FamousWhy.ro Forum: Sfarsitul Lumii - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Sfarsitul Lumii

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 12 October 2007 - 12:12 PM


Daca religia si adeptii ei au prevestit sfarsitul lumii ca ar fi in 1999 sau 2000 atatia ani... de ce nu s-a intamplat si cum justifica concret aceasta "minciunica" sau "eroare de calcul"?
0

#2 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 12 October 2007 - 09:24 PM

Nu religia a spus asemenea prostii, ci niste oameni care nu aveau ce face decat sa imprastie vorbe aiurea sa semene panica.

Prostii oricum. Nu poti prevede spiritual sfarsitul lumii. Dar cu cateva date tehnice bune, pot si eu sa-ti spun in ce an va fi sfarsitul lumii tinand cont de poluare, topirea calotelor glaciare, epuizarea petrolului/gazelor/carbunilor, neinlocuirea lor la scara larga cu energie eoliana/solara/etc, suprapopulare, razboaie, razboi nuclear etc etc etc. La cum decurg lucrurile, acesta va fi sfarsitul lumii.

Si un articol stiintific care ia in calcul si Biblia, spusele unui evanghelist: http://www.livescien...d_of_world.html
0

#3 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 13 October 2007 - 01:06 AM

View PostAdi Barb, on Oct 12 2007, 03:12 AM, said:

Daca religia si adeptii ei au prevestit sfarsitul lumii ca ar fi in 1999 sau 2000 atatia ani... de ce nu s-a intamplat si cum justifica concret aceasta "minciunica" sau "eroare de calcul"?

Matei 24:5-30 prezinta cateva particularitati ale vremii sfarsitului:

1. Multi proroci mincinosi
2.Razboaie, vesti de razboaie
3.cutremure de pamint, foamete si boli
4.urarea crestinilor de toti oamenii
5.multi se vor lepada de credinta
6.Evanghelia va fi propovaduita in toata lumea
7. Anticristul
8.Semne nemaintalnite in cer si pe pamant

Starea omenirii in vremurile din urma:
2TIM 3: 2 Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultamitori, fara evlavie,
2TIM 3: 3 fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfrinati, neimblinziti, neiubitori de bine,
2TIM 3: 4 vinzatori, obraznici, ingimfati; iubitori mai mult de placeri decit iubitori de Dumnezeu;
2TIM 3: 5 avind doar o forma de evlavie dar tagaduindu-i puterea. Departeaza-te de oamenii acestia.


Acestea sunt particularitati care nu pot fi ignorate. Daca deschidem TV,RADIO, stirile ne vor demonstra ca vremea este aproape!
Nu este important cand va fi aceasta vreme, ci:"Sunt eu gata pentru intalnirea cu Isus?, Sunt constient ca ceea ce a spus Isus este adevarat?"
0

#4 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 13 October 2007 - 01:34 AM

Nu stiu cum sa-ti spun, dar de-a lungul istoriei s-a crezut ca va veni sfarsitul lumii de nenumarate ori pana acum pentru ca erau prezente aceste semne descrise de tine mai sus. Oamenii mereu au crezut ca in timpul lor este cel mai rau si ca atunci, curand, va veni si sfarsitul lumii.
0

#5 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 13 October 2007 - 01:51 AM

View Postaddict, on Oct 12 2007, 04:34 PM, said:

Nu stiu cum sa-ti spun, dar de-a lungul istoriei s-a crezut ca va veni sfarsitul lumii de nenumarate ori pana acum pentru ca erau prezente aceste semne descrise de tine mai sus. Oamenii mereu au crezut ca in timpul lor este cel mai rau si ca atunci, curand, va veni si sfarsitul lumii.

