FamousWhy.ro Forum: Indoctrinarea Vs. Spiritualitatea Adevaratei Religii - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Indoctrinarea Vs. Spiritualitatea Adevaratei Religii

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 16 November 2007 - 11:24 PM


Adevarata religie nu este tot una cu indoctrinarea propagata de asa-zisii trimisi ai lui Dumnezeu din ziua de azi. O persoana religioasa in adevaratul sens al cuvāntului trebuie să conştientizeze şi să filtreze absolut orice fel de informaţie acumulată.

Credinţa unora dintre "religioşii" extremişti din ziua de azi se pare ca a devenit mai presus decāt ştiinţa şi repet ceea ce am mai spus in altă postare, crezurile multora din ziua de azi, mai mult sau mai putin acaparaţi de acest "fenomen" vin să contrazică in totalitate cunoaşterea noastră bazată pe experienţa acumulată a omenirii.

Oamenii care citesc in viaţa nu mai mult decāt o singură carte ... aceea fiind Biblia şi au impresia că prin ea au acumulat toate cunoştinţele necesare pentru a afirma "STIU TOTUL!"; "VINO CU DOVEZI CONCRETE DIN BIBLIE!" "IN CE VERSET SCRIE TREABA ASTA" "ESTI SIGUR CA IN BIBLIE E PRECIZAT LUCRUL ASTA" si multe altele... mai degrabă au legătură cu lipsa de spiritualitate... sau chiar cu spiritismul pentru că după cum bine ştim, acesta din urmă se ocupă şi el ... tot la fel cu preocuparea mai mult a "Ce facem după moarte" decāt cu realitatea pură īn care trăim!
0

#2 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 16 November 2007 - 11:51 PM

View PostAdi Barb, on Nov 16 2007, 01:24 PM, said:

Adevarata religie nu este tot una cu indoctrinarea propagata de asa-zisii trimisi ai lui Dumnezeu din ziua de azi. O persoana religioasa in adevaratul sens al cuvāntului trebuie să conştientizeze şi să filtreze absolut orice fel de informaţie acumulată.

Credinţa unora dintre "religioşii" extremişti din ziua de azi se pare ca a devenit mai presus decāt ştiinţa şi repet ceea ce am mai spus in altă postare, crezurile multora din ziua de azi, mai mult sau mai putin acaparaţi de acest "fenomen" vin să contrazică in totalitate cunoaşterea noastră bazată pe experienţa acumulată a omenirii.

Oamenii care citesc in viaţa nu mai mult decāt o singură carte ... aceea fiind Biblia şi au impresia că prin ea au acumulat toate cunoştinţele necesare pentru a afirma "STIU TOTUL!"; "VINO CU DOVEZI CONCRETE DIN BIBLIE!" "IN CE VERSET SCRIE TREABA ASTA" "ESTI SIGUR CA IN BIBLIE E PRECIZAT LUCRUL ASTA" si multe altele... mai degrabă au legătură cu lipsa de spiritualitate... sau chiar cu spiritismul pentru că după cum bine ştim, acesta din urmă se ocupă şi el ... tot la fel cu preocuparea mai mult "Ce facem după moarte" decāt cu realitatea pură īn care trăim!

Adi, draga, se pare ca din punct de vedere religios (crestin fiindca te-ai referit la Biblie) exista doua feluri de oameni : crestini si necrestini. Crestrinii traiesc pentru Dumnezeu, pentru Imparatia lui Dumnezeu si necrestinii traiesc pentru ei insisi si pentru placerile lor (sunt centrati in ei insisi).
Asta nu inseamna ca un crestin lupta impotriva stiintei, avem oameni de stiinta crestini, chiar savanti. Totusi crestinii considera descoperirile stiintifice drept descoperirile venite prin intelepciune de la Dumnezeu. Necrestinii le considera drept fortarea omului, venite prin puterea omului.
Unii traiesc prin credinta in Dumnezeu, altii prin credinta in propriile puteri. Sunt doua lumi diferite care se resping una pe alta si nu se accepta niciodata, asa cum lumina si intunericul nu pot supravietui impreuna.
Scriptura se ocupa de sufletul omului si nu de stiinta, de morala omului. Un om care nu iubeste ceea ce Dumnezeu spune ca este bun pentru sufletul lui va gasi tot felul de motive sa se eschiveze atunci cand va auzi de Scriptura. Ba ca-i demodata, ba ca lupta impotriva stiintei, ba ca il priveaza de adevarata fericire. Adevarul este ca pe om il doare sa se dezlipeasca de viata traita in pacat si in neascultare de Dumnezeu, iubeste chefurile, distractia, injuraturile, vorbele porcoase ectc. Asta indiferent ca este om de serviciu sau doctor docent. Fiecare om are stilul sau de viata si cand este pus in fata Canonului (Normei, Scripturii) lui Dumnezeu pentru sufletul si caracterul sau, accepta sau respinge aceasta Norma, acest sistem de valori stabilit de Creatorul nostru.
Cei care nu iubesc Biserica, rugaciunea, Scriptura, pe Dumnezeu de pe acest pamant nu pot sa ajunga in Cer cu Dumnezeu. Un om care toata ziua a fost obisnuit cu bautura, tigarile, injuraturile, prieteniile rele, furtul, cearta ectc, nu are cum sa ajunga in Cer, deoarece acolo nu este mediul propice lui. Oamenii acestia ar fi chinuiti in Cer si lumina le-ar fi stanjenitoare. De aceea oamenii trebuie sa se hotarasca de pe acest pamant ce viata vor sa traiasca, cu Dumnezeu sau cu lumea fara Dumnezeu!
IOAN 3: 17 Dumnezeu, in adevar, n'a trimes pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mintuita prin El.
IOAN 3: 18 Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentruca n'a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.
IOAN 3: 19 Si judecata aceasta sta in faptul ca, odata venita Lumina in lume, oamenii au iubit mai mult intunerecul decit lumina, pentruca faptele lor erau rele.
IOAN 3: 20 Caci oricine face raul, uraste lumina, si nu vine la lumina, ca sa nu i se vadeasca faptele.
IOAN 3: 21 Dar cine lucreaza dupa adevar, vine la lumina, pentruca sa i se arate faptele, fiindca sint facute in Dumnezeu.``

