FamousWhy.ro Forum: Febra Si Emotiile Examenelor - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Febra Si Emotiile Examenelor

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 05 September 2007 - 02:48 PM


Pe vremea cand eram in liceu si facultate imi aduc aminte ce stare aveam inainte de vreo teza sau vreun examen. Stress, emotii si ma apuca tremuriciul. Nu am fost un elev exemplar si am avut numai probleme inca din gimnaziu cand de la cateva note de 4-5-6 am urcat usor usor la facultate unde aveam de obicei peste 10 restante in toamna.

Voi prin ce stari ati trecut sau treceti?
0

#2 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 05 September 2007 - 02:53 PM

Examenele sunt oribile şi asta o ştie oricine :) . Emoţii? Cât cuprinde. Stress? Mai mult decât ar trebui.
0

#3 User is offline   Onika Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 13
  • Joined: 03-September 07

Posted 05 September 2007 - 03:02 PM


spre deosebire de anumiti "tatici" ai anumitor "metode", eu am fost copil cuminte, in I-IV imi placea scoala chiar mult, invatatoarea era de vina, in gimnaziu invatam la lucrari (bine, nu la toate), in liceu am avut note bune si vad ca de primul an de facultate am trecut fara restante ... un portre de tocilara s-ar gandii unii ... FALS .... am chiulit, am mai luat si o nota proasta, m-am certat cu profesorii, am copiat si vad ca inca mai merge :spiteful: , m-am distrat de minune si mi-am facut multi prieteni, asa a fost sa fie si chiar a fost ok :D am uitat sa spun .... stress mult prea mult si emotii la fel .... si in 90% cazuri nu se merita
0

#4 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 05 September 2007 - 03:07 PM

Nu cred ca exista persoana care sa nu aiba emotii inainte de un examen. Eu una sunt foarte emotiva. Tremur toata, imi transpira mainile si parca mi-a absorbit un burete toate informatiile din creier.
Nasol rau. Bine ca mai am putin si scap.......
0

#5 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 05 September 2007 - 05:32 PM

stres? :D eu dormeam cateodata la teze si ma trezeam pe la jumate sa incep sa scriu, nu aveam note foarte mari, dar erau satisfacatoare (5) Chiar si inainte de admitere am dormit :D :D :D cand ne-au pus sa asteptam 1 ora jumate dupa subiecte. Poate am avut putine emotii dupa admiterea la psihologie, cand asteptam rezultatul, era si ultimul examen, scrisesem si putin... dar inainte si in timpul examenelor nu prea am avut emotii
0

#6 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 05 September 2007 - 06:01 PM

Ce bine de tine că eşti aşa de nepăsător :blink:
0

#7 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 07 September 2007 - 08:33 PM

That's the spirit!
Ce se poate intampla? Mori? Ramai cu dizabilitati fizice daca pici examenul? Il reiei, si basta. In plus, daca te-ai pregatit suficient, nu-ti mai este frica pentru ca n-ai sti, iti este frica datorita responsabilitatii pe care o pun asupra ta parintii si profesorii. La noi inca nu exista obisnuita sa ai incredere in elev :(

Dar, da, recunosc ca trebuie o oarecare doza de nesimtire ca sa nu ai deloc emotii :)
0

#8 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 07 September 2007 - 08:36 PM

Eu detest examenele....tezele , testele sunt ok....examenele? NO WAY ! :puke:
0

#9 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 09 September 2007 - 03:22 PM

Emotii inainte de examen? Da, evident, ca oricare elev...sau aproape oricare. Nu am fost cea mai constiincioasa dintre fetele mamei :grin: dar inainte de examene incarcam sa invat cat puteam. Insa era mai usor la examenele ptr materii importante, cum am facut profil chimie bio si am avut parte de diriginta de bio, am invatat mai mereu la ora ei :D , deci examenul de bacla bio a fost oarecum usor :)
0

#10 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 09 September 2007 - 11:39 PM

la mine febra de dinaintea examenului egala cu diaree
adica probabil emotii la nivel sub constient, ca la modul constient m-am dus mereu cu inima deschisa si cu durere in cot :)
si n-am murit, am terminat fac si vineri ma inscriu la master...
0

#11 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 10 September 2007 - 09:55 AM

eu de-abia am scapat...vara asta a fost plina de examene, de toate felurile..ca sa fiu sincera, am avut emotii numai cand am dat de permis, si la examenul de mat, unde stiam ce "poama" sunt..in rest, am putut sa ma controlez :D
0

#12 User is offline   XEN Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 89
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Idolul Meu:Napoleon

Posted 13 September 2007 - 02:42 PM

View PostProfu, on Sep 10 2007, 12:39 AM, said:

la mine febra de dinaintea examenului egala cu diaree


Prea multa informatie :rofl:
0

#13 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 13 September 2007 - 03:03 PM

nu chiar !
acest tip de reactie emotionala, popular vorbind "m-apuca burta" cred ca e cel mai comun in randul oamenilor...
0

