am pregatit 4 ani INTENS pentru seminarul teologic, deoarece in copilarie ma pasiona puternic domeniul...Asa ca, crede-ma, am vaste cunostinte (asta inseamna > medie) despre religie.
Asa ca ma deranjeaza partea aia cu "tre' sa citesti, ca sa stii !"

Ideea e ca Biblia a fost scrisa de OM !
Partea aia cu "sub insuflarea duhul sfant" mie-mi suna a boala psihica.
Partea aia cu relatarea istorica a evenimentelor, e alta porcarie pentru ca acum 2000 de ani fenomenele si interpretarea lor era cel putin bizara si exagerata fata de ce e azi !

Biblia a fost tradusa si rastradusa, cel mai probabil, gresit, si supusa interpretarilor si modificarilor de-a lungul veacurilor.
Varianta, finala, ca sa zic asa, cred c-a ramas pe undeva pe la publicatia lui Luther, mai ales ca odata cu inventarea tiparului n-a mai fost nevoie de scriere si traducere de mana foarte multa...greselile erau mai putin frecvente, etc

DAR pana atunci, asta inseamna vreo 2000 de ani de interpretari, traduceri, modificari, etc care nu fac altceva decat sa-mi intareasca ideea ca omenirea are la capatai nimic altceva decat o...porcarie ! ;)
0

#23 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 29 October 2007 - 10:31 AM

View Postcioanas, on Oct 14 2007, 11:34 PM, said:

Daca a face bine, a trai dupa un sistem de valori corect, drept, este fanatism, atunci inseamna ca lumea este cu josul in sus!

Dacă faci toate lucrurile bune cu argumentul că te temi de Dumnezeu, atunci este fanatism! Fiindcă faci ceva impus de o carte...nu ceea ce simți...
0

#24 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 19 December 2007 - 07:35 AM

View PostThrill, on Oct 29 2007, 12:31 AM, said:

Dacă faci toate lucrurile bune cu argumentul că te temi de Dumnezeu, atunci este fanatism! Fiindcă faci ceva impus de o carte...nu ceea ce simți...
Daca nu am fi educati de mici, nu am face multe lucruri. Daca parintii ne educa, sa nu furam si sa nu mintim, noi facem ceva impus de parintii nostrii?Sigur ca nu, noi facem fiindca ne-am convins ca lucrul acesta este bun. Frica de Dumnezeu este aceeasi frica care o are un copil pentru parinte. La fel ca si cresterea fizica , exista o crestere spirituala! Maturitatea in credinta iti aduce stabilitate si experienta, adica o traire in sfintenie si ascultare de Dumnezeu!

View PostProfu, on Oct 28 2007, 11:47 PM, said:

Ideea e ca Biblia a fost scrisa de OM !Partea aia cu "sub insuflarea duhul sfant" mie-mi suna a boala psihica.Partea aia cu relatarea istorica a evenimentelor, e alta porcarie pentru ca acum 2000 de ani fenomenele si interpretarea lor era cel putin bizara si exagerata fata de ce e azi !Biblia a fost tradusa si rastradusa, cel mai probabil, gresit, si supusa interpretarilor si modificarilor de-a lungul veacurilor.Varianta, finala, ca sa zic asa, cred c-a ramas pe undeva pe la publicatia lui Luther, mai ales ca odata cu inventarea tiparului n-a mai fost nevoie de scriere si traducere de mana foarte multa...greselile erau mai putin frecvente, etcDAR pana atunci, asta inseamna vreo 2000 de ani de interpretari, traduceri, modificari, etc care nu fac altceva decat sa-mi intareasca ideea ca omenirea are la capatai nimic altceva decat o...porcarie ! ;)
Daca pentru dumneata, o anumita manifestare a lui Dumnezeu este "boala psihica" sper ca ne dai si noua voie sa gandim altfel.Daca ai auzit de manuscrisele de la Marea Moarta, acestea au inchis gura acelor oameni care spuneau ca dumneata ca manuscrisele au fost modificate. S-au gasit acolo multe manuscrise din Vechiul Testament si se pare ca sunt exact sub aceeasi forma ca si cele din ziua de azi. Chiar daca am compara manuscrisele si traducerile existente din ziua de azi, nu vom gasi mari diferente, decat in modul de exprimare, altfel au acelasi inteles. Binenteles, in afara de traducerea Martorilor lui Iehova care intentionat au modificat textul, pentru a nega Dumnezeirea Domnului Isus.
0

#25 User is offline   lupini Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 08-October 07
  • Idolul Meu:Nu am !

Posted 05 February 2008 - 03:45 PM

View PostAdi Barb, on Oct 14 2007, 06:21 PM, said:

A crede in Dumnezeu e una ... si la a face din asa ceva o pasiune atat de mare incat sa iti dedici viata sperantei si visului si sa te izolezi complet de realitate... dupa parerea mea e un pacat mare pe care il fac acei oameni.

Asta vrea şi diavolul : să nu urmăm prea mult pe Dumnezeu.

View Postaddict, on Oct 14 2007, 07:24 PM, said:

Omul tine neaparat sa ia tot ce scrie-n Biblie mot-a-mot, chiar credeti ca asa a fost scrisa Biblia, mura-n gura?

Evident că nu : păi chiar şi Isus spune că el vorbeşte în pilde, adică în metafore.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users