FamousWhy.ro Forum: Influenta Emisiunilor Tv Asupra Copiilor - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Influenta Emisiunilor Tv Asupra Copiilor

#31 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 25 September 2007 - 11:41 AM

eu am inceput sa citesc la 5 ani tip top minitop...daca mai stie cineva revista regretatului ion luchian mihalea
0

#32 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 26 September 2007 - 09:51 PM

View PostProfu, on Sep 24 2007, 03:16 AM, said:

nene ! daca fiul meu la 14 s-ar disocia de colegii de clasa pe motiv ca nu au aceleasi gusturi in materie de radio si televiziune l-as interna la nebuni !
Ai uitat sa mentionezi ca l-ai da la un liceu cat de cat normal, unde colegii ar avea gusturi in care sa ai incredere. Ia da-l la un liceu de cartier, si se schimba ecuatia. In prima zi cand ti-ar veni cu telefonul din care urla maneaua :spiteful:
Edit : si comparatiile exagerate tine-le pentru discutiile la o tabla cu vecinii. Suntem amandoi convinsi ca NU ai interna pe nimeni la nebuni intr-o situatie de genul asta.

View PostProfu, on Sep 25 2007, 12:41 PM, said:

eu am inceput sa citesc la 5 ani tip top minitop...daca mai stie cineva revista regretatului ion luchian mihalea
N-o mai stiu .. in schimb eu citeam reclamele frumos colorate, si denumirile firmelor. Dup-aia a intrat revista Mickey Mouse pe piata, si nu m-am dezlipit de ea cativa ani buni, pana mi-a dat prin cap ca exista biblioteca scolii si cea judeteana :coolspeak:
0

#33 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 26 September 2007 - 10:52 PM

Traiasca Mickey Mouse! Generatii intregi de copii au crescut cu Mickey si au prins astfel gustul cititului evoluand la carti complexe.

Profu', daca iti incurajezi copilul sa fie la fel ca ceilalti, f bine, vei avea un copil integrat. Dar tu, ca parinte, nu stii tot ce inseamna sa faci parte din grupul ala, se pot consuma si droguri fara ca tu sa stii nimic despre asta. Copilul va sti de la tine ca trebuie sa fie ca restul si nu va considera ca e gresit ceea ce face. Copilul trebuie mai intai sa stie ce e bine si e rau, ce-i face bine si ce nu, iar integrarea sa tina de el.
0

#34 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 26 September 2007 - 11:39 PM

View Postaddict, on Sep 26 2007, 11:52 PM, said:

Traiasca Mickey Mouse! Generatii intregi de copii au crescut cu Mickey si au prins astfel gustul cititului evoluand la carti complexe.

Profu', daca iti incurajezi copilul sa fie la fel ca ceilalti, f bine, vei avea un copil integrat. Dar tu, ca parinte, nu stii tot ce inseamna sa faci parte din grupul ala, se pot consuma si droguri fara ca tu sa stii nimic despre asta. Copilul va sti de la tine ca trebuie sa fie ca restul si nu va considera ca e gresit ceea ce face. Copilul trebuie mai intai sa stie ce e bine si e rau, ce-i face bine si ce nu, iar integrarea sa tina de el.


eu te-am rugat sa incheiem discutia asta daca nu pricepi ce spun. ba chiar postul tau ma jigneste.
am spus ca nu e cazul ca al meu copil sa faca pe geniul neinteles la 14 ani, poate trai bine mersi intr-un grup PREFACANDU-SE, simtindu-se cu restul turmei, fara sa aiba treaba cu preocuparile acelea tocmai fiindca acasa a INTELES ce e cu ele si de ce sunt nocive.

daca le spune in fata VOI SUNTETI NISTE PROSTI INCULTI si eu n-am ce discuta cu voi, la 14 ani, va sfarsi ori batut, ori ignorat de 3 sferturi dintre cei de varsta lui.

daca nici acum nu poti pricepe, nu mai are rost sa continuam NOI discutia, pe tema asta
0

#35 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 26 September 2007 - 11:57 PM

Profu', nu ai specificat nicaieri pana acum ca (,) copilul se va preface ca sa fie integrat, tu ai zis doar sa fie integrat si deci s-a inteles ca sa fie ca ei. Iti imaginezi ca daca spuneai asta de la inceput, nu mai aveam ce comenta, scuze ca postul meu te-a jignit dar pana la clarificarea de mai sus nu vazusem ideea asta. Nu gasesc smiley cu semnul pacii, dar considera ca e integrat pe-aici pe undeva :)
0

