FamousWhy.ro Forum: Ţărani - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ţărani

#1 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 18 August 2008 - 09:52 PM


Ce numiţi voi ţărani şi cum îi vedeţi ca oameni? Oare nu îi desconsiderăm pe cei care locuiesc la ţară, atunci când catalogăm drept ţăran un om ce tocmai a lovit o pisică, a fluierat după o fată sau a scuipat pe jos?
0

#2 User is offline   Joy Icon

  • Hop si eu!
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 160
  • Joined: 11-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Pe aici pe undeva :)

Posted 26 August 2008 - 11:54 AM


Definitia cuvantului este una clara
Taran = Persoană care locuieşte în mediul rural, având ca ocupaţie principală agricultura şi creşterea animalelor; persoană care face parte din ţărănime; sătean.

Da, mai nou se face o grava confuzie intre taran si om lipsit de educatie. Si asta din pricina faptului ca nu toti cei de la tara pot beneficia de o educatie ''asa de aleasa'' ca cei de la orase( sesizati nota ironica nu?)Dar oare este vina lor? Nop, este vina sistemului!
App, pt cei care inca mai cred ca orasenii sunt mai buni decat taranii, tot din tarani(sateni) s-a constituit populatia marilor orase ale tarii

Oricum, aprofundand un pic tema ''rolul taranului roman in cultura noastra'' cei ce considera cuvantul ''taran'' drept o injurie adusa cuiva e posibil sa afle ca nu este chiar asa. O solutie si mai simpla, pt cei ce nu au chef sa citeasca, este o vizita la Muzeul taranului roman. Poate, cu putin noroc or sa descopere valori care nu credeau ca exista intr-un simplu ...taran ;)
0

#3 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 26 August 2008 - 12:59 PM

pfff...cat de "la obiect" ai fost

pe de alta parte, cuvantul taran este intr-adevar o injurie la adresa celor cu lipsa de educatie, sau...comportament neadecvat..
chiar si eu am folosit acest apelativ, dar eu il folosesc cu ghilimele, chiar daca nu pot fi observate ca pe hartie...

acest "Taran" ptr mine este cel care se ia de fete/femei pe strada cu strigari de genul : "ce faci gagico?" sau "ce buna esti" sau alte forme "inteligente" de agatat, acela care scuipa semintele pe strada sau care arunca acel pachet de tigari gol pe jos fara nici cea mai mica jena sau ambalajul produsului consumat....care nu au nici cea mai mica jena de a deschide geamurile (toate) de la masina si a da muzica (manelele de jale) la maxim (si eu ascult manele dar cu geamurile inchise :D)....cam asta ar fi ideea
iar cand spun "taranul ala" nu ma refer la acei saraci tarani din mediul rural care au muncit o viata si au trait asa cum au putut, pentru ei am cel mai mare respect
0

#4 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 26 August 2008 - 01:56 PM

Este o mare diferenta intre termenul 'taran' folosit pentru a denumi o persoana din mediul rural si termenul 'taran' folosit ca apelativ injurios.
Eu personal respect mult taranii, pentru ca sunt oameni care muncesc, oameni care au contribuit la averea culturala a tarii si sunt totusi cei care mentin legatura cu traditiile si obiceiurile romanesti. La oras deja s-au schimbat lucrurile.
In locul apelativului de 'taran' prefer totusi 'mitocan'. Mi se pare mai potrivit si evita orice confuzie.
0

#5 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 29 August 2008 - 09:47 PM

taranii sunt de 2 categorii dupa parerea mea: tarani de la tara si tarani de oras


taranii de la tara sunt cei care duc o viata normala, departe de oras, cu vacile si caii.

taranii de oras sunt cei mai aiurea. sunt acei oameni care, desi au crescut la oras, au niste maniere de toata jena si nu sunt in stare sa se comporte in societate
0

#6 User is offline   Joy Icon

  • Hop si eu!
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 160
  • Joined: 11-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Pe aici pe undeva :)

Posted 30 August 2008 - 02:36 PM


E clar ca atunci cand folosim taran drept adjectiv nu vrem sa jignim pe cei de la tara, oamenii campului.
Insa ma gandesc la faptul ca generatia care ne urmeaza va confunda si mai mult treaba asta! Si atunci Duplicite, de ce ''taran de oras'' si nu mitocan(cum spune Harken de ex) nesimtit, porc(mistret) etc etc etc???
0

#7 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 12 September 2008 - 05:52 PM

^ pentru ca nu am vrut sa pun egalitate intre "tarani". am vrut sa specific clar despre cine vorbesc.
0

#8 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 11 October 2008 - 05:44 PM

exact asta e problema. tinerii din ziua de azi considera o rusine sa fii de la tara, sau isi bat joc de cei de la tara, tocmai din cauza conceptiei cum ca taranii toti sunt inculti, mitocani, superficiali, etc.
0

#9 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 October 2008 - 06:49 PM

Tinerii de care vorbesti tu, Thrill, ar trebui sa se documenteze mai bine inainte sa deschida gura si sa arunce cu jigniri oriunde privesc. s.gif
Sunt de acord cu Harken si Duplicite.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users