FamousWhy.ro Forum: Rugaciuni - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Rugaciuni

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 06 September 2007 - 12:47 PM


In afara de "Tatal Nostru" eu personal nu cunosc alte rugaciuni. Am auzit de ele insa nu le-am memorat niciodata.

Cum e bine sa ne rugam? Trebuie sa spunem rugaciuni diferite?
0

#2 User is offline   kappa Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 45
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 06 September 2007 - 12:53 PM

View PostAdi Barb, on Sep 6 2007, 10:47 AM, said:

In afara de "Tatal Nostru" eu personal nu cunosc alte rugaciuni. Am auzit de ele insa nu le-am memorat niciodata.

Cum e bine sa ne rugam? Trebuie sa spunem rugaciuni diferite?


crezi ca acest lucru conteaza?
nu sincer...eu ma gandesc ca atunci cand te rogi poti sa spui orice, doar incerci sa transmiti ceva catre divinitate, nu sa ii reciti o poezie :p
0

#3 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 06 September 2007 - 01:21 PM

Pai si atunci rugaciunile pentru ce mai sunt facute?

Nu sunt ca un fel de sa-si dea Dumnezeu seama ca vorbim cu el... si cum ar spune Andreea Esca, sa intram in legatura directa cu el?
0

#4 User is offline   kappa Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 45
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 06 September 2007 - 01:29 PM

View PostAdi Barb, on Sep 6 2007, 11:21 AM, said:

Pai si atunci rugaciunile pentru ce mai sunt facute?

Nu sunt ca un fel de sa-si dea Dumnezeu seama ca vorbim cu el... si cum ar spune Andreea Esca, sa intram in legatura directa cu el?


pfiuu...pai cam asta se vor...dar daca zici doar Doamne ajuta! sau mai stiu eu ce..oare nu isi da seama? :unsure:
0

#5 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 06 September 2007 - 01:39 PM

Rugăciunile, se spune , că ar fi sursa de comunicare cu Dumnezeu... :) .
0

#6 User is offline   kappa Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 45
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 06 September 2007 - 01:57 PM

View PostAngel, on Sep 6 2007, 11:39 AM, said:

Rugăciunile, se spune , că ar fi sursa de comunicare cu Dumnezeu... :) .


se spune...cine spune asta? :unsure:
0

#7 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 06 September 2007 - 02:02 PM

Profesorii de religie :rofl:
0

#8 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 06 September 2007 - 05:25 PM


View PostAdi Barb, on Sep 6 2007, 01:47 PM, said:

In afara de "Tatal Nostru" eu personal nu cunosc alte rugaciuni. Am auzit de ele insa nu le-am memorat niciodata.

Cum e bine sa ne rugam? Trebuie sa spunem rugaciuni diferite?

Iti porunceste sa te rogi. Asta nu inseamna ca te si asculta.

Ioan 9:31

Ştim că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă

Iacob 4:2-3

2Voi poftiţi, şi nu aveţi; ucideţi, pizmuiţi, şi nu izbutiţi să căpătaţi; vă certaţi, şi vă luptaţi; şi nu aveţi, pentrucă nu cereţi.

3Sau cereţi şi nu căpătaţi, pentrucă cereţi rău, cu gînd să risipiţi în plăcerile voastre.
0

#9 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 06 September 2007 - 05:29 PM

Adica Dumnezeu nu asculta pacatosii? Suna jenant...

Aveam alta impresie despre treaba asta
0

#10 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 06 September 2007 - 05:42 PM


View Postzexelica, on Sep 6 2007, 04:25 PM, said:

Iti porunceste sa te rogi. Asta nu inseamna ca te si asculta.

Ioan 9:31

Ştim că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă

Iacob 4:2-3

2Voi poftiţi, şi nu aveţi; ucideţi, pizmuiţi, şi nu izbutiţi să căpătaţi; vă certaţi, şi vă luptaţi; şi nu aveţi, pentrucă nu cereţi.

