FamousWhy.ro Forum: Pacat Sau Nu ? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Pacat Sau Nu ?

#1 User is offline   alex alex Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 59
  • Joined: 15-February 09

Posted 05 March 2009 - 05:17 PM


Este homosexualitatea un pacat sau nu? Multe persoane considera ca un om pacatuieste atunci cand incalca una dintre cele 10 porunci ,iar nici una dintre ele nu face nici cea mai mica aluzie la homosexualitate.
0

#2 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 06 March 2009 - 03:53 AM

Nu cele 10 porunci, dar nu sunt alea singurele pacate. Biblia de exemplu spune ca homosexualitatea este un pacat.
0

#3 User is offline   alex alex Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 59
  • Joined: 15-February 09

Posted 06 March 2009 - 01:09 PM


pai si unde , mai exact , este specificat acest lucru ? mellow.gif ai putea sa imi zici ?
0

#4 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 07 March 2009 - 01:30 AM

Lene acuta de a frunzari biblia. Poti cauta si tu.
0

#5 User is offline   annemary Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 34
  • Joined: 04-May 08
  • Gender:Female
  • Location:below sea level

Posted 07 March 2009 - 02:08 AM

Este considerat un pacat de cei care cred in tot ce scrie in Biblie . Consider ca nimeni nu ar trebui sa judece o persoana pentru ceea ce este , pentru ceea ce crede sau pentru felul ei de a fi . Dar din pacate oameni au prea multe prejudecati si tind sa le impuna si celor din jurul lor.
0

#6 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 08 March 2009 - 06:16 PM

CITAT(alex alex @ Mar 6 2009, 11:09 AM) <{POST_SNAPBACK}>
pai si unde , mai exact , este specificat acest lucru ? mellow.gif ai putea sa imi zici ?


In Epistola lui Pavel catre Romani, capitolul 1, versetele 26,27 gasim gasit scris despre homosexualitate.

CITAT
Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lćsat īn voia unor patimi scārboase; cćci femeile lor au schimbat īntrebuintarea fireascć a lor īntr-una care este īmpotriva firii;tot astfel si bćrbatii, au pćrćsit īntrebuintarea fireascć a femeii, s-au aprins īn poftele lor unii pentru altii, au sćvārsit parte bćrbćteascć cu parte bćrbćteascć lucruri scārboase, si au primit īn ei īnsisi plata cuvenitć pentru rćtćcirea lor.


annemary, sunt de acord cu ceea ce spui. Omul intradevar, este diferit si unic si nimeni nu are dreptul sa ne judece pentru ceea ce suntem. Insa, parerea mea este ca homosexualitatea e o practica impotriva naturii. Insasi cugetul nostru ne spune asta, fie ca vrem sau nu sa recunoastem pe fata, este anormal pentru doi barbati, sau doua femei, sa traiasca ca un cuplu. In fine, asta e ceea ce cred eu. s.gif
0

#7 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 08 March 2009 - 11:32 PM

la cat mai multi homosexuali yes.gif ca sa ne ramana noua mai multe fete boogie.gif grin.gif
0

#8 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 09 March 2009 - 04:21 PM

CITAT(alex alex @ Mar 5 2009, 04:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Este homosexualitatea un pacat sau nu? Multe persoane considera ca un om pacatuieste atunci cand incalca una dintre cele 10 porunci ,iar nici una dintre ele nu face nici cea mai mica aluzie la homosexualitate.

Eu cred ca nu e treaba nostra sa aruncam cu pietrii atata timp cat ce se intampla in dormitorul unora nu afecteaza 'bunastarea' celorlalti.
Dumnezeu are grija de toti. E 'treaba' lui sa faca ordine unde considera ca e cazul.

Cat despre educatia copiilor ..sa incercam sa nu le influientam un 'anumit' mode de viata - sa incercam sa le daruim prin iubire, intelegere si afectiune - sansa de a isi urma inima, asa cum il 'cheama' pe fiecare. Si astfel, ce va fi 'firesc' si 'normal' va fi mai presus de ce este - sau nu - considerat 'pacat' - cel putin pt majoritatea
0

#9 User is offline   mihai_1991 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 35
  • Joined: 22-April 09
  • Idolul Meu:won't tell you :)

Posted 23 April 2009 - 11:09 PM

Cei care spun ca homosexualitatea este un pacat sunt, in opinia mea, deplorabilitati umane.Homosexualitatea ESTE O DISFUNCTIE SEXUALA.Ce vina pot avea pentru ceea ce simt?
0

#10 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 24 April 2009 - 12:51 AM

Nu nu, stai asa Mihai, este un pacat pt ca asa scrie-n Biblie. Cu totul diferit de intoleranta.
0

#11 User is offline   mihai_1991 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 35
  • Joined: 22-April 09
  • Idolul Meu:won't tell you :)

Posted 24 April 2009 - 12:24 PM

CITAT(addict @ Apr 24 2009, 01:51 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu nu, stai asa Mihai, este un pacat pt ca asa scrie-n Biblie. Cu totul diferit de intoleranta.

