FamousWhy.ro Forum: Semnul Crucii - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Semnul Crucii

#1 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 31 July 2008 - 01:09 PM


Să deschidem cutia Pandorei. Ce semnificaţie are semnul crucii şi, mai ales, ce semnifică „În numele Tatălui, al Fiului şi al Sfântului Duh, Amin”.
Întrucât crucea este un simbol al creştinismului, pentru început voi aduce în discuţie punctul de vedere religios. Biserica vizează Trinitatea : „În numele lui Dumnezeu, al lui Isus (?) şi al Sufletului (?), Amin(?)” (am pus semnele de întrebare acolo unde am nelămuriri). De ce nu Quattuornitate ? Ce se ascunde în spatele lui „Amin” ? Ce nu doreşte Biserica să spună lumii ?
Detaşându-mă acum de aspectul religios...Semnul crucii cred că ar trebui interpretat pe două direcţii: pe verticală, respectiv pe orizontală. Dacă pe verticală, treburile par clare în sens ascendent (adică cel mai sus se află Dumnezeu/Demiurg/Univers/Perfecţiune, „creierul” fără de care nimic nu se poate întâmpla), în sens descendent treburile devin incerte. Cine este Fiul ? Isus pământeanul, omul, răul, păcatul, Pământul, fertilitatea, materia ?
La fel şi pe orizontală. La Dreapta (acolo unde se presupune că ajung cei mântuiţi, fără de păcat) ce poate fi ? Un duh, un înger bun, un spirit, viaţa, binele, protectorul divin, Raiul, Viaţa de Apoi...
Iar la Stânga nicăieri nu „scrie” ce s-ar afla, dar se fac supoziţii: Satan, Răul, cunoaşterea, evoluţia, moartea, Iadul...
Cineva afirma ca Amin = Isus. In aceste condiţii, cine-i Fiul ? Şi dacă Isus s-ar afla la Stânga (şi de ce aici, unde mulţi religioşi presupun că s-ar afla Diavolul ?), întreg echilibrul Trinitar s-ar strica.
Cine sau ce echilibrează balanţa ?
0

#2 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 02 August 2008 - 11:41 PM

Parerea mea e ca semnul crucii este un simbol [cum multe alte simboluri sunt in ortodoxism, pe care omul de rand nu le poate intelege,pentru ca ori nu investeste suficient timp si interes ca sa le afle, ori nu i se spune exact] .

Aici este explicat mai pe larg de catre Ortodoxie, ce simbolizeaza semnul crucii. Ba mai mult, e un mic comentariu acolo, legat de parerea celor care nu ar fi ortodocsi, cu privire la semnul crucii. Singura problema pe care o intampin eu, in toate citatele biblice date de ei, nu gasesc un singur verset care sa vorbeasca despre semnul crucii in Biblie . Nici macar unul :) Vorbeste de cruce si de vrajmasi si de alte lucruri care au un oarecare inteles in contextul pus de ei, dar personal nu consider gresit nici sa faci sau sa nu faci Semnul Crucii. Evident, atat timp cat il faci cu sinceritate si cu gandul la ceea ce faci.

Imi aduc aminte la scoala, la orele de religie , profesoara noastra avea mereu o vorba... ''daca iti este rusine cand treci prin fata unei biserici sa iti faci cruce, nu e bai, fa-ti semnul cu limba, ca sa nu te vada nimeni''. Biblia mea zice ca acel care se va rusina de Isus Cristos, Insasi Isus se va rusina de el in fata Tatalui.
Cu alte cuvinte, nu sunt deloc impotriva [indiferent de ce ar spune B.O.R. despre noi 'sectarii' :lol: ] atat timp cat se face cu o inima sincera si cu un duh deschis spre Dumnezeu. Decat sa faci fuga-fuga la repezeala, sau cu limba , ca sa nu te vada nimeni, mai bine nu mai fa . Parerea mea :crazy:
0

#3 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 04 August 2008 - 10:02 AM

View PostJewels, on Aug 3 2008, 12:41 AM, said:

Aici este explicat mai pe larg de catre Ortodoxie, ce simbolizeaza semnul crucii.

O trimitere utila..."si a Sfantului Duh" se refera la ambii umeri. Nu stiam, ba mai mult, dupa cum fac preotii crucea, majoritatea poposesc cu "Amin" pe urmarul stang.
In aceste conditii, insa, binecuvantarea ambilor umeri cu "Sfantul Duh" ma trimit cu gandul la dualitate. Se poate considera ca atat Raul, cat si Binele au binecuvantare divina?
0

#4 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 04 August 2008 - 08:09 PM

View PostQvoVadis, on Aug 4 2008, 09:02 AM, said:

O trimitere utila..."si a Sfantului Duh" se refera la ambii umeri. Nu stiam, ba mai mult, dupa cum fac preotii crucea, majoritatea poposesc cu "Amin" pe urmarul stang.



Pai, ai explicatia mai jos, in acelasi text :

Iar ducerea mâinii de la umărul drept la cel stâng, rostind cuvintele ''si al Sfântului Duh'', înseamnă împăcarea noastră cu Dumnezeu si împreunarea cu El, prin harul Sfântului Duh adus nouă de Dumnezeu- Fiul.

Prin Cine se face impacarea noastra cu Dumnezeu, dupa Biblie? Nu Cristos? E adevarat ca atat impacarea noastra cat si ''impreunarea'' cu El se fac prin Duhul Sfant.

Quote

In aceste conditii, insa, binecuvantarea ambilor umeri cu "Sfantul Duh" ma trimit cu gandul la dualitate.


Dualitate? C...cum ai ajus la concluzia asta? Explica mai pe indelete sa ma prind si eu :lol:

Quote

Se poate considera ca atat Raul, cat si Binele au binecuvantare divina?


Biblia spune ca Dumnezeu se foloseste de orice circumstante ca sa faca un bine ptr spiritul nostru. Nu ca raul ar veni din Dumnezeu ci ca Dumnezeu se foloseste de orice rau ca sa faca un bine.
La asta te referi ?
0

#5 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 05 August 2008 - 10:34 AM

View PostJewels, on Aug 4 2008, 09:09 PM, said:

Prin Cine se face impacarea noastra cu Dumnezeu, dupa Biblie? Nu Cristos? E adevarat ca atat impacarea noastra cat si ''impreunarea'' cu El se fac prin Duhul Sfant.