#36 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 27 September 2007 - 12:00 AM

nu mi-as sacrifica propriul copil prostiei de dragul integrarii sociale
0

#37 User is offline   dark_angel Icon

  • HITCH
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 50
  • Joined: 25-September 07
  • Gender:Male
  • Location:GherLA
  • Interests:filmele in principal,Japonia,U.K.,sf-ul,animatiile,lectura,calatoriile,si v-am spus de filme? ma uit la multe filme,si sunt ffffffffff pasionat de ele;stiu si multe chestii ,nu doar ma uit la filme.<br />Colectionatul,facutul pozelor,si frecatul mentei
  • Idolul Meu:am cam multi. tre doar unu?

Posted 01 October 2007 - 05:00 PM

Privitul indelungat la tv bombardeaza creierul cu ceva unde,nu mai stiu,dar am citit intr-o carte despre efectele televiziunii asupra mintii umane;generatia actuala de copii cu varsta intre 12-17 nu mai are atata rabdare la citit ca si altii,din cauza vizionatului indelungat la tv. altfel zis,televizorul te tampeste,si nu o spun eu,ci studiile facute de straini.
sa combati violenta cu violenta?! daca altfel nu se poate,asta e! am vazut ceva din campania celor de la cna,si e foarte buna,dar ar trebui sa se duca si pe alte fronturi : biserica,scoala,si altele.
Trebuia schimbata mentalitatea parintilor,care isi lasa copiii sa faca ce vreau ,deoarece sunt bogati si le permit orice acestora. Ce ma enerveaza pe mine,sunt zecile de cazuri care le vad la prima si anume familii cu bani ,dezorganizate si care nu stiu sa se organizeze. sunt familii in care ambii parinti aduc multi bani in casa,au doi copii de obicei si ii vezi pe acestia jucandu-se pe nfs si nu stiu ce,sau uitandu-se la tv. cum vad vreo emisiune gen '' o vreau pe mama inapoi'' sau ''supernanny'' si schimb canalu.
Ar trebui si sa se faca o campanie intensa de promovare a cititului,ce sa aiba ca principal target adolescentii si copiii.
Un rol foarte important in educatia copiilor il are parintele. acesta ,daca vede ca copilul lui se uita la desene animate,ar trebui sa il faca sa se uite la animatii,adica filme de lung metraj si la anime-uri. filmele si desenele ,iti imbogatesc imaginatia. Mie personal ,nu mi s-a spus de catre parinti ,''uita-te la tv ,la filme sau la desene ,ca e educativ'',ci eu singur am fost atras de universului acestuia si am tot vizionat filme si desene animate. am ajuns ,treptat,sa observ anumite chestii ,cum ar fi,ca exista discovery channel si altele de genul lui,si ca la televizor sunt si alte chestii,nu doar porcarii. Eu nu am avut nevoie de parinti,ci am realizat singur anumite lucruri. Cei ca si mine ,sunt foarte norocosi,si descopera cartea prima data,mai bine. Am inceput sa citesc de la vreo 7 ani si de atunci ,cand am timp liber,mai citesc cate ceva.
In Romania,din pacate,ca si in America si in alte tari,televizorul a inceput sa ia locul parintelui ,si sa fie un educator al copilului. Astfel,copilul roman ajunge sa creada ca e bine sa ai pe langa tine gagici care au un fund mare si niste sani la fel de mari,ca daca nu ai ceva cu care sa te lauzi in fata amicilor tai,atunci nu vaorezi nimica,ca trebuie sa iti pierzi virginitatea pe la vreo 14 ani,ca trebuie sa ai cele mai faine haine ,ca cei care nu au facut scoala si facultate au ajuns foarte sus si au multi bani,deci ca scoala nu te ajuta la mai nimica,si ca nu trebuie neaparat sa te cultivi,pentru ca lumea iti vede doar banu,nu pe tine,si multe alte chestii.
Am scris cam mult,dar ma voi mai gandi la ceva ce sa scriu.
0

#38 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 01 October 2007 - 05:36 PM

Diversitatea emisiunilor TV întelese sau neîntelese de copil ofera o mare bogatie de stimuli de care întregul sistem nervos are mare nevoie. Astfel, mai ales pentru cei crescuti în mediul urban, între patru pereti, care nu au contact frecvent cu stimuli din natura, televizorul este o adevarata mina de aur.