Oare intelegem cat de minunat ne vorbeste Dumnezeu si ne cheama la o viata traita in lumina. Si cand te hotarasti sa traiesti o astfel de viata, ti-ai ridicat lumea de langa tine in cap: "ce ai inebunit sa crezi Scriptura, sa fugi de betie, curvie, chefuri? Ai inebunit sa mergi atata la Biserica, sa nu mai minti, sa nu mai furi, sa numai injuri? Ectc!"
Am chemat o persoana la Biserica si mi-a spus: da cat trebuie sa stau acolo? Cand i-am spus, mi-a raspuns: "Eu vin insa nu pot sa stau atata, voi iesi afara sa ma plimb" . Cum ai putea tine un astfel de om in Cer o vesnicie? Daca aici se plictiseste doua trei ore in prezenta lui Dumnezeu, ce va face o vesnicie in Cer cu Dumnezeu?
Oare intelegem ca Dumnezeu ne cheama la o relatie personala cu El de pe acest pamant si la o ascultare 100% de El? Oare intelegem ca IMparatia lui Dumnezeu pleaca din Inimile noastre si trebuie ca deacolo sa lasam ca Cuvantul sa ne transforme? De ce?
MAT 15: 18 Dar, ce iese din gura, vine din inima, si aceea spurca pe om.
MAT 15: 19 Caci din inima ies gindurile rele, uciderile, preacurviile, curviile, furtisagurile, marturiile mincinoase, hulele.

Asa ca, draga Ady, Cristos Isus este transant in sensul acesta si cei care sunt ai Lui sunt la fel:
MAT 10: 37 Cine iubeste pe tata, ori pe mama, mai mult decit pe Mine, nu este vrednic de Mine; si cine iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decit pe Mine, nu este vrednic de Mine.
MAT 10: 38 Cine nu-si ia crucea lui, si nu vine dupa Mine, nu este vrednic de Mine.
MAT 10: 39 Cine isi va pastra viata, o va pierde; si cine isi va pierde viata, pentru Mine, o va cistiga.

MAR 8: 34 Apoi a chemat la El norodul impreuna cu ucenicii Sai, si le-a zis: ,,Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine insus, sa-si ia crucea, si sa Ma urmeze

Sigur ca acei care hotarasc sa nu se lepede de sine insusi ii vor privi pe cei care o fac, drept extremisti si fanatici religiosi!
Totusi cei care pasesc pe Calea stramta vor ajunge in Cer! Eu cred in Dumnezeul Bibliei, Il iubesc si Il pun pe primul plan in viata mea. Ii iubesc pe toti oamenii ca pe creaturile lui Dumnezeu (asa cum sunt si eu), chiar daca unii din ei ma considera fanatic religios.
Cand am devenit crestin si am crezut Scriptura, incepand sa traiesc in ascultare de Ea, prietenii mei au inceput sa ma paraseasca pe rand, de ce? Fiindca nu mai alergam cu ei la birturi, la discoteci, la agatat fete, nu mai injuram si nu mai eram cool ca si ei. Devenisem un extremist! Totusi eu am o familie minunata, doi copii minunati, muncesc si ma bucur de viata aceasta pe acest pamant. Unii din acesti prieteni ai mei au devenit niste ratati ai societatii, fara familie, fara un viitor, fara fericire. Unii chiar daca au o pozitie buna in societate (doctor de exemplu) are toata ziua scandal in familie, neintelegeri, viata fiind un iad. De ce? Fiindca oamenii nu accepta solutia lui Dumnezeu pentru sufletul, pentru caracterul lor!
0

#3 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 17 November 2007 - 12:04 AM

View Postcioanas, on Nov 16 2007, 11:51 PM, said:

Adi, draga, se pare ca din punct de vedere religios (crestin fiindca te-ai referit la Biblie) exista doua feluri de oameni : crestini si necrestini. Crestrinii traiesc pentru Dumnezeu, pentru Imparatia lui Dumnezeu si necrestinii traiesc pentru ei insisi si pentru placerile lor (sunt centrati in ei insisi).
Asta nu inseamna ca un crestin lupta impotriva stiintei, avem oameni de stiinta crestini, chiar savanti. Totusi crestinii considera descoperirile stiintifice drept descoperirile venite prin intelepciune de la Dumnezeu. Necrestinii le considera drept fortarea omului, venite prin puterea omului.


Din moment ce un om crede cu vehemenţă fiind extrem de convins că după ce murim mai există altceva... īnseamnă ca acela e in conradicţie cu legile fizice ale omenirii!

Savanţi creştini fără īndoială că sunt, īnsă tare curios as fi care dintre aceşti savanţi ar asocia niste leme pe lăngă axiomele matematice sau niste noi formule fizice bazate pe versetele din Biblie. A fi creştin in limitele normale ale raţionalităţii e una şi la a vedea numai biblia in orice fel de justificare a oricărei probleme e alta.