Sau poate prin ceva...prin suferinta si iubire, sacrificiu si impacare, cunoastere si afirmare etc.

View PostJewels, on Aug 4 2008, 09:09 PM, said:

Dualitate? C...cum ai ajus la concluzia asta? Explica mai pe indelete sa ma prind si eu :lol:

Din punct de vedere religios, prin insasi continutul Bibliei. Alegerea se refera mereu la doua aspecte, nu la unul singur.
Din punct de vedere stiintific, orice exista, exista in baza unei actiuni si a unei reactiuni.

View PostJewels, on Aug 4 2008, 09:09 PM, said:

Biblia spune ca Dumnezeu se foloseste de orice circumstante ca sa faca un bine ptr spiritul nostru. Nu ca raul ar veni din Dumnezeu ci ca Dumnezeu se foloseste de orice rau ca sa faca un bine.
La asta te referi ?

Intr-un fel. Deci Dumnezeu poate face si Rau, chiar daca in spiritul Binelui. Mai mult, Raul, prin vointa divina, are binecuvantare.
Ce se poate zice atunci despre cineva care, dorind sa curme suferintele unei "legume" de pe patul de spital, deconecteaza aparatele la care este conectat pacientul? Nu vrea decat sa faca un bine. Sa elibereze un spirit, sa-l "salveze". Si prin asta incalca una dintre Porunci...Cum il va judeca Dumnezeu?
0

#6 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 05 August 2008 - 11:57 PM

View PostQvoVadis, on Aug 5 2008, 09:34 AM, said:

Sau poate prin ceva...prin suferinta si iubire, sacrificiu si impacare, cunoastere si afirmare etc.

Nu si din perspectiva biblica. Vorbesti despre fapte care te mantuiesc. Biblia zice ca mantuirea nu e prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.


Quote

Din punct de vedere religios, prin insasi continutul Bibliei. Alegerea se refera mereu la doua aspecte, nu la unul singur.
Din punct de vedere stiintific, orice exista, exista in baza unei actiuni si a unei reactiuni.

Aha, inteleg acum. Da... simbolic, cumva :think:


Quote

Intr-un fel. Deci Dumnezeu poate face si Rau, chiar daca in spiritul Binelui. Mai mult, Raul, prin vointa divina, are binecuvantare.
Ce se poate zice atunci despre cineva care, dorind sa curme suferintele unei "legume" de pe patul de spital, deconecteaza aparatele la care este conectat pacientul? Nu vrea decat sa faca un bine. Sa elibereze un spirit, sa-l "salveze". Si prin asta incalca una dintre Porunci...Cum il va judeca Dumnezeu?


Nu.Dumnezeu nu ispiteste pe nimeni. Satan e cel care face raul, iar Dumnezeu incearca sa scoata binele de acolo.

Cat despre pacientul de pe patul de spital, nu cred ca tine de noi sa hotaram cand cineva moare . Dar nu pot nici sa spun ca as sti judecata lui Dumnezeu cu privire la acel cineva. El se uita la inima omului si judeca drept. Noi vedem ce e la suprafata, si vom judeca intotdeauna dupa aparente .
0

#7 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 06 August 2008 - 10:18 AM

View PostJewels, on Aug 6 2008, 12:57 AM, said:

Nu si din perspectiva biblica. Vorbesti despre fapte care te mantuiesc. Biblia zice ca mantuirea nu e prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.

Vorbeam de sentimente, de stari sufletesti, de ceea ce izvoraste natural din tine, fara influente exterioare.
"Afirmarea" la care faceam referire (cuvantul care poate te-a dus cu gandul la fapta) se refera la ceea ce rezulta in urma cunoasterii. Poate ca era mai bine sa scriu "confirmare".

View PostJewels, on Aug 6 2008, 12:57 AM, said:

Satan e cel care face raul, iar Dumnezeu incearca sa scoata binele de acolo.

Ai afirmat ca si Dumnezeu face Rau (chiar daca din alta perspectiva).

Deviem, insa, de la topic.
Fiind un utilizator constant al PC-ului (face parte din profesia mea), nu sunt strain de grafica pe calculator. Mai mult dintr-o joaca, mi-am permis sa iau crucea ortodoxa si sa o prelucrez grafic. Mai intai in 2D (2 dimensiuni). In baza functiilor matematice si a miscarilor pe care le face omul in timpul inchinarii, am obtinut ceva surprinzator. O stea (Steaua care a rasarit la Nasterea Mantuitorului?). Am schimbat functiile matematice si am obtinut altceva: semnul "infinit" (vesnicia?).
M-am gandit apoi ca spatiul si universul nu se limiteaza la doua dimensiuni, astfel incat am prelucrat crucea in 3D (3 dimensiuni). Ce am obtinut, schimband functiile matematice? Un cristal (structura atomica?), o samanta (esenta vietii?), respectiv o picatura de apa (componenta dominanta a omului?). Nu m-am multumit cu atat si am continuat modelarea crucii prin imprimarea miscarilor de revolutie. De aici in continuare, rezultatele par deja ca tin de SF: un cap (poate extraterestru); o "farfurie zburatoare"; o explozie atomica; o clepsidra.

Si acum intrebarea: Pot reprezenta crucea si miscarile inchinarii coduri ascunse ale prezentei omului pe Pamant?
0

#8 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 06 August 2008 - 09:07 PM

View PostQvoVadis, on Aug 6 2008, 09:18 AM, said:

Vorbeam de sentimente, de stari sufletesti, de ceea ce izvoraste natural din tine, fara influente exterioare.
"Afirmarea" la care faceam referire (cuvantul care poate te-a dus cu gandul la fapta) se refera la ceea ce rezulta in urma cunoasterii. Poate ca era mai bine sa scriu "confirmare".


Stiu bine ce ai spus. Vorbeam despre impacarea cu Dumnezeu, iar tu ai zis ca este posibila prin suferinta si iubire, sacrificiu si impacare, cunoastere si afirmare etc.
Toate aceste sentimente si stari sufletesti, conform bibliei, nu ne dau mantuirea. Nu sacrificiul tau, nu cunoasterea , cu confirmarea... sunt virtuti bune, dar nu ne dau mantuirea. Ci numai credinta in Cristos ne mantuie.