In urma vizionarii emisiunilor TV, creierul copilului îsi antreneaza folosirea unor anumite arii din zona constientului, iar în zonele gândirii asociative creste secretia de auxine, substante care sporesc conexiunile dintre neuroni.

Televizorul este o poarta prin care copilul poate calatori permanent în timp si spatiu. Se poate spune ca unele emisiuni, filme si povestiri îi aduc o experienta de viata în plus, din care învata inconstient. Nu trebuie uitate nici desenele animate care, daca sunt bine alese, au un rol extrem de important în educatia si dezvoltarea copiilor.

Studiile efectuate recent au aratat ca peste 65% din copiii din Europa, inclusiv România, devin dependenti de TV înca de la vârsta de doi ani. Instalarea dependentei de unele seriale sau emisiuni este extrem de periculoasa la vârste fragede. Pericolul cel mai mare este dat de antrenarea proceselor nervoase de recompensa la repetarea unui set de stimuli placuti. În acest fel se configureaza un model de aparitie rapida a dependentei la stimuli psihici, dar si la medicamente, iar copilul prezinta un risc major de a deveni mai târziu dependent de tutun, alcool sau alte droguri mai periculoase.
0

#39 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 01 October 2007 - 08:45 PM

Iata cateva criterii de diagnosticare a dependentei de televizor :

- renuntarea la preocuparile familiale, la activitati sociale in favoarea televizorului

- persoana respectiva se comporta ca si cum nu ar putea trai fara televizor

- primul lucru pe care il face dimineata e sa aprinda televizorul, la fel si cand se intoarce de la scoala sau de la serviciu;

- televizorul ramane deschis in permanenta desi in paralel persoana desfasoare alte activitati

- persoana respectiva nu poate adormi decat cu televizorul aprins

lista poate continua...

Vizionarea la televizor este de multi considerata un adevarat fenomen hipnotic prin care se reduce controlul realitatii si apare o toleranta crescuta pentru distorsionarea acesteia, conform careia subiectul accepta ca fiind logice situatii pe care in stare naturala nu le-ar considera ca atare.
0

#40 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 02 October 2007 - 08:19 PM

View PostAdi Barb, on Oct 1 2007, 06:45 PM, said:

Vizionarea la televizor este de multi considerata un adevarat fenomen hipnotic prin care se reduce controlul realitatii si apare o toleranta crescuta pentru distorsionarea acesteia, conform careia subiectul accepta ca fiind logice situatii pe care in stare naturala nu le-ar considera ca atare.

Ma intreb de ce persoanele care sunt constiente de faptul ca televizorul face mai mult rau decat bine, continua sa se uite non-stop la fel de fel de emisiuni si filme mai mult sau mai putin educative.
0

#41 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 02 October 2007 - 08:28 PM

Iata cateva antidoturi pentru cei care sunt dependenti de televizor aparute intr-un articol din evz :

1. Nu aseza aparatul in mijlocul camerei, iar daca vrei sa schimbi canalele sau sa reglezi volumul, nu folosi telecomanda.

2. Pastreaza un singur televizor in casa.

3. Urmareste o singura emisiune.

4. Scapa de telecomanda.

5. Aranjeaza-ti din nou mobila. (Ai grija ca televizorul sa nu fie atractia camerei)
0

#42 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 02 October 2007 - 09:21 PM

Sau mai simplu: autocontrol. Pastreaza doar 3-5 posturi cu adevarat bune care chiar merita sa le vezi.
0

#43 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 03 October 2007 - 12:43 AM

View Postaddict, on Oct 2 2007, 10:21 PM, said:

Sau mai simplu: autocontrol. Pastreaza doar 3-5 posturi cu adevarat bune care chiar merita sa le vezi.

ca de exemplu ?
numeste in viziunea ta 5 posturi care merita vazute si argumenteaza

retine : nu te judec, facem doar un exercitiu.
0

#44 User is offline   parasitically Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 122
  • Joined: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Interests:Muzica,calculator,TV,prieteni,petreceri,etc.
  • Idolul Meu:Timpul