Pai intoleranta pleaca (nu numai, insa si) de acolo.Daca intrebi 1000 de crestini ce parere au despre o casatorie a homosexualilor in biserica, sunt convins ca peste 950 nu ar fi de acord.Numai acest lucru este suficient pentru a putea numi persoanele respective drept intolerante.
Oare cum se simte un homosexual credincios, atunci cand i se spune ca homosexualitatea lui este un pacat? Oare cum se simte crezand in dumnezeu, simtind ceea ce simte pt persoanele de acelasi sex si crezand ca asta este un pacat? Ar trebui sa renunte la una din ele, ceea ce ar fi extrem de neplacut.
0

#12 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 30 April 2009 - 04:50 PM

CITAT(mihai_1991 @ Apr 24 2009, 10:24 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai intoleranta pleaca (nu numai, insa si) de acolo.Daca intrebi 1000 de crestini ce parere au despre o casatorie a homosexualilor in biserica, sunt convins ca peste 950 nu ar fi de acord.Numai acest lucru este suficient pentru a putea numi persoanele respective drept intolerante.
Oare cum se simte un homosexual credincios, atunci cand i se spune ca homosexualitatea lui este un pacat? Oare cum se simte crezand in dumnezeu, simtind ceea ce simte pt persoanele de acelasi sex si crezand ca asta este un pacat? Ar trebui sa renunte la una din ele, ceea ce ar fi extrem de neplacut.

stai putin. una e sa crezi in Dumnezeu si alta e sa pretinzi ca esti crestin, fara a fi de acord cu dogma, pentru ca iti este contrara felului de a fi si a te simti.
Cum noi nu ne putem impune legea in fata homosexualilor, sa faca bine sa nu si_o impuna nici ei noua.
Nu ii impiedica nimeni sa 'reinventeze' legile si sa si le aplice in propriul lor cerc.

Atata timp cat vin la biserica sa se roage , nu le are nimeni treaba . DAR De ce ei sa 'provoace' credinta altora, simtind nevoia sa fie liberi in gradina altora??
Una e societatea si alta e biserica. Sa isi faca biserici proprii daca vor si sa dea nastere altor religii.
0

#13 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 30 April 2009 - 05:45 PM

CITAT(mihai_1991 @ Apr 24 2009, 11:24 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai intoleranta pleaca (nu numai, insa si) de acolo.Daca intrebi 1000 de crestini ce parere au despre o casatorie a homosexualilor in biserica, sunt convins ca peste 950 nu ar fi de acord.Numai acest lucru este suficient pentru a putea numi persoanele respective drept intolerante.
Oare cum se simte un homosexual credincios, atunci cand i se spune ca homosexualitatea lui este un pacat? Oare cum se simte crezand in dumnezeu, simtind ceea ce simte pt persoanele de acelasi sex si crezand ca asta este un pacat? Ar trebui sa renunte la una din ele, ceea ce ar fi extrem de neplacut.


Nu poti sa fii un homosexual credincios , mihai. Cel putin nu dupa Biblie, pentru ca ea ne indeamna sa traim o viata curata. Daca insa ar fi cazuri de homosexuali ''crestini'' cred ca atitudinea pe care ar trebui sa o aiba, fata de Biserica , este sa nu fie un homosexual practicant. Asta in cazul in care ar fi atat de greu ptr ei , sau ar considera ca este o disfunctie sexuala si nu un duh de curvie.

Si in ultima instanta, cine nu poate sa se supuna regulilor bisericesti, cum zicea si Waltzu, sa isi faca propriile lor legi, pt ca nu vad de ce trebuie altii sa renunte la normele si crezul lor personal, ptr simplul motiv ca unii homosexuali vor sa fie ''ok'' in fata lui Dumnezeu . E ca si cand un criminal sau un hot s-ar duce sa se marturiseasca, sa isi recunoasca pacatul pe care vrea sa il faca, dar sa il faca oricum, si apoi sa zica: " E ok, m-am marturisit. Dumnezeu ma intelege. "
Nu e chiar asa.
0

#14 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 30 April 2009 - 07:40 PM

Dar poti fi un ucigas credincios, nu? Un hot credincios? Sau poate mai comunul preacurvar credincios? Si astea tot pacate sunt, la fel ca homosexualitatea, dar ei de ce pot fi credinciosi dar homosexualii cica nu?
0

#15 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 30 April 2009 - 10:34 PM