Quote

Ai afirmat ca si Dumnezeu face Rau (chiar daca din alta perspectiva).


Nu am afirmat asa ceva :no:

Quote

Deviem, insa, de la topic.
Fiind un utilizator constant al PC-ului (face parte din profesia mea), nu sunt strain de grafica pe calculator. Mai mult dintr-o joaca, mi-am permis sa iau crucea ortodoxa si sa o prelucrez grafic. Mai intai in 2D (2 dimensiuni). In baza functiilor matematice si a miscarilor pe care le face omul in timpul inchinarii, am obtinut ceva surprinzator. O stea (Steaua care a rasarit la Nasterea Mantuitorului?). Am schimbat functiile matematice si am obtinut altceva: semnul "infinit" (vesnicia?).
M-am gandit apoi ca spatiul si universul nu se limiteaza la doua dimensiuni, astfel incat am prelucrat crucea in 3D (3 dimensiuni). Ce am obtinut, schimband functiile matematice? Un cristal (structura atomica?), o samanta (esenta vietii?), respectiv o picatura de apa (componenta dominanta a omului?). Nu m-am multumit cu atat si am continuat modelarea crucii prin imprimarea miscarilor de revolutie. De aici in continuare, rezultatele par deja ca tin de SF: un cap (poate extraterestru); o "farfurie zburatoare"; o explozie atomica; o clepsidra.


Interesant punct de vedere :think:

Quote

Si acum intrebarea: Pot reprezenta crucea si miscarile inchinarii coduri ascunse ale prezentei omului pe Pamant?


Am spus intr-o postare anterioara ca semnul crucii nu are nici un verset biblic la baza. Deci, nu, nu cred ca exista nici un cod ascuns in reprezentarea semnului crucii.Parerea mea. Nu avem nimic concret care sa afirma asta :no:
0

#9 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 07 August 2008 - 12:57 PM

View PostJewels, on Aug 6 2008, 10:07 PM, said:

Ci numai credinta in Cristos ne mantuie.

Credinta in Cristos sau in Dumnezeu?

Si mai departe...
Într-adevăr, în Noul Testament nu se aminteşte nimic de semnul crucii, dar...

Sfânta Scriptura cuprinde două părţi: Vechiul Testament (Legea Veche – 39 cărţi) şi Noul Testament (Legea Nouă – 27 cărţi).
Vechiul Testament cuprinde învăţăturile care au fost descoperite de însuşi Dumnezeu oamenilor prin Moise şi prin prooroci (călăuziţi de Duhul Sfânt) care au trăit înainte de venirea în lume a lui Iisus Hristos.
Cuvântul lui Dumnezeu cuprins în Vechiul Testament a chemat şi a pregătit oameni pentru venirea lui Iisus Hristos şi înţelegerea Legii Noi cuprinsă în Noul Testament.
Noul Testament cuprinde învăţăturile descoperite de însuşi Iisus Hristos şi au fost transcrise de Sfinţii Apostoli şi urmaşii lor.
Atât Vechiul Testament, cât şi Noul Testament formează, deci, o unitate, un întreg, care se completează şi se armonizează într-o singură Carte Sfântă, Sfânta Scriptură, insuflată de Dumnezeu. Astfel, Noul Testament îşi are originea în cel Vechi, iar Vechiul Testament se relevă în cel Nou.

Şi acum să comparăm:
Vechiul Testament, Iezechiel, Capitolul 9.4: „Şi i-a zis Domnul: Treci prin mijlocul cetăţii, prin Ierusalim, şi însemnează cu semnul crucii pe frunte, pe oamenii care gem şi care plâng din cauza multor ticăloşii care se săvârşesc în mijlocul lui".

Noul Testament, Ezechiel, Capitolul 9.4: „Domnul i-a zis: Treci prin mijlocul cetăţii, prin mijlocul Ierusalimului, şi fă un semn pe fruntea oamenilor, care suspină şi gem din pricina tuturor urâciunilor, care se săvârşesc acolo.”

De ce a dispărut expresia „semnul crucii” ?
0

#10 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 07 August 2008 - 05:13 PM

Quote

Credinta in Cristos sau in Dumnezeu?


Credinta in jertfa Cristica, in faptul ca Isus Cristos a murit pe o cruce pentru pacatele tale si ale mele. :)

View PostQvoVadis, on Aug 7 2008, 11:57 AM, said:

Si mai departe...
Într-adevăr, în Noul Testament nu se aminteşte nimic de semnul crucii, dar...

Sfânta Scriptura cuprinde două părţi: Vechiul Testament (Legea Veche – 39 cărţi) şi Noul Testament (Legea Nouă – 27 cărţi).
Vechiul Testament cuprinde învăţăturile care au fost descoperite de însuşi Dumnezeu oamenilor prin Moise şi prin prooroci (călăuziţi de Duhul Sfânt) care au trăit înainte de venirea în lume a lui Iisus Hristos.
Cuvântul lui Dumnezeu cuprins în Vechiul Testament a chemat şi a pregătit oameni pentru venirea lui Iisus Hristos şi înţelegerea Legii Noi cuprinsă în Noul Testament.
Noul Testament cuprinde învăţăturile descoperite de însuşi Iisus Hristos şi au fost transcrise de Sfinţii Apostoli şi urmaşii lor.
Atât Vechiul Testament, cât şi Noul Testament formează, deci, o unitate, un întreg, care se completează şi se armonizează într-o singură Carte Sfântă, Sfânta Scriptură, insuflată de Dumnezeu. Astfel, Noul Testament îşi are originea în cel Vechi, iar Vechiul Testament se relevă în cel Nou.


Foarte bine. :clapping: Vad ca teoria iti este cunoscuta la perfectie [cu lipsa unor mici detalii ;) ]

Quote

Şi acum să comparăm:
Vechiul Testament, Iezechiel, Capitolul 9.4: „Şi i-a zis Domnul: Treci prin mijlocul cetăţii, prin Ierusalim, şi însemnează cu semnul crucii pe frunte, pe oamenii care gem şi care plâng din cauza multor ticăloşii care se săvârşesc în mijlocul lui".

Noul Testament, Ezechiel, Capitolul 9.4: „Domnul i-a zis: Treci prin mijlocul cetăţii, prin mijlocul Ierusalimului, şi fă un semn pe fruntea oamenilor, care suspină şi gem din pricina tuturor urâciunilor, care se săvârşesc acolo.”