Dacă nu se ia măsuri cu limitarea imaginaţiei a celor care propagă asemenea vise si crezuri īmbucurătoare pentru cei complexaţi si slabi o sa se ajungă in probabil 100 de ani sa avem ciorne prin paginile bibliei la teze de chimie. (glumeam)
0

#4 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 17 November 2007 - 12:21 AM

View PostAdi Barb, on Nov 16 2007, 02:04 PM, said:

Din moment ce un om crede cu vehemenţă fiind extrem de convins că după ce murim mai există altceva... īnseamnă ca acela e in conradicţie cu legile fizice ale omenirii!

Savanţi creştini fără īndoială că sunt, īnsă tare curios as fi care dintre aceşti savanţi ar asocia niste leme pe lăngă axiomele matematice sau niste noi formule fizice bazate pe versetele din Biblie. A fi creştin in limitele normale ale raţionalităţii e una şi la a vedea numai biblia in orice fel de justificare a oricărei probleme e alta.

Cum am mai spus: Biblia se ocupa de sufletul omului, matematica (de exemplu) este ştiinţa care studiază mărimile, relaţiile cantitative şi formele spaţiale cu ajutorul raţionamentului deductiv, entităţile de natură abstractă, precum şi relaţiile dintre acestea.
Nu exista vreo alta Carte care sa se ocupe de sufletul omului ca si Scriptura, este o Carte de la Creator pentru om.
Cat despre explicatia dumneatale legata de viata dupa moarte, chiar legile fizicii spun ca dupa moarte corpul nostru devine mai usor. Ceea ce Biblia spune clar, din trupul nostru pleaca sufletul omului!
Deasemenea, fizica nu este in masura sa defineasca viata dupa moarte, asa cum o face Scriptura. Fizica se ocupa de intelegerea vietii in timp si spatiu, aceasta neexcluzand dimensiunea spirituala, pe care Scriptura o precizeaza.
Nu trebuie sa ma razboiesc cu stiinta daca sunt crestin, acolo unde stiinta insa, are doar ipoteze, am si eu dreptul la pareri! Teoria evolutionista (de exemplu) este doar o teorie nedemonstrata, o ipoteza a unui om. Biblia precizeaza ca noi am fost creati de Dumnezeu si nu am evoluat din animale. Am si eu dreptul sa cred ce vreau, sau trebuie sa accept o teorie a unui om?
De ce libertatea mea de alegere ar fi considerata fanatism si libertatea de alegere a celui care crede ipoteza evolutionista nu?
0

#5 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 17 November 2007 - 12:30 AM

View Postcioanas, on Nov 17 2007, 12:21 AM, said:

Cum am mai spus: Biblia se ocupa de sufletul omului, matematica (de exemplu) este ştiinţa care studiază mărimile, relaţiile cantitative şi formele spaţiale cu ajutorul raţionamentului deductiv, entităţile de natură abstractă, precum şi relaţiile dintre acestea.
Nu exista vreo alta Carte care sa se ocupe de sufletul omului ca si Scriptura, este o Carte de la Creator pentru om.
Cat despre explicatia dumneatale legata de viata dupa moarte, chiar legile fizicii spun ca dupa moarte corpul nostru devine mai usor. Ceea ce Biblia spune clar, din trupul nostru pleaca sufletul omului!
Deasemenea, fizica nu este in masura sa defineasca viata dupa moarte, asa cum o face Scriptura. Fizica se ocupa de intelegerea vietii in timp si spatiu, aceasta neexcluzand dimensiunea spirituala, pe care Scriptura o precizeaza.
Nu trebuie sa ma razboiesc cu stiinta daca sunt crestin, acolo unde stiinta insa, are doar ipoteze, am si eu dreptul la pareri! Teoria evolutionista (de exemplu) este doar o teorie nedemonstrata, o ipoteza a unui om. Biblia precizeaza ca noi am fost creati de Dumnezeu si nu am evoluat din animale. Am si eu dreptul sa cred ce vreau, sau trebuie sa accept o teorie a unui om?


Dupa moarte, devenim mai usori pentru ca ne descompunem... asta spune fizica, religia a spus ca iese sufletul din noi si a fost de ajuns pentru a da drumul la imaginatia bogata si la tot felul de afirmatii care s-au lasat scrise in sute de mii de versete, pagini, versiuni etc...

Toti avem dreptul sa credem ce vrem insa e bine sa credem ce putem palpa... sa credem in ceea ce vedem... ce simţim nicidecum īn vise sau alte forme ale imaginaţiei.

"A fi om bun" cu toata lumea si a nu stārni controverse e ceea ce īi face pe cei care exagerează cu religia să se despartă de realitate, să se izoleze oarecum de ceilalţi semeni pentru că restul sunt nişte păcătoşi şi să traiască intr-o lume īn care singurul lucru pentru care se merită să trăieşti e să te stingi māntuit, ca să poţi să trăieşti fericit după moarte.
0

#6 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 17 November 2007 - 01:22 AM

View PostAdi Barb, on Nov 16 2007, 02:30 PM, said:

Dupa moarte, devenim mai usori pentru ca ne descompunem... asta spune fizica, religia a spus ca iese sufletul din noi si a fost de ajuns pentru a da drumul la imaginatia bogata si la tot felul de afirmatii care s-au lasat scrise in sute de mii de versete, pagini, versiuni etc...

Toti avem dreptul sa credem ce vrem insa e bine sa credem ce putem palpa... sa credem in ceea ce vedem... ce simţim nicidecum īn vise sau alte forme ale imaginaţiei.