3Sau cereţi şi nu căpătaţi, pentrucă cereţi rău, cu gînd să risipiţi în plăcerile voastre.

De fapt, Dumnezeu iartă păcătoşilor. Şi mereu e fericit să-i primească pe cei care se căiesc de greşelile făcute.
0

#11 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 06 September 2007 - 05:47 PM

View PostAngel, on Sep 6 2007, 06:42 PM, said:

De fapt, Dumnezeu iartă păcătoşilor. Şi mereu e fericit să-i primească pe cei care se căiesc de greşelile făcute.

Da, pt ca cei pe care-i iarta i-a ales inainte de intemeierea lumii. Acestia sunt cei care se caiesc. Restul nu.

Romani 9:22-23

22Şi ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Şi arate mînia şi să-Şi descopere puterea, a suferit cu multă răbdare nişte vase ale mîniei, făcute pentru peire;

23şi să-Şi arate bogăţia slavei Lui faţă de nişte vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Nu putem lua credit pt salvare.

Romani 9:16

16Aşa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.
0

#12 User is offline   s_s_s Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 136
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:maramures,cluj
  • Idolul Meu:eu

Posted 06 September 2007 - 05:51 PM

View Postzexelica, on Sep 6 2007, 03:25 PM, said:

Iti porunceste sa te rogi. Asta nu inseamna ca te si asculta.

Ioan 9:31

Ştim că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă

Iacob 4:2-3

2Voi poftiţi, şi nu aveţi; ucideţi, pizmuiţi, şi nu izbutiţi să căpătaţi; vă certaţi, şi vă luptaţi; şi nu aveţi, pentrucă nu cereţi.

3Sau cereţi şi nu căpătaţi, pentrucă cereţi rău, cu gînd să risipiţi în plăcerile voastre.

si atunci cum iti explici faptul ca rugaciunea vamesului a fost ascultata si a fariseului nu ?
0

#13 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 07 September 2007 - 01:32 PM

View Posts_s_s, on Sep 6 2007, 06:51 PM, said:

si atunci cum iti explici faptul ca rugaciunea vamesului a fost ascultata si a fariseului nu ?

Pai......scrie, da' nu citesti cu atentie.

Ioan 9:31

Ştim că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă

Iar, facerea de bine este ROADA Duhului, deci vamesul era deja salvat.

Galateni 5:22

Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia

Ezechiel 36:27

Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Deci, acela care face voia Lui are Duhul, este salvat, si deci..........este ascultat.
0

#14 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 10 September 2007 - 12:16 AM

View PostAdi Barb, on Sep 6 2007, 11:47 AM, said:

In afara de "Tatal Nostru" eu personal nu cunosc alte rugaciuni. Am auzit de ele insa nu le-am memorat niciodata.

Cum e bine sa ne rugam? Trebuie sa spunem rugaciuni diferite?


Si eu tot numai Tatal Nostru o stiu :lol:

Da' sa iti zic... o comparatie...crezi ca profesoarei de Limba Romana i-ar place mai mult sa scrii un comentariu dupa capul tau, sau sa copiezi unul perfect dintr-o carte si sa spui ca l-ai facut tu?

Eu cred ca rugaciunile din cartile de rugaciuni, unele, nu strica. Dar mai frumoase si mai bine primite sunt acelea venite din inima ta, acelea originale. Parerea mea :D
0

#15 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 15 September 2007 - 02:11 PM

pacatosi suntem toti.....un singur om in toata istoria omenirii a fost total lipsit de pacat...si acela se spune ca era insusi Iisus. si daca cunoasteti pilda fiului risipitor veti vedea ca acolo biblia spune ca Dumnezeu ii iarta pe aceia care se caiesc cu adevarat pt pacatele lor. E foarte usor sa spui ca iti pare rau...dra e mult mia greu sa simti cu adevarat poarerea de rau atunci cand esti constient ca gresesti.....
0

#16 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 24 September 2007 - 09:33 PM

Credinta este chimistul-sef al mintii noastre. Atunci cand credinta se impleteste cu gandul, subconstientul incepe imediat sa vibreze, o transmite in echivalentul sau spiritual, si o trimite inteligentei infinite, ca in cazul rugaciunii.

