FamousWhy.ro Forum: Care Este Rostul Viselor? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Care Este Rostul Viselor?

#1 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 30 September 2008 - 07:37 PM


Fiindcă am văzut recent un documentar despre vise, mă gandeam să discutăm puţin despre rostul lor. Noi visăm pe toata perioada somnului şi uneori ne amintim ceea ce visăm. Visele durează fracţiuni de secunde şi reprezintă reproduceri ale lucrurilor pe care le-am văzut/discutat/gândit pe timpul zilei.

Părerea mea este că visele au scopul de a îţi elibera mintea de stres, în timpul somnului ne facem ordine în gânduri, şi bineînţeles, ne şi odihnim.
0

#2 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 29 October 2008 - 09:24 AM

eu cred ca visele sunt si o forma aleasa (pt scaderea impactului de scepticism) de nivele mai evoluate de energie (spiritual vorbind) ..spre a ne comunica anumite informatii din afara.
personal am patit-o, nu am sa dezvolt insa subiectul acesta ca nu suntem in aria de 'paranormal'.

Si mai cred ca visele sunt facute spre a ne atrage atentia asupra unor detalii din viata, detalii pe langa care in timpul zilei trecem nepasatori..detalii desi aparent neinsemnate, care au totusi o insemnatate.
0

#3 User is offline   sEtH Icon

  • Administrator
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 632
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Interests:Games-urile!!! :D
  • Idolul Meu:Will Smith

Posted 30 October 2008 - 01:29 PM

Nu cred ca sunt nimic din ce ziceti voi! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Eu cred ca sunt doar produsul imaginatiei noastre, cum ne imaginam noi in timpul zilei ca salvam lumea sau altceva asa si cand visam ne facem un filmulet in care suntem rolul principal.
0

#4 User is offline   rushy Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 254
  • Joined: 24-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Craiova
  • Interests:Filmele, Calatoriile, Muzica, Netul, Cartile, Fotografia

Posted 30 October 2008 - 02:37 PM

CITAT(sEtH @ Oct 30 2008, 02:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu cred ca sunt doar produsul imaginatiei noastre, cum ne imaginam noi in timpul zilei ca salvam lumea sau altceva asa si cand visam ne facem un filmulet in care suntem rolul principal.


idem biggrin.gif
0

#5 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 30 October 2008 - 04:50 PM

Eu sunt de acord cu waltzu'. biggrin.gif
0

#6 User is offline   cristian2008 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 5
  • Joined: 30-October 08
  • Gender:Male
  • Location:ROMANIA
  • Idolul Meu:IISUS

Posted 31 October 2008 - 02:54 PM

CITAT(waltzu' @ Oct 29 2008, 09:24 AM) <{POST_SNAPBACK}>
eu cred ca visele sunt si o forma aleasa (pt scaderea impactului de scepticism) de nivele mai evoluate de energie (spiritual vorbind) ..spre a ne comunica anumite informatii din afara.
personal am patit-o, nu am sa dezvolt insa subiectul acesta ca nu suntem in aria de 'paranormal'.

Si mai cred ca visele sunt facute spre a ne atrage atentia asupra unor detalii din viata, detalii pe langa care in timpul zilei trecem nepasatori..detalii desi aparent neinsemnate, care au totusi o insemnatate.



Sfintii Parinti ortodocsi zic ca este mai bine ca sa nu ne incredem in vise,pt ca suntem plini de pacate si daca cumva avem o "revelatie",sau ceva asemanator in timpul somnului inseamna ca este de la cel rau.
Deci visele obisnuite sunt produse de subconstientul nostru,ce facem ziua visam noaptea ,sau daca avem anumite necazuri ,boli avem tot felul de vise.Sau mai exista asa numitele vise "premonitorii" care de fat sunt de inspiratie draceasca.

DESPRE VISE SI VEDENII FALSE de PARINTELE CLEOPA:

http://www.sfaturi-o...eopa/14vise.php

"Daca vei crede intr-o vedenie falsa, apoi diavolul in vis te va invata " proorocii ". Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate !" Pai, ce-am visat eu saptamana trecuta, s-a adeverit acum !" Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul.
Dar, ai sa-mi spui : " Parinte, dar in Scriptura spune ca a visat Iosif, a visat Daniil, a visat cutare ... ". Da. Sunt si vise de la Dumnezeu. Dar acestea sunt foarte rare in viata omului si nu le poate intelege omul, daca nu vine langa el unul care are darul deslusirii duhurilor. Duhul este unul, cum spune la Corinteni 1,12, marele Apostol Pavel, insa darurile sunt impartite.
Ati auzit ca este : " Duhul intelepciunii, duhul cunostintei, duhul temerii de Dumnezeu, duhul intelegerii ... ". Auzi ce spune darul deslusirii duhurilor. Si Sfantul Ioan Evanghelistul spune : Fiule, ispititi duhurile, ca nu toate sunt de la Dumnezeu.
Daca marele prooroc daniil, barbatul doririlor, nu intelegea vedeniile, ausi ce spune Scriptura : A dat ordin Dumnezeu Arhanghelului Gavriil, zicand : Gavriile, fa in somnul lui Daniil sa inteleaga vedenia. Le vedea si nu le intelegea. Deci, de aici sa tinem minte, ca nu tot ce vede o vedenie sau un vis il intelege, pana nu are darul deslusirii.

Sunt si vise de la draci numiti arhiconi. Acestia stiu pe de rost toata Sfanta Scriptura. Iti spun proorocii pe care le gasesti in Biblie. Pe urma sunt draci care se cheama vrajitori. Acestia ajuta la vrajitori, la fermecatori, la descantatori si amagesc pe om, sa i se para ca s-a facut sanatos de acolo. De aceea Sfantul Ioan Scararul zice : Cela ce tuturor vedeniilor si tuturor viselor nu crede, filosof duhovnicesc este."
0

#7 User is offline   sEtH Icon

  • Administrator
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 632
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Interests:Games-urile!!! :D
  • Idolul Meu:Will Smith

Posted 01 November 2008 - 01:41 PM

Mersi rushy :* ! Buuuu Darby! laugh.gif
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users