FamousWhy.ro Forum: Mi-am Facut Blog... Si Degeaba - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Mi-am Facut Blog... Si Degeaba

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 05 October 2007 - 09:23 PM


Cuvantul "Blog" se pare ca e din ce in ce mai popular si la noi in Romania. Majoritatea jurnalistilor au primit ordine de sus ca "e bine sa ai blog" si pe principiul oilor aruncate in prapastie dupa prima... hop toate... respectiv toti.

Cum romanul de azi mai rar face un lucru din pasiune... e bine de stiut de la bun inceput ca "a scoate un ban din asa ceva" e foarte greu... Nu vreau sa demoralizez pe nimeni, ba din contra voi prezenta cateva greseli generale intalnite la majoritatea blogerilor :

1. Scopul banului -> Introducerea de reclame inca de la primele entry-uri intr-un blog si transformarea acestuia intr-un mozaic de bannere.

2. Continut copiat -> Postari lipsite de originalitate, copiate de pe alte site-uri si introduse acolo sa fie multe...

3. Skin sau Theme -> Skin-ul blog-ului este unul ne-optimizat, layout-ul fiind haotic pe alte versiuni de browsere.

4. Link-uri pe alte site-uri -> Problema cea mai mare a blogerilor si a webmasterilor romani este ca nu le-a vorbit nimeni despre importanta link-urilor pe alte site-uri... sau poate le-a vorbit dar au ignorat acest aspect. Articolele care cat de cat pot fi considerate interesante dar care nu au niciun link extern pe alte blog-uri sau site-uri in timp nu le mai este acordata importanta mare de catre motoarele de cautare si pierd lupta in fata competitorilor pe cuvintele cheie dedicate fiecaruia.

5. Doar scris -> Majoritatea bloggerilor scriu in blog si nu mai fac nimic altceva... pentru ca nu le-a spus nimeni ce sa faca (ma refer la jurnalisti... si mai ales la cei in varsta care scriu intr-un mediu nou). Trebuiesc facute multe alte lucruri pentru ca motoarele de cautare sa dea importanta cuvintelor scrise in acel blog.

Concluzie :

Daca a scrie articole intr-un blog sperati sa fie o afacere de succes in Romania... sunteti total pe drumul gresit!

In Romania banii se fac din alte "afaceri"... nicidecum din blogging.

Jurnalistilor carora li s-a vorbit despre John Chow , Perez Hilton, Derek Hail si alti bloggeri americani care chipurile sunt milionari dintr-un singur blog... mai mult ca sigur nu si-au pus intrebarea daca bloggerii respectivi au facut si altceva pe langa simpla exprimare a opiniilor personale in acel jurnal...

Majoritatea din ei au echipe de zeci de oameni sau au parteneriate cu firme de "Web Development" care din pacate nu au treaba prea multa cu jurnalismul... ci cu dezvoltarea unui brand, a unui site, a unui blog. In Romania inca nu exista asemenea firme... pentru ca la ce site-uri si blog-uri avem... nici nu ar avea cum sa existe. :(
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users