"A fi om bun" cu toata lumea si a nu stārni controverse e ceea ce īi face pe cei care exagerează cu religia să se despartă de realitate, să se izoleze oarecum de ceilalţi semeni pentru că restul sunt nişte păcătoşi şi să traiască intr-o lume īn care singurul lucru pentru care se merită să trăieşti e să te stingi māntuit, ca să poţi să trăieşti fericit după moarte.

Statistica de care iti vorbeam spune ca imediat dupa moarte omul devine mai usor. Descompunerea necesita timp si nu este cazul in aceasta discutie.
Credinta necesita mai mult decat a pune mana, necesita o increderere in promisiunile lui Dumnezeu, o puternica incredintare in lucrurile care nu se vad!
EVR 11: 1 Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile cari nu se vad.
Daca unii cred doar in ceea ce vad si pipaie, asta nu inseamna ca aceasta este definitia credintei. Aceasta este prin prisma lor de-a percepe lucrurile.Chiar paganii care se ocupa de necromantie percep lumea spirituala si aleg sa-L respinga pe Dumnezeu. Deci, existenta lumii spirituale este demonstrata de necrestini de foarte multe ori!
Oameni de stiinta si presedinti de stat, chiar in secolul XXI prefera sa ia legatura cu ocultismul, pentru a cunoaste viitorul respingand solutia si descoperirea lui Dumnezeu, data prin Scriptura.
Cei care considera pe ceilalti pacatosi si se exclud pe ei din aceasta categorie, il contarazic pe Dumnezeul Scripturii! Din punct de vedere crestin, toti oamenii sunt pacatosi, unii iertati prin acceptarea salvarii aduse de Domnul Isus si altii neiertati datorita respingerii gratierii date de Isus.
Pentru un crestin a trai pentru Dumnezeu nu inseamna a te stinge, inseamna a avea viata si inca a avea viata din belsug!
IOAN 10: 10 ... Eu am venit ca oile sa aiba viata, si s'o aiba din belsug.
Stiu ca pentru unii viata inseamna betie, curvie, destrabalare ectc, fara acestea considerand ca oamenii se "sting"! Pentru un crestin viata inseamna sfintenie, pace, bucurie,respect, cinste, iubire de semeni, o viata traita pentru Cer, pentru Imparatia lui Dumnezeu, asa cum Creatorul nostru o doreste pentru noi oamenii.
0

#7 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 18 November 2007 - 05:02 PM

View PostAdi Barb, on Nov 16 2007, 11:24 PM, said:

Adevarata religie nu este tot una cu indoctrinarea propagata de asa-zisii trimisi ai lui Dumnezeu din ziua de azi. O persoana religioasa in adevaratul sens al cuvāntului trebuie să conştientizeze şi să filtreze absolut orice fel de informaţie acumulată.


Trebuie sa filtreze numai prin intermediul Scripturii. Nu prin inteligenta proprie, care nu are legatura cu Dumnezeu.

1 Corinteni 2:10-14

10Nouă īnsă Dumnezeu ni le -a descoperit prin Duhul Său. Căci Duhul cercetează totul, chiar şi lucrurile adīnci ale lui Dumnezeu.

11Īn adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului, care este īn el? Tot aşa: nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.

12Şi noi n'am primit duhul lumii, ci Duhul care vine dela Dumnezeu, ca să putem cunoaşte lucrurile, pe cari ni le -a dat Dumnezeu prin harul Său.

13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri īnvăţate dela īnţelepciunea omenească, ci cu vorbiri īnvăţate dela Duhul Sfīnt, īntrebuinţīnd o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti.

14Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sīnt o nebunie; şi nici nu le poate īnţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte.

Acum, aici scrie clar ce nu trebuie sa faci cu mintea ta! Insa, oamenii nu vor sa faca ce scrie. Sunt ei mai destepti ca Dumnezeu!!!!
0

#8 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 18 November 2007 - 05:25 PM

Dacă toate problemele trebuie rezolvate cu ajutorul sfaturilor din Biblie, atunci de ce Biblia nu soluţionează misterul teleportării? Sau substanţele necesare producerii medicamentului pentru HIV?

Nu a ajuns incă imaginaţia teologilor atāt de departe? Sau se aşteaptă īntāi mediatizarea lor de către cercetatori şi dupa anexează şi teologii noi pagini in toate versiunile cartii?

Cine are dovezi concrete a ceea ce se spune acolo? Şi Nostradamus a spus multe... şi la cāt de mult au deviat oamenii de la adevăratul creştinism şi adevărata religie nu e de mirare ca Nostradamus chiar a influenţat pe mulţi care au contribuit la propagarea informaţiilor.

Quote

Deasemenea, fizica nu este in masura sa defineasca viata dupa moarte, asa cum o face Scriptura. Fizica se ocupa de intelegerea vietii in timp si spatiu, aceasta neexcluzand dimensiunea spirituala, pe care Scriptura o precizeaza.


Lumea spirituală e lumea viselor... iar a subestima Fizica si īnţelegerea vieţii īn timp şi spaţiu şi la a sfătui lumea sa se bazeze mai mult pe dimensiunea spirituală īnseamnă practic o trimitere la culcare a tuturor pentru a visa poveşti, basme sau eventual cazane cu zmoală pentru cei care au remuşcări.
0

#9 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 November 2007 - 10:35 PM

Adi, chiar e un studiu care-a demonstrat ca imediat dupa moarte, corpul este mai usor cu 2grame si s-a spus ca ar fi vorba de suflet. La asta cred sa se refera cioanas.