#14 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 13 September 2007 - 06:28 PM

View PostXEN, on Sep 13 2007, 03:42 PM, said:

Prea multa informatie :rofl:

razi, tu, razi, Harap Alb, da' sa stii ca sunt foarte multi care trec prin asta...sau stari de greata.
0

#15 User is offline   Pisi Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 18
  • Joined: 21-September 07
  • Gender:Male
  • Location:candyland
  • Interests:hip-hop :>
  • Idolul Meu:bloo

Posted 21 September 2007 - 01:44 AM

emotiile le ai cand inveti , ca stii ca ai invatat destul dar poate nu suficient si ar fi pacat de orele tale muncite sa te pierzi acolo . cand te stii ca nu ai invatat de ce sa mai ai emotii ? iti e tot una subiectul ce iti va cadea. cred ca nu ar trebui sa avem emotii indiferent de gradul nostru de pregatire . ce s`a putut face s`a consumat , nu am facut sa infruntam consecintele . tocmai am scapat de bac in vara asta .. si m`am stresat mult prea mult si mult prea degeaba pentru el . oricine mi`ar fi spus inainte ca inveti repede si ca e o bataie de joc nu il credeam dar de fapt am facut mai rau decat ma avertizasera cu totii : m`am stresat mult si am invatat cu adevarat in ultimele 2 saptamani . eu in timpul oralelor invatam comentarii .. oricum .. am invatat cam degeaba , nu zic ca nu am luat note mari ca am luat dar se puteau lua si fara sa invat ;)
0

#16 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 28 September 2007 - 12:20 PM

Ai dreptate Pisi. Si pentru mine bacalaureatul a fost floare la ureche. Nu mi s-a parut cine stie ce si sincer nici admiterea la liceu. Am iesit din sala in maxim o ora la toate probelele.

Emotii am avut ca orice om si chiar ca e inexplicabil de ce la unele examene din facultate... de fapt la majoritatea aveam emotii desi nu eram pregatit nici de 5.
0

#17 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 28 September 2007 - 10:04 PM

Eu anul asta abia am bacul si sunt relativ stresata ca e mult de invatat. Pana acum la capacitate, olimpiade si cambridge n-am avut emotii cat sa ma blochez sau sa ma incomodeze in vreun fel... Am emotii doar unde stiu ca n-am invatat, pana acum n-a fost cazul decat la lucrari la clasa unde pana la urma copiam :D
0

#18 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 29 September 2007 - 12:40 AM

View Postaddict, on Sep 28 2007, 11:04 PM, said:

Eu anul asta abia am bacul si sunt relativ stresata ca e mult de invatat. Pana acum la capacitate, olimpiade si cambridge n-am avut emotii cat sa ma blochez sau sa ma incomodeze in vreun fel... Am emotii doar unde stiu ca n-am invatat, pana acum n-a fost cazul decat la lucrari la clasa unde pana la urma copiam :D

mult succes, oricum bacul e o mica porcarie de examen, foarte usor...nu te agita prea mult. pregateste-te la clasa in mod obisnuit, sau poate putin mai mult, e suficient.
0

#19 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 29 September 2007 - 04:18 PM

Saru'mana :) Doar la romana chiar imi fac probleme ca profa e o tampita care nu ne preda nimic ("Pierd eu timp sa va fac voua un comentariu"), doar vorbeste aiurea toata ora si se asteapta ca noi sa notam cu viteza luminii ("Avem Luceafarul azi... Ce sa va zic eu la Luceafarul, n-am ce sa va zic, faceti voi singuri un comentariu pana maine")... Mersi iar :D
0

#20 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 30 September 2007 - 10:31 AM

am recitit putin topicul si am avut o revelatie.

nu stiu altii cum sunt, dar in ceea ce ma priveste se pare ca sunt exact invers ca perceptie.

nu inteleg de ce sa ai emotii cand nu stii nimic, si sa nu ai emotii cand stii !

1. Daca stiu, e imposibil sa stiu tot. Si-atunci am grija sa pic cat mai pe subiect, sa nu omit nimic, sa nu confund subiectele. sa nu ma grabesc.

2.Daca nu stiu nimic...tot un ras si-o veselie, ce rost are sa mai agit ? ma distrez, fac misto de mine, eventual si de altii, macar vad ce tipuri de subiecte se dau si plec bucuros acasa, fara sa mai am grija daca iau 9,99 sau 10+, pentru ca si-asa n-am facut nimic :)
0

#21 User is offline   strider Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 94
  • Joined: 06-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Jocuri, Filme, Berea, Whiski.
  • Idolul Meu:Bruce Willis

Posted 06 October 2007 - 02:53 PM

Cele mai mari emotii din viata mea au fost la examenele cele mai importante la Capacitate si la Bacalaureat.
Acuma tocmai ce am inceput si eu facultatea si o sa incerc din toata puterea mea sa nu am multe restante la sesiuni. pls
0

#22 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 13 October 2007 - 12:58 PM

alea's examene?
bleah.
la unele facultati inveti pentru o sesiune cat ai invatat pentru bacalaureat ;)
0

#23 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 13 October 2007 - 01:05 PM

Inveti si mai mult...cel putin in cazul meu. Ca pentru BAC am invatat 1 saptamana, si pt sesiune invat zilnic, cat tine sesiunea.

