FamousWhy.ro Forum: Deja Vu - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Deja Vu

#1 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 17 October 2007 - 10:24 AM


Ati trait vreodata un deja vu? Cum il explicati? Ce este de fapt acest sentiment?

Pe mine m'a interesat mereu acest fenomen (daca il pot numi asa). Am avut pe parcursul vietii aproximativ 15 Deja vu'uri extrem de puternice, pe care mi le amintesc si acum deoarece m'au impresionat. Cateodata aveam impresia ca mai traisem exact acelasi lucru si intr'un vis. Altadata puteam chiar anticipa ceea ce urmeaza sa se intample. Mi s'a intamplat si sa recunosc locuri in care nu am mai fost niciodata. Si eu nu cred in reincarnare, deci imi e foarte greu sa imi explic toate intamplarile astea.

p.s. am deschis aici acest topic pentru ca nu am vazut un forum despre paranormal... :think:
0

#2 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 17 October 2007 - 11:16 AM

deja-vu este un simptom precoce al schizofreniei
0

#3 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 17 October 2007 - 12:32 PM

asa sigur esti pe tine? si de unde anume stii asta? mie mi se pare o aberatie.

Am cautat ceva ieri si am gasite foarte mult articole despre deja vu'uri si nicaieri nu am gasit scris asa ceva. O idee mai cuprinzatoare la ceea ce am citit ar fi asta:
"Si, deci, ce au descoperit aceste studii pana la urma? Nimic original si nimic exact. S-a descoperit ca, de exemplu, fenomenul se intampla unui procent de 60 la suta din populatie, dar este si mai frecvent la adolescenti, cu varste cuprinse intre 15 si 25; ca cei care au sanse mai mari sa li se intample sa aiba un deja vu, au salarii mai mari (oricare ar fi importanta acestui amanunt pentru acest fenomen), calatoresc mai mult, au studii superioare, au o imaginatie activa si capacitatea de a-si aminti cu exactitate visele, sunt mai obositi si stresati (sau invers, sunt mai relaxati si mai odihniti)"

Sursa: Deja Vu
0

#4 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 17 October 2007 - 03:27 PM

Quote

asa sigur esti pe tine? si de unde anume stii asta? mie mi se pare o aberatie.


cum vine asta ?!...adica ai impresia ca e opinia mea personala sau cum ?
nu era intentia mea sa te fac bolnava psihica, ci doar sa-ti expun opinia medicilor.
m-a frapat totusi frecventa mare pe care spui ca o ai, caz in care s-ar putea sa ai o problema medicala
cauta pe google.
0

#5 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 17 October 2007 - 08:37 PM

Aproximativ 15, in 20 de ani ti se pare o frecventa mare? Si mai ales ca unele probabil nici nu au fost acele "deja vu'uri"...este posibil sa mi se fi parut ca am senzatia aia. De aia am si vrut sa discutam.
Dar tot nu inteleg...care medic zice asta? Tu de unde stii? Pe google am cautat si nu am gasit asa ceva, da un link please :doh:
Oricum, eu sunt foarte linstita...nu ma simt deloc bolnava psihic, in nici un caz schizofrenie ;) Nu stiu ce iti imaginezi tu...ca eu merg pe strada si am deja vu'uri? :lol:
0

#6 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 October 2007 - 10:10 PM

Probabil deja vu-ul este o combinatie de factori externi si mai ales interni, probabil creierul este confuz datorita unor lucruri exterioare care se aseamana extraordinar de mult cu amintiri sau locuri/lucruri intiparite. The human mind is a fascinating thing...
0

#7 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 17 October 2007 - 10:43 PM

am gasit ceva interesant... nu stiu daca ati citit deja , insa asta este sursa si mai jos este un scurt fragment:

Quote

Ar trebui să vorbim de sentimentul de déjà vu. Acesta poate fi cauzat de o stare a creierului, de către factori neurochimici în timpul percepţiei are nu au nici o legătură cu memoria. Faptul că sentimentul de déjà vu este comun în cazul pacienţilor cu probleme psihice este neconcludent.