Emotiile credintei, dragostei si sexului sunt cele mai puternice dintre toate emotiile pozitive importante.
0

#17 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 26 September 2007 - 10:18 AM

View PostJewels, on Sep 10 2007, 01:16 AM, said:

Da' sa iti zic... o comparatie...crezi ca profesoarei de Limba Romana i-ar place mai mult sa scrii un comentariu dupa capul tau, sau sa copiezi unul perfect dintr-o carte si sa spui ca l-ai facut tu?

In cazul Bibliei, profa de romana ar trebui sa aibe un set de reguli care sunt scrise, si nu mai trebuie sa stau eu sa ma gandesc ce i-ar place, pt ca ar scrie direct si la obiect ce sa fac. Ce as crde eu, nu ar fi important, ci ce ar vrea ea.

Si as dovedi ca nu o cunosc, daca as desconsidera ce a scris ea ca vrea si m-as lua dupa altii sau dupa mintea mea.

Asta ar fi in cazul Bibliei.

Quote

Eu cred ca rugaciunile din cartile de rugaciuni, unele, nu strica


Biblia are alta parere:

Romani 8:26

26Şi tot astfel şi Duhul ne ajută în slăbiciunea noastră: căci nu ştim cum trebuie să ne rugăm. Dar însuş Duhul mijloceşte pentru noi cu suspine negrăite.
0

#18 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 26 September 2007 - 05:39 PM

View Postzexelica, on Sep 26 2007, 09:18 AM, said:

In cazul Bibliei, profa de romana ar trebui sa aibe un set de reguli care sunt scrise, si nu mai trebuie sa stau eu sa ma gandesc ce i-ar place, pt ca ar scrie direct si la obiect ce sa fac. Ce as crde eu, nu ar fi important, ci ce ar vrea ea.

Si as dovedi ca nu o cunosc, daca as desconsidera ce a scris ea ca vrea si m-as lua dupa altii sau dupa mintea mea.

Asta ar fi in cazul Bibliei.


Pai, profesoara de Romana are reguli. Foloseste-ti imaginatia si scrie ce vrei tu, atat timp cat nu scrii din alte carti.
Iar in cazul Bibliei, ni se spune sa ne rugam din inima.

Quote

Biblia are alta parere:

Romani 8:26

26Şi tot astfel şi Duhul ne ajută în slăbiciunea noastră: căci nu ştim cum trebuie să ne rugăm. Dar însuş Duhul mijloceşte pentru noi cu suspine negrăite.


Foarte, foarte adevarat. Dar tu ai citit vreodata o carte de meditatii spirituale, sau rugaciui ale unor oameni cu dragoste de Dumnezeu? Oare, rugaciunea lor nu poate fi si rugaciunea ta? Daca el se roaga sincer si indemnati de Duhul Sfant, nu pot incuviinta cu amin , nu pot sa ma rog cu aceleasi cuvinte?

Crezi ca este gresit? <_<
0

#19 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 26 September 2007 - 06:08 PM

View PostJewels, on Sep 26 2007, 06:39 PM, said:

Crezi ca este gresit? <_<


DA.

Inafara de resurse analitice care sunt un ajutor in maniera hermenuticii biblice de a compara Scriptura cu Scriptura, altceva sunt comentarii si pareri omenesti.

