FamousWhy.ro Forum: Influenta Emisiunilor Tv Asupra Copiilor - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Influenta Emisiunilor Tv Asupra Copiilor

#1 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 05 September 2007 - 04:14 PM


Eu cred ca multi parinti sunt inconstienti pentru ca nu-si supravegheaza copilul atunci cand priveste la TV. Multe emisiuni TV si filme isi pun amprenta asupra dezvoltarii personalitatii copiilor. Parintii parca nu vor sa inteleaga acest lucru. Isi doresc copii care sa fie ascultatori, sa nu vorbeasca prostii si sa nu fie violenti, dar nu-si dau seama ca unele filme si emisiuni TV le alimenteaza acest comportament. Aseara am vazut la stiri ca C. N. A. a realizat cateva clipuri publicitare care ilustreaza comportamente ale unor copii dupa ce au privit la televizor emisiuni si filme inadecvate varstei lor. Aceste clipuri au fost create pentru a trage un semnal de alarma parintilor care isi lasa copiii nesupravegheati la televizor.

Ce parere aveti despre aceasta initiativa a C.N. A. ?
0

#2 User is offline   kappa Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 45
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 06 September 2007 - 02:06 PM

View PostMadalina, on Sep 5 2007, 02:14 PM, said:

Eu cred ca multi parinti sunt inconstienti pentru ca nu-si supravegheaza copilul atunci cand priveste la TV. Multe emisiuni TV si filme isi pun amprenta asupra dezvoltarii personalitatii copiilor. Parintii parca nu vor sa inteleaga acest lucru. Isi doresc copii care sa fie ascultatori, sa nu vorbeasca prostii si sa nu fie violenti, dar nu-si dau seama ca unele filme si emisiuni TV le alimenteaza acest comportament. Aseara am vazut la stiri ca C. N. A. a realizat cateva clipuri publicitare care ilustreaza comportamente ale unor copii dupa ce au privit la televizor emisiuni si filme inadecvate varstei lor. Aceste clipuri au fost create pentru a trage un semnal de alarma parintilor care isi lasa copiii nesupravegheati la televizor.

Ce parere aveti despre aceasta initiativa a C.N. A. ?


poate sa se dea CNA-ul de 3 ori peste cap...daca parintii nu au nimic impotriva a ceea ce vad copii la TV degeaba...sa nu mai zic de jocurile pe calculator :rolleyes:
0

#3 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 08 September 2007 - 04:28 AM

daca televizorul si jocurile pe calculator pun amprenta intr-un mod negativ intr-o asa mare masura pe dezvoltarea personalitatii unui copil atunci eu ar trebui sa fiu una din cele mai rele persoane care exista :D
parearea mea este ca televizorul si calculatorul nu sunt problema, ci parintii. Ce vede la televizor, vede si pe strada. Un parinte bun nu o sa-i acopere ochii copilului (sau sa stinga televizorul :) ) ci o sa-l lase sa deschida ochii, sa vada lumea si ii va explica ce e bine si ce-i rau daca este nevoie. Cenzura, publicitatea si "propaganda" initiata de CNA si unele posturi numai inrautatesc lucrurile.
0

#4 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 09 September 2007 - 12:29 AM

Scolile americane sunt invadate de elevi care nu pot sa asculte sau sa urmareasca o prezentare simpla, care au probleme cu memoria, care nu pot urmari o succesiune de date, nu pot citi nimic din ceea ce ei considera plictisitor ... si toate astea din cauza vizionarii la televizor in excess.

S-a dovedit stiintific faptul ca televiziunea este mijlocul care submineaza activitatea si dezvoltarea emisferei cerebrale stangi. Mai exact... gandirea logica, exprimarea corecta a ideilor, cititul, scrierea, rationamentul matematic si stiintific, impreuna cu alte abilitati din cele procesate de emisfera stanga, sunt puse in pericol prin vizionarea excesiva a televizorului si prin utilizarea calculatorului.

Se spune ca vizionarea TV scade nivelul de inteligenta si performantele intelectuale...

Ce ne facem?
0

#5 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 09 September 2007 - 02:23 AM

Ai si link la ce afirmi, Adi?

Ce sa zic, un copil crescut de mic cu gustul pentru Beethoven, nu va dansa pe Gutza. Extrapolati voi.