De ce a dispărut expresia „semnul crucii” ?


Qvo, :) dragule? De unde ai luat textele astea? ;;)

Eu te-as ruga sa cauti in biblioteca, daca ai vreo copie a Bibliei , sau daca nu , pe orice site aratat de nenea google, cu toate cartile vechiului si noului testament, si dup-aia sa imi spui si mie, de unde ai scos Iezechiel si Ezechiel ca doua carti diferite, una apartinand vechiului si alta noului testament ? :air_kiss:

Si apoi am sa iti spun si parerea mea :crazy:
0

#11 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 07 August 2008 - 07:18 PM

View PostJewels, on Aug 7 2008, 06:13 PM, said:

Vad ca teoria iti este cunoscuta la perfectie [cu lipsa unor mici detalii ;) ]

Exceptand "aberatia" care mi-a iesit din taste (si sigur nu este din necunostinta de cauza), intrucat gandul mi-a luat-o inaintea degetelor (ma gandeam deja la Noul Testament cand transcriam al 2-lea verset al comparatiei - si poate o sa zic mai tarziu si de ce ma gandeam la el cand dadeam un exemplu din Biblia unificata), ce alte detalii ar mai fi ? Detaliile ma intereseaza. Arata-mi...
O acolada: Nu incerc sa fac pe interesantul si nici sa par mai destept decat sunt. Este clar, pe aceasta arie, pana acum, cine a studiat Biblia si o studiaza in continuare din pasiune si cine este abia la inceput de drum. Postarile mele poate par scolastice dar nu este decat o deformatie profesionala. Intotdeauna imi insotesc ideile cu argumente, astfel incat sa inteleaga oricine din "auditoriu", chiar daca unii cunosc foarte bine argumentele si chiar pot aduce altele noi pentru a oferi credibilitate discursului.

View PostJewels, on Aug 7 2008, 06:13 PM, said:

Eu te-as ruga sa cauti in biblioteca, daca ai vreo copie a Bibliei , sau daca nu , pe orice site aratat de nenea google, cu toate cartile vechiului si noului testament, si dup-aia sa imi spui si mie, de unde ai scos Iezechiel si Ezechiel ca doua carti diferite, una apartinand vechiului si alta noului testament ? :air_kiss:

Nu am verificat "conformitatea" scrierilor...Am urmarit doar sa fie de sorginte ortodoxa. Se poate ca ele sa nu fie de incredere/veridice. Prea mustacesi asemeni pisicii care sta cu laba intinsa deasupra soricelului.
Daca "sursele" nu sunt de incredere, am rugamintea sa-mi dai tu niste link-uri conforme cu Scriptura.
Sursele folosite au fost urmatoarele:
Vechiul Testament
Biblia

Later edit: Mi-am corectat replay-ul. Comparatia vroiam sa o fac intre Vechiul Testament (ca si lucrare de sine statatoare) si Biblia unificatoare a celor doua Testamente :doh:
0

#12 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 09 August 2008 - 12:24 AM

View PostQvoVadis, on Aug 7 2008, 06:18 PM, said:

Exceptand "aberatia" care mi-a iesit din taste (si sigur nu este din necunostinta de cauza), intrucat gandul mi-a luat-o inaintea degetelor (ma gandeam deja la Noul Testament cand transcriam al 2-lea verset al comparatiei - si poate o sa zic mai tarziu si de ce ma gandeam la el cand dadeam un exemplu din Biblia unificata), ce alte detalii ar mai fi ? Detaliile ma intereseaza. Arata-mi...


Pai, e doar un detaliu, cum am mai spus, mai tot ce ai scris este asa cum zici. Dar ''Noul Testament cuprinde învăţăturile descoperite de însuşi Iisus Hristos şi au fost transcrise de Sfinţii Apostoli şi urmaşii lor.'' . Din punctul meu de vedere, dupa ceea ce imi spune biblia, invataturile lui Cristos nu au fost descoperite de Isus, sub nici o forma [stii cum e in matematica, cand mici calcule gresite pot da peste cap intreaga ecuatie ;;) ]

Invataturile lui Cristos sunt aceleasi invataturi ale Vechiului Testament, dar adancite mai mult... aduse la esenta lor. In Vechiul Testament ti se spune : ''Sa nu ucizi!'' Acesta e un pacat. Punct. In noul Testament ti se spune: '' Sa nu il numesti pe fratele tau <Prostule> sau <Nebunule> . Este ca si cum l-ai ucide, spiritual'' Aceeasi invatatura, este adancita mai mult, pentru ca cel care vrea sa asculte de ceea ce zice Dumnezeu, sa fie atent la felul lui de traire. Si na, mai greu ucidem un om cu un cutit [ma refer la oamenii normali] dar cat de usor este sa ucidem spiritul cuiva, prin cuvinte , nu?
Ba mai mult, Isus spune asa: Uita tot ce spune Vechiul Testament. Tine minte doar asta: Sa Il iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta si cu tot cugetul tau si pe aproapele tau, ca pe tine insati. in asta sunt cuprinse toata legea si proorocii [adica toata invatatura Vechiului Testament].

Mic detaliu, cum am spus :pardon:


Quote

O acolada: Nu incerc sa fac pe interesantul si nici sa par mai destept decat sunt. Este clar, pe aceasta arie, pana acum, cine a studiat Biblia si o studiaza in continuare din pasiune si cine este abia la inceput de drum. Postarile mele poate par scolastice dar nu este decat o deformatie profesionala. Intotdeauna imi insotesc ideile cu argumente, astfel incat sa inteleaga oricine din "auditoriu", chiar daca unii cunosc foarte bine argumentele si chiar pot aduce altele noi pentru a oferi credibilitate discursului.