Intr-o zi va veni! Daca inca nu vine, inseamna ca inca mai este Har pentru ca oamenii sa se pocaiasca. Fereasca Dumnezeu sa se implineasca urmatoarele cuvinte cu vreunul din noi:

2PET 3: 3 Inainte de toate, sa stiti ca in zilele din urma vor veni batjocoritori plini de batjocuri, cari vor trai dupa poftele lor,
2PET 3: 4 si vor zice: ,,Unde este fagaduinta venirii Lui? Caci de cind au adormit parintii nostri, toate ramin asa cum erau dela inceputul zidirii!``
2PET 3: 5 Caci inadins se fac ca nu stiu ca odinioara erau ceruri si un pamint scos prin Cuvintul lui Dumnezeu din apa si cu ajutorul apei,
2PET 3: 6 si ca lumea de atunci a perit tot prin ele, inecata de apa.
2PET 3: 7 Iar cerurile si pamintul de acum sint pazite si pastrate, prin acelas Cuvint, pentru focul din ziua de judecata si de peire a oamenilor nelegiuiti.
2PET 3: 8 Dar, prea iubitilor, sa nu uitati un lucru: ca, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, si o mie de ani sint ca o zi.
2PET 3: 9 Domnul nu intirzie in implinirea fagaduintei Lui, cum cred unii; ci are o indelunga rabdare pentru voi, si doreste ca nici unul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta.

Eu cred ca daca s-au implinit mii de profetii biblice, cu siguranta se va implini si aceasta in legatura cu venirea Lui!
Fiecare insa, este liber sa creada ce vrea!
0

#6 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 13 October 2007 - 01:22 PM

Eu nu cred ca va veni la propriu sfarsitul lumii. Sunt sigura ca stiinta va evolua atat de mult incat se va evita un sfarsit la propriu. Vor fi modificari mari in structura societatii, in formarea oraselor si in modurile noastre de viata, insa Pamantul nu va disparea.

Daca ar fi sa ma iau dupa Biblie, as spune ca va veni o zi cand toti vom invia si vom fi judecati. Oamenilor li se va da o ocazie (o anumita perioada de timp) pentru a se schimbe, sa devina mai buni.
Dupa acea zi, cei care nu se vor mantui vor muri la loc iar dintre cei ramasi, 144.000 de mii vor urca la cer (cei alesi) iar restul vor sta pe pamant intr'un paradis.

Ceea ce am spus mai sus nu am spus'o ca un cunoscator, dar mi'a fost spus de un expert si chiar demonstrat prin paragrafe Biblice. Acum...nu stiu ce sa cred....astept sa vad :D
0

#7 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 13 October 2007 - 02:30 PM

Sunteti prea optimisti cu sfarsitul lumii 'propriu'. Daca se putea face ceva (defapt daca se vroia), se stopa demult poluarea pt ca in principal din cauza ei se va termina cu Terra. Dar cui ii pasa ca in 60ani planeta va fi distrusa de canicula si catastrofe naturale daca noi ne lafaim bine in ce avem acum?

Eu cred ca sfarsitul lumii propriu-zis coincide cu cel biblic, nu-mi gasesc cuvintele potrivite acum dar o sa explic altadata.
0

#8 User is offline   puiu Icon

  • Faimos Simpatic
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 204
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:etajul XI

Posted 13 October 2007 - 02:44 PM

imi bate-n usa cam des
0

#9 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 13 October 2007 - 05:53 PM


View PostThrill, on Oct 13 2007, 04:22 AM, said:

Eu nu cred ca va veni la propriu sfarsitul lumii. Sunt sigura ca stiinta va evolua atat de mult incat se va evita un sfarsit la propriu. Vor fi modificari mari in structura societatii, in formarea oraselor si in modurile noastre de viata, insa Pamantul nu va disparea.

Daca ar fi sa ma iau dupa Biblie, as spune ca va veni o zi cand toti vom invia si vom fi judecati. Oamenilor li se va da o ocazie (o anumita perioada de timp) pentru a se schimbe, sa devina mai buni.
Dupa acea zi, cei care nu se vor mantui vor muri la loc iar dintre cei ramasi, 144.000 de mii vor urca la cer (cei alesi) iar restul vor sta pe pamant intr'un paradis.