Cioanas, la tine oamenii se impart doar in crestini (buni) si necrestini (rai). Ei bine nu e asa. Am vazut si preoti rai, de ex. Eu, una, prefer necredinciosii care fac fapte bune pt ca ei fac dezinteresat, nu de teama de pedeapsa, nu de dorinta de a ajunge in rai. Si chiar sunt destui in zilele noastre care nu iau calea lui D-zeu sau cred doar vag si sunt mai buni decat unii crestini.

Si Adi are dreptate. Scriptura nu rezolva nici o problema reala cotidiana. Era undeva scris un paralelism frumos: daca esti pe un mal si trebuie sa ajungi pe celalalt, ce faci? Construiesti o pluta sau te rogi?

Hai sa nu exageram. Stiinta n-are nicio legatura cu religia, religia ne cere sa credem orbeste in ceva iar stiinta ne demonstreaza ceva.

Cioanas, sincer, cum sa crezi ca ai aparut ca om din neant cand toate fiintele de pe planeta au evoluat ca sa ajunga ceea ce sunt? Si cum explici osul occipital (parca asa se numea ramasita de coada) pe care toti o avem? O greseala dumnezeiasca, o inducere in eroare gandita de D-zeu?
0

#10 User is offline   praetor Icon

  • Boboc
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 51
  • Joined: 18-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Proiectat si implementat sisteme de comunicatii. ^_^

Posted 18 November 2007 - 10:40 PM


Un pic de off-topic:

D.p.m.d.v. nu fizica ar trebui sa "defineasca viata dupa moarte" ci biologia, trasand o paralela (ca sa fie mai usor de inteles) la acele masini cu care noi interactionam in fiecare zi.

Conceptul de viata dupa moarte se extrage din frica naturala a omului de moarte. Daca in trecut acesta nu era in masura sa studieze in asemenea detaliu corpul uman, astazi mistrele acestei masinarii biologice incep sa fie descoperite.

Pentru a presupune existenta vietii post-mortem trebuie sa admitem existenta unei parti intangibile, oarecum independenta de partea fizica, a omului.
Un caz interesant a fost celebrul mit al cantaririi sufletului, un experiment atentat prin 1907 de Dr. Duncan MacDougall.
(cei interesati pot gasi aici informatii suplimentare)

Omul, in viziunea comunitatii stiintifice, este o masinarie. Astfel problema existentei vietii dupa moarte se rezuma la intrebarea: "Ce se intampla cu televizorul cand se strica?". Desigur, cei cu ego-ul puternic vor rezista la astfel de comparatii, crezand ca sunt dincolo de masinarii. (similar cazului considerarii omului deasupra animalelor)

Oricum, fiecare are dreptul sa aleaga ce crede, iar a "infige pe gat" unei persoane o idee reprezinta o metoda depasita dupa standardele moderne. (acum se face un pic mai subtil... :rolleyes:, dar sa lasam teoriile conspirationiste)
0

#11 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 19 November 2007 - 01:49 AM

View PostAdi Barb, on Nov 18 2007, 07:25 AM, said:

Dacă toate problemele trebuie rezolvate cu ajutorul sfaturilor din Biblie, atunci de ce Biblia nu soluţionează misterul teleportării? Sau substanţele necesare producerii medicamentului pentru HIV?

Nu a ajuns incă imaginaţia teologilor atāt de departe? Sau se aşteaptă īntāi mediatizarea lor de către cercetatori şi dupa anexează şi teologii noi pagini in toate versiunile cartii?

Cine are dovezi concrete a ceea ce se spune acolo? Şi Nostradamus a spus multe... şi la cāt de mult au deviat oamenii de la adevăratul creştinism şi adevărata religie nu e de mirare ca Nostradamus chiar a influenţat pe mulţi care au contribuit la propagarea informaţiilor.
Lumea spirituală e lumea viselor... iar a subestima Fizica si īnţelegerea vieţii īn timp şi spaţiu şi la a sfătui lumea sa se bazeze mai mult pe dimensiunea spirituală īnseamnă practic o trimitere la culcare a tuturor pentru a visa poveşti, basme sau eventual cazane cu zmoală pentru cei care au remuşcări.