Insa, da, majoritatea copiiilor sunt medii, si merita feriti de chestiile nocive. Dar pentru asta, trebuie educati parintii :) Sub masca "noi va prezentam realitatea", apar pe micul ecran cele mai mari marsavii ale omenirii; scursurile ei, gunoaiele ei. Cati parinti iau telecomanda si schimba pe Discovery, cand detecteaza asa ceva?
0

#6 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 09 September 2007 - 11:41 AM

Eu am o carte primita de mama la scoala numita "Efectele micului ecran asupra mintii copilului" si am citit cam jumatate din ea. E foarte interesanta.

Autorii sunt :

Virgiliu Gheorghe
Psihopedagog Nicoleta Criveanu
Asist. Univ. Drd. Ing. Andrei Dragulinescu

Uite si un link interesant :

http://www.crestinor...-105-14200.html
0

#7 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 09 September 2007 - 02:06 PM


Preferabil da alt link, asta se leaga prea tare de religie, mai bine ar fi unul dp un site stiintific.

"Televizorul e cutia diavoluluuuuuuuui!!"

Subscriu ce-a zis woody. Nu tv-ul e de vina (desi pro tv-ul, prima si alte posturi difuzeaza unele emisiuni pt iq sub 80), ci parintii. Ar trebui sa le explice copiilor de ce sa nu se uite la ceva, nu sa interzica.
0

#8 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 09 September 2007 - 02:55 PM

Acolo am gasit ce spune autorul despre treaba cu emisfera stanga si dreapta a creierului si daimon a vrut sa citeasca mai mult despre treaba asta.
0

#9 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 09 September 2007 - 07:29 PM

Am gasit cateva linkuri foarte interesante pe tema asta de pe site-ul LiveScience:

TV Helps Numb Pain in Children: http://www.livescien...ap_tv_pain.html

Sex, Violence & Gore: What Today's Teens Do: http://www.livescien...ideo_games.html

TV Turns Kids into Bullies: http://www.livescien...04_bullies.html

TV Food Ads Lead to Weight Gain in Kids: Study: http://www.livescien...day/603973.html

Presupun ca n-are nimeni probleme cu engleza :)
0

#10 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 10 September 2007 - 06:29 AM

presa este cam imatura in ceea ce priveste relatarea unor evenimente iar emisiunile au doar scopul de a atrage rating. Vedem cum toate posturile exagereaza cand "POTOPUL se abate pe o strada inundata din capitala" sau "MASACRUL dintre 2 gasti s-a lasat cu 2 raniti". Iar cine ajuta la maturizarea televiziunii? Sigur nu CNA cu clipulete care exagereaza si mai mult aratand cum copii se transforma in mici monstrii uitandu-se la tv.

cat despre treaba cu emisfera stanga. nu stiu de televizor... dar stiu ca s-a demonstrat stiintific ca jocurile pe pc dezvolta reflexele, coordonarea, timpul de reactie, gandirea logica, memoria, atentia etc. Chiar si spusele cum ca "calculatorul iti strica ochii" sunt gresite din unele puncte de vedere. De notat ca jocurile pe calculator sunt folosite si ca tratament impotriva ADD-ului.
0

#11 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 11 September 2007 - 04:24 AM

Jocurile pot rezvolta toate astea. Anumite jocuri sunt folosite pentru a trata ADD.
Dar, in general, un copil nesupravegheat indeajuns, se afunda complet in lumea fictiunii si uita sa-si scoata nasul de acolo. Iar cand si-l scoate, e tarziu pentru a-si folosi calitatile dobandite. Pentru ca socializarea n-o mai inveti de niciunde fara sincope.
0

#12 User is offline   1.Q.u Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 43
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 11 September 2007 - 09:32 PM

intr-adevar...f daunatoare emisiunile de la tv...pe zi ce trece apar tot felu' de copii nebuni cu tot felu de gandiri si de conceptii aiurea...f bun acest topic..;)
0

#13 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 11 September 2007 - 09:33 PM

View Postaddict, on Sep 9 2007, 01:06 PM, said:

Preferabil da alt link, asta se leaga prea tare de religie, mai bine ar fi unul dp un site stiintific.

"Televizorul e cutia diavoluluuuuuuuui!!"

Subscriu ce-a zis woody. Nu tv-ul e de vina (desi pro tv-ul, prima si alte posturi difuzeaza unele emisiuni pt iq sub 80), ci parintii. Ar trebui sa le explice copiilor de ce sa nu se uite la ceva, nu sa interzica.