CITAT(addict @ Apr 30 2009, 06:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Dar poti fi un ucigas credincios, nu? Un hot credincios? Sau poate mai comunul preacurvar credincios? Si astea tot pacate sunt, la fel ca homosexualitatea, dar ei de ce pot fi credinciosi dar homosexualii cica nu?

una e sa fii credincios si alta e sa faci parte dintr-o religie cu ale ei dogme si biserici!
un criminal poate sa creada in Dzeu, dar nu poate sa ucida in biserica pt ca el e criminal si nici sa pretinda ca popa sa ii spuna de fata cu toti, ca pt ca el asa simte, e ok sa ucida.
intelegi diferenta?
0

#16 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 01 May 2009 - 10:47 AM

CITAT(addict @ Apr 30 2009, 06:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Dar poti fi un ucigas credincios, nu? Un hot credincios? Sau poate mai comunul preacurvar credincios? Si astea tot pacate sunt, la fel ca homosexualitatea, dar ei de ce pot fi credinciosi dar homosexualii cica nu?



Pai am explicat mai sus. Nu poti sa mergi la preot si sa te marturisesti ca tu ai de gand azi sa iti inseli sotul sau sotia cu cineva. Si apoi sa pleci cu inima impacata ca Dumnezeu stie, ca el te iubeste, dar tu tot sa faci acel pacat, cu constiinta curata ca El te intelege. Ala nu e credincios. Imi pare rau daca parerea mea supara , dar asta cred eu, conform Bibliei. Biblia ne zice "Du-te si nu mai pacatui" .
Homosexualii sunt si ei oameni, si nu am nimic cu ei. Dumnezeu ii iubeste, desigur. Dar ei (sau o parte din ei) nu pot sa ceara binecuvantarea lui Dumnezeu ca sa traiasca in continuare in pacat. Trebuie sa fie constienti ca in fata lui Dumnezeu nu exista compromis sau cale de mijloc. Ori e alba, ori e neagra. Nu le interzice nimeni sa nu mai fie homosexuali, nici macar Dumnezeu, pentru ca ii lasa sa aleaga. Dar nici ei nu pot sa astepte binecuvantarea sau acceptarea lor de catre Biserica, cand crezul Bisericii este clar si acelasi de ani si ani.
0

#17 User is offline   mihai_1991 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 35
  • Joined: 22-April 09
  • Idolul Meu:won't tell you :)

Posted 14 May 2009 - 10:43 AM

CITAT(waltzu' @ Apr 30 2009, 05:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Atata timp cat vin la biserica sa se roage , nu le are nimeni treaba . DAR De ce ei sa 'provoace' credinta altora, simtind nevoia sa fie liberi in gradina altora??
Una e societatea si alta e biserica. Sa isi faca biserici proprii daca vor si sa dea nastere altor religii.

Nu provoaca nimic.Doar solicita dreptul de a se casatori (drept pe care ar trebui sa il aiba toti oamenii).Defapt dogmele voastre i-au provocat pe ei; cand preotii au spus ca nu se pot casatori (pleaseplease.gif nu-mi spune ca asa vrea d-zeu, evident ca asa vor ei, preotii).Problema este ca in cazul in care crezi sincer in d-zeu si doresti a te casatori in fata lui d-zeu (in care crezi) si acest lucru nu iti este ingaduit, vei simti evident ca nu este ceva in
regula cu tine, apare sentimentul de vinovatie, poate aparea chiar si teama si nu numai.

CITAT(Jewels @ Apr 30 2009, 06:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu poti sa fii un homosexual credincios , mihai. Cel putin nu dupa Biblie, pentru ca ea ne indeamna sa traim o viata curata. Daca insa ar fi cazuri de homosexuali ''crestini'' cred ca atitudinea pe care ar trebui sa o aiba, fata de Biserica , este sa nu fie un homosexual practicant. Asta in cazul in care ar fi atat de greu ptr ei , sau ar considera ca este o disfunctie sexuala si nu un duh de curvie.

Da, dupa biblia care a fopst scrisa cu multe secole in urma de catre niste oameni care habar nu aveau ce e
homosexualitatea.Habar nu aveau ca acei oameni nu gresesc cu nimic, ci in corpul lor au loc niste modificari
care ii fac sa simta atractie fata de persoanele de acelasi sex.Intrebare: cum te-ai simti daca ai iubi pe cineva si ti s-ar spune nu numai ca nu te poti casatori cu acea persoana, dar si ca vei ajunge in iad pentru asta?
Si ca tot bagati argumentul cu "d-zeu nu vrea", am o alta intrebare: daca nu vrea, de ce i-a lasat asa?
Multi oameni cred ca nu e ceva normal, dar faptul ca ei sunt atrasi de persoane de acelasi sex denota e clar ca d-zeu a vrut ca ei sa fie astfel (planul divin, atotputernicie, omniscienta).Dar multi din oamenii aceia nu au habar ca si la multe animale apare comportamentul homosexual, ca este vorba de schimbari in corpul lor, si nu de altceva (cum ar putea crede unii: curvie sau mai stiu eu ce prostie).
Nu e vb ca ei considera asta, ci chiar stinta o spune; la fel cum stiinta explica iubirea pe care heterosexualii o
simt, la fel explica si ce simt homosexualii.Numai ca e greu sa trecem peste mentalitatea care predomina
la noi.....
0