Sa te rogi inseamna sa-ti faci doleantele cunoscute si sa slavesti pe Dumnezeu. Nu trebuie sa te invete nimeni de ce ai nevoie sau ca Dumnezeu e Atotputernic.
0

#20 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 26 September 2007 - 08:39 PM

zexelica, doar de curiozitate, care este motivul tau pt care crezi exact cuvant cu cuvant ceea ce scrie in Biblie si nu iti formezi pareri proprii, nu te folosesti de inteligenta - care este mai mult decat clar ca o ai - ca sa afli intelesuri ascunse? Presupun ca ai un motiv perfect logic pt care te increzi atat de tare in Biblie, dar care este acela?
0

#21 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 26 September 2007 - 10:53 PM

View Postzexelica, on Sep 26 2007, 05:08 PM, said:

DA.


Atunci, daca tu te rogi cu cineva si el incuviinteaza cu amin la ce zici tu...nu e voie? :star:

Quote

Inafara de resurse analitice care sunt un ajutor in maniera hermenuticii biblice de a compara Scriptura cu Scriptura, altceva sunt comentarii si pareri omenesti.


Imi traduci si mie te rog? :)
eu vorbeam despre rugaciune. Ce treaba are rugaciunea din inima cu resursele analitice si cu hermeneutica ???


Quote

Sa te rogi inseamna sa-ti faci doleantele cunoscute si sa slavesti pe Dumnezeu. Nu trebuie sa te invete nimeni de ce ai nevoie sau ca Dumnezeu e Atotputernic.


Si eu am zis ca te invata cineva? Am zis ca uneori, putem sa ne rugam dupa rugaciunea altora si sa fie facuta in acelasi spirit, in acelasi duh.

Ia psalmii de exemplu. sunt rugaciunile fierbinti facute de altii, pe care tu de multe ori le poti folosi ca sa te rogi.
Tu crezi ca rugaciunea e usoara. Ma intreb cum zici asta unei mame care si-a pierdut copilul, unui om care trece prin depresie? Daca rugaciunea ar fi asa de usoara cum spui tu ca e, sa il poti slavi pe Domnul neconditionat, viata noastra ar fi infinit mai usoara. :dwarf:
0

#22 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 27 September 2007 - 12:16 PM

Quote

Atunci, daca tu te rogi cu cineva si el incuviinteaza cu amin la ce zici tu...nu e voie?

Sa vedem ce scrie in Bibie:

Matei 6:6

Ci tu, cînd te rogi, intră în odăiţa ta, încuie-ţi uşa, şi roagă-te Tatălui tău, care este în ascuns; şi Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti.

Despre cei care fac un show din asta, scrie asa:

5Cînd vă rugaţi, să nu fiţi ca făţarnicii, cărora le place să se roage stînd în picioare în sinagogi şi la colţurile uliţelor, pentruca să fie văzuţi de oameni. Adevărat vă spun, că şi-au luat răsplata.

Quote

eu vorbeam despre rugaciune. Ce treaba are rugaciunea din inima cu resursele analitice si cu hermeneutica ???

Era vorba despre CARTI DE RUGACIUNE. Daca Dumnezeu imi spune ca oamenii nustiu sa se roage, eu ma duc sa citesc ce a visat unu' si altu'?

Quote

Ia psalmii de exemplu. sunt rugaciunile fierbinti facute de altii, pe care tu de multe ori le poti folosi ca sa te rogi.

Psalmii nu sunt facuti de "altu' ". "Altu' " este Dumnezeu, nu este din mintea vreunui om ce scrie in Scriptura.

2 Petru 1:21
Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mînaţi de Duhul Sfînt.

2 Timotei 3:16

Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,

Quote

Ma intreb cum zici asta unei mame care si-a pierdut copilul, unui om care trece prin depresie?

Ii spun ce scrie, nu ce-mi trece mie prin cap.

Daca nu intelege ca asa a vrut Dumnezeu, inseamna ca inca nu e salvata si mai bine s-ar ruga ca Dummnezeu sa-i ierte pacatele. Ala e cel mai mare pericol pt ea, iadul, nu suferinta trupeasca.
0

#23 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 27 September 2007 - 05:34 PM

Mda... ok :) Poate ca ai raspuns ca la carte, dar tot nu ai inteles ce am vrut sa spun eu.
0

#24 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 29 September 2007 - 07:22 PM

Am inteles, insa sentimentalismul nu-si are loc.