Ceea ce am spus mai sus nu am spus'o ca un cunoscator, dar mi'a fost spus de un expert si chiar demonstrat prin paragrafe Biblice. Acum...nu stiu ce sa cred....astept sa vad :D

Apocalipasa vorbeste de 144000 care vor fi mantuiti din semintia lui Israel, deci evrei. Asta in momentul in care Biserica va fi rapita. Biblia spune ca pamantul va arde cu tot ce este pe el, Dumnezeu va face un cer nou si un pamant nou. Dupa judecata, tot Biblia spune, nu va mai fi o perioada in care i se va da omului vreo ocazie de indreptare. Dupa judecata se va da un verdict! Ocazia de indreptare i se da omului pe acest pamant, dupa moarte nu se mai poate schimba nimic!
Ar fi bine ca fiecare din noi sa luam Scriptura si s-o citim, sa ne plecam pe genunchi si sa-l rugam pe Dumnezeu sa ne ajute sa pricepem Scrisoarea Lui. Sunt sigur ca Dumnezeu ne va ajuta sa intelegem si ceea ce nu intelegem putem intreba pe cei din Biserica, pe cei calauziti de Duhul, care ne pot da lamuriri!
0

#10 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 14 October 2007 - 02:09 PM


View PostAdi Barb, on Oct 12 2007, 01:12 PM, said:

Daca religia si adeptii ei au prevestit sfarsitul lumii ca ar fi in 1999 sau 2000 atatia ani... de ce nu s-a intamplat si cum justifica concret aceasta "minciunica" sau "eroare de calcul"?

Bisericile si seminariile folosesc acest vers ca proba, cica, ca nu se pote cunoaste sfirsitul lumii.

Matei 24
36Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

Fiul este explicat de ei ca este Hristos si scris cu litera mare, desi in greceste nu este. Dar, daca Fiul nu stie, inseamna ca Hristos nu este Dumnzeu, ceea ce este fals.

Singurul fiu care nu stie, este fiul pierzarii, adica satan. Ca nu specifica versul care fiu.

Un vers care arunca lumina in aceasta privinta este

2 Petre 3
8Dar, prea iubiţilor, să nu uitaţi un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, şi o mie de ani sînt ca o zi.

9Domnul nu întîrzie în împlinirea făgăduinţei Lui, cum cred unii; ci are o îndelungă răbdare pentru voi, şi doreşte ca nici unul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă.

10Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile cereşti se vor topi de mare căldură, şi pămîntul, cu tot ce este pe el, va arde.

11Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiţi voi, printr'o purtare sfîntă şi evlavioasă,

12aşteptînd şi grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, şi trupurile cereşti se vor topi de căldura focului?

Capitolul face referire la potopul lui Noe, care este o UMBRA a sfarsitului lumii, insa cand studiati cap. din Geneza, observati ca Dumnezeu spune ca va tremina lumea, ori Noe si animalele au trait. Deci era o profetie pt sfarsitul lumii.

In contextul compararii potopului cu ziua de apoi. Avem data potopului: 4990 i.e.n. Cu 7.000 ani face 2011.
0

#11 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 14 October 2007 - 02:19 PM

Eu unul nu am inteles aceste citate din biblie si nu as avea rabdare sa citesc asa ceva. Oricum explicatiile ar trebui sa se bazeze pe ceva concret nu pe spirit, gand, crez si alte vise ale celor complexati care s-au regasit in aceste cuvinte scrise de oameni izolati ce traiesc in lumea lor... in lumea viselor.

Revin la intrebarea care mi-a marcat copilaria inainte de 2000... mai ales perioadele cand am stat la bunicii de la tara.