:offtopic: Stai linistit, nimeni nu zice ca o faci pe interesantul. Toti invatam si stam la vorbe, sper, din placere. :foolish:


Quote

Nu am verificat "conformitatea" scrierilor...Am urmarit doar sa fie de sorginte ortodoxa. Se poate ca ele sa nu fie de incredere/veridice. Prea mustacesi asemeni pisicii care sta cu laba intinsa deasupra soricelului.
Daca "sursele" nu sunt de incredere, am rugamintea sa-mi dai tu niste link-uri conforme cu Scriptura.
Sursele folosite au fost urmatoarele:
Vechiul Testament
Biblia

Later edit: Mi-am corectat replay-ul. Comparatia vroiam sa o fac intre Vechiul Testament (ca si lucrare de sine statatoare) si Biblia unificatoare a celor doua Testamente :doh:


E ok. Te stiam baiat destept si capabil sa iti dai seama de greseala facuta.

Acuma, mie mi s-a parut ciudat ca tu mi-ai dat doua versete similare, dar care se diferentiaza in acelasi timp.
Si am observat ca sursele vin din doua biblii diferite. Iar Biblia orotodxa spune de altfel : Şi i-a zis Domnul: Treci prin mijlocul cetăţii, prin Ierusalim, şi însemnează cu semnul crucii (litera "tau" care în alfabetul vechi grec avea forma unei cruci) pe frunte, pe oamenii care gem şi care plâng din cauza multor ticăloşii care se săvârşesc în mijlocul lui".
Cuvintele din paranteza, ma fac sa ma gandesc ca este o explicatie venita din parte Bisericii Ortodoxe, poate pentru a-si ... sa zicem... sprijini invatatura cu ceva scris. Mai mult pentru ca nu are nici un sens de ce avea vreo importanta alfabetul vechi grec in vremea lui Ezechiel, care nu era nicidecum grec, ci israelit. Deci textul original trebuia sa fi fost neaparat in aramaica si nu in greaca.


Si, uite, mai facem un test. Ne uitam sa vedem ce zic celelalte Biblii, cel putin in cateva alte limbi:

Engleza: Go through the midst of the city, through the midst of Jerusalem, and set a mark upon the foreheads of the men that sigh and that cry for all the abominations that be done in the midst thereof.

Spaniola:«Recorre la ciudad de Jerusalén, y coloca una seńal en la frente de quienes giman y hagan lamentación por todos los actos detestables que se cometen en la ciudad.»

Franceza:Passe au milieu de la ville, au milieu de Jérusalem, et fais une marque sur le front des hommes qui soupirent et qui gémissent ŕ cause de toutes les abominations qui s'y commettent.

Italiana: «Passa in mezzo alla cittŕ, in mezzo a Gerusalemme, e fa' un segno sulla fronte degli uomini che sospirano e gemono per tutte le abominazioni che si commettono nel suo mezzo».

Daca stii si alte limbi, situl de pe care poti gasi traducerile se numeste Bible Gateway

Eu pana acum, in nici una din traduceri nu am gasit semnul crucii. Presupun ca sunt suficiente argumente sa afirm, dupa ceea ce vad, ca cineva ,a adaugat ceva... unde nu trebuie :pardon:
0

#13 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 21 August 2008 - 10:26 AM

Ok...facem abstractie de cruce, ca si semn desi ar fi fost interesant de aflat cum arata acel "semn" inscris pe fruntile celor care trebuiau sa scape de la macel. Poate ca raspunsul il gasim chiar in tablitele originale pe care a fost inscris Cuvantul Domnului.
Crucea, insa, ca element fizic este prezenta in multe versete.
Plecand de la
"Levitic 26:1. Sa nu va faceti idoli, sa nu va ridicati nici chip cioplit, nici stalp de aducere aminte; sa nu puneti in tara voastra nici o piatra impodobita cu chipuri, ca sa va inchinati inaintea ei; caci Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru."
si comparand cu
"Matei 16:24. Atunci Isus a zis ucenicilor Sai: "Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea, si sa Ma urmeze."
si, mai departe, cu
"Luca 14:27. Si oricine nu-si poarta crucea, si nu vine dupa Mine, nu poate fi ucenicul Meu."
ce se poate afirma despre cruce, ca si element material al credintei?
Se poate considera crucea un element de idolatizare?
0

#14 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 21 August 2008 - 10:45 PM

View PostQvoVadis, on Aug 21 2008, 09:26 AM, said:

Ok...facem abstractie de cruce, ca si semn desi ar fi fost interesant de aflat cum arata acel "semn" inscris pe fruntile celor care trebuiau sa scape de la macel. Poate ca raspunsul il gasim chiar in tablitele originale pe care a fost inscris Cuvantul Domnului.
Crucea, insa, ca element fizic este prezenta in multe versete.
Plecand de la
"Levitic 26:1. Sa nu va faceti idoli, sa nu va ridicati nici chip cioplit, nici stalp de aducere aminte; sa nu puneti in tara voastra nici o piatra impodobita cu chipuri, ca sa va inchinati inaintea ei; caci Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru."
si comparand cu
"Matei 16:24. Atunci Isus a zis ucenicilor Sai: "Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea, si sa Ma urmeze."
si, mai departe, cu
"Luca 14:27. Si oricine nu-si poarta crucea, si nu vine dupa Mine, nu poate fi ucenicul Meu."
ce se poate afirma despre cruce, ca si element material al credintei?
Se poate considera crucea un element de idolatizare?


Parerea mea e ca crucea poate fi un element de idolatrizare, dar nu e obligatoriu. Depinde din ce unghi privesti lucrurile .
Versetele din NT vorbesc despre partea spirituala , de consecintele urmarii lui Cristos. Orice om care isi da viata si inima lui Cristos stie ca nu va fi usor. Ca asa cum El a purtat o cruce pentru mine, voi purta si eu una, ptr. El. Ma refer aici la persecutie, la greutati spirtuale. In fine... Crucea e un element al credintei dar si al suferintei.