Posted 03 October 2007 - 03:48 AM

Majoritatea copiilor din ziua de astazi,vorbesc de cei sub 14 ani,nu ii poti "dezlipi" din fata televizorului sau a calculatorului.Nu mai sunt ca generatiile trecute,mai cu un fotbal,un pitulusu,o prinselea,sau te prinde vecinu in cires,chestii dinastea.Ies pe strada si ii aud pe majoritatea vorbind de jocurile pe net,cum ar fi Counter Strike,Warcraft III Dota si desenele de la televizor,Pokemon,Regele Shaman si alte porcarii.Eu asta nu o mai numesc copilarie,e o copilarie ratata.
0

#45 User is offline   AStateOfMind Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 16
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Maneaua si dansul din buric :p<br /><br />Kidding.

Posted 03 October 2007 - 09:50 AM

TV??? What's that???

Aaaaa, chestia la care se cupleaza PS3-ul?

Nu prea am timp, nici chef de vizionat programele TV, iar copii inca nu am, o sa vad atunci care e situatia, asta daca o sa ma indur sa imi pun cablu :).
0

#46 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 03 October 2007 - 10:51 PM

Profu':
Bon, deci sunt mai mult de 5posturi la tv pe care le consider bune, le bag pe categorii:

- documentare: discovery, national geographic, animal planet, discovery history, science&co -> nu cred ca argumentele sunt necesare
- desene animate: jetix, anime+ (cartoon network nu prea mai imi pare atat de 'curat' si amuzant ca inainte) -> desenele animate sunt de pur amuzament atata timp cat nu sunt obscene si nu instiga la violenta verbala sau fizica
- filme: axn, hallmark, hbo -> in principal filme facute cu cap, doar hbo da toate tipurile de filme dar n-am vazut porcarii pana acum
- muzica: vh1, vh1 rock si ce mai tine de vh1 -> muzica si noua si veche pe toate gusturile
- stiri: posturi de stiri din afara plus antena3 -> fapte de interes general sau f grave, nu drame scaldate in lacrimi din nu stiu ce sat uitat de lume eventual disecate pana la obscen

Sper sa nu fi uitat ceva.
0

#47 User is offline   AStateOfMind Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 16
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Maneaua si dansul din buric :p<br /><br />Kidding.

Posted 04 October 2007 - 09:14 AM

View Postaddict, on Oct 3 2007, 11:51 PM, said:

Profu':
Bon, deci sunt mai mult de 5posturi la tv pe care le consider bune, le bag pe categorii:

- documentare: discovery, national geographic, animal planet, discovery history, science&co -> nu cred ca argumentele sunt necesare
- desene animate: jetix, anime+ (cartoon network nu prea mai imi pare atat de 'curat' si amuzant ca inainte) -> desenele animate sunt de pur amuzament atata timp cat nu sunt obscene si nu instiga la violenta verbala sau fizica
- filme: axn, hallmark, hbo -> in principal filme facute cu cap, doar hbo da toate tipurile de filme dar n-am vazut porcarii pana acum
- muzica: vh1, vh1 rock si ce mai tine de vh1 -> muzica si noua si veche pe toate gusturile
- stiri: posturi de stiri din afara plus antena3 -> fapte de interes general sau f grave, nu drame scaldate in lacrimi din nu stiu ce sat uitat de lume eventual disecate pana la obscen

Sper sa nu fi uitat ceva.



- disc, nat geog - din pacate promoveaza o "shtiinta popularizata", de multe ori aproape eronata pentru a f pe intelesul publicului larg. Unele documentare chiar prezinta cazuri false. Celelalte sunt ok.

- desene animate, nu prea am chef ca un eventual copil sa se uite doar la animeuri cu roboti si crappy SF. Prefer ca atata timp cat e in stadiul de desene animate funny sa ii pun in brate dvd-urile cu walt disney si altii de acest gen, iar cand e capabil sa inteleaga un umor nu tocmai ortodox cartoon network si serile de fox (family guy, king of the hill, southpark, simpson)

- filme: nu ma incanta sa imi vad copilul uitandu-se all day long la soap operas sau chestii de genul asta (axn, hallmark cam pe asta sunt axate) dar hbo are un plus aici.

