FamousWhy.ro Forum: Obezitatea Infantila - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Obezitatea Infantila

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 02 October 2007 - 10:58 AM


Daca pana acum se spunea ca datorita progreselor medicinei copiii au sanse sa traiasca mai mult decat parintii lor, acum, studiile arat ca generatia actuala de copii din Europa si America arata ca ar putea avea o sperantade viata inferioara. Obezitatea infantila poate duce la aparitia unor maladii precum diabetul, cardiopatia, disfunctii renale sau cancer inca de la varste fragede. Media de varsta a scazut cu pana la 5 ani, fiind in prezent in jur de 77 de ani.

Ce e de facut? Cum am putea lua masuri?
0

#2 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 02 October 2007 - 12:13 PM

Educatia mass-media si a parintilor. Parintii si-asa au rolul de a invata copiii sa manance corect, dar mass-media cu reclamele colorate la fel si fel de dulciuri si mancaruri bogate-n grasimi saturate si pline de zahar atrag mai mult decat reclama cu un morcov zemos... Ati vazut cu totii reclamele la Mc Donald's, mancarea e complet nesanatoasa dar ei tot atrag copiii...

Educatia acasa, la scoala si prin mass-media e de importanta majora.
0

#3 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 02 October 2007 - 12:18 PM

Obezitatea reprezinta o problema cu care copiii se confrunta din ce in ce mai des. In ultima vreme, pe langa eforturile educationale ale parintilor de a-i invata pe acestia cum sa manance sanatos si sa faca miscare in mod regulat, copiii au inceput sa fie tratati de obezitate ca si adultii. Aceste tratamente includ medicamente ce controleaza greutatea dar si chirurgia de tip bypass gastric.

Ca si adultilor, nici copiilor nu le este deloc usor sau comod sa scada in greutate si astfel mare parte din copiii obezi se transforma in adulti obezi.

Ajutarea copiilor supraponderali sa slabeasca este un lucru important, insa esentiala este si prevenirea obezitatii. Acest proces trebuie sa inceapa inca din copilarie si nu este simplu, mai ales daca parintii sunt supraponderali. Obiceiurile alimentare nesanatoase si lipsa activitatii fizice sunt primele manifestari comportamentale ale copilului cu tendinta de ingrasare.
0

#4 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 21 February 2008 - 08:27 PM

Parintii sunt singurii vinovati pentru obezitatea copiilor. Ei sunt singurii care le pot controla alimentatia. Copiii au nevoie de un program de masa regulat si ponderat. Si de asemenea au nevoie de multa miscare. Multi parinti prefera sa tina copilul in fata televizorului decat sa-l plimbe prin parc.
0

#5 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 21 February 2008 - 08:29 PM

Eu cred ca am facut prea multa miscare ca oricat de mult mananc tot slab sunt :lol: :lol:
0

#6 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 21 February 2008 - 09:25 PM

Si pariez ca ai si un metabolism de invidiat :D

Da, parintii sunt vinovati in principal, dar nu ei sunt responsabili pt ce ingurgiteaza odraslele la scoala si in oras, acolo intervin grupul, tentatia si chiar reclamele tv.
0

#7 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 21 February 2008 - 09:35 PM

View Postaddict, on Feb 21 2008, 09:25 PM, said:

Si pariez ca ai si un metabolism de invidiat :D



Putin prea de invidiat cred :lol: chiar as vrea sa mai pun cateva kolograme, dar nu se prinde nimic de mine..amul trecut mai sa nu ma lase doctora de la liceu sa dau bacu la sport ca cica n-as face fata <_< :really_mad: i-am aratat eu cand am luat 10 :rolleyes:
0

#8 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 21 February 2008 - 09:44 PM

Eu cred că foarte mult contează şi gena fiecăruia... cum un ectomorf nu se poate ingrăşa oricâte proteine ar consuma zilnic... aşa nici un obez nu poate slăbi şi rămâne aşa până la sfârşitul vieţii... sunt fluctuări temporare numai.