De ce popii si lumea de la tara au crezut ca sfarsitul lumii ar fi trebuit sa fie in anul 2000... si de ce nu a fost?

raspunsul meu e :

minciuni... aberatii... rezultat probabil al unor momente de plictiseala sau vise ale unor oameni a caror mentalitate e departe de adevar
0

#12 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 14 October 2007 - 03:48 PM

In Fapte 1:7 li se spune celor carora li s-a poruncit sa nu iasa din Ierusalim pana la venirea binecuvantarii din ziua Cinzecimii, adica celor din biserici, ca nu este pt ei sa stie anii si vremile.

Faptele Apostolilor 1:7

7El le -a răspuns: ,,Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le -a păstrat supt stăpînirea Sa.

Deci calendarul a fost ascuns pt ei. Nici azi nu pot cunoaste ziua, data si ora creatiei, de exemplu. Sau Daniel 12:11, 12.

Hristos s-a nascut pe 1 Octombrie 7 BC, deci anul 2000 ar fi trebuit sa fie in 1994.

1994 este un an important in Biblie, este al doilea jubileu. Se asteptau ei la ceva nasol.............si chiar a fost: a inceput judecata bisericilor prin stapanirea lor de catre satan.
0

#13 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 14 October 2007 - 03:55 PM

Eu nu pot fi lamurit de aceste citate din Biblie sau Scriptura nici daca as citii toate variantele de Biblie de 10 ori la rand. Mai consider ca Religia in general nu ar fi trebuit sa fie lasata sa avanseze asa de mult. Cum am mai spus imaginatia omului e bogata si in 2008 ani s-a ajuns sa se propage informatii in masa precum aceasta cu sfarsitul lumii in 2000 sau cu numarul 666 si multe alte bazaconii care in loc sa lase oamenii sa isi vada de trai ii fac sa puna mana la barbie si sa viseze... pacat ca unii din ei mai si scriu si sunt lasati sa tipareasca in masa aceste versiuni de porunci, versete, rime cu numere si alte parascovenii.
0

#14 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 14 October 2007 - 03:57 PM

Se vorbeste de 666, lumea necitind bijne versul, unde se mentioneaza ca cine are intelepciune (Duhul) CALCULEAZA acest numar.

Ai gasit pe cineva sa calculeze 666 folosind singura metoda viabila, aceea a compararii Scripturii cu Scriptura?
0

#15 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 14 October 2007 - 04:00 PM

Eu am auzit ca 666 e numarul diavolului nu stiu cum se calculeaza sau cum s-a ajuns la acest numar...
0

#16 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 15 October 2007 - 12:11 AM

View Postzexelica, on Oct 14 2007, 05:09 AM, said:

In contextul compararii potopului cu ziua de apoi. Avem data potopului: 4990 i.e.n. Cu 7.000 ani face 2011.

Biblia ne spune ca nimeni nu stie cand va fi sfarsitul si nici nu ne intereseaza o data anume!

MAT 24: 36 Despre ziua aceea si despre ceasul acela, nu stie nimeni: nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal.

De fapt pe noi nici nu ne intereseaza prea mult, trebuie sa fim gata pentru intalnirea cu El, in orice moment!
FAPTE 1: 7 El le-a raspuns: ,,Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat supt stapinirea Sa.
FAPTE 1: 8 Ci voi veti primi o putere, cind Se va pogori Duhul Sfint peste voi, si-Mi veti fi martori in Ierusalim, in toata Iudea, in Samaria, si pina la marginile pamintului.``

Toti care au afirmat vreo data anume s-au inselat si s-au dovedit inselati!
0

#17 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 15 October 2007 - 04:03 PM

View PostAdi Barb, on Oct 14 2007, 05:00 PM, said:

Eu am auzit ca 666 e numarul diavolului nu stiu cum se calculeaza sau cum s-a ajuns la acest numar...

Tu nu ai studiat si e normal sa nu stii. Insa sunt cei care se dau ca sunt crestini adevarati si ei ar trebui sa aiba intelepciunea Duhului Sfant, daca sunt intr-adevar ce sustin ca sunt. Cine nu stie, n-are Duhul.

Quote

MAT 24: 36 Despre ziua aceea si despre ceasul acela, nu stie nimeni: nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal.