- muzica: de acord cu vh1, iar cand creste il mai trimit si pe ceva clasic, oricum, nu o sa il las in casa sa aibe contact cu lumea manelistica :)

- stiri: nu prea sunt impotriva, dar pana la o varsta nu vad utilitatea :)
0

#48 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 04 October 2007 - 04:17 PM

Deci copilul tau se va uita doar la posturi de muzica si stiri :) (dar chiar n-ai vazut ce stiri morbide dau unele posturi tv romanesti?)...

Pe langa asta:
- Stiinta popularizata e mai buna decat deloc
- O buna parte din desenele de pe jetix sunt 'cuminti', la fel si cu anime-urile. Cartoon Network romanesc nu merita (doar CN-ul original a pastrat desenele dragute) si seriile fox nu sunt pentru copii, ele nici nu au fost create pt copii.
- Axn si hallmark telenovele? Ia telecomanda si uita-te o zi intreaga la aceste 2posturi, evident vei gasi si uscaciuni ca nu poti multumi pe toata lumea, dar majoritar au filme de calitate (hallmark doar se bazeaza cam mult pe drame, dar nu in stilul soap opera)
0

#49 User is offline   dark_angel Icon

  • HITCH
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 50
  • Joined: 25-September 07
  • Gender:Male
  • Location:GherLA
  • Interests:filmele in principal,Japonia,U.K.,sf-ul,animatiile,lectura,calatoriile,si v-am spus de filme? ma uit la multe filme,si sunt ffffffffff pasionat de ele;stiu si multe chestii ,nu doar ma uit la filme.<br />Colectionatul,facutul pozelor,si frecatul mentei
  • Idolul Meu:am cam multi. tre doar unu?

Posted 04 October 2007 - 06:22 PM

Soap opera sunt alea de pe pro si prima,tanar si nelinistit si the bold and beautiful,nu ce da pe axn si hallmark . Pe axn baga seriale foarte ca lumea,cum ar fi calatori in lumi parelele si altele,si pe halmmark vezi filme gen Cainele din Baskerviles. daca vrei telenovele ,uitat-te o zi intreaga pe Romantica. in schimb,daca vrei seriale bune,te uiti pe axn sci-fi,axn crime,axn si pe hallmark . pe axn e prezent un csi,dar nu mai stiu care dintre ele. nu imi spune ca nu iti place serialu ala.
Toate canalele discovery merita vizionate,inclusiv travel and living;ai reconstituiri de lupte din primu si al doilea razboi mondial + emisiunea Cum se fabrica. Pe discovery science,aceasta emisiune dureaza o ora.
cum spunea si addict ,desenele de la fox nu au fost create pt copii.1) e un altfel de stil al animatiei 2) prezinta violenta de orice fel 3) din southpark si celelalte nu vad ce anume inveti ;mai mult te indobitocesti
astea au fost create pentru adolescenti,sa piarda vremea in fata tv-ului;adolescenti care iau totul la misto si tind sa fie niste ratati. nu toti dintre ei. am vazut si eu ceva southpark pe mtvu romanesc,si mi se par foarte funny,dar sunt desene influentabile. depinde de persoana!
in legatura cu stirile,nu baga nimeni 24/24 doar stiri. nu ai ce stiri sa prezinti in atata timp.
disney are niste desene naspa,dar nu prea;alea de inceput sunt pline de melodii,sunt musicaluri mai mult. ia in considerare si pixaru,si filmele non-animate dar nu numai ,facute de disney : flubber,toy story 1 si 2,finding nemo,brothear bear,salbaticia si over the hedge.
muzica nu trebuie neaparat sa asculte,doar un pic,sa stie si el ca exista asa ceva.
si in privinta filmelor,hbo baga de toate si pentru toti,dar e axat pe filme comerciale . pentru filme iti recomand cinemax,unde ai filme de toate si acolo,dar ai si filme straine,din mai multe tari,nu doar americane . deasemenea,la capitolul filme,merge foarte bine postul tv1000.
0

#50 User is offline   AStateOfMind Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 16
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Maneaua si dansul din buric :p<br /><br />Kidding.