Sper ca nu suna prea abstract :D
0

#15 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 22 August 2008 - 10:29 AM

Puteam sa jur ca unele versete fac referire exact la crucea pe care ti-o atarni de gat, pentru a fi recunoscut ca provaduitor a lui Isus.
Sigur, daca este sa despici firul in patru si sa faci interpretari, aceasta cruce poate fi doar o simbolistica a suferintelor prin care a trecut Isus si prin care ar trebui sa treci si tu pentru a te mantui. In aceasta interpretare "a-ti lua crucea" ar insemna sa accepti de bunavoie suferintele care vor urma, iar "a-ti purta" crucea ar insemna sa suferi pana la capat, fara a renunta.
Dar daca, totusi, crucea reprezinta chiar acea bucata de lemn pe care ti-o atarni de gat? In aceste conditii, pot fi considerat Isus doar un alt zeu?
0

#16 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 22 August 2008 - 02:08 PM

View PostQvoVadis, on Aug 22 2008, 09:29 AM, said:

Puteam sa jur ca unele versete fac referire exact la crucea pe care ti-o atarni de gat, pentru a fi recunoscut ca provaduitor a lui Isus.
Sigur, daca este sa despici firul in patru si sa faci interpretari, aceasta cruce poate fi doar o simbolistica a suferintelor prin care a trecut Isus si prin care ar trebui sa treci si tu pentru a te mantui. In aceasta interpretare "ati lua crucea" ar insemna sa accepti de bunavoie suferintele care vor urma, iar "ati purta" crucea ar insemna sa suferi pana la capat, fara a renunta.
Dar daca, totusi, crucea reprezinta chiar acea bucata de lemn pe care ti-o atarni de gat? In aceste conditii, pot fi considerat Isus doar un alt zeu?


In Romania e o ţâră mai greu. Pentru ca multi oameni port o cruce la gat si altii o judeca ca pe un semn de idolatrie. In vest, crucea este un element al crestinatatii. Poti astfel sa arati ca ai o credinta si ca nu iti este rusine cu ea. Asa cum s-a intamplat in Uk ceva timp in urma, intr-un aeroport. Una dintre femeile care lucrau acolo isi purta crucea ca pe un semn al credintei si a fost astfel acuzata ca isi impune credinta. A fost un mare tam-tam pe aici.E greu, e mult mai greu sa iti afisezi credinta in locurile publice, intr-un mediu in care sunt si musulmani si alte natii carora, din pacate,le este permis sa isi poarte turbanele si vesmintele traditionale[si crestinilor nu].

Deci, cum am spus, depinde din ce unghi privesti problema. Mie nu imi este rusine sa port o cruce la gat, pentru ca arat lumii credinta mea intr-un Cristos rastignit si Inviat. Dar pot face din acea cruce un element al idolatriei, daca cred ca ea ma pazeste si ma mantuie intr-un fel sau altul.

Parerea mea :lol:
0

#17 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 22 August 2008 - 03:43 PM

Nu era vorba de cum interpreteaza altii crucea purtata la gat si nici cum se simte cel care o poarta.
Intrebam numai daca purtarea acestui "talisman" nu-l transforma, cumva, pe Isus intr-un alt zeu. Iar inchinarea la zei, nu este ceva nou...
0

#18 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 25 August 2008 - 12:11 AM

View PostQvoVadis, on Aug 22 2008, 02:43 PM, said:

Nu era vorba de cum interpreteaza altii crucea purtata la gat si nici cum se simte cel care o poarta.
Intrebam numai daca purtarea acestui "talisman" nu-l transforma, cumva, pe Isus intr-un alt zeu. Iar inchinarea la zei, nu este ceva nou...



Pai, tocmai ca totul tine de cum interpretez eu bucata de lemn de la gat. De cum ma simt eu. Cristos nu va fi niciodata un alt zeu, pentru ca este Dumnezeu. Dar eu pot transforma simbolul crucii in ceva miraculos, pot face din Isusul de lemn de pe cruce un ceva miraculos, fara sa realizez ca Adevaratul Cristos este o persoana si nu o bucata de lemn... Mna, nu stiu. Asta o afli cel mai bine de la un preot. Ei sunt cu obiectele de cult :D
0

#19 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 25 August 2008 - 03:53 PM

View PostJewels, on Aug 25 2008, 01:11 AM, said:

(...)Mna, nu stiu. Asta o afli cel mai bine de la un preot. Ei sunt cu obiectele de cult :D

Pare un exces de zel. Inconstient sau temeinic calculat.
In fine, daca prinzi un parinte, invita-l pe site. Poate ofera niste raspunsuri acceptabile.
0

#20 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 25 August 2008 - 10:54 PM

Quote

Pare un exces de zel. Inconstient sau temeinic calculat
.

Exces de zel? :D Io? :D De ce crezi asta?


View PostQvoVadis, on Aug 25 2008, 02:53 PM, said:

In fine, daca prinzi un parinte, invita-l pe site. Poate ofera niste raspunsuri acceptabile.



Ha,ha. Eu sa invit un parinte pe site? :) Majoritatea rangului preotesc ma numeste "sectanta" :lol:
Ce drept crezi ca am eu sa îi invit pe forum, sau macar sa le vorbesc in fata? :crazy:

Ce mai stiu despre ortodoxie vine de la sora-mea, care are rabdare cu mine :p
0

#21 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 26 August 2008 - 10:03 AM

View PostJewels, on Aug 25 2008, 11:54 PM, said:

Exces de zel? :D Io? :D De ce crezi asta?

Nu ma refeream la tine, ci la preotii care utilizeaza obiecte de cult.

View PostJewels, on Aug 25 2008, 11:54 PM, said:

Ha,ha. Eu sa invit un parinte pe site? :) Majoritatea rangului preotesc ma numeste "sectanta" :lol:
Ce drept crezi ca am eu sa îi invit pe forum, sau macar sa le vorbesc in fata? :crazy:

Crede-ma ca nu ma intereseaza curentul religios pe care il impartasesti. Nici nu conteaza, atata timp cat referintele sunt spre acelasi Dumnezeu.
Dialogul nostru este unul analitico-religios, indiferent de cum crede fiecare in particular.
0

#22 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 28 August 2008 - 12:27 AM

View PostQvoVadis, on Aug 26 2008, 09:03 AM, said:

Nu ma refeream la tine, ci la preotii care utilizeaza obiecte de cult.

Ah ok, atunci da... de acord cu ce zici tu :lol:


Quote

Crede-ma ca nu ma intereseaza curentul religios pe care il impartasesti. Nici nu conteaza, atata timp cat referintele sunt spre acelasi Dumnezeu.
Dialogul nostru este unul analitico-religios, indiferent de cum crede fiecare in particular.


Ma bucur sa aud ca nu ai prejudecati. Foarte putini carora nu le pasa curentul religios :lol:

Ma rog... sa continuam.