Aveam in scoala un coleg care nu prea le avea cu matematica. Intotdeauna cand venea teza sau vre-o lucrare imi spunea ca ma roaga sa-l las si pe el sa copieze cate ceva fiindca matematica pentru el este o "limba straina". Ma amuza felul lui de-am cere un favor, insa ma gandesc ca avea mare dreptate. Matematica pentru mine a fost o placere, ma delectam in Algebra si Analiza Matematica, era o placere sa fac exercitii. Pentru colegul meu insa, era un chin si o materie neinteleasa, o limba straina, o lume de studiu aproape inexistenta . Totusi era foarte bun la Romana, la analiza gramaticala si literatura.
Cam asa se prezinta situatia si in cazul de fata, draga Adi. Faptul ca dumneata nu intelegi lumea spirituala, nu o face inexistenta, decat ca aceasta lume este neinteleasa de tine. Poate ca detii doar informatii vage, la nivel teoretic, lumea spirituala insa necesita o cunoastere directa, un contact direct cu lumea aceasta.
Nu poate nimeni afirma ca lumea spirituala nu exista si ca ea este doar un vis sau reprezinta lumea viselor.
Atunci cand cineva drag iti moare, te doare nu in lumea viselor, ci in sufletul tau, in partea spirituala pusa de Dumnezeu inauntrul tau. Atunci cand minti sau inseli, ai remuscari in suflet, adica spirit, partea spirituala pusa de Dumnezeu in tine, adica nu te doare in vise, ci inauntrul tau.
Privind inauntrul nostru ne dam seama ca suntem mai mult decat materie si suntem diferiti de animale prin sufletul pus de Dumnezeu in noi, constiinta, vointa, intelepsiunea si celelalte caracteristici care tin de sufletul nostru.
Pe de alta parte "universul" din noi ne marturiseste despre existenta unui Creator al nostru si al acestui Univers. Doar privind la multitudinea speciilor de animale si plante existente in ocean, iti dai seama ca nu sunt puse acolo la voia intamplarii si nu provin din haos!
Pe de alta parte, contactul cu lumea spirituala iti da certitudinea ca ea exista. Eu am fost ateu, nu am crezut in existenta unei lumi spirituale, doar in materia care am vazut-o si am pipait-o. Totusi am fost curios sa vad daca ce vorbesc altii este adevarat sau nu. Asa ca am avut o experienta personala prin care mi-am dat seama si am siguranta ca aceasta lume este, exista.
O alta marturie care mi-a marit convingerea este Sfanta Scriptura, care este abilitata de Dumnezeu sa-ti dea rezolvarea la problema spirituala a omului. Acolo am gasit sensul meu ca om pe acest pamant si adevaratele valori dupa care putem sa avem o viata fericita si implinita pe acest pamant si in dimensiunea nevazuta, cea lipsita de timp si spatiu. Scriptura mi-a descoperit puterea lui Dumnezeu si vesnicia Lui, caracterul Sau, abilitatea Lui de-a vedea in timp, de a cunoaste peste mii de ani si de-a interveni in istoria omenirii. Mii de profetii implinite doar in Isus Cristos, m-au facut sa cred ca acest Dumnezeu nu-i un palavragiu, ci este Dumnezeu care merita luat in seama. Sigur ca in cazul acesta nu pot lua in seama fizica sau biologia, care vrea sa-mi dea explicatii la sufletul meu sau chiar care vor sa-mi spuna ca eu nu am suflet si nu exista o lume spirituala. Aceste materii nu sunt abilitate sa-mi dea invatatura aceasta asa cum limba romana nu poate da rezolvare ecuatiei de gradul al II-lea.
In legatura cu HIV, Biblia nu da rezolvare la problema acestei maladii, insa precizeaza ca aceste maladii vor bantui lumea ca un rezultat al pacatului, ca un rezultat al culminarii pacatului. Daca homosexualitatea, care este un pacat care bantuie omenirea, ar inceta brusc, sigur si procentul propagarii acestei maladii s-ar diminua brusc. Daca si injectarea drogurilor ar inceta brusc, procentul acestei maladii ar scadea drastic.
Deci Biblia se ocupa de partea spirituala, de care depinde viata noastra materiala. Cele doua trebuie sa se completeze, pentru ca noi sa fim oameni impliniti si fericiti.
Uita-te la staruri, oameni realizati material, financiar, profesional, foarte multi ajung sa sfarseasca in streang sau in azile de boli psihice. De ce? Fiindca au neglijat partea spirituala de care depinde insasi existenta lor ca entitati!

Asa ca draga Adi, nu subestima lucrurile care nu le pricepi, de care nu ai avut parte, mai bine fi intelept si cerceteaza. Doar atunci cand esti sigur ca nu ai spirit si ca lumea spiritual nu exista, atunci porneste un razboi impotriva acestor oameni care cred in Biblie si in lumea spirituala. Daca lumea spirituala nu exista, atunci noi care credem in ea suntem doar niste mincinosi, Biblia este o minciuna. Daca insa, lumea spirituala exista si pornesti razboi impotriva ei, s-ar putea sa te lupti cu Dumnezeu.
Pe de alta parte Isus Cristos este nu doar un Personaj religios, ci si unul istoric. Istoria il mentioneaza. In cazul acesta s-ar putea ca ceea ce s-a scris cu aproximativ 2000 de ani in urma sa aibe sens. Daca istoria vorbeste de un David, un Avraam, un popor evreu, a carui existenta si vestigii sunt concludente, atunci nu avem decat sa luam Scriptura si sa vedem daca ce scrie acolo are sens sau nu.
Si eu credeau Biblia o mare prostie si un lucru depasit si apartinand evului mediu. Luand-o in mana insa mi-a strapuns inima, mi-a vorbit in mod personal si mi-a dat raspunsuri la problemele sufletului, al problemele care ma macinau si imi umbreau fericirea.
Dati-ne voie sa credem in Scriptura, in Dumnezeu chiar daca Dumneavoastra nu percepeti aceasta lume.
0

#12 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 19 November 2007 - 02:15 AM

View Postaddict, on Nov 18 2007, 12:35 PM, said:

Cioanas, la tine oamenii se impart doar in crestini (buni) si necrestini (rai). Ei bine nu e asa. Am vazut si preoti rai, de ex. Eu, una, prefer necredinciosii care fac fapte bune pt ca ei fac dezinteresat, nu de teama de pedeapsa, nu de dorinta de a ajunge in rai. Si chiar sunt destui in zilele noastre care nu iau calea lui D-zeu sau cred doar vag si sunt mai buni decat unii crestini.

Si Adi are dreptate. Scriptura nu rezolva nici o problema reala cotidiana. Era undeva scris un paralelism frumos: daca esti pe un mal si trebuie sa ajungi pe celalalt, ce faci? Construiesti o pluta sau te rogi?

