FamousWhy.ro Forum: Hanul "flacăra Albastră" - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Hanul "flacăra Albastră" -locul de întâlnire al personajelor-

#1 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 06 July 2008 - 07:27 PM


Frig... . Începutul iernii îşi făcea încet încet apariţia, chiar dacă era abia miezul lui noiembrie. Ploaia deasă, care se lăsa peste pământ, ca un gând negru peste-o minte obosită, era cât pe ce să se transforme-n zăpadă. Nicio fiinţă nu zăreai , cât cuprinzi cu ochii, căci nimeni n-ar fi părăsit pâlpâielile dansânde ale focului din şemineu . Cu toate acestea, Angeline bătea drumurile de zile-ntregi, prin vânt, prin ploi. Obosise, dar nu avea unde să poposească. Drumul pe care-l parcurgea, era mărginit de păduri umbroase şi câmpii îngheţate. Dorea cu ardoare să vadă cea mai pală urmă de viaţă. Scrâşnind din dinţi de frig, îşi aranjă mantaua peticită , astfel încât să-şi mai încălzească fie câtuşi de puţin corpul plăpând .
Deodată, zări în depărtare o pată de culoare cenuşie. Strânse din ochi, concentrându-se asupra fenomenului. Da! Era fum! Sufletu-i fu săltat de speranţa că-n depărtare, va găsi o casă, colibă, cocioabă, orice ar fi, locuită! Îşi grăbi paşii, ignorând acum frigul ce-i pătrunsese mai înainte până-n măduva oaselor şi ploaia care-i biciuia pielea . În cele din urmă, a ajuns, descoperind că sursa fumului nu era nici casă, nici cocioabă ci ...un han. Şi încă unul cât de cât primitor, sau cel puţin aşa-i părea ei, în ochii săi de drumeţ cuprins de friguri. Adunându-şi puterile, împinse de uşă şi pătrunse-n încăperea luminată de lumânări şi focul vesel care parcă dansa-n şemineu. Îşi apropie mâinile-i subţiri , ca hipnotizată , de foc, dorind parcă, să absoarbă toată căldura ce-o emana aceasta. Gluga mantalei căzu uşor pe umeri, dezvelind un păr lung, fin şi negru, ca al unei nobile.
"În sfârşit...căldură" îşi zise fata, oftând de oboseală.
0

#2 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 14 July 2008 - 11:10 PM

Angie privi pe fereastră. Zări o umbră neagră, ce parcă strălucea-n noapte. Curiozitatea o hipnotizase, arătarea o atrăgea ca un manget . Ieşind din han, începu a căuta cu privirea umbra neagră ce-i stârni curiozitatea. Şi atunci, îl zări :
era un cal de-un negru ce parcă absorbea lumina emanată de stele, cu copite puternice, meninte parcă să distrugă orice zid ce le nimerea în cale , şi nişte ochi ce sclipeau cu înverşunare. Fata-l privi uimită, neştiind dacă ar trebui să-i fie frică, sau ar trebui să-l admire, pur şi simplu.
0

#3 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 14 July 2008 - 11:16 PM

-Apropie-te, copilo..! se auzi ca o soapta in taina noptii
Apropie-te, nu iti fie teama..urca pe spatele meu si am sa te duc intr-un loc mai luminos decat lampa hanului si mai cald decat patul camerelor de aici.

Calul necheza puternic si se apropie de ea, devenind brusc ca un miel, ingenunchiind in fata frumoasei si soptind iar:

-Eu sunt calul cu numele imprumutat de Naravas..dar am sufletul mai curat decat fulgul de porumbel si minea mai agera decat a celui mai mare intelept d epe lume..increde-te in mine si nu vei regreta copilo, oricum daca inoptezi la acest han, iti faci singura de capatai..hangiul e un fustangiu fara pereche iar geloasa hangita o criminala cu sange rece.
0

#4 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 14 July 2008 - 11:37 PM

Fata făcu câţiva paşi temători înspre cal.
"Şi dacă e un demon?" îşi zise. "Dar parcă e prea frumos ca să fie demon..."
Îi atinse fruntea netedă şi catifelată.
- Eu mă numesc Angeline...vin de departe, nu doresc decât câteva clipe de odihnă.
Îl privi îndelung.... ceva lăuntric îi insufla încredere.
- Fie...îmi asum un risc, te voi urma. Dar te rog, fie-ţi milă de un biet călător obosit.
0

#5 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 14 July 2008 - 11:51 PM

-Ai sa primesti mancare, apa si culcus moale..se vede ca esti obosita..spuse armasarul.
(Si totusi fata pare prea fruoasa ca sa fie adevarata..daca totusi e Vrajitoarea preschimbata in faptura asta firava..hmm..ia sa o pun eu la incercare)

-Am o intrebare sa iti spun, frumoaso : 'Dintre un om bun si unul rau e care ai alege sa il ajuti in caz de nevoie? .. '
0

#6 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 15 July 2008 - 12:04 AM

Angeline îşi îndepărtă cu fineţe o şuviţă rebelă de pe frunte şi grăi cu o voce sfioasă :
- În viaţa mea, nu am avut nevoie de prea mult ajutor. De oameni răi mă feresc, pe oamenii buni încerc să-i cunosc. Am fost învăţată să n-am încredere-n orice zâmbet înflorit în colţul gurii.
0

#7 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 15 July 2008 - 12:10 AM

- Si daca nu tu, cea care ai putere sa ajuti nu o faci..atunci cine sa ajute pe cei fara ajutor, mai ales pe cei rai , ca la cei buni mai sar si alti samariteni..?..armasarul avea acum o voce strafulgeratoare..privirea crunta si urme de spuma la gura..astepta raspuns
0