Ca tot pomeneai de ''Ia-ti crucea si urmeaza-Ma! ''
Ce iti sugereaza ? :think:
0

#23 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 29 August 2008 - 03:27 PM

View PostJewels, on Aug 28 2008, 01:27 AM, said:

Ca tot pomeneai de ''Ia-ti crucea si urmeaza-Ma! ''
Ce iti sugereaza ? :think:

Literal, imi sugereaza sa-mi atarn cruciulita la gat si sa-L insotesc.
Simbolic, imi sugereaza ca invatamintele primite (ia-ti crucea, adica ceea ce ai invatat) sa incepi sa le aplici in crestinarea lumii (urmeaza-Ma, adica fa ce am facut EU).
0

#24 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 29 August 2008 - 06:06 PM

no comment :D
0

#25 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 01 September 2008 - 01:21 PM

View PostJewels, on Aug 29 2008, 07:06 PM, said:

no comment :D

Mda...tu si BBC :D
Simbolistica sugerata nu cred ca iti va convine, cand vei afla substratul pe care am vrut sa-l lansez. Deci este vorba de crestinarea lumii (ca element propagandistic) si nu de a-ti dezvolta propria credinta.
Aici Biblia imi da de gandit. De ce trebuie sa incerc sa atrag si pe altii in raspandirea crestinsimului, in loc sa-mi aprofundez eu conceptiile crestine? De ce sa vad de altii, in loc sa vad de mine? La Judecata nu cred ca "atarna" numarul de rataciti pe care i-am adus eu pe "calea cea dreapta", ci conteaza drumul meu prin viata.
0

#26 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 01 September 2008 - 08:50 PM

View PostQvoVadis, on Sep 1 2008, 12:21 PM, said:

Mda...tu si BBC :D


Eh :finger:

Quote

Simbolistica sugerata nu cred ca iti va convine, cand vei afla substratul pe care am vrut sa-l lansez. Deci este vorba de crestinarea lumii (ca element propagandistic) si nu de a-ti dezvolta propria credinta.

Si de ce crezi ca nu imi va conveni? :crazy:


Quote

Aici Biblia imi da de gandit. De ce trebuie sa incerc sa atrag si pe altii in raspandirea crestinsimului, in loc sa-mi aprofundez eu conceptiile crestine? De ce sa vad de altii, in loc sa vad de mine? La Judecata nu cred ca "atarna" numarul de rataciti pe care i-am adus eu pe "calea cea dreapta", ci conteaza drumul meu prin viata.


Foarte bine gandit :yes:
Vezi tu, in Biblie spune ca Dumnezeu vrea sa aiba o relatie personala cu noi. O relatie de comunicare si de cunoastere, care este posibila prin rugaciune si cautarea interioara, prin citirea Bibliei si prin a cauta sa traiesti ceea ce inveti de la El. Asta inseamna aprofundare personala, care este esentiala. Pe tot parcursul Noului Testament , aceasta aprofundare este mentionata ca a fi necesara pentru a fi mantuit. Deci nu, la judecata nu atarna de cati rataciti ai adus, ci de viata traita si relatia ta personala cu Dumnezeu .

Pe de alta parte, tot Biblia spune ca nu putem trai singuri , izolati, ca este bine sa fim impreuna cu altii ca noi, pentru a ne incuraja si a ne ridica unul pe altul. Si totodata, sa ne gandim si la cei care nu au o relatie cu Dumnezeu ,pentru ca si ei sa il cunoasca si sa sa fie mantuiti.
E ca si cum ai fi descoperit cea mai buna ciocolata din lume, si vrei sa o imparti si cu altii :lol:
0

#27 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 02 September 2008 - 10:25 AM

View PostJewels, on Sep 1 2008, 09:50 PM, said:

Pe de alta parte, tot Biblia spune ca nu putem trai singuri , izolati, ca este bine sa fim impreuna cu altii ca noi, pentru a ne incuraja si a ne ridica unul pe altul. Si totodata, sa ne gandim si la cei care nu au o relatie cu Dumnezeu ,pentru ca si ei sa il cunoasca si sa sa fie mantuiti.
E ca si cum ai fi descoperit cea mai buna ciocolata din lume, si vrei sa o imparti si cu altii :lol:

Si de ce nu face Dumnezeu, personal lucrul acesta? Doar El este in permanenta cu noi, nu? Sa fie oarecum plecat in concediu si si-a lasat "angajatii" sa continuie lucrarea Lui? Sau poate chiar nu face fata singur in crestinarea lumii si are nevoie de ajutoare? Sau poate pur si simplu, aceasta imprastiere a Cuvantului nu este decat o mostra de atragere electorala?
Sunt perfect de acord cu aprofundarea personala in Dumnezeu. Ii respect din tot sufletul pe cei care considera ca au ajuns sa aiba o relatie personala cu Dumnezeu, care au reusit sa-L cunoasca si sa-L respecte. Care fac din Crezul lor ceva strict personal. In momentul in care, insa, acestia incearca sa atraga si pe altii in Crezul lor, nu pot decat sa devin...uracios :pardon:
Vorbeam de aspecte biblice pe care eu, unul, nu le pot digera. Aceasta "propaganda" nu are cum sa fie pe placul meu. Daca este sa-L descopar pe Dumnezeu, asa cum vrea Scriptura, doresc sa o fac singur, prin propriile puteri, si nu imboldit de la spate.
0

#28 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 08 September 2008 - 09:43 PM

View PostQvoVadis, on Sep 2 2008, 09:25 AM, said:

Si de ce nu face Dumnezeu, personal lucrul acesta? Doar El este in permanenta cu noi, nu? Sa fie oarecum plecat in concediu si si-a lasat "angajatii" sa continuie lucrarea Lui? Sau poate chiar nu face fata singur in crestinarea lumii si are nevoie de ajutoare? Sau poate pur si simplu, aceasta imprastiere a Cuvantului nu este decat o mostra de atragere electorala?


Ce sa faca Dumnezeu singur? Sa bata din palme si toti oamenii sa fie crestini? :)

Da, poate sa o faca, dar alege sa nu o faca. Pentru ca asa cum Dumnezeu ne-a dat libera alegere sa il alegem pe el, tot la fel, ne-a dat libera alegere sa vrem sa vorbim despre El.
Daca si-ar folosi puterea sa ne faca pe toti cum vrea El, ne-ar forta sa fim perfecti si nu am fi cu nimic mai mult decat papusi de lemn in mana papusarului. Ii suntem ajutoare? :) Dumnezeu a facut universul de unul singur, nu are nevoie de ajutorul nostru sa faca nimic... dar prefera sa ne lase sa facem anumite lucruri, care ptr noi inseamna o crestere spirituala, o evolutie, de care vom avea nevoie intr-o zi.

