FamousWhy.ro Forum: Sa Invatam A Scrie Corect O Poezie Simpla In 10 Pasi' - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Sa Invatam A Scrie Corect O Poezie Simpla In 10 Pasi' sfaturi si trucuri pt 'perfectionare'

#1 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 14 March 2009 - 12:58 PM


Multi avem suflet de poet..mult mai multi decat cei care urmeaza o 'educatie' in acest sens.
Citesc poezii scrise de adolesecenti ..poezii cu real potential, dar necizelate..eh, cand eram mai mica si eu faceam la fel..din 10 strofe insa parca numai una, maxim 2- erau fara 'intreruperi' ...curgeau...in rest, nu stiu, pana si eu strambam din nas dar nu stiam de ce.
Pana a mi se forma stilul, la care probabil si acum mai am de lucrat, am inceput sa il exersez cu poezii simple, de 4 strofe..mereu doua cate doua imperecheate.
Ca orice deprindere, si stilul poetic are un punct de plecare..fie acesta, deocamdata, poezia cu 4 versuri, mai simpla.

1. Cand incepi sa scrii o poezie, opreste-te putin la prima strofa .. ia-o ca model pentru urmatoarele

2. numara pe degete cate silabe are primul vers, la fel cu versul 'pereche' ..si incearca sa respecti pe cat posibil 'numarul' la celalate strofe, pe fiecare vers in parte. Idem si pt cealalta pereche de versuri.

3. evita sa repeti acelasi cuvant in doua strofe consecutive, sau mai des de 2 3 ori intr-o poezie..decat daca prezinta un laitmotiv refrenizat (insa ar fi bine ca pt ptima data, sa renunti o perioada la 'trucuri' complexe, pana stapaniti mai bine primii pasi)

4. evita pe cat posibil sa fie mereu rima pe baza acelorasi grupe identice de silabe la sfarsitul versului. Pt a explica mai bine la ce ma refer, haideti sa facem o comparatie prin exemplificare:




- rima cu acelasi grup de silabe la sfarsit

venea pe drum obosit
de mult timp fiind chinuit
cand s-a oprit de-a citit
scluptura cerului, zenit


- si..rima fara aceleasi grupe de silabe la sfarsit

venea pe drum obosit
de atata amar de vreme
cand s-a oprit de-a citit
scluptura cerului, ca geme


In timp ce prima varianta de strofa oboseste, a doua parca echilibreaza curgerea rimei. Trebuie insa sa fac si o paranteza, prima varianta se poate utiliza cu succes in poezii in care exista nu doar versuri pereche, ci si mai multe subgrupe de strofe perechi(respectand periodicitatea fiecareia)..sau unice (in care ca ele se interpun la jumatati de poezie)

5. evita de asemenea ca doua versuri consecutive sa aiba aceleasi grupe de sfarsit de cuvant, adica .. in exemplul dat (varianta a doua), sa incercati sa folositi in urmatoarea strofa sau chiar in urmatoarele doua strofe, aceleasi 'it' si 'me'

6. nu eziati sa imperecheati rime, asemanatoare, dar neidentice..cum ar fi 'geme' cu 'alene' , 'iubire' cu 'reverie' , 'fond' cu 'baron' ..etc
In general, daca se pastreaza 'numarul' silabelor, veti observa ca rima va deveni mai la indemana si se a putea jongla mai usor cu sinonimele cuvintelor
Nu uitati, e foarte important ca atunci cand ati terminat de citit o strofa..sa nu lipseasca nimic..sa curga..altfel e ca si sum, spre exemplu, atiformula o intrebare, dar ati omite sa puneti semnul intrebarii la sfarsit..in concluzie, evitati 'scartaielile' - si acest lucru se face pe baza la ce am spus mai sus - prin jocul de sinonime, astfel pastrandu-se sensul!

7. recitici periodic cu voce tare ce ati scris pana in momentul curent..reventiti asupra anumitori neconcordante si corectati pe parcurs - lucru care cu siguranta va va usura munca pe mai departe

8. Sunt foarte frumoase metaforele..dar evitati sa le scrieti doar de dragul artei...pastrati SENSUL..poezia trebuie sa curga atat ca ritm si rima, adica ca si muzicalitate, cat si ca MOTIV, SENS.

9. Bine ar fi ca prima strofa sa prezinte o idee, iar ultima, sau ultimele, pe cat se poate- sa prezinte o concluzie, o forma a ideii constientizate, analizate si prin urmare - asezate!

10.Cand aveti probleme cu sinonimele, mai dati o raita pe la DEX (dictionarul explicativ al limbii romane)..va face minuni!!


Deocamdata ma opresc aici, astept pareri si de ce nu - rezultate..poate vom face si un mic concurs cu 'poezii pt incepatori'..si nu uitati, a fi organizat si a incepe a fi mai 'profesional' ..nu ingreuneaza munca, decat poate la inceput (in timp ajungi sa jonglezi cu tehnicile astea, devenind deprinderi!)...ci o usureaza si o infrumuseteaza..la fel ca in muzica, sport, dans..s.gif

Spor la treaba si va astept cu intrebari, nelamuriri, sfaturi.



0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users