FamousWhy.ro Forum: Conflictul Dintre Generatii. - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Conflictul Dintre Generatii. Exista asa ceva?

#1 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 11 October 2007 - 06:48 PM


Eu sunt cert convinsa ca intre generatia veche si generatia actuala exista divergente.

Aveti exemple de "pretentii" exagerate din partea fiecarei generatii?

De exemplu, pe mine ma enerveaza batranii care sustin ca pe vremea lui Ceausescu era mai bine. Ma enerveaza tinerii care nu isi respecta bunicii, sau carora le e greu sa cedeze locul in autobuz unei batranele cu o sacosa.

etc. etc.
0

#2 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 11 October 2007 - 09:14 PM


Interesant subiect.

View PostThrill, on Oct 11 2007, 04:48 PM, said:

Ma enerveaza tinerii care nu isi respecta bunicii, sau carora le e greu sa cedeze locul in autobuz unei batranele cu o sacosa.

Sunt adolescenti care intr-adevar nu isi respecta bunicii , sunt tineri care obisnuiesc sa ii sfideze si sa ii trateze cu superioritate desi nu sunt indreptatiti sa faca asta .
Dar , sunt si cazuri in care batranii chiar sunt o problema . Nu stiu cati dintre voi stati cu bunicii in casa , dar eu o am pe bunica-mea zi de zi langa mine . Si pot sa spun ca ma terorizeaza , la propriu . O inteleg , boala-i de vina .
Sunt batrani care pur si simplu comenteaza orice gest , sunt batrani care au uitat ca s-au schimbat timpurile si ca nu mai suntem in epoca de piatra .
Cat despre cedatul locului in autobuz , da , mi se pare normal sa cedezi locul unui batran . Dar eu cand aud un batran ca incepe cu chestii de genu' : "tineretul din ziua de azi" , insulte samd , parca nu-mi mai vine sa-i cred atat de inocenti si batuti de soarta precum pretind ei ca sunt .
0

#3 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 11 October 2007 - 09:48 PM

View PostRuxi, on Oct 11 2007, 10:14 PM, said:

Nu stiu cati dintre voi stati cu bunicii in casa , dar eu o am pe bunica-mea zi de zi langa mine . Si pot sa spun ca ma terorizeaza , la propriu . O inteleg , boala-i de vina .

Parca nu-mi mai vine sa-i cred atat de inocenti si batuti de soarta precum pretind ei ca sunt .

Despre bunica ta....ce sa zic...cred ca toate bunicile sunt stresante daca le vezi cu anumiti ochi...insa daca stii sa te adaptezi dupa ele, daca le lasi sa creada ca ele au dreptate, daca la pupi din cand in cand pe obraz si le intrebi daca au nevoie de ceva, daca la arati ca le respecti, eu nu cred ca o bunica iti poate face rau in vreun fel. Asta e valabil la bunicii de orice sex, desigur. :D

Si crede'ma ca batranii nu sunt tare batuti de soarta si nici inocenti. Chiar sunt foarte "dotati" de viata si sunt smecheri. Au o experienta care nici nu se compara cu a noastra :D dar noi trebuie sa fim mai smecheri decat ei :uh:
0

#4 User is offline   constantine Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 71
  • Joined: 04-September 07

Posted 12 October 2007 - 01:23 AM

Eu stiam o vorba in Romania, "cine nu are un batran sa isi cumpere" . Eu cred ca este si normal sa exista divergente intre generatii... si ele vor fii tot timpul, pentru ca acesti batrani au o experienta si o viata in spate care trebuie respectata mai mult decat orice pe lumea asta si ei incearca sa ne invete lucruri bune, lucruri poate pe care pe ei nu i-a invatat nimeni insa greseala lor este ca nu gasesc intodeauna modalitatea cea mai buna sa o faca. Eu am tipat odata la o baba si saraca de ea cand ma vedea tot timpul fugea de la scara in apartament si acum imi pare rau ca am facut gestul ala insa eram chiar nervos, ma certam cu prietena si o conduceam acasa si cum statea babuta la scara a auzit cum ne certam noi ... si a inceput sa imi mai tina si ea morala si cred ca aia a fost greseala batranetii ei.. pentru ca de atunci cand ma vedea fugea in casa :)

P.S pentru cel care ma editeaza.. ca sa pastram un dialog decent intre noi si sa nu ajungem sa ne luam rasele si dumnezeii la rost lasa-mi posturile asa cum le scriu eu, nu imi place sa fiu "retusat" . Multumesc anticipat pentru intelegere!
0

#5 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 23 October 2007 - 09:39 AM

Conflictul dintre generatii va exista mereu...intre noi si parintii nostri si intre noi si copiii nostri...pentru ca fiecare generatie a trait intr-un anume fel si fiecare generatie este obisnuita cu anumite reguli...sau idei...Cel mai bine e sa pastrezi ce tine de generatia ta pentru tine si cei care fac parte din aceasta generatie, pentru ca altii nu vor intelege ;)
0

#6 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 25 October 2007 - 10:38 AM

Nu cred că acest conflict apare din cauza diferențelor vieții sociale în care a trăit fiecare persoană. Cred că mai degrabă apare din cauza lipsei de respect.
0

#7 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 30 June 2008 - 12:07 PM

normal ca exista un conflict intre generatii....sunt mentalitati diferite..alte timpuri...pe mine m-a oprit o batrana la biserica si mi-a zis ca ar trebui sa fiu imbracata in fusta si nu in blugi cum eram[la biserica]....in fine..mereu va exista acest conflict...cum ati mai mentionat..poate ca este cauzat si din cauza lipsei de respect :|
0

#8 User is offline   MaD.KiddoH Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 36
  • Joined: 02-July 08
  • Gender:Female

Posted 02 July 2008 - 09:23 PM

si tinerii nu respecta batranii:|

dar si acestia au un dar sa streseze...

cred ca daca sunt mai batrani,tu trebuie sa stai "drepti" in fata lor si sa faci tot ce spun..

asa este bunicamea..eu stau cu ea de 4 ani...si pot sa spun ca mi-a furat copilaria si m-a terorizat..pe mine,pe bunicamiu si pe mama:|
mereu tipa,mereu se plange,dar nu face nimic.Iar telenovela de la 4 nu o pierde niciodata!

pe cnd noi nu facem niciodata nmic,noi suntem iditoi si doar ea face tot:|

acum deja sunt imuna la toate tipetele ei...nici nu o mai bag in seama.....



iar conflictul intre generatii mereu va exista..pentru ca cei mai batrani nu vor intelege niciodata cum putem sta noi degeaba sau toata ziua in fata pc'ului.....
0

#9 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 02 July 2008 - 09:26 PM

ei hai, exista si bunici intelepti..a ta se pare ac e isterica, scuzele mele..ai fost tu mai putin norocoasa :p
insa adevarat a grait cine a spus ca daca nu ai un bunic sa-l cumeri :)
0

#10 User is offline   MaD.KiddoH Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 36
  • Joined: 02-July 08
  • Gender:Female

Posted 02 July 2008 - 09:30 PM

da nu zic:|

bunica din partea tatalui este super..adica o ajut din palcere...

cu asta am avut foarte mult ghinion....:|
da nah asta e:|
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users