Imi amintesc ca eu nu aveam deloc emotii cand invatam pentru lucrari. Stiam ca stiu ceva si abia asteptam sa ne dea cerintele, ca nu cumva sa uit pana avem de scris :lol:

Insa, aveam emotii cand nu invatam, ca nu cumva sa ma prinda profu' copiind. Si din fericire, nu m'a prins niciodata :D

Colegele mele erau teroare la lucrari...aveau niste emotii...si in ziua aia, numai despre lucrarea respectiva auzeam...si inainte, si dupa ea :doh:
0

#24 User is offline   xxxbabypunkyfestxx Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 55
  • Joined: 06-October 07
  • Gender:Female
  • Location:in lumea mea
  • Interests:TV,calatorii,moda,role,muzica,filme,animale,calculator,hi5 etc.
  • Idolul Meu:Emo kids

Posted 13 November 2007 - 08:08 PM

eu aveam mari emotii inainte de lucrari,sau teze,sau examene mai ales cand vedeam ca nu pot sa ma concentrez s sa invat la ele dar tocmai acum cand dau bacu anu asta parca nu imi mai pasa de nimic nu ma mai intereseaza notele,nu ma mai intereseaza daca iau sau nu examenu parca vreau o data in viata sa ma las in voia sorti s atat
0

#25 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 25 December 2007 - 09:35 PM

Da, am emotii pana vad cum este. Nu am avut niciodata probleme la scoala, eram printre cei mai buni. La teze chiar nu simteam nimic. La teste.. doar la cele neanuntate, care au fost multe. Pentru ca pur si simplu te luau prin surprindere.
Cele mai mari emotii le-am avut inainte de oralul la romana, la bac. Am fost in prima serie, fiind prima pe liceu in ordine alfabetica. Cand am luat subiectul si m-am dus in banca imi tremura mana atat de tare incat a trebuit sa stau 1 minut sa inspir adanc pentru a ma calma. Pe urma am luat 10 fara probleme si la celelalte examene nu am mai avut nici urma de emotie.
Multe emotii aveam si la olimpiade, in special la nationala. De ce? Pentru ca miza era mare. Totusi, emotiile m-au facut sa pierd, in detrimentul cunostintelor.
La admiterea in facultate iarasi am avut multe emotii. Sa vedem cum o sa fie in sesiune.
Insa totul e bine cand se termina cu bine :D
0

#26 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 28 December 2007 - 12:16 PM

io am emotii inaintea fiecarui examen...si anul asta am 12 examene pe sesiune... o adevarata incantare....stau prost...io ma stresez rau de tot cu examenele...atat de tare ca tind sa nu ma duc...
0

#27 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 02 January 2008 - 01:31 AM

eu nu am dat decat un colocviu (sub forma de examen) pana acuma iar acuma urmeaza sesiunea :D nu prea am emotii :p
0

#28 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 03 January 2008 - 12:19 AM

norocul tau...eu cand intru in sesiune toata lumea fuge de mine...rup capul oricui daca ma calca pe bataturi :D
0

#29 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 13 May 2008 - 09:35 AM

examene...hm...
ar fi cam asa...o diferenta mare...
I-IV : premiant cu media 10.00 :mellow:
5-8 : note oarecum normale
liceu : nebunie totala
bac : am picat la romana, dupa contestatie am scapat cu fata curata :))
prima facultate : am facut 2 ani, dupa care au inceput problemele cu fosta, s-au naruit planurile de nunta care le aveam stabilite, facultatea nu mai prezenta nici un interes, m-am angajat, am pierdut anul 3, l-am repetat, l-am picat din nou, de data asta incheind si studiile la aceasta universitate. Am ramas cu 2 ani.
a doua facultate : inceputa de curand, dupa ce am studiat economia la romano-americana, m-am gandit ca putin Drept nu strica, asa ca acum sunt student in anul 1 al Univ Titulescu, facultatea de Drept.
Ca o concluzie dupa acest mare off topic : emotii??? Chiar deloc, momentan ceea ce lucrez nu are nici o legatura cu vreuna din facultati, si imi merge destul de bine, nu ma plang. Mai multe emotii am avut cand mi-am cumparat masina, sau cand a intrat un dobitoc in mine si mi-a sifonat aripa dreapta fata.
Emotiile nu duc decat la dezordine...sau la timiditate(cand e vorba de...chestii de corason :)) )
0

#30 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 13 May 2008 - 09:38 AM

Cred ca incep sa scap total de examene. Nu de alta, da' ieri m-am dus ca la concert la examen :lol: Si tre' sa recunosc ca e mult mai bine fara emotii inutile
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users