Cel mai bine zis :coolspeak: Felicitarile mele. Daca parintii isi fac treaba cum trebuie, atunci stii sa alegi ceva cand deschizi TV sau pur si simplu sa te duci sa citesti o carte, daca altceva nu e <_< Se poate trai cu [,] "cutia diavolului" in casa si sa o folosesti in scopuri utile, sincer :rolleyes:
0

#14 User is offline   Pisi Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 18
  • Joined: 21-September 07
  • Gender:Male
  • Location:candyland
  • Interests:hip-hop :&gt;
  • Idolul Meu:bloo

Posted 21 September 2007 - 01:37 AM

astea sunt chestii teoretice .. nu o sa faca aproape nimeni asa , o data cu evolutia nu avem parte numai de lucruri bune ci si de cele rele .. ca le invatam de la tv , de pe net sau din anturaj tot o sa dam nasul cu ele mai devreme decat trebuie nu ai cum sa te feresti de ispoita pentru ca nu stii ce e si vrei sa o cunosti , sa experimenteze pielea ta
0

#15 User is offline   ColossuS Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 43
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Interests:MULTE...intreaba doar sa-tzi spun dak ai nimerit....

Post icon  Posted 21 September 2007 - 01:50 AM

Teoretic Mass-Media intr-o tara reprezinta a IV-a putere....pardon ma corectez unpik = un pic"in alte tari " Mass-Media reprezinta a IV-a putere...! la noi nu face fatza = fata nici prima... :beee:
0

#16 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 21 September 2007 - 09:49 PM

Depinde de cultura persoanelor. Vad din ce in ce mai multa lume care are doar vreo 10posturi la tv printre care cele mai des intalnite: discovery, national geographic, hbo, pro cinema, cartoon network, jetix.

Mor cand aud de stiri de la Otv, cred ca ala e cel mai infect post tv. Eram la cineva pt un calc si mama lui se uita la Otv... Era o drama si noi faceam pe noi de ras ca se chinuiau sa puna 'perdea' sa nu se vada chipurile, dar un personaj dramatic implicat dadea numele si adresa celor din jur iar din cand in cand murea perdeaua fix cand se centra camera pe chipurile oamenilor si apoi revenea :)) De tipul de subiecte nici nu mai are rost sa pomenesc...

Ah, binecunoscuta Teo da pe post toti manelistii posibili in concert... De-aia se injura pustanii de 10ani intr-o zi cat noi intr-un an si le urla din telefoanele de ultima generatie ultimul hit al lui salam sau parizer sau muschi vienez.

Da, televizorul influenteaza. E atat vina posturilor tv ca le intereseaza doar ratingul, nu si calitatea, cat si a parintilor care dau voie copilului sa se uite la ce vrea.
0

#17 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 22 September 2007 - 09:08 AM

deci nu consideri c-ar fi o "privare de libertate" daca parintele i-ar interzice sa se uite la Teo nu ?
mai ales o stupizenie, vazut prin ochii copilului cae a doua zi merge la scoala si zice "Baaaaaaaaaa...ai mei a'nnebunit frate ! Sa mor io, cica sa nu ma uit la Teo ba"

si restul in cor :

"Moaaa...ba sa-mi bag, ce nebuni e ai tai. Da ce-are ba Teo"

intelegi ? dupa care se produc rupturi, disocieri, rebeliuni, etc...
0

#18 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 22 September 2007 - 12:05 PM

Educatia se face inca de la nastere, nu il lasi sa faca ce vrea pana la 8ani apoi vezi ca se uita la tampenii si se poarta in concordanta si te trezesti ca-i interzici.

Plus ca se poate rezolva si fara interzicere, pur si simplu nu se mai prinde postul tv ;)) Sau, in mod ideal, ca sa nici nu privezi copilul de libertate, ii explici clar de ce nu e bine sa se uite la astfel de emisiuni, dar ca e decizia lui daca se uita sau nu.
0

#19 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Post icon  Posted 22 September 2007 - 01:47 PM

View PostProfu, on Sep 22 2007, 10:08 AM, said:

deci nu consideri c-ar fi o "privare de libertate" daca parintele i-ar interzice sa se uite la Teo nu ?
mai ales o stupizenie, vazut prin ochii copilului cae a doua zi merge la scoala si zice "Baaaaaaaaaa...ai mei a'nnebunit frate ! Sa mor io, cica sa nu ma uit la Teo ba"

si restul in cor :

"Moaaa...ba sa-mi bag, ce nebuni e ai tai. Da ce-are ba Teo"

intelegi ? dupa care se produc rupturi, disocieri, rebeliuni, etc...
Ştii care e partea proastă? Că nu poţi să-ţi creşti copilul într-un cocon de mătase, el ia contact cu incultura destul de repede. Ca să-l poţi feri, este nevoie fie ca el să aibă deja un sistem de valori superior celui prezentat la TV, fie să aibă încredere mare în părintele care-l roagă să schimbe canalul.