Parerea mea? Cred ca am avut de foarte putine ori senzatia ca am vazut sau auzit anumite lucruri pentru a doua oara. Uneori percep niste senzatii la nivelul simtului gustativ, pentru o perioada enorm de scurta, cateva secunde, poate chiar mai putin... suficient sa imi dau seama ca e ceva cunoscut dar nu indeajuns sa imi aduc aminte ce este anume, sau sa ii pun un nume.

Cred ca mintea umana este incredibila si ca retine mai multa informatie decat ne dam noi seama ca poate retine. Poate ca unii dintre noi sunt mai receptivi la anumite perceptii decat altii, dar nu este obligatoriu sa fie vreo legatura cu ceva afectiuni psihice.
0

#8 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 17 October 2007 - 11:17 PM

View PostThrill, on Oct 17 2007, 09:37 PM, said:

Aproximativ 15, in 20 de ani ti se pare o frecventa mare? Si mai ales ca unele probabil nici nu au fost acele "deja vu'uri"...este posibil sa mi se fi parut ca am senzatia aia. De aia am si vrut sa discutam. Dar tot nu inteleg...care medic zice asta? Tu de unde stii? Pe google am cautat si nu am gasit asa ceva, da un link please :doh: Oricum, eu sunt foarte linstita...nu ma simt deloc bolnava psihic, in nici un caz schizofrenie ;) Nu stiu ce iti imaginezi tu...ca eu merg pe strada si am deja vu'uri? :lol:
in primul post vroiai sa spui c-ai avut multe.dupa postul meu (repet, postul, nu afirmatia) o dai la intors si spui ca nu sunt chiar asa multe...repet, eu nu te-am jignit, si nici n-am facut aluzie c-ai avea vreo boala, iti spun numai ce afirma medicii si oamenii de stiinta :

Quote

Sunt statistici care spun ca aproape 2/3 din populatia adulta a avut sentimentul de deja vu. Nimeni nu a venit cu un raspuns clar de ce avem acest sentiment, dar doctorii il legat de cateva boli (schizofrenie, epilepsie etc), psihologii cred ca e din cauza stresului si a confliectelor interioare, altii cred ca sunt ramasite din visele de noapte, iar o a patra categorie asociaza deja vu-ul cu abilitatile para pshicie, profetiile sau amintiri din vietile anterioare.

0

#9 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 18 October 2007 - 07:53 AM

Profule, si tu din tot ce ai citit acolo trebuia sa ma sperii cu o afirmatie de genul ala...asa de categoric exprimata? :doh: Nu ai putut sa imi dai citatul ala, pur si simplu? :D
Nu am vrut sa spun ca am avut multe deja vu'uri in primul post. Probabil s'a inteles gresit. Mie nu mi se pareau multe.

in fine....

go on people...ati avut deja vu'uri? :)
0

#10 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 October 2007 - 08:57 AM

Normal, prea putini oameni nu au... Nu mi s-a intamplat vreodata ceva notabil care sa aiba legatura cu acele deja vu-uri cat sa ma strofoc sa aflu exact cum apar.
0

#11 User is offline   Ydeea Icon

  • eu si ai mei :P
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 202
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Printre persoane faimoase!
  • Interests:Viata reala, alaturi de cei dragi. Tot ceea ce omul creeaza cu dragoste si pricepere.
  • Idolul Meu:O persoana tare draga mie!