#8 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 15 July 2008 - 01:18 AM

Restrase brusc mâna. În ciuda expresiei înfiorătoare a Nărăvaşului, fata nu simţea frică. Îi răspune cu un calm profund, de-a dreptul surprinzător :
- Eu mereu i-am ajutat pe cei care aveau nevoie de mine. Şi chiar dacă n-o meritau....
0

#9 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 15 July 2008 - 01:20 AM

-Pentru ca nu te-ai putut abtine sau pentru ca ai vrut sa ii ajuti?
0

#10 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 15 July 2008 - 01:28 AM

- Am vrut eu să-i ajut. zâmbi
Mereu am simţit nevoia să-i ajut pe cei din jur. Nu e prea bine, dar nu pot schimba asta la mine.
0

#11 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 17 July 2008 - 11:17 PM

-Cine ti-a spus ca nu e bine, e un ignorant, copilo. Hai, avem mult drum de mers, poti adormi acum ..vei avea nevoie de minte odihnta si clara.
Si zicand acestea, bidiviul o lua in galop cu Angelina in spate, pierdandu-se in bezna zguduitoare a noptii.
0

#12 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 17 July 2008 - 11:47 PM

Angeline se cufundă în pletele armăsarului , simţind vântul rece cum îi pătrunde pe sub hainele-i înca umede de la ploaia pe care-a-ndurat-o. Se-ndrepta către necunoscut. Inima-i bătea nebuneşte la gândul unei aventuri.
0

#13 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 20 July 2008 - 10:35 PM

Naravas galopa mai repede decat vantul si mai repede decat gandul avand insa grija sa nu faca salturi bruste, spre a nu o zdruncina prea tare pe Angeline.
Ajunsera intr-un final la gura unei pesteri de la poalele muntelui..ah, in bezna nu puteai sa vezi maretia acestuia, dar se simtea undeva in aer forta de energie a marelui urias tacut...
0

#14 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 04 October 2008 - 10:50 PM

Fata coborî de pe spinarea calului. Cercetă cu ochi mari şi temători zona. Întunericul acela îi dădea fiori pe şira spinării, sau poate nu era întunericul ci o energie pe care-o percepea cu greu.
- Nărăvaş, spune-mi, unde suntem?
0

#15 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 05 October 2008 - 12:11 AM

Am ajuns, copilo. Haide, cineva e f nerebdator sa te cunoasca si iti va afce si tie placere.
Se apropiara de un stejar batran, de 10 oei mai mare decat unul obisnuit..si..lovind puternic cu copita , Naravas deschise o usa ce da spre interiorul copacului.
Se vedea in fund o luminita, Naravas o privi pe Angeline cu inteles..si intra prin deschizatura proaspat creata..Inainta-numai el stia unde- si din cand in and intorcea privirea spre Angeline ca sa se asigure ca aceasta e pe urmele lui.
0

#16 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 05 October 2008 - 12:27 AM

Angeline privea fascinată în jurul ei. O uimise vrăjitoria Nărăvaşului. Nu s-ar fi aşteptat niciodată ca acel stejar bătrân să ascundă o asemenea încăpere călduroasă. Păşea grijuliu în urma armăsarului, fără să-i scape vreun detaliu al încăperii.
- Şi totuşi, cine vrea să mă cunoască? grăi ea cu o voce uşor tremurândă.
0

#17 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 05 October 2008 - 12:29 AM

- Vei afla cand va veni momentul. Angelino, am o intrebare sa-ti pun..nu e usoara ..tu stii cine sunt parintii tai?
0

#18 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 05 October 2008 - 12:33 AM

Fata oftă. Nu, nu ştia cine sunt părinţii ei. Ea o cunoscuse doar pe Delilah, care nu ştia mai nimic despre părinţii ei, se zvonea că ar fi fost ucişi, dar nici măcar asta nu era sigur.
Grăi vădit mâhnită :
- Nu, nu ştiu cine sunt părinţii mei. De ce m-ai întreba asta?
0

#19 User is offline   claubrotacel Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 7
  • Joined: 14-October 08
  • Gender:Female

Posted 15 October 2008 - 09:26 AM

Linistea se asterne din nou in minunata incapere si chipul angelic al copilei exprima dorinta unui raspuns. Naravas tace mut si continua sa inainteze prin scorbura desenata ca-ntr-o poveste intarziind un raspuns.
- De ce ma intrebi asta, stii cumva cine sunt parintii mei?-se auzi din nou glasul melodios al Angelinei, dar calul parca si mai mut continua sa paseasca agale pe podeaua uscata de stejar batran a incaperii.

In departare luminita se vede din ce in ce mai clara si o caldura linistitoare incepe sa se simta in jurul celor doi.

Cu privirea atintita la detalii si ostenita de drum frumoasa noastra face inca un efort si intreaba din nou:

- Cine esti tu defapt, ce doresti de la mine, unde m-ai adus?
0

#20 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 07 March 2009 - 10:08 PM

cand o voce firava si imbatranita de atata vreme rupse suspansul dintre cei doi:
-intrebarea asta trebuia amanata..nu vezi ca nu e pregatita?mai bine condu-o sa se odihneasca...
Armasarule!!!!.....avem nevoie de ea!
Calul se invoi celor spuse de femeie si o conduce pe Angeline spre mancare si odihna vorbindu-i bland si linistind-o!

0

#21 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 09 March 2009 - 04:38 PM

Naravaj se aseza cuminte langa semineul din sala de masa si incepu sa motaie cu minte.
Trebuia sa aiba grija cum ii povesteste Angelinei tot, altfell o va speria pe biata copila. Ah..in scurt timp vor aparea zori si se va ransforma iar in porumbel...
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users