Posted 05 October 2007 - 10:36 AM

Doar ca si clarificare:

http://en.wikipedia....wiki/Soap_opera
0

#51 User is offline   Sorayna Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 2
  • Joined: 09-October 07

Posted 09 October 2007 - 01:28 PM

:)Interesant
0

#52 User is offline   xxxbabypunkyfestxx Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 55
  • Joined: 06-October 07
  • Gender:Female
  • Location:in lumea mea
  • Interests:TV,calatorii,moda,role,muzica,filme,animale,calculator,hi5 etc.
  • Idolul Meu:Emo kids

Posted 13 November 2007 - 07:32 PM

multe emisiuni sau filme pot provoca violenta s nervozitatea copiilor pentru ca cel mai usor de influentat sunt copii deoarece ei sunt ca o carte deschisa .sunt deschisi la tot felul de chesti sa invete nu chiar toate bune .ei se inclina ai mult spre ce e rau gata au vazut la tv ca uite cum injura ala sau cum s-au omorat parinti nu stiu carui copil s asa mai departe apropo de reclama aceea cu copilul care isi serba ziua s incepe sa dea cu cutitu un ceva :huh:
0

#53 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 20 November 2007 - 11:23 PM

View Postparasitically, on Oct 3 2007, 03:48 AM, said:

Majoritatea copiilor din ziua de astazi,vorbesc de cei sub 14 ani,nu ii poti "dezlipi" din fata televizorului sau a calculatorului.Nu mai sunt ca generatiile trecute,mai cu un fotbal,un pitulusu,o prinselea,sau te prinde vecinu in cires,chestii dinastea.Ies pe strada si ii aud pe majoritatea vorbind de jocurile pe net,cum ar fi Counter Strike,Warcraft III Dota si desenele de la televizor,Pokemon,Regele Shaman si alte porcarii.Eu asta nu o mai numesc copilarie,e o copilarie ratata.


so WHAT? parintii sau bunicii vostri nu spuneau la fel?.. ca ei cand erau mici faceau alte chestii fata de noi ? probabil si copii le vor spune nepotilor ca ei jucau CS, W3, si se uitau la pokemon spre deosebire de ce dracu vor face ei peste cativa ani... fiecare cu generatia lui.
0

#54 User is offline   XEN Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 89
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Idolul Meu:Napoleon

Posted 01 December 2007 - 06:06 PM

Eu am televizor in fiecare camera, si daca il deschid 1 data la 3 zile e ok.

foarte adevarat woody.
0

#55 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 23 January 2008 - 09:01 PM

Se pare că uşor uşor realizăm şi noi că televizorul e pe ducă... Exact cum a spus Bill Gates, că in câţiva ani va dispărea complet.
0

#56 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 12 March 2008 - 10:21 PM

Majoritatea televiziunilor şi din România şi-au relansat site-urile si uşor, uşor îşi dezvoltă adevarate imperii on-line.

Felicitări www.ProTv.ro pentru structura site-ului şi pentru toate site-urile din reţea. Profesionalism adevarat.
0

#57 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 19 March 2008 - 10:05 AM

Televizorul ar trebui exclus din viata noastra. Pana si stirile sunt pline de violenta. Nu mai este nimic interesant de privit la tv. Un film bun poti sa vezi la cinema sau pe dvd.
Copiii ar trebui sa-si petreaca cat mai mult timp in aer liber facand miscare. Parintii trebuie sa se implice cat mai mult in educatia lor si sa nu-i mai lase la tv, decat pe un anumit canal de desene animate. Sunt atatea jocuri educative pe calculator care le incita interesul, incat nici nu ar mai trebui sa deschida televizorul.
0

#58 User is offline   cartus Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 95
  • Joined: 20-February 08

Posted 21 March 2008 - 10:48 AM

vreti sa traiti sanatos, mutati-va la tara/ munte . renuntam la TV, mobil, facem multi copii si ne bucuram de fiecare zi cu soare.

revenim : chiar daca limitam accesul copiilor la TV, are internet explorer la sala de jocuri de la colt. scrie rotten pe google si incepe nebunia.
0

#59 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 23 March 2008 - 07:53 PM

Da,dar tu ca un parinte preocupat de educatia copilului nu-l lasi la sala de net de la coltul blocului. Il inscri la cursuri de inot, de exemplu.
0

#60 User is offline   sEtH Icon

  • Administrator
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 632
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Interests:Games-urile!!! :D
  • Idolul Meu:Will Smith

Posted 02 April 2008 - 03:48 PM

Daca iti lasi copilul sa aibe parte de televizor cu portia, nu cred ca ar avea vreo influenta negativa asupra lui.
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users