FamousWhy.ro Forum: Copilaria Noastra Vs. Copilaria Voastra - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Copilaria Noastra Vs. Copilaria Voastra

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 02 July 2008 - 06:40 PM


Diferente ... oare era mai bine... oare e mai rau ?


0

#2 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 02 July 2008 - 07:28 PM

L-am vazut. Cred ca e doar diferenta dintre generatii dusa un pic la limita si nu cred ca generatia 'messenger' vede toate schimbarile astea ca pe un lucru rau.
0

#3 User is offline   smilla Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 9
  • Joined: 13-June 08

Posted 02 July 2008 - 07:29 PM

cred ca nu incape comparatia, in primul rand pentru ca o facem doar noi, "adultii" -care, culmea, chiar crestem copiii de azi, altfel decat am crescut noi insine

imi place sa cred ca fiecare timp se traieste la prezent (daca esti instare sa faci asta, altfel el trece mai departe fara tine), si se numeste de fapt evolutie (spre involutie uneori, hai sa zicem si asa, daca e sa revenim la comparatii)

povestind copiilor/nepotilor despre copilaria proprie... ma tem ca ei adorm asa cum o faceam noi cand ni se povestea Alba ca Zapada

daca exista o frustrare comparand copilariile, este doar a noastra, a celor mari -copiii de azi sunt la fel de fericiti cum am fost si noi, doar ca au valente diferite

parerea mea :rolleyes:
0

#4 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 02 July 2008 - 08:28 PM

Ce frumos! Ce melodie e?
0

#5 User is offline   MaD.KiddoH Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 36
  • Joined: 02-July 08
  • Gender:Female

Posted 02 July 2008 - 09:00 PM

eu sunt pitic si sincer mi-as fi dorit sa traiesc pe vremea aia...atunci nu toata lumea se gandea la sex,si ..nu stiu..mi se pare mult mai fain..

si din ce mi-a povestit mama....totul era mai simplu..

acum daca nu te imbraci de firma si nu ai telefon ultimul racnet esti marginalizat..:|

nu stiu..dar mie chiar nu imi palce generatie din care fac parte:|
0

#6 User is offline   Razvan Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 105
  • Joined: 05-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cursele
  • Idolul Meu:Hard 2 say

Posted 15 August 2008 - 08:58 PM

Sunt de parere ca inainte , pe vremea parintilor (nu a bunicilor sa treiesti in vreme de razboi) era muuuult mai bine. Copii erau civilizati in primul rand , respectau pe altii.....in ziua de azi numai ca vezi un pitic de copil de clasa a treia cu fite pe el si daca te legi de el repede da telefon si vin inca vreo 4 deaia mari. Nu vedeti pe la stiri ... toti cu fite. Fara sa mai vorbim de ceea ce se intampla in scoli in iua de azi. Sa iei la bataie profesorii? Sa te bati in fata lor. In "vremurile de demult" daca faceai asa ceva e alegeai cu o bataie de la profesori........In concluzie...Era mult mai bine atunci
0

#7 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 16 August 2008 - 09:53 AM


generatia noastra - poate mai civilizata si mai bine crescuta, cu toate ca multi odata cu trecerea timpului au intrat in trend si au capatat figurile de rigoare (masini, bani, snobism, etc)
pe de alta parte, pe vremea noastra se pretuiau altfel lucrurile si faptele. Conta acea ciocolata sau apa pe care o beam transpirati, poate pentru ca nu le vedeam prea des. plus comportamentul fiecaruia cu celalalt....intr-adevar existau si pe vremea aia baieti cu tupeu care faceau legea in unele locuri, dar nu erau la toate colturile ca astazi.
generatia noua - lipsa de respect din toate pdv, acea nevoie de a fi mereu in fata cu ceva, spiritul de turma (colegul si-a luat iPod, eu de ce sa nu-mi iau? nu conteaza ca nu am ce face cu el), lipsa educatiei intr-un cuvant, nu au fost invatati sa aprecieze ceea ce au si ceea ce li se ofera. Stiluri vestimentare stupide, figuri pe strada cu cine stie ce freze sau ochelari, sincer sunt scarbit
Cand vad cate-un pusti care nu-si mai incape in piele din cauza ochelarilor Police pe care ii poarta chiar dac afara este ora 22:30 si este intuneric, sau acel pustan de 18 ani cu bani de la tati care si-a cumparat special o camasa cu o eticheta MAAAREEE pe maneca unde scrie Pierre Cardin....cred ca ati inteles ideea
Treziti-va copii ca maine/poimaine o sa dati cu capul de realitate si o sa doara tare ;)
0