Am ami afirmat si in alta ocazie ca toti oamenii sunt pacatosi, crestini sau necrestini. Diferenta intre unii si altii este ca unii au acceptat solutia lui Dumnezeu la pacatul lor (Jertfa Domnului Isus) si altii nu!
Este ca si un om din inchisoare care sta acolo si-ntr-o zi cineva ii aduce solutia la problema lui: GRATIAT. Unii ar zice :uraaaaaaaaaaa........ si ar iesi afara plini de bucurie, in sa altii ar zice eu nu accept gratierea fiindca eu nici nu ma aflu in inchisoare. Biblia ne spune ca suntem in inchisoarea pacatului (pacatosi) si ca Dumnezeu are rezolvare la problema noastra: Gratierea prin Isus Cristos! Unii o accepta, altii nu!
Crestinii si necrestinii sunt pacatosi, unii sunt liberi de robia pacatului (pacatul nu mai are putere de robie asupra lor), altii insa (necrestinii) sunt robi al pacatului! Nimeni nu-i despartit de pacat, insa nu toti sunt robiti de pacat. Una este sa te stropesti cu noroi mergand pe strada si sa fugu repede acasa sa te cureti (crestinul) si alta este sa te arunci in mijlocul baltii si a noroaielor si sa strigi ca acolo este mediul tau si nu ai nevoie sa te ridice nimeni de acolo!

Quote

Hai sa nu exageram. Stiinta n-are nicio legatura cu religia, religia ne cere sa credem orbeste in ceva iar stiinta ne demonstreaza ceva.

Cioanas, sincer, cum sa crezi ca ai aparut ca om din neant cand toate fiintele de pe planeta au evoluat ca sa ajunga ceea ce sunt? Si cum explici osul occipital (parca asa se numea ramasita de coada) pe care toti o avem? O greseala dumnezeiasca, o inducere in eroare gandita de D-zeu?

Religia nu-ti cere sa crezi orbeste, dimpotriva:
EFES 5: 10 Cercetati ce este placut inaintea Domnului,
1TES 5: 21 Ci cercetati toate lucrurile, si pastrati ce este bun.
Biblia iti da posibilitatea sa analizezi si sa alegi ce este bun. Biblia nu se ocupa de stiinta si in cazul acesta nici stiinta nu ar trebui sa se ocupe de Biblie. Biblia se ocupa de spirit si de legatura spirit trup,existenta.

Faptul ca fiintele au evoluat ne spune stiinta si nu ca un lucru demonstrat,ci ca o teorie (evolutionista), o ipoteza a lui Darwin. In teoria aceasta este demonstrat ca multe verigi din lantul evolutionist sunt doar minciuni inventate, falsuri omenesti, chiar Darwin la sfarsitul viaetii si-a dat seama ca teoria lui,este doar o teorie care nu prea are fundament! Acesta insa poate fi un alt subiect legat de Creatie vs. Evolutie.
O saptamana binecuvantata de Dumnezeu pentru voi toti!
0

#13 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 20 November 2007 - 01:28 PM

View PostAdi Barb, on Nov 18 2007, 05:25 PM, said:

Dacă toate problemele trebuie rezolvate cu ajutorul sfaturilor din Biblie, atunci de ce Biblia nu soluţionează misterul teleportării? Sau substanţele necesare producerii medicamentului pentru HIV?

Pai, de ce ar trebui sa scrie in Biblie despre medicamente? Biblia este Legea lui Dumnezeu. Este o poveste pamanteasca cu un inteles ceresc. Miracolele si vindecarile, istoria, morala, toate au un inteles spiritual. Scopul Bibliei nu este stiinta sau medicina. D-aia nu scrie.

Insa, scrie ca Dumnezeu a blestemat lumea. D-aia avem boli. Iar cf Iacov 1:17, totul vine de la El. Daca descopera cineva vreun medicament, inseamna ca El i-a deschis mintea. Daca nu a descoperit, inseamna ca Dumnezeu nu a vrut. Si nici n-are vreo obligatie ca sa vrea. Nu datoreaza nimanui nimic, din contra, toata lumea ete supusa lui satan si este in razboi cu El. Inafara de cei salvati.

Efeseni 2
1Voi eraţi morţi īn greşelile şi īn păcatele voastre,
2īn cari trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum īn fiii neascultării.

3 Īntre ei eram şi noi toţi odinioară, cīnd trăiam īn poftele firii noastre pămīnteşti, cīnd făceam voile firii pămīnteşti şi ale gīndurilor noastre, şi eram din fire copii ai mīniei, ca şi ceilalţi.

Asa ca.............nu are rost sa scrie. Bolile si necazurile sunt rezultatul direct al pacatului omenirii. Dumnezeu ne-a blestemat si, la judecata, cei care nu le-a platit pt pacate se vor duce sa si plateasca penalitatea stabilita de Lege pt neascultare.
0

#14 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 19 December 2007 - 01:28 AM

D-zeu ne-a blestemat? si ne mai si pedepseste?... unde e tipul ala simpatic cu o intelepciune ancestrala care ar trebui sa fie bun si iertator? in multe cazuri si oamenii au gasit metode mai bune de a indrepta pe cineva, fara a-l pedepsi. Oare eternul atotstiutor nu a gasit o metoda mai buna de a indrepta omenirea decat prin trimiterea bolilor, blestemare si pedepsire... Am citit undeva, ca in biblie ii sunt atribuite lui D-zeu 2.270.635 de decese (neluand in calcul potopul, Sodoma si Gomora, epidemile si foametele, etc la care nu s-au dat numere exacte), spre deosebire de Satana, caruia ii sunt atribuiti 10 morti.
0

#15 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 19 December 2007 - 07:11 AM

View Postwoody, on Dec 18 2007, 03:28 PM, said:

D-zeu ne-a blestemat? si ne mai si pedepseste?... unde e tipul ala simpatic cu o intelepciune ancestrala care ar trebui sa fie bun si iertator? in multe cazuri si oamenii au gasit metode mai bune de a indrepta pe cineva, fara a-l pedepsi. Oare eternul atotstiutor nu a gasit o metoda mai buna de a indrepta omenirea decat prin trimiterea bolilor, blestemare si pedepsire... Am citit undeva, ca in biblie ii sunt atribuite lui D-zeu 2.270.635 de decese (neluand in calcul potopul, Sodoma si Gomora, epidemile si foametele, etc la care nu s-au dat numere exacte), spre deosebire de Satana, caruia ii sunt atribuiti 10 morti.