Biblia, are un caracter legalistic: scrie, faci!
0

#25 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 02 October 2007 - 02:47 AM

(Iosua 7:6-13)


IOSUA 7:6 Iosua si -a sfisiat hainele, si s'a aruncat cu fata la pamint pina seara inaintea chivotului Domnului, el si batrinii lui Israel, si si-au presarat capul cu tarina.
IOSUA 7:7 Iosua a zis: ,,Ah! Doamne Dumnezeule, pentruce ai trecut pe poporul acesta Iordanul, ca sa ne dai in minile Amoritilor si sa ne prapadesti? De am fi stiut sa raminem de cealalta parte a Iordanului!
IOSUA 7:8 Dar Doamne, ce voi zice, dupa ce Israel a dat dosul inaintea vrajmasilor lui?
IOSUA 7:9 Cananitii si toti locuitorii tarii vor afla; ne vor inconjura, si ne vor sterge numele de pe pamint. Si ce vei face Tu Numelui Tau celui mare?``
IOSUA 7:10 Domnul a zis lui Iosua: ,,Scoala-te! Pentruce stai culcat astfel pe fata ta?
IOSUA 7:11 Israel a pacatuit; au calcat legamintul Meu pe care li l-am dat, au luat din lucrurile date spre nimicire, le-au furat si au mintit, si le-au ascuns printre lucrurile lor.
IOSUA 7:12 De aceea copiii lui Israel nu pot sa tina piept vrajmasilor lor: vor da dosul in fata vrajmasilor lor, caci sint dati spre nimicire; Eu nu voi mai fi cu voi, daca nu nimiciti ce este dat spre nimicire din mijlocul vostru.
IOSUA 7:13 Scoala-te, sfinteste poporul. Spune-le: ,Sfintiti-va pentru mine. Caci asa zice Domnul, Dumnezeul lui Israel: ,In mijlocul tau este un lucru dat spre nimicire, Israele; nu vei putea sa tii piept vrajmasilor tai, pina nu veti scoate lucrul dat spre nimicire din mijlocul vostru.
Haideti sa invatam din textul citit cateva adevaruri legate de rugaciune .Dumnezeu sa faca ca aceste adevaruri sa ne ajute sa intelegem mai bine ce inseamna rugaciunea pentru noi.


1.Rugaciunea este intalnirea intima cu Dumnezeu



-intalnirea personala sau starea de vorba intima cu Dumnezeu
MAT 6:5 Cind va rugati, sa nu fiti ca fatarnicii, carora le place sa se roage stind in picioare in sinagogi si la colturile ulitelor, pentruca sa fie vazuti de oameni. Adevarat va spun, ca si-au luat rasplata.
MAT 6:6 Ci tu, cind te rogi, intra in odaita ta, incuie-ti usa, si roaga-te Tatalui tau, care este in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati.
-rugaciunea in comun ,impreuna cu fratii
MAT 18:19 Va mai spun iaras, ca, daca doi dintre voi se invoiesc pe pamint sa ceara un lucru oarecare, le va fi dat de Tatal Meu care este in ceruri. MAT 18:20 Caci acolo unde sint doi sau trei adunati in Numele Meu, sint si Eu in mijlocul lor.``


2.Rugaciunea nu trebuie sa ia locul neascultarii



IOSUA 7:10 Domnul a zis lui Iosua: ,,Scoala-te! Pentruce stai culcat astfel pe fata ta?
IOSUA 7:11 Israel a pacatuit; au calcat legamintul Meu pe care li l-am dat, au luat din lucrurile date spre nimicire, le-au furat si au mintit, si le-au ascuns printre lucrurile lor.