Dar, vorba unui antepostant, dacă lucrurile astea nu se petrec repede în viaţă, te trezeşti că ajunge kinderul să adopte inconştient un mod de a gândi care nu-ţi place deloc. Şi că nici nu mai percutează la gândirea raţională :rofl:

Până în jurul vârstei de 14 ani, este greu să numeşti privare de libertate faptul că părintele îi interzice ceva copilului, legat de chestiuni non-vitale.
0

#20 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 23 September 2007 - 01:34 AM

pana in 14 ani ?
dumnezeule, oare suntem o generatie asa batrana ?
in ziua de azi copiii la 10 ani au mobil si la 12 ani raman fetele insarcinate, ca sa nu cumva sa indraznesc sa mai zic, ca absolut toti stiu ce e aiasex, moda, fite, mtv, concerte, etc...

cum poti sa-i mai interzici ceva, cand toti colegii sunt emancipati ?

sa nu ne intelegem gresit, nu ca eu n-as face-o, dar am intentia sa o fac mascat
gen "desigur ca poti sa te uiti la X dar acum mergem la cursul de inot/tenis/karate/etc"

vreau sa-l orientez spre activitate, sport, echipa, etc...
nu spre "couch potatoe"

dar sa-i interzici ? sa-l confrunti cu drama de a ii rade copiii in nas la scoala ? ai idee cat de meschini si de rai pot fi unii ?
mai ales aia uitati complet de parinti care pot face ce vor si au impresia ca sunt deasupra celorlalti ?

pentru cei ce vor dori sa mentioneze, nu e o frustrare personala. eu consider c-am avut exact gradul optim de libertate, dar ca un om inteligent ce sunt am retinut multe din ce am vazut si auzit..am filtrat..si sper sa folosesc cu intelepciune...

nu cred ca poate contrazice cineva ce-am spus aici
0

#21 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 23 September 2007 - 10:34 AM

Uite, asa cum tu ai filtrat toate informatiile si ai ales la ce sa te uiti, asa trebuie facut si cu copiii nostri. Fiecare am avut un anume sistem de valori in familie pe care l-am adoptat si adaptat la personalitatile noastre. Adica daca noi nu ascultam manele, nu ne uitam la filme violente fara substanta si nu ascultam talk-showuri cu Monica Columbeanu, copiii nostri tot vor fi influentati, dar e nevoie si de putina educatie, de explicatii.

Foarte usor se poate aplica o metoda: te uiti alaturi de copil la o emisiune sau un film care ar putea sa-i faca rau, iar cand se termina il intrebi daca i-a placut, ce i-a placut, ce nu i-a placut si ce a invatat din acea experienta. Apoi ii explici clar de ce nu e indicat sa se uite la acele emisiuni, dar daca lui ii plac se poate uita dar sa tina cont ca nu se tolereaza astfel de comportamente si feluri de a vorbi in familie sau societate.

Dar voi cum de nu va uitati la emisiuni tampite? Proprie inteligenta sau influenta parintilor sau amandoua?

Parintii mei, cand eram mica, au avut o metoda excelenta: criticau urat emisiunile stupide cand dadeau pe un canal si schimbau in cateva secunde. Am fost curioasa sa vad daca au dreptate, m-am uitat si singura, am vazut ca intr-adevar nu merita sa te uiti la asa ceva si am inceput si eu sa critic :))
0

#22 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 23 September 2007 - 10:50 AM

Quote

Foarte usor se poate aplica o metoda: te uiti alaturi de copil la o emisiune sau un film care ar putea sa-i faca rau, iar cand se termina il intrebi daca i-a placut, ce i-a placut, ce nu i-a placut si ce a invatat din acea experienta.

nu e timp...
daca muncesti de la 8 la 18 si mai pierzi o ora in trafic plus o ora cumparand diverse...nu vad ce mare lucru de3 timp iti mai ramane...
e trsit, dar asta e viteza societatii in care traim acum, nu avem ce-i face...
0

#23 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 23 September 2007 - 07:07 PM

Nu contrazic, completez.
Tu spui de mini-societatea de la scoala, care-ti va lua copilul in deradere daca nu este la curent cu TVul. Perfect de acord, daca el nu stie sa spuna NU. Odata orientat pe actiune, pe dezvoltare, pe comunicare, si daca are incredere in tine ca parinte, opinia grupului va conta doar intr-o oarecare masura, pasibil de a fi contrabalansata.

