FamousWhy.ro Forum: Prietenii - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Prietenii

#1 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 10 October 2007 - 12:53 AM


Ati avut vreodata prieteni posesivi si manipulatori?
Prieteni care nu stiu sau nu vor sa se bucure impreuna cu voi de succesul vostru? Care ar prefera parca sa fiti impreuna cu ei in aceeasi groapa?

Cum sunt prieteniile voastre? Puteti spune ca sunt bazate pe incredere? Sau aveti prieteni pe care stiti ca puteti conta in orice moment chiar daca nu vorbiti prea des?
0

#2 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 10 October 2007 - 10:31 AM

Am avut o multime de prietene si prieteni. Nu am fost dezamagita foarte des. De cele mai multe ori s'au legat intre mine si restul persoanelor niste prietenii pe viata. De ce? exista un singur element cheie. Daca tu esti sincera fata de cealalta persoana, nu ai cum sa nu primesti sinceritate si respect in schimb, iar eu sunt extrem de sincera cu restul :p
Au fost si persoane care au profitat de sinceritatea mea si am fost cateodata inselata, dar nu m'am descurajat. Prieteni merita sa ai. Sunt o a doua familie.
0

#3 User is offline   FragileDreams Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 129
  • Joined: 25-September 07
  • Gender:Female
  • Location:unde visele nu exista....
  • Idolul Meu:Nu m-am gandit

Posted 13 October 2007 - 03:54 PM

ai mei sun posesivi si gelosi...si intr-un moment ma deranja asta f rau...nu sunt proprietatea nimanui...dar acum sincer din toti am ramas cu unu...unu singur...care ma intelege si ma acepta si e acolo pt mine oricand...si il iubesc mult...si e ciudat faptul ca e baiat si eu sunt fata...si sper ca nimic sa nu ne strice relatia
0

#4 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 14 October 2007 - 03:21 AM

prietenii adevarati sunt ceva din ce in ce mai rar.....niciodata nu poti sa stii la ce sa te astepti din partea lor..si cei mia multi te dezamagesc exact cand iti e lumea mai draga....as putea spune ca am multi prieteni..dar ar fi impropriu spus..mai corect ar fi sa spun ca am multi cunoscuti..multi cu care umblu...dra prieteni...cei pe care pot cu adevarat sa ii numesc prieteni ..ii pot numara pe degete
0

#5 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 03 November 2007 - 10:05 AM

io pot sa ma laud cu cativa prieteni pe care ma pot baza chiar daca in ultima vreme nu mai avem timp si programul nu ne permite sa ne vedem asa des...dar sunt prieteni pe care ma pot baza si care la nevoie ma ajuta...trebuie doar sa "urlu"...si viceversa e valabila...
0

#6 User is offline   XEN Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 89
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Idolul Meu:Napoleon

Posted 01 December 2007 - 05:51 AM


Eu nu pot spune ca am prieteni de nadejde. Asta e... (uni au...uni n-au)

Poate mai tarziu, sau sunt in curs de formare. La 18 ani nu prea poti acorda cine stie ce ajutor unui prieten...inafara de suport moral.
0

#7 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 22 February 2008 - 12:40 AM

În lumea asta atât de materialistă, când spui "prieten" din păcate trebuie să te uiţi la portofel... să vezi dacă ai bani să îl cumperi.

Mai exact :

Zambetul, compasiunea se platesc in lei...

Distractia in dolari...

Colaborarea si ajutorul la nevoie in euro...

Increderea, respectul in lire sterline... fiind mai pretioase

Sinceritatea si devotamentul... in aur si platina si eventual teren de casa si masina.

Citind ce am scris mai sus... vă întrebaţi de ce doar vă zâmbesc prietenii ?
0

#8 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 22 February 2008 - 01:23 PM

Adi, sa nu exageram, cred ca suntem cu totii destul de inteligenti cat sa nu stam cu persoane care abuzeaza de noi, sau cel putin cat sa stim sa renuntam la ele cand se ingroasa gluma.

Exista prieteni buni, dar nu intotdeauna raman prieteni buni... Eu am ajuns sa nu mai am incredere decat in vreo 2-3persoane care chiar au dovedit ca merita incredere, in rest nu se prea stiu amanunte despre mine.

