FamousWhy.ro Forum: Reforma Invatamantului Romanesc - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Reforma Invatamantului Romanesc

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 05 September 2007 - 07:30 PM


De 17 ani fiecare guvern isi aduce cativa ministri ai invatamantului care incep o noua "reforma". Churchill spunea ca daca e sa mergi din esec in esec, macar fa-o cu entuziasm. Priviti-l pe Adomnitei, i se potriveste... nu?
0

#2 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 05 September 2007 - 07:51 PM

lucrez de 7 ani in sistem si am resimtit pe propria-mi piele schimbarea fiecarui ministru. dar cum sa-i conving eu pe copiii de gradinita ca trebuie sa stie ca steagul UE are 12 stele cand insusi ministrul nu a stiut?
0

#3 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 08 September 2007 - 04:36 AM


View PostMadalina, on Sep 5 2007, 08:51 PM, said:

lucrez de 7 ani in sistem si am resimtit pe propria-mi piele schimbarea fiecarui ministru. dar cum sa-i conving eu pe copiii de gradinita ca trebuie sa stie ca steagul UE are 12 stele cand insusi ministrul nu a stiut?


il folosesti ca si exemplu :D
"Dragi copii, astazi vom invanta ce chiar si un MINISTRU nu stie!!! Vom invata cate stele are steagul UE!!!"


desi dupa parerea mea asta e un fel de propaganda. Adica daca tot vor sa-i invete pe copiii ceva, sa-i invete sa numere.... si sa-i lase pe ei sa numere cate stele is pe steagul UE <_<
0

#4 User is offline   Pisi Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 18
  • Joined: 21-September 07
  • Gender:Male
  • Location:candyland
  • Interests:hip-hop :&gt;
  • Idolul Meu:bloo

Posted 21 September 2007 - 01:40 AM

si care este reforma asta mai precis ? ce schimba si ce lasa ? cred ca niste articole mai exacte ar fi mai bune sa fie comentate
0

#5 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 17 February 2008 - 04:11 PM

de exeplu inlocuirea examenului de capacitate cu tezele cu subiect unic. ministrul Adomnitei a motivat ca tezele sunt in avantajul fetelor. aceste pot fi "bolnave" in timpul capacitatii si pot lua note mici din cauza disconfortului fizic, dar in ceea ce priveste tezele pot recupera la urmatoarea. ce parere aveti?
0

#6 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 February 2008 - 05:12 PM

Stupid. Orice fata care se stie la ciclu va lua pastile sa se simta bine in timpul examenului. Si cate sunt la ciclu fix in ziua cand au un examen, atat de multe incat sa modifice atat de drastic sistemul?
0

#7 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 18 February 2008 - 09:49 AM

ai dreptate. e o motivatie aberanta. fiecare ministru trebuie sa justifice schimbarile aduse in sistem si asa a gandit adomnitei.
0

#8 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 18 February 2008 - 03:33 PM

View PostMadalina, on Feb 18 2008, 07:49 AM, said:

ai dreptate. e o motivatie aberanta. fiecare ministru trebuie sa justifice schimbarile aduse in sistem si asa a gandit adomnitei.

Asa o aberatie ar trebui taxata rau de tot ..de presa..de cetateni..nu ar trebui inghitita in sec si atat.

Oricum, atatea 'reforme' ajunge sa ii zapaceasca pe copii..elevi..pentru ca nu e de ajuns sa inveti in ziua de azi..ci mai trebuie sa si inveti cum sa faci fata unui anumit tip de test, fie ca e el scris sau oral..ceea ce mi se pare putin cam fortat pt tinerii invatacei.

Pe de alta parte, invatamantul din Romania trebuie imbunatatit..si nu putin!..Iar istoria ne invata ca pentru anumite schimbari, persoanele pe baza carora se fac 'experimentele' necesare tranzitiei, au de suferit.
0

#9 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 19 March 2008 - 09:54 AM


Sunt de acord cu tine, dar suntem prea "mici" ca sa facem ceva. Traim intr-o tara unde totul se rezolva cu pile si cei destepti nu prea au nimic de zis. Trist.
0

#10 User is offline   sEtH Icon

  • Administrator
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 632
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Interests:Games-urile!!! :D
  • Idolul Meu:Will Smith

Posted 02 April 2008 - 03:50 PM

Reforma in invatamantul romanesc? Glumiti? Nu a existat si nu va exista niciodata asa ceva. Din cate vedeti in fiecare zi la stiri putem spune ca din contra se duce in jos cu pasi repezi.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users