#18 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 14 May 2009 - 05:46 PM

CITAT(mihai_1991 @ May 14 2009, 11:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Da, dupa biblia care a fopst scrisa cu multe secole in urma de catre niste oameni care habar nu aveau ce e
homosexualitatea.Habar nu aveau ca acei oameni nu gresesc cu nimic, ci in corpul lor au loc niste modificari
care ii fac sa simta atractie fata de persoanele de acelasi sex.Intrebare: cum te-ai simti daca ai iubi pe cineva si ti s-ar spune nu numai ca nu te poti casatori cu acea persoana, dar si ca vei ajunge in iad pentru asta?
Si ca tot bagati argumentul cu "d-zeu nu vrea", am o alta intrebare: daca nu vrea, de ce i-a lasat asa?
Multi oameni cred ca nu e ceva normal, dar faptul ca ei sunt atrasi de persoane de acelasi sex denota e clar ca d-zeu a vrut ca ei sa fie astfel (planul divin, atotputernicie, omniscienta).Dar multi din oamenii aceia nu au habar ca si la multe animale apare comportamentul homosexual, ca este vorba de schimbari in corpul lor, si nu de altceva (cum ar putea crede unii: curvie sau mai stiu eu ce prostie).
Nu e vb ca ei considera asta, ci chiar stinta o spune; la fel cum stiinta explica iubirea pe care heterosexualii o
simt, la fel explica si ce simt homosexualii.Numai ca e greu sa trecem peste mentalitatea care predomina
la noi.....

e considerat pacat pt ca exista prea multi care manaca biblie dimineata,la pranz si seara si inafara de asta oamenii nu sunt invatati sa accepte ciudateniile pe care le ofera viata pt ca homosexualii sunt considerati de cei ce nu inteleg asta drept "ciudatenii".
0

#19 User is offline   veverita Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 28
  • Joined: 03-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Satu Mare

Posted 15 May 2009 - 11:13 AM

1 Corinteni, 6

9 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Īmpărăţia lui Dumnezeu? Nu vă īnşelaţi īn privinţa aceasta: nici curvarii, nici īnchinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii

Unul dintre versetele care condamna homosexualitatea.

SODOMĶE s. f. relaţii sexuale anormale (īntre parteneri de acelaşi sex, īntre oameni şi animale) asta conform DEX

In Sodoma si Gomora, inainte de a fi distruse , asemenea practici erau ceva obisnuit.
Homosexualitatea a fost interzisa in biblie inca din vremea mozaica. Daca nu este interzisa in mod direct in cele 10 porunci nu inseamna ca este agreata. Legea mozaica pe langa cele 10 porunci mai contine si alte peste 600 decrete.


0

#20 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 15 May 2009 - 11:16 AM

CITAT(veverita @ May 15 2009, 12:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
1 Corinteni, 6

9 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Īmpărăţia lui Dumnezeu? Nu vă īnşelaţi īn privinţa aceasta: nici curvarii, nici īnchinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii

Unul dintre versetele care condamna homosexualitatea.

SODOMĶE s. f. relaţii sexuale anormale (īntre parteneri de acelaşi sex, īntre oameni şi animale) asta conform DEX

In Sodoma si Gomora, inainte de a fi distruse , asemenea practici erau ceva obisnuit.
Homosexualitatea a fost interzisa in biblie inca din vremea mozaica. Daca nu este interzisa in mod direct in cele 10 porunci nu inseamna ca este agreata. Legea mozaica pe langa cele 10 porunci mai contine si alte peste 600 decrete.

si ce ai vrea sa facem sa le dam in cap?noi nu suntem nimeni sa ii oprim sa fie fericiti!daca erai tu in locul lor?
0

#21 User is offline   veverita Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 28
  • Joined: 03-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Satu Mare

Posted 15 May 2009 - 12:09 PM

CITAT(ioana d'arc @ May 15 2009, 12:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
si ce ai vrea sa facem sa le dam in cap?noi nu suntem nimeni sa ii oprim sa fie fericiti!daca erai tu in locul lor?

Nici pe departe!
Am scris doar cateva principii biblice care sustin nonhomosexualitatea.
Fiecare om este liber sa decida ce e bine sau nu pentru el.
Cine vrea , poate!
Cine nu face nimic in acest sens, se complace, deci nu vrea!
Cei ce sunt aşa , aşa doresc sa fie.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users