Atasez textul grecesc, sa-mi arate si mie cineva unde scrie Fiul cu "F" mare!!!!!!

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 24:36

36περι δε της ημερας εκεινης και της ωρας ουδεις οιδεν ουδε οι αγγελοι των ουρανων ει μη ο πατηρ μου μονος

Daca nu scrie, atunci de ce copiezi o minciuna?


In Scriptura, fiul este folosit pt a se referi la Fiul omului/Fiul lui Dumnezeu sau la fiul pierzarii, care este satan....

Daca versul are in vedere pe Fiul lui Dumnezeu, atunci contrazice adevarul spiritual ca Hristos ESTE Dumnezeu, care este Atotstiutor.

Deci, singura varianta este ca versul sa aiba in vedere pe fiul pierzarii, despre care Scriptura ne spune ca nu are cum sa stie:

1 Corinteni 2:7-8

7Noi propovăduim înţelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică şi ţinută ascunsă, pe care o rînduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai înainte de veci,

8şi pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntaşii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei.

Iar, despre cei salvati, scrie ca ziua aceea n-are cum sa ne prinda ca un hot, deci noi vom stii despre ea

1 Tesaloniceni 5

1Cît despre vremi şi soroace, n'aveţi trebuinţă să vi se scrie, fraţilor.
2Pentrucă voi înşivă ştiţi foarte bine că ziua Domnului va veni ca un hoţ noaptea.

3Cînd vor zice: ,,Pace şi linişte!`` atunci o prăpădenie neaşteptată va veni peste ei, ca durerile naşterii peste femeia însărcinată; şi nu va fi chip de scăpare.

4Dar voi, fraţilor, nu sînteţi în întunerec, pentruca ziua aceea să vă prindă ca un hoţ.

5Voi toţi sînteţi fii ai luminii şi fii ai zilei. Noi nu sîntem ai nopţii, nici ai întunerecului.

Deci, "ei" si "noi"......... Cei salvati vor stii, restul............discutii........

Amos 3:7

7Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci.

5Pe cine păzeşte porunca, nu -l va atinge nici o nenorocire, darinima înţeleptului cunoaşte şi vremea şi judecata.


Deci.......asta e!!! Numai bisericile nu au acces la calendarul ascuns, pt ca sustin o doctrina a liberului arbitru. Si le-a spus in Fapte 1:7 ca nu este pt ele sa stie!!!!!

Faptele Apostolilor 1:7

7El le -a răspuns: ,,Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le -a păstrat supt stăpînirea Sa.
0

#18 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 15 October 2007 - 05:55 PM

View Postzexelica, on Oct 15 2007, 03:03 PM, said:

Atasez textul grecesc, sa-mi arate si mie cineva unde scrie Fiul cu "F" mare!!!!!!

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 24:36

36περι δε της ημερας εκεινης και της ωρας ουδεις οιδεν ουδε οι αγγελοι των ουρανων ει μη ο πατηρ μου μονος


Deci versetul dat de tine este din Matei 24.36, care, in versiunea inteligibila are doua cuvinte scrise cu litera mare... Fiul si Tatal.

Am inteles ca nu scrie nicaieri Fiul cu ''F'' mare, dar nici numele Tatalui nu este mentionat cu ''T'' mare :spiteful:

Eu nu stiu daca ataşând cateva cuvinte in limba greaca, pe care nu le intelege nimeni, pot fi o dovada clara pentru cei dinafara. Mai ales ca nu avem cunostinte despre limba greaca, nici cat negru sub unghie. Eu nu am, cel putin... :pardon:

Si pana la urma nici nu stiu daca conteaza atat de mult cine stie despre sfarsitul lumii si cine nu. Important este ca Biblia mentioneaza o zi in care Cristos se va reintoarce sa isi ia Biserica. Cand va fi, nu are importanta, ci modul cum ne traim viata pe acest pamant.