#8 User is offline   Razvan Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 105
  • Joined: 05-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cursele
  • Idolul Meu:Hard 2 say

Posted 16 August 2008 - 06:18 PM

Da da.... ascultati ce zice omu' ca nu vorbeste prostii
0

#9 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 August 2008 - 01:46 PM

De parca noi ne-am incadra in categoria mentionata de Vali :) In rest, sunt perfect de-acord, insa cred ca lucrurile se vor schimba cand vor ajunge la varsta maturitatii si vor vedea ca lucrurile nu sunt asa cum credeau ei.
0

#10 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 18 August 2008 - 06:54 AM

View Postaddict, on Aug 17 2008, 02:46 PM, said:

De parca noi ne-am incadra in categoria mentionata de Vali :)

ce vrei sa spui cu asta? eu nu includ pe nimeni de pe acest forum in vreo categorie, pentru ca eu consider ca cei de-aici sunt oameni cu capul pe umeri indiferent de varsta. Fiecare are si defectele lui...si nu cred ca in ce am descris eu se regaseste vreun coleg forumist.
0

#11 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 29 August 2008 - 08:16 PM

de la an la an se schimba generatiile, asta e , e ceva inevitabil.

ma uit la fetele de 13 ani care isi fac griji ca au ramas gravide, ca nu au fost in stare sa se potejeze, sau stiu eu cate si mai cate si imi aduc aminte ca eu la 13 ani ma jucam cu papusile in curte si faceam castele in pamant.



(unde mai pui ca nu a trecut asa mult timp de cand aveam eu 13 ani...)
0

#12 User is offline   mwlambo Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 24
  • Joined: 24-August 08
  • Gender:Male
  • Location:EastSide Romania
  • Idolul Meu:NO ONE

Posted 01 September 2008 - 09:04 AM

Eu am 19 ani si sunt cumva intre generatii; am prins si vechile obiceiuri, dar si pe astea noi; cand eram la 1-4 mi-amintesc cat de mult ma rugam de mama/bunica sa-mi dea 100 de lei, apoi 120 de lei pentru gume cu surprize, acadele sau pufarini; mancam cate o bomboana pe zi, cand faceam rost de bani, iar acum sta bolul plin de ce poate sa-si doareasca orice copil de 10 ani, dar nu mai am chef nici sa mananc o ciocolata.

Am avut primul telefon mobil printr-a 7a, dar acum vad copii de la 1-4 cu telefoane cu camera si restul de dotari; si cand te gandesti ca era o vreme, daca aveai telefon la facultate erai smecher.


Perioada anilor 90 a fost una mai deosebita, lumea nu prea avea bani, inflatia era uriasa, salariile mizerabile si atunci am invatat sa apreciez banii, pe cand astia care cresc acum, cresc cu cati bani vor tot timpul, parintii nu incearca sa-i educe si ajung la 20 de ani aruncand toti banii prin cluburi&stuff si niciodata nu vor avea ceva al lor, luat din banii lor.
0

#13 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 09 September 2008 - 03:40 PM

View Postaddict, on Aug 17 2008, 02:46 PM, said:

vor vedea ca lucrurile nu sunt asa cum credeau ei.

Oare vor ajunge sa realizeze diferenta? Sau si atunci se vor baza pe spatele mamicii si taticului, vor pune accent pe bani, pe aspectul fizic, vor uita sa respecte batranii...sa nu uitam ca asa cum cresti, asa ramai. Rar sunt cei care se schimba, iar exceptiile intaresc regula.
0

#14 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 09 September 2008 - 09:07 PM

am vazut chiar acum 5 min un profil pe hi5, cu o tipa de 19 ani .... stabilita in Italia...facea si ea poze cu noua ei masina : un BMW 330d din 2008...si poze cu privelistea de la fereastra apartamentului...oare de unde vine BMW-ul? sau casa? e normal sa se faleasca asa cu ceva care nu tine de munca ei? pacat ca se ajunge la asemenea nivele...unde banul e mai presus ca orice, iar educatia si bunul simt fata de cei mai "mici" ca tine dispar...
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users