3.Rugaciunea trebuie facuta cu credinta



IACOV 1:5 Daca vreunuia dintre voi ii lipseste intelepciunea, s'o ceara dela Dumnezeu, care da tuturor cu mina larga si fara mustrare, si ea ii va fi data.
IACOV 1:6 Dar s'o ceara cu credinta, fara sa se indoiasca deloc: pentruca cine se indoieste, seamana cu valul marii, turburat si impins de vint incoace si incolo.
IACOV 1:7 Un astfel de om sa nu se astepte sa primeasca ceva dela Domnul,
IACOV 1:8 caci este un om nehotarit si nestatornic in toate caile sale.
MAT 7:7 Cereti, si vi se va da; cautati si veti gasi; bateti, si vi se va deschide.


4.Rugaciunea trebuie sa fie o mijlocire pentru altii



IOAN 17:9 Pentru ei Ma rog. Nu Ma rog pentru lume, ci pentru aceia, pe cari Mi i-ai dat Tu; pentruca sint ai Tai: -
GEN 18:23 Avraam s'a apropiat, si a zis: ,,Vei nimici Tu oare si pe cel bun impreuna cu cel rau?``


5.Cand te rogi trebuie sa ierti greselile celor din jurul tau



MAT 6:12 si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri (Greceste: Lasa-ne datoriile noastre, cum si noi am lasat pe ale datornicilor nostri.);
MAT 6:14 Daca iertati oamenilor greselile lor, si Tatal vostru cel ceresc va va ierta greselile voastre.
MAT 6:15 Dar daca nu iertati oamenilor greselile lor, nici Tatal vostru nu va va ierta greselile voastre.
0

#26 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 10 October 2007 - 02:24 PM

Romani 8:26

26Şi tot astfel şi Duhul ne ajută în slăbiciunea noastră: căci nu ştim cum trebuie să ne rugăm. Dar însuş Duhul mijloceşte pentru noi cu suspine negrăite.
0

#27 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 10 October 2007 - 06:23 PM

View Postzexelica, on Oct 10 2007, 05:24 AM, said:

Romani 8:26

26Şi tot astfel şi Duhul ne ajută în slăbiciunea noastră: căci nu ştim cum trebuie să ne rugăm. Dar însuş Duhul mijloceşte pentru noi cu suspine negrăite.

De obicei, daca dai un verset si explical. De ce? Fiindca scos din context devine pretext!

Versetul dat de dumneata nu exclude ce ne descopere Scriptura cum trebuie sa ne rugam. De fapt prin Scriptura, ne este descoperit de Duhul voia lui Dumnezeu!
0

#28 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 13 October 2007 - 01:40 PM

View PostAdi Barb, on Sep 6 2007, 01:47 PM, said:

Cum e bine sa ne rugam?

In momentul in care te rogi, trebuie sa fii linstit, calm si plin de credinta. De obicei, eu ma rog inainte de culcare, dar cand sunt in pat deja, nu ma pun in genunchi.

View PostAdi Barb, on Sep 6 2007, 06:29 PM, said:

Adica Dumnezeu nu asculta pacatosii?

E si normal sa nu ii asculte. Adica merge unul care injura toata ziua si bate oameni si minte...si se pune seara la culcare si zice: da'mi Doamne o masina straina si o nevasta faina si isteata. Chiar crezi ca persoana aia are sanse la asa ceva?

Cel mai bine e sa incepi o rugaciune prin a'ti cere iertare pentru pacatele tale. Atunci incepe sa se creeze o legatura cu divinitatea. Apoi sa incepi sa iti spui cererile si multumirile. ;)

Din punct de vedere psihologic, rugaciunea este extrem de importanta fiind una dintre cele mai bune moduri de alungare a grijilor si depresiei.
Te ajuta sa te eliberezi de energia negativa pe care ai acumulat'o in timpul zilei, te ajuta sa iti faci ordine intre ganduri si te umple de speranta. Rugandu'te...iti amintesti in permanenta ca ceva mult mai puternic decat tine, este cu tine si te va proteja, dandu'ti ceea ce ai nevoie la momentul potrivit. :)
0