Teorii despre sfarsitul lumii au fost si vor mai fi Adi, fii sigur de asta. Cei care au facut presupuneri trebuie sa isi fi dat seama ca s-au inselat. Si eu personal sper, din toata inima, ca ziua aceea sa vina ca un hot in noapte, pentru ca nimeni sa nu indrazneasca sa spuna ca au stiut, cand Cuvantul spune clar ca ziua venirii Domnului va fi pe neasteptate. :foolish:
0

#19 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 16 October 2007 - 02:19 PM

Quote

Am inteles ca nu scrie nicaieri Fiul cu ''F'' mare, dar nici numele Tatalui nu este mentionat cu ''T'' mare

Deci, cine a pus "F" mare a facut-o arbitrar, bazat pe ceea ce a crezut el.

Quote

Cand va fi, nu are importanta, ci modul cum ne traim viata pe acest pamant.

Cand va fi are importanta daca este mentionat in Scriptura. Tot ce este mentionat in Cuvantul lui Dumnezeu este EXTREM de important. Aceasta atitudine de dezinteres nu este biblica.

1 Tesaloniceni 5

1Cît despre vremi şi soroace, n'aveţi trebuinţă să vi se scrie, fraţilor.

2Pentrucă voi înşivă ştiţi foarte bine că ziua Domnului va veni ca un hoţ noaptea.

3Cînd vor zice: ,,Pace şi linişte!`` atunci o prăpădenie neaşteptată va veni peste ei, ca durerile naşterii peste femeia însărcinată; şi nu va fi chip de scăpare.

4Dar voi, fraţilor, nu sînteţi în întunerec, pentruca ziua aceea să vă prindă ca un hoţ.

5Voi toţi sînteţi fii ai luminii şi fii ai zilei. Noi nu sîntem ai nopţii, nici ai întunerecului.

Quote

sa nu indrazneasca sa spuna ca au stiut, cand Cuvantul spune clar ca ziua venirii Domnului va fi pe neasteptate

Pe neasteptate pt cei nesalvati, cei in intuneric..........
Deci, cei salvati stiu........ Restul, nici n-au idee.......

Iar modul in care ne traim viata este clar mentionat: daca esti salvat vei trai cum trebuie, GARANTAT!!!!!!

Ezechiel 36:27

27Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Deci, TE FACE Dumnezeu sa traiesti "cum trebuie"....... Nu mai este meritul omului.

Daca nu traiesti cum trebuie, atunci nu esti salvat.
0

#20 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 16 October 2007 - 05:00 PM

View Postzexelica, on Oct 16 2007, 01:19 PM, said:

Deci, cine a pus "F" mare a facut-o arbitrar, bazat pe ceea ce a crezut el.


Nu vorbeam despre F, ci despre T. Daca ma iau dupa cuvintele grecesti aratate de tine, nici fiul si nici tatal nu sunt cuvinte scrise cu litera mare. Dar poate ca ei au astfel de reguli in limba lor... la asta nu te-ai gandit? Daca tu iei o decizie bazat pe faptul ca Fiul nu este scris cu F mare in matei, cum explici ca nici Tatal nu este scris cu litera mare? :star:
0

#21 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 16 October 2007 - 09:40 PM

View Postzexelica, on Oct 15 2007, 07:03 AM, said:

Atasez textul grecesc, sa-mi arate si mie cineva unde scrie Fiul cu "F" mare!!!!!!

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 24:36

36περι δε της ημερας εκεινης και της ωρας ουδεις οιδεν ουδε οι αγγελοι των ουρανων ει μη ο πατηρ μου μονος

Daca nu scrie, atunci de ce copiezi o minciuna?


Zexelica, te rog sa fii mai temperat, abtine-te de la a acuza pe cineva ca copiaza minciuni!