Moartea este rezultatul pacatului. Din cauza pacatului omul trebuie sa treaca prin moarte. Pacatul vine de la diavolul. In cazul acesta nu Dumnezeu este vinovat de moartea omului, ci satana si noi insine!
:wub: Curios cum Dumnezeu este vinovat fiindca omul a ales neascultarea?! :huh:
0

#16 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 19 December 2007 - 10:37 PM

in acest caz problema devine si mai interesata... daca pacatul vine de la diavol..iar noi am fost creati de D-zeu cu calitatea de a fi influentati si ispititi de partea raului atunci de ce ne pedepseste cu moartea? de ce nu-l pedepseste pe diavol ?
0

#17 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 19 December 2007 - 11:51 PM

Quote

Acum, aici scrie clar ce nu trebuie sa faci cu mintea ta! Insa, oamenii nu vor sa faca ce scrie. Sunt ei mai destepti ca Dumnezeu!!!!


Asta este o ofensa adresata tuturor celor care isi pun intrebari despre veridicitatea celor scrise in Biblie?
0

#18 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 21 December 2007 - 02:09 AM

View Postwoody, on Dec 19 2007, 12:37 PM, said:

in acest caz problema devine si mai interesata... daca pacatul vine de la diavol..iar noi am fost creati de D-zeu cu calitatea de a fi influentati si ispititi de partea raului atunci de ce ne pedepseste cu moartea? de ce nu-l pedepseste pe diavol ?

Dumnezeu ne-a creat cu capacitatea de a alege, cu libertatea de alegere. Daca am libertatea de a alege inseamna ca nu sunt influentat doar, ci am capacitatea sa ma raportez la ceva ca sa pot alege intre acel ceva si altceva. Omul avea de ales intre ascultarea de Dumnezeu si neascultarea. Omul a ales: Neascultarea! Diavolul este pedepsit si odata cu el si noi. Diferenta dintre noi si el este ca noi mai avem posibilitatea de iertare prin Isus Hristos, el (diavolul) nu mai are nici o sansa de iertare!
Binenteles ca toate acestea sunt principii crestine !
0

#19 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 02 January 2008 - 02:54 AM

unde a pedepsit el diavolul ? cand a "pacatuit" omul prima oara a fost pedepsit omul (cu o pedeapsa ambigua de genul: faceti ce vreti pana muriti si apoi mai vedem noi) si sarpele, la care i-a luat picioarele (de parca ar fi avut el vreo vina ca l-a posedat diavolul :D )
0

#20 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 04 January 2008 - 03:55 AM

View Postwoody, on Jan 1 2008, 04:54 PM, said:

unde a pedepsit el diavolul ? cand a "pacatuit" omul prima oara a fost pedepsit omul (cu o pedeapsa ambigua de genul: faceti ce vreti pana muriti si apoi mai vedem noi) si sarpele, la care i-a luat picioarele (de parca ar fi avut el vreo vina ca l-a posedat diavolul :D )

Chiar acolo dupa ce omul a pacatuit s-a dat pedeapsa si pentru diavol si pentru om!
"GEN 3: 15 Vrasmasie voi pune intre tine si femeie, intre saminta ta si saminta ei. Aceasta iti va zdrobi capul, si tu ii vei zdrobi calciiul.``

La cruce la Golgota omul a fost pedepsit in Isus Hristos (zdrobirea calcaiului) iar diavolului i-a fost zdrobit capul. Prin moartea lui Isus, Diavolul a fost infrant definitiv si omul a fost reabilitat! Pedeapsa diavolului consta in infrangerea lui si a mortii, aceasta plaga adusa in omenire prin pacat, prin diavol!

1COR 15: 54 Cind trupul acesta supus putrezirii, se va imbraca in neputrezire, si trupul acesta muritor se va imbraca in nemurire, atunci se va implini cuvintul care este scris: ,,Moartea a fost inghitita de biruinta.
1COR 15: 55 Unde iti este biruinta, moarte? Unde iti este boldul, moarte?``
1COR 15: 56 Boldul mortii este pacatul; si puterea pacatului este Legea.
1COR 15: 57 Dar multamiri fie aduse lui Dumnezeu, care ne da biruinta prin Domnul nostru Isus Hristos!

Trebuie sa intelegem ca prin Isus Cristos, diavolul a fost infrant. Dumnezeu nu a folosit pentru al infrange pe diavol moneda folosita de diavol, adica siretenie, minciuna si inselaciune. Dimpotriva, satan a fost batut cu armele lui personale, de aceea este cuprins de o mare manie si timpul care-l mai are la dispozitie, pana la judecata finala, vrea sa-l foloseasca din plin! Cum il foloseste? Inseland pe oameni, aducandu-le o alta solutie la mantuirea lor decat cea pregatita de Dumnezeu din vesnicii! Pe deasupra ii robeste pe oameni cu pacate, patimi si ii tine departe de eliberarea lor prin Jertfa lui Isus!
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users