Posted 24 October 2007 - 07:57 AM

View PostThrill, on Oct 17 2007, 11:24 AM, said:

Ati trait vreodata un deja vu? Cum il explicati? Ce este de fapt acest sentiment?
Pe mine m'a interesat mereu acest fenomen (daca il pot numi asa). Am avut pe parcursul vietii aproximativ 15 Deja vu'uri extrem de puternice, pe care mi le amintesc si acum deoarece m'au impresionat. Cateodata aveam impresia ca mai traisem exact acelasi lucru si intr'un vis. Altadata puteam chiar anticipa ceea ce urmeaza sa se intample. Mi s'a intamplat si sa recunosc locuri in care nu am mai fost niciodata. Si eu nu cred in reincarnare, deci imi e foarte greu sa imi explic toate intamplarile astea.
p.s. am deschis aici acest topic pentru ca nu am vazut un forum despre paranormal... :think:



"Informatii referitoare la reincarnare au existat (si mai exista) în Biblie si in unele texte apocrife. Biserica primelor secole a acceptat teza reincarnarii, sustinuta si de Isus." Despre reincarnare, iata aici un site care vorbeste despre modul in care Imparatul Justinian (leit-motivul sau: "Afurisit fie cel care, de aici încolo, va mai crede in preexistenta sufletului !") a impus clerului propriul sau crez. De ce oare? Poate datorita imoralitatii Teodorei. Ca ce-o fi fost ea inainte? Oare?? No comment! Erau doar oameni, Iusinian si Teodora.
http://www.geocities.../5647/rel16.htm
http://www.eva.ro/di...articol190.html

Experienta déjà vu se poate datora faptului că am văzut imagini sau auzit povestindu-se despre aceasta cu multi ani înainte. Experienta poate fi parte integranta a amintirilor vagi din copilarie. Sau nu!
Totusi este posibil ca sentimentul de déjà vu să fie provocat de o acţiune neurochimica in creier care nu are legatură cu experienta din trecut. Ne putem simti ciudat si identifica sentimentul cu o amintire, chiar daca experienta este complet noua. Aceste experiente sunt acompaniate de un sentiment ciudat: am mai vazut acest film, cunosc de undeva persoana aceasta, am mai fost in locurile acestea, etc, toate imposibil de retrait, deoarece stim ca nu am mai fost acolo, etc etc.

...déjà vu, déjà vecu ou déjà imagine...
0

#12 User is offline   colect Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 2
  • Joined: 25-October 07
  • Idolul Meu:Eu

Posted 25 October 2007 - 03:07 PM

View PostProfu, on Oct 17 2007, 12:16 PM, said:

deja-vu este un simptom precoce al schizofreniei



:foolish: doctore e grav ?

Acuma ar insemna ca un foarte mare procent din populatia de pe glob tinde spre schizofrenie . Nu cred sa existe cineva care sa nu fi avut macar impresia ca are un deja-vu. De multe ori senzatia de deja-vu este declansata de anumiti factori din subconstient legati de experiente din trecut .

Cred ca o sa vi se para interesant acest articol :

Quote

Déjà vu înseamnă în limba franceză ,,deja văzut”. Déjà vu-ul reprezintă un sentiment ciudat sau iluzia că am văzut sau trăit deja o experienţă cu care ne întâlnim pentru prima dată. Dacă presupunem că experienţa provine de la un eveniment amintit, atunci déjà vu-ul probabil are loc pentru că experienţa originala nu a fost trăită în totalitate sau nu a fost memorată detaliat. În acest caz, se poate presupune că situaţia prezentă produce reamintirea de fragmente din trecutul cuiva. Experienţa poate părea ireală dacă memoria este atât de fragmentată încât nu se pot face legături clare între fragment şi alte amintiri.

Prin urmare sentimentul că am mai fost acolo cândva se datorează faptului că într-adevăr am mai fost. Am uitat doar cea mai mare parte din experienţa originală deoarece nu i-am acordat suficientă atenţie prima dată. Experienţa originală este posibil să fii avut loc doar cu câteva secunde sau minute mai devreme.

Pe de altă parte, experienţa déjà vu se poate datora faptului că am văzut imagini sau auzit povestindu-se despre aceasta cu mulţi ani înainte. Experienţa poate fi parte integrantă a amintirilor vagi din copilărie.

Totuşi este posibil ca sentimentul de déjà vu să fie provocat de o acţiune neurochimică în creier care nu are legătură cu experienţa din trecut. Ne putem simţi ciudat şi identifica sentimentul cu o amintire chiar dacă experienţa este complet nouă.