Vorba bătrânilor : "Aşa e dat să fie... "
0

#9 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 21 March 2008 - 10:08 AM


Conteaza si gena, dar e foarte important si ce si cat mananci.
0

#10 User is offline   zvartoshu Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 54
  • Joined: 29-March 08
  • Location:bucuresti

Posted 27 April 2008 - 09:53 PM

de la un om normal de 86km am ajuns la 108 . acum risc sa ma fac de 130 daca nu imi gasesc femeie , e vai de mine
0

#11 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 27 May 2008 - 02:32 PM

Obezitatea este o tulburare de nutriţie caracterizată printr-o sporire anormală a greutăţii corporale. Se consideră obezitate depăşirea cu 10 - 15% a greutăţii ideale, reprezentată prin exprimarea în kilograme a numărului de centimetri care depăşesc 1 m în înălţime (la persoane nu prea înalte).

Obezitatea se datoreaza fie unui exces de alimente care se depun sub formă de grăsime, fie unor boli, in special ale glandelor endocrine (hipofiză, tiroida, suprarenale, glande genitale).

Indiferent de origine, obezitatea constituie o stare anormală a corpului care dăunează inimii, arterelor, ficatului, provoacă diabet, gută, tulburări statice (picior plat, varice). Media de viata a obezilor este cu 10 ani mai mică decât a oamenilor normali.
Tratamentul obezităţii se bazează în primul rând pe regimul alimentar din care se reduc până la excludere făinoasele, dulciurile şi sarea, se scad grăsimile, înlocuidu-le cu proteine, lactate degresate, legume verzi şi fructe.

Trebuiesc excluse, deci, următoarele alimente: unt, nuci, frişca, pîine, făinoase, dulceţuri, prăjituri.
Sunt permise: carne slaba fiartă sau friptă, verdeţuri, fructe, brânzeturi slabe (urdă, brânză de vacă), lapte şi iaurt.

Se mai recomandă muncă fizică, gimnastică, sport, masaj care intensifică arderile şi dezvoltă musculatura în detrimentul depozitelor de grăsime.
Obezitarea glandulară se tratează cu medicamente care activează arderile (tiroida) sau care taie pofta de mâncare (gracidin), dar care se iau numai sub strictă supraveghere medicală.
0

#12 User is offline   Ampera Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 42
  • Joined: 12-September 07
  • Idolul Meu:Tu

Posted 28 May 2008 - 08:51 AM

So zvartoshule..daca cu dieta nu merge, alte alternative ai cautat? te-ai gandit?
0

#13 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 28 August 2008 - 12:55 PM

eu zic ca foarte importanta este educatia pe care o primesti de la partinti. este important ca parintii sa fie atenti la ceea ce mancam, sa nu ne dea sa consumam alimente nesanatoase, care pot duce la obezitate. apoi, ar mai fi si alimentele din scoli. copii primesc bani la scoala pentru ca parintii nu ai timp sa le faca pachetul si mananca numai tampenii de la bufet, asta daca nu se duc la KFC si MC.


Quote

Trebuiesc excluse, deci, următoarele alimente: unt, nuci, frişca, pîine, făinoase, dulceţuri, prăjituri.

gresit! nu trebuie exclus nimic din alimentatia noastra. asa am facut eu, pana ajunsesem sa nu ma mai tin pe picioare. este necesara o dieta echilibrata. orice este consumat prea mult ingrasa. paine, de exemplu, este recomandata, trebuie folosita zilnic, macar 2-3 felii de paine, pentru ca este foarte hranitoare si iti ofera numeroase substante necesare organismului. nucile si alunele la fel, la fel si untul. majoritatea fetelor ajung sa aibe probleme cu menstratia pentru ca elimina untul, nucile, alunele, uleiul si toate alimentele care contin substrante grase si organismul nu mai are resurse pentru a produce estrogenul. de asemenea, dulciurile sunt importante si ne dau energie, iar daca sunt consumate cum trebuie nu ingrasa. inainte de a face exercitii care ne solicita d.p.d.v. fizic este recomandata consumarea a 3-4 cubulete de ciocolata.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users