Nimeni nu a copiat minciuni, regulile in greaca sunt diferite fata de limba romana. Nicidecum Fiul nu este fiul pierzarii, eventual daca ar fi vrut ca Domnul sa vorbeasca despre o putere a intunericului acolo, ar fi spus despre satan. Oricum, a folosit ingerii, asa ca acolo cred ca sunt inclusi si cei cazuti. Specificatia versetului este clara: "Ci numai Tatal ! ", deci nici macar Fiul!
MAT 24: 36 Despre ziua aceea si despre ceasul acela, nu stie nimeni: nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal.
0

#22 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 18 October 2007 - 01:38 PM

View Postcioanas, on Oct 16 2007, 10:40 PM, said:

Zexelica, te rog sa fii mai temperat, abtine-te de la a acuza pe cineva ca copiaza minciuni!
Daca scrie ceva si se copiaza ALTCEVA, atunci este o minciuna.Cuvantul nu este cu "F" mare niciodata. Nici cand este vorba de Ioan, fiul lui Zaharia.Daca textul nu specifica, atunci categorisirea asta este a translatorilor, care ar fi trebuit sa lase textul asa cum este de la Dumnezeu.Asa au facut si cu "aggelos" care l-au tradus "inger" si "mesager" dupa cum au considerat ei..........Deci, daca Hristos nu stie, desi este Creatorul, inceputul si SFARSITUL, atunci nu este Dumnezeu.Asta sustii, sau sustii ca Dumnezeu nu stie?

View PostJewels, on Oct 16 2007, 06:00 PM, said:

Nu vorbeam despre F, ci despre T. Daca ma iau dupa cuvintele grecesti aratate de tine, nici fiul si nici tatal nu sunt cuvinte scrise cu litera mare. Dar poate ca ei au astfel de reguli in limba lor... la asta nu te-ai gandit? Daca tu iei o decizie bazat pe faptul ca Fiul nu este scris cu F mare in matei, cum explici ca nici Tatal nu este scris cu litera mare? :star:
Nu ai voie sa pui de la tine in Cuvantul lui Dumnezeu. Daca pui, esti blestemat!Apocalipsa 22:18 18Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.
0

#23 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 18 October 2007 - 04:23 PM

View Postzexelica, on Oct 18 2007, 12:38 PM, said:

Nu ai voie sa pui de la tine in Cuvantul lui Dumnezeu. Daca pui, esti blestemat!Apocalipsa 22:18 18Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.


Asta este argumentul tau la intrebarea pusa de mine??? :star:
0

#24 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 18 October 2007 - 06:32 PM

View PostJewels, on Oct 18 2007, 07:23 AM, said:

Asta este argumentul tau la intrebarea pusa de mine??? :star:

Ok, Zexelica, tu ne dai o data exacta a Sfarsitului lumii. Multumim, personal refuz sa te cred! Si asta bazat pe Scriptura, ca si crestin.
Cine stie, poate vei avea succes in viitor, ca sa intemeiez o religie personala si poate va urcati si pe un munte sa-L asteptati pe Domnul. :foolish:
:buh_bye: Drum bun! S-au dus si altii si au venit cu buzele umflate! Eu raman la ce zice Scriptura: Ziua o stie numai Tatal, noi sa fim pregatiti in fiecare moment!
0

#25 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 22 October 2007 - 02:29 PM

Tatal si Fiul sunt una. Este un SINGUR Dumnezeu. Nu sunt trei ........

Ioan 10:30

30Eu şi Tatăl una sîntem.``

Efeseni 4:5-6

5Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.

6Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai pe sus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.

Deci, daca fiul nu stie, atunci Hristos nu este Dumnezeu, deci nu poate plati pt pacate........Ceea ce contrazice Scriptura.

( Editat pentru atac la persoane si confesiune. Fiecare persoana are dreptul la exprimare: ortodoxul, catolicul, protestantul, neoprotestantul, musulmanul, hindusul ectc.... Zexelica te rog sa te potolesti cu aceste atacuri....Intelege ca dumneata nu esti punct de referinta in Univers... Multumesc!)