Quote

Sunt perfect de acord cu aprofundarea personala in Dumnezeu. Ii respect din tot sufletul pe cei care considera ca au ajuns sa aiba o relatie personala cu Dumnezeu, care au reusit sa-L cunoasca si sa-L respecte. Care fac din Crezul lor ceva strict personal. In momentul in care, insa, acestia incearca sa atraga si pe altii in Crezul lor, nu pot decat sa devin...uracios :pardon:


Pai, hai sa vedem problema asta din alt unghi. Un exemplu similar, in Biblie, cand apostolii vorbesc despre El in Ierusalim. Sunt dusi in fata marilor preoti care le interzice sa vorbeasca altora despre Cristos, sa il tina doar pt ei. Raspunsul lor : judecati singuri de cine e mai de folos sa ascult? De voi, sau de Dumezeu [chiar daca, din punctul fariseilor de vedere, Dumnezeu nu le cerea sa faca asta] .

Asa ca poti sa fii uracios cat vrei :lol: , daca unii vor crede ca este esential sa vorbeasca despre Dumnezeu , o vor face.Si putin le vor pasa ca esti tu uracios sau nu :p

Quote

Vorbeam de aspecte biblice pe care eu, unul, nu le pot digera. Aceasta "propaganda" nu are cum sa fie pe placul meu. Daca este sa-L descopar pe Dumnezeu, asa cum vrea Scriptura, doresc sa o fac singur, prin propriile puteri, si nu imboldit de la spate.


Dar cum poti sa fii constient de ceva daca nu ti s-a spus sau nu ai cautat. Si de vreme ce esti pe un forum cu discutii despre Biblie, este clar ca esti intr-o calatorie , cauti ceva si o faci pe puterile tale. Dar fara cei care fac propaganda , adica, care sunt dispusi sa imprastie informatie , nu prea ai cum afla anumite lururi. :pardon:

Corecteaza-ma daca gresesc :crazy:
0

#29 User is offline   Adi2ro Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 91
  • Joined: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:GoD

Posted 09 September 2008 - 08:42 AM

In momentul de fata nu stiu daca sa vorbesc tot despre cruce sau sa raspund si eu pe aici :) Imi place ca discutia a evoluat si intr-un sens bun.

Fiindca deja ati intrat intr-o conversatie si ar fi cam greu sa ma bag, voi raspund personal ce inseamna pentru mine crucea.

Ca si alte simboluri ale crestinismului (bratari, icoane, statui) crucea la randul ei a devenit un obiect prost folosit. In Vechime la fel a fost si cu Chivotul Domnului, pana cand Dumnezeu le-a demonstrat ca poti sa ai Chivotul cu tine si Dumnezeu sa nu fie prezent, pentru ca nici El nici puterea Sa nu sunt legate de ceva, manipulabil. In sine crucea ma face ma duc cu gandul la cat a suportat Isus pana in ultima clipa. Ce ma dezamageste este faptul ca oamenii au pervertit (ca si alte lucruri sfinte) si aceasta. Din prea multe imagini si statuete cu Isus oamenii il vad limitat, si mai grav poate in sinea lor ca a murit si asta a fost tot. (ultima pare e doar o speculatie personala)
0

#30 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 09 September 2008 - 11:46 AM

View PostJewels, on Sep 8 2008, 10:43 PM, said:

Da, poate sa o faca, dar alege sa nu o faca. Pentru ca asa cum Dumnezeu ne-a dat libera alegere sa il alegem pe el, tot la fel, ne-a dat libera alegere sa vrem sa vorbim despre El.

Mie imi suna a paradox. De acord, Dumnezeu ne lasa sa alegem si nu intervine. Atunci de ce a lasat pe Pamant "provaduitori"? De ce acestia trebuie musai sa atraga si pe altii in ecuatia dumnezeirii, daca noi avem libera alegere? De ce trebuie sa lucreze altii in locul lui Dumnezeu, cand ar fi fost mai simplu sa se releve personal intregii omeniri?

View PostJewels, on Sep 8 2008, 10:43 PM, said:

Asa ca poti sa fii uracios cat vrei :lol: , daca unii vor crede ca este esential sa vorbeasca despre Dumnezeu , o vor face.Si putin le vor pasa ca esti tu uracios sau nu :p

Devin uracios cand cineva incearca sa-mi impuna ceva. Un stil de gandire, un concept, o dogma, un fel de a fi.
Nu am nimic cu cei care incearca sa-mi vorbeasca de Dumnezeu, dar am ce am cu cei care vor sa mi-l vare cu forta pe gat.
Am motive intemeiate sa devin uracios? Chit ca lor nu le pasa. Are balta peste. Nu merge cu asta, incercam cu urmatorul.

View PostJewels, on Sep 8 2008, 10:43 PM, said:

Dar cum poti sa fii constient de ceva daca nu ti s-a spus sau nu ai cautat. Si de vreme ce esti pe un forum cu discutii despre Biblie, este clar ca esti intr-o calatorie , cauti ceva si o faci pe puterile tale. Dar fara cei care fac propaganda , adica, care sunt dispusi sa imprastie informatie , nu prea ai cum afla anumite lururi. :pardon:
Corecteaza-ma daca gresesc :crazy:

Te corectez :) . Una este sa obtii informatia nuda, fara influente dogmatice si alta este sa primesti informatia prelucrata printr-o doctrina.
Tu ai reusit sa "punctezi" de multe ori, tocmai prin abilitatea de a imprastia o informatie, fara sa ii influentezi si interpretarea.

View PostAdi2ro, on Sep 9 2008, 09:42 AM, said:

(...) In Vechime la fel a fost si cu Chivotul Domnului, pana cand Dumnezeu le-a demonstrat ca poti sa ai Chivotul cu tine si Dumnezeu sa nu fie prezent, pentru ca nici El nici puterea Sa nu sunt legate de ceva, manipulabil. (...)

Deci poate fi interpretata crucea ca pe un simbol de manipulare?
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users