Termenul a fost mai întâi folosit de Emile Boirac (1851-1917) care era foarte interesat de fenomenele psihice. Acest termen îndreaptă atenţia spre trecut. Totuşi, puţină reflecţie arată că ceea ce este unic legat de déjà vu nu este ceva din trecut ci ceva din prezent, sentimentul ciudat încercat de cineva. Adesea trăim experienţe a căror noutate este neclară. În astfel de cazuri ne întrebăm dacă am mai citit cartea respectivă, am mai văzut filmul pe care îl urmărim sau am mai fost în locul vizitat. Şi totuşi aceste experienţe nu sunt acompaniate de un sentiment ciudat. S-ar putea să ne simţim puţin confuzi, dar sentimentul asociat cu experienţele déjà vu nu este unul de confuzie ci ciudăţenie. Nu este nimic ciudat în cazul în care nu vă amintiţi dacă aţi citit o carte mai ales dacă aveţi cincizeci de ani şi aţi citit mii de cărţi de-a lungul vieţii. În cadrul experienţei déjà vu ne simţim ciudat pentru că nu credem că ar trebui să fim familiarizaţi cu percepţiile prezente. Senzaţia de nepotrivire nu apare când doar nu ne amintim dacă am citit o carte sau văzut un film.

Prin urmare este posibil ca încercarea de a explica experienţa déjà vu pe baza pierderii memoriei, vieţilor anterioare, clarviziunii şi aşa mai departe s-ar putea să fie complet eronată. Ar trebui să vorbim de sentimentul de déjà vu. Acesta poate fi cauzat de o stare a creierului, de către factori neurochimici în timpul percepţiei are nu au nici o legătură cu memoria. Faptul că sentimentul de déjà vu este comun în cazul pacienţilor cu probleme psihice este neconcludent. Sentimentul de déjà vu de asemenea precede adesea atacurile de epilepsie. Când Wilder Penfield a realizat faimosul său experiment în 1955 în care a stimulat electric lobii temporali, el a descoperit că 8% din subiecţi au retrăit amintiri. El a presupus că a stimulat amintiri reale. Acestea s-ar putea să fii fost la fel de bine halucinaţii şi primele exemple de déjà vu produs în mod artificial.


http://www.intrebare.ro/Deja_vu.html
0

#13 User is offline   Vampire Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 10
  • Joined: 17-February 08
  • Gender:Female
  • Location:in my dark place
  • Idolul Meu:Nymphetamine

Posted 17 February 2008 - 02:25 PM

si eu am trecut prin astfel de experiente,inca de la varsta frageda si are explicatii logice.cred in astfel de raspunsuri.
0

#14 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 18 February 2008 - 12:43 AM

unii explica fenomenul ca fiind din cauza memoriei atavice..
0

#15 User is offline   SillyHobbit Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 144
  • Joined: 12-January 08
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:omg...n-am!!!

Posted 04 March 2008 - 05:23 PM

Pot sa va spun ca o cunostiinta de-a mea de 29 de ani si-a descoperit acum un an si jumatate o tumoare cerebrala pe care si-a opretat-o in Austria. Acum este ok. Ideea e ca medicii i-au spus ca tumorile cerebrale pot fi depistate in stari incipiente datorita senzatiilor de deja-vu.
0

#16 User is offline   karlita Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 84
  • Joined: 26-March 08
  • Gender:Female

Posted 26 March 2008 - 10:56 PM

mie mi se intampla sa am mereu senzatia de deja vu...nu am incercat niciodata sa-i gasesc o explicatie fiindca am auzit foarte multe persoane care a simtit asta..
0

#17 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 29 August 2008 - 08:45 PM

pana acum cateva luni aveam deja-vu-uri in mod constant, era ceva normal pentru mine si ma obisnuisem cu senzatia de deja-vu.

in ultimul timp acest sentiment a incetat sa existe. nu stiu din ce cauza.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users