E amuzant ca atunci cand ai nevoie de suport emotional/sfaturi, poti apela si la persoane necunoscute si binevoitoare de pe net fara nici un fel de riscuri :))
0

#9 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 23 March 2008 - 05:59 PM

Am doua prietene cu care ma inteleg foarte bine si pot conta pe ajutorul lor oricand. Restul sunt cunostinte.
0

#10 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 28 August 2008 - 12:33 PM


am avut toate categoriile de "prieteni": am avut prieteni care pareau sa fie adevarati, am avut prieteni de forma, am avut prieteni cu care umblam ca nu aveam ce sa fac, am avut prieteni cu care puteam sa fac orice, cu care puteam sa ma distrez, am avut prieteni pe interes...si lista poate continua.


totusi, mi-am dat seama ca cel mai bine imi e sa fiu eu pentru mine si atat. fiecare e pentru el, eu de ce nu m-as pune pe mine in fata? si bine am facut, pentru ca s-a dovedit ca si prietenii in care aveam incredere 100% nu imi erau prieteni cu adevarat.

in plus, cu cat ai mai multi prieteni si cu cat iti deschizi "usa" si ii lasi sa "intre", cu atat vei avea mai mult de suferit pe viitor.
0

#11 User is offline   mwlambo Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 24
  • Joined: 24-August 08
  • Gender:Male
  • Location:EastSide Romania
  • Idolul Meu:NO ONE

Posted 01 September 2008 - 08:49 AM

Nu exista prieteni adevarati! Nu exista cineva caruia, daca ii ceri la 3 noaptea 500 de roni ca esti intr-o belea, ti-i va da; toti vor spune ca nu au, ca nu pot.

Niciodata nu trebuie sa te bazezi pe prieteni, mai ales cand vine vorba de bani; doar pe rude apropiate sau cunostinte ce au anumite obligatii fata de tine, nu prieteni cu care iesi la terasa in fiecare seara sau la fotbal in fiecare duminica.
0

#12 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 11 September 2008 - 10:47 PM

^ te-ai ars, huh?
0

#13 User is offline   rushy Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 254
  • Joined: 24-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Craiova
  • Interests:Filmele, Calatoriile, Muzica, Netul, Cartile, Fotografia

Posted 11 September 2008 - 10:56 PM

View Postmwlambo, on Sep 1 2008, 09:49 AM, said:

Nu exista prieteni adevarati! Nu exista cineva caruia, daca ii ceri la 3 noaptea 500 de roni ca esti intr-o belea, ti-i va da; toti vor spune ca nu au, ca nu pot.

Niciodata nu trebuie sa te bazezi pe prieteni, mai ales cand vine vorba de bani; doar pe rude apropiate sau cunostinte ce au anumite obligatii fata de tine, nu prieteni cu care iesi la terasa in fiecare seara sau la fotbal in fiecare duminica.



aici gresesti ...
banii sunt o pacoste pentru oricine
prieten, familiie sau dusman
cand e vorba de bani, toti spun nu ... pana si familia


nu exista prieteni adevarati
sunt doar persoane cu care te simti bine pentru o perioada
care raman cu tine sau pleaca ... depinde

aveam un prieten care spunea: "Eu sunt aici, iar tu esti mai sus. Tu ma ajuti sa ma ridic si eu iti multumesc. Dupa un timp cunosc pe altcineva care ma ajuta sa ma ridic si mai sus. Decizia imi apartine mie daca te ajut sa ajungi la acelas nivel ca mine, sau nu. Dar daca nu esti pregatita? Daca din cauza ta, cobor iar? Daca locul tau este acolo jos? Asa ca mai sigur este sa merg mai departe ... fara tine."
eu nu am inteles ce a vrut sa spuna, pana cand ... a disparut
0

#14 User is offline   fairymarjalis Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 32
  • Joined: 20-September 08
  • Gender:Female

Posted 23 September 2008 - 10:42 AM

da, am avut prieteni posesivi si manipulatori, care nu s-au bucurat de succesele mele si care imi dadeau in cap de fiecare data cand ma ridicam peste ei.
insa, intr-un final m-am trezit si am facut o selectie drastica, am luat-o de la capat si am inceput sa caut alti oameni in care sa am incredere.

momentan exista un singur om caruia am avut curaj sa-i acord increderea mea.
nu prea stiu cum sa explic ce simt, insa, spre deosebire de alte prietenii pe care le-am avut, simt ca aceasta va dura pur si simplu pt ca avem capacitatea de a ne ridica reciproc de pe jos si ne simtim foarte bine unul in compania celuilalt. si oricat de des sau de rar ne-am vedea, clipele petrecute impreuna merita asteptarea. s.gif
0

#15 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 10 April 2009 - 08:37 AM

nu prea am incredere in nimeni,lumea e prea schimbatoare,si chiar cand nu te astepti!am amici,NU prieteni!
0

#16 User is offline   daianaexposito Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 29
  • Joined: 30-December 10
  • Gender:Female
  • Location:Venetia, Italia
  • Interests:muzica, arta, dragoste, comunicare etc.
  • Idolul Meu:Michela Coppa

Posted 30 December 2010 - 07:26 PM


Buna. Eu sunt o fire prietenoasa si din acest motiv am avut multi prieteni, dar putini adevarati, mai multi falsi, mai mult pt ei, scopurile lor si le placea sa ma domine ca persoana doar pt ca sunt mai simpla si modesta. Mi-am dat seama ca oricum cel mai bun prieten al meu sunt eu. Dar trebuie sa spun ca nu ma pot baza pe prietenii mei. Insa, nu pot spune ca nu am nevoie de prieteni, dar decat prieteni prefacuti mai bine mai singurica. pup.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users