Da, daca ai timp sa mergi cu el la inot, sport, alte activitati, este perfect. Dar ce te faci daca nu?

( PS : sg. potato, pl. potatoes - nothing in between :p )
0

#24 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 24 September 2007 - 01:21 AM

daca nu se integreaza in tendinta de grup ajunge sa fie exclus
singuratatea si dorinta de apartenenta il pot impinge la gesturi extreme uneori
daca nu macar la rebeliune, atitudini distructive, etc...

nu e bine sa se autoizoleze cel putin la varsta liceului....

discutia e complicata rau...
0

#25 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 24 September 2007 - 01:25 AM

nene!
asa cum bine se spunea pe un alt topic, socializarea nu este musai sa se faca in cadrul grupului de la liceu. daca are putina materie cenusie, pana la 14 ani poate filtra atitudinile si are un sistem de valori. poate alege sa se izoleze de atitudini care i se par si lui daunatoare, si se poate alatura altor grupuri. un club de sah sau de elecronisti, paleta este larga.

mingea este de obicei la parinte, cat de activ se implica in educatia copilului, si cat de prezent este in formarea lui :)
0

#26 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 24 September 2007 - 02:16 AM

nene !
daca fiul meu la 14 s-ar disocia de colegii de clasa pe motiv ca nu au aceleasi gusturi in materie de radio si televiziune l-as interna la nebuni !
la varsta aia e importanta interactiunea si sentimentul de integrare si de utilitate.

daca la 14 ani ramane un geniu neinteles, toti "prostii" care se uita la tele or sa-i dea cu sutul in dos, sa-i scuteasca cu inteligenta lui...

fiecare cu ale lui
0

#27 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 24 September 2007 - 07:47 AM

Eu la 14ani ascultam bon jovi, aerosmith, linkin park si altele iar colegii mei ascultau ori muzica la ultima moda, ori manele (abia aparusera manelele, era manie). Evident nu eram integrata, dar de ce ar fi asta un lucru rau? Incultura manelelor era un lucru bun? Cu greu mi-am facut un grup in care sa ma simt eu, dar nici moarta nu ma apucam sa fac ce faceau toti ceilalti.

Chiar crezi ca un copil poate fi 'atat' de unic, sa nu gaseasca si el cativa asemanatori lui?

Ah, vorbesti de apartenenta pe gusturi. Stii bine ca exista clase si anturaje distructive. Mi se povestise de o cls de a 10-a in care elevii se culcau cand apucau si cu cine apucau prin scoala si luau droguri usoare. Tu ti-ai incuraja copilul sa fie la fel ca ei, dar daca nu stii ce inseamna defapt sa apartii de grupul respectiv (copilul nu-ti spune tot) si il incurajezi la asa ceva?
0

#28 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 24 September 2007 - 11:05 AM

ce intrebare ! bineinteles, ca nu l-as incuraja sa faca asta !
oricum discutia asta nu duce nicaieri.
se pare ca niciunul nu ne putem face inteles pentru celalalt asa ca n-are rost
0

#29 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 25 September 2007 - 10:42 AM

Exista, oare, o legatura intre vizionarea TV si declinul abilitatii de a citi?

Foarte multi dintre noi, atat copii cat si adulti preferam televizorul pentru ca este mai relaxant si mai provocator si nu pretinde nici un efort ... precum cititul.

Televizorul blocheaza procesul imaginativ, oferind imaginile formate gata, pe cand lecturarea unor carti elibereaza imaginatia, care trebuie sa construiasca.

Dupa parerea mea uitatul la televizor ne trece pe "Stand-By" cerebelul :)
0

#30 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 25 September 2007 - 11:27 AM

Tot ce-ai spus se aplica. Citeam pe alt forum mai demult despre o tipa care a citit Fram si nu stia apoi sa povesteasca... Fram, care se citeste in cls a 4-a... Si prefera sa vada un film si sa-l povesteasca...

Ideea e sa nu renunti la citit, chiar daca la tv e un film facut dupa carte. Aoleu, cate ecranizari dar cat de putine dintre ele cuprind complet cartea si magia ei... Nu se compara filmul cu cartea.

Copiii, la varsta cand pot incepe sa citeasca zdravan, trebuie sa li se puna in mana carti care sa le placa sigur, altfel vor citi 100pagini in 3luni in sila si majoritatea nu vor mai fi tentati sa citeasca altceva... Un bun inceput e esential.
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users