#29 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 13 October 2007 - 06:07 PM

View PostThrill, on Oct 13 2007, 04:40 AM, said:

In momentul in care te rogi, trebuie sa fii linstit, calm si plin de credinta. De obicei, eu ma rog inainte de culcare, dar cand sunt in pat deja, nu ma pun in genunchi.
E si normal sa nu ii asculte. Adica merge unul care injura toata ziua si bate oameni si minte...si se pune seara la culcare si zice: da'mi Doamne o masina straina si o nevasta faina si isteata. Chiar crezi ca persoana aia are sanse la asa ceva?

Cel mai bine e sa incepi o rugaciune prin a'ti cere iertare pentru pacatele tale. Atunci incepe sa se creeze o legatura cu divinitatea. Apoi sa incepi sa iti spui cererile si multumirile. ;)

Din punct de vedere psihologic, rugaciunea este extrem de importanta fiind una dintre cele mai bune moduri de alungare a grijilor si depresiei.
Te ajuta sa te eliberezi de energia negativa pe care ai acumulat'o in timpul zilei, te ajuta sa iti faci ordine intre ganduri si te umple de speranta. Rugandu'te...iti amintesti in permanenta ca ceva mult mai puternic decat tine, este cu tine si te va proteja, dandu'ti ceea ce ai nevoie la momentul potrivit. :)

Cred ca ati descris din inima cele de mai sus. Eu ma rog de multe ori in masina conducand, stau de vorba cu El si-i cant, plin de bucurie. Nu am voce si niciodata nu as putea canta unde sunt alti oameni, insa acolo in masina, plin de bucurie o fac si ma bucur stiind ca sunt doar eu si Dumnezeu! Rugaciunea este o stare de vorba intima cu Cel care il iubesti, Dumnezeu.
In acelasi timp rugaciunea este si o cerere impreuna cu altii, adresata lui Dumnezeu. Rugaciunea in comun este o unitate a mai multora in rugaciune, la care unul se roaga si toti il susti prin: Amin, sau cand mai multi hotarasc sa ceara ceva lui Dumnezeu! Amandoua aceste tipuri de rugaciuni trebuie promovate de noi oamenii!
Rugaciunea deschide zagazurile cerului. Am vazut multe minuni in care Dumnezeu a intervenit in urma rugaciunii.
Doar un exemplu: O fata din Biserica noastra a fost la schi, a cazut si si-a fracturat coloana, a fost dusa la spital si operata. Verdictul doctorilor a fost paralizie pe toata viata. Biserica s-a unit in rugaciune si fata a inceput sa miste un picior, o mana, si in decurs de 2 saptamani a fost pe picioare, astazi fiind o fata vindecata. Doctorii au afirmat ca este o minune pe care numai Dumnezeu o poate face!
0

#30 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 16 October 2007 - 02:46 PM

View Postcioanas, on Oct 10 2007, 07:23 PM, said:

De obicei, daca dai un verset si explical. De ce? Fiindca scos din context devine pretext!

Versetul dat de dumneata nu exclude ce ne descopere Scriptura cum trebuie sa ne rugam. De fapt prin Scriptura, ne este descoperit de Duhul voia lui Dumnezeu!

Dumneamea nu pot explica versurile, pt ca dumneamea asculta ce scrie...... Si scrie in 2 Pet 1:20 ca nu este Scriptura pt interpretare proprie, Isaia 28 ne invata cum sa cautam si 1 Cor 2:13 defineste metodologia.

Iar versul scrie DIRECT urmatorul concept: NOI NU STIM SA NE RUGAM. Mi se pare elocvent, fara sa mai necesite explicatii.

Ca sa contesti, cf Scripturii trebuie sa aduci proba un vers care spune ca stim. Nu versuri EXPLICATE de tine care sustii TU ca inseamna ceva. Versuri DIRECTE.
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users