This post has been edited by cioanas: 22 October 2007 - 05:46 PM

0

#26 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 22 October 2007 - 08:11 PM

:offtopic: Inseamna ca notiunea de Trinitate nu este inteleasa. Acum inteleg :)
0

#27 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 23 October 2007 - 12:26 PM

View PostJewels, on Oct 22 2007, 09:11 PM, said:

:offtopic: Inseamna ca notiunea de Trinitate nu este inteleasa. Acum inteleg :)

Ai dreptate, nu este inteleasa notiunea de Dumnezeire, pt ca teologii dau explicatii filozofice. Fara sa aiba un argument logic din Scriptura. Nu au decat ca sa demonstreze ca exista 3 persoane in Dumnezeire. Insa nu probeaza de ce.
0

#28 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 25 October 2007 - 06:19 PM

View Postzexelica, on Oct 23 2007, 03:26 AM, said:

Ai dreptate, nu este inteleasa notiunea de Dumnezeire, pt ca teologii dau explicatii filozofice. Fara sa aiba un argument logic din Scriptura. Nu au decat ca sa demonstreze ca exista 3 persoane in Dumnezeire. Insa nu probeaza de ce.

Pai nu ei probeaza Trinitatea, ci insusi Scriptura o face. Daca dumneata nu crezi in Trinitate nici nu te poti declara crestin. Oi fi avand vreo alta religie. Acum mai convins ca intradevar esti indreptatit sa lupti impotriva crestinismului!
Indiferent ce religie ai avea esti liber sa crezi ce vrei, atata timp cat ne respecti si noua celorlalti forumisti parerile.
In rest aici vorbim de "Sfarsitul lumii". Poate ne spui ce crezi dumneata despre asta! :thumbsup:
0

#29 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 26 October 2007 - 01:33 PM

Acelasi stil de gandire te-a dus la doctrina falsa pe care o sustii. Ai tras tu concluzia ca eu nu cred in trinitate.....

Iar daca pe tine nu te intereseaza ce are Scriptura de zis cu privire la sfarsitul lumii, ce te mai obosesti sa vizitezi thread-ul? Ca sa ignori din nou ce scrie in Biblie, nu?

Sau sa-ti mai pui o imagine haioasa cu varul tau la avatar, nu? Ala e varul tau, sper!!! Inca odata se vede ca ignori Scriptura care interzice sa asociezi chipuri si imagini celor din ceruri........

Insa, ce mai sunt pt tine inca (,) cateva versuri ignorate? O bagatela..........
0

#30 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 26 October 2007 - 07:18 PM

View Postzexelica, on Oct 26 2007, 04:33 AM, said:

Acelasi stil de gandire te-a dus la doctrina falsa pe care o sustii. Ai tras tu concluzia ca eu nu cred in trinitate.....

Iar daca pe tine nu te intereseaza ce are Scriptura de zis cu privire la sfarsitul lumii, ce te mai obosesti sa vizitezi thread-ul? Ca sa ignori din nou ce scrie in Biblie, nu?

Sau sa-ti mai pui o imagine haioasa cu varul tau la avatar, nu? Ala e varul tau, sper!!! Inca odata se vede ca ignori Scriptura care interzice sa asociezi chipuri si imagini celor din ceruri........

Insa, ce mai sunt pt tine inca (,) cateva versuri ignorate? O bagatela..........

Scriptura spune sa nu-ti faci chip cioplit si vreo imagine a celor din cer sau de pe pamant si sa nu te-nchini inaintea lor. Cred ca-ti dai seama ca nu ma-nchin la avatarul personal. Pe de alta parte imaginea care o pui dumneata in avatar cred ca nu reprezinta pe cineva de pe luna, chiar daca ar fi asa, de ce ai pus-o acolo?. Cam asa procedezi dumneata cu toata interpretarea care o dai Scripturii, iei o jumate de verset si strigi din toti rarunchii, uitand ca mai exista o jumatate de verset care spune sa nu te-nchini inaintea lor! Altfel, dragul meu, ajungem sa distrugem pozele si picturile de pe pamant!
Vezi cum gandesti dumneata?
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users