FamousWhy.ro Forum: Rezumatele - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Rezumatele

#1 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 27 May 2008 - 12:58 PM


Sunt si ele o forma de literatura? Reusesc ele sa trezeasca aceleasi emotii in randul cititorilor, precum reuseste sa faca lecturarea unei carti?

De ce majoritatea elevilor aleg sa citeasca niste rezumate pentru ca mai apoi sa pretinda sus si tare ca au citit romanul respectiv?
0

#2 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 30 August 2008 - 01:42 PM

rezumatele nu se compara cu citirea unei carti. rezumatele sunt aiurea si nu imi inspira nimic. totusi, multi elevi aleg sa citeasca un amarat de rezumat de pe net pentru ca in general nu citesc sau prefera sa faca altceva.

si eu mai citesc rezumatele de pe net la cartile pentru scoala pe care nu le pot citi deoarece nu ma atrag cu nimic.
0

#3 User is offline   s_s_s Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 136
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:maramures,cluj
  • Idolul Meu:eu

Posted 29 October 2008 - 08:06 PM


CITAT(Thrill @ May 27 2008, 10:58 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Sunt si ele o forma de literatura? Reusesc ele sa trezeasca aceleasi emotii in randul cititorilor, precum reuseste sa faca lecturarea unei carti?

De ce majoritatea elevilor aleg sa citeasca niste rezumate pentru ca mai apoi sa pretinda sus si tare ca au citit romanul respectiv?

citesti un rezumat cand nu iti mai ajunge timpul si pentru o memorare mai usoara (asta dupa ce ai citit cartea de preferinta)

Pentru ca le e lene ,sau nu le place sa citeasca
0

#4 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 02 January 2009 - 10:19 PM


Eu nu retin mai nimic cand ma apuc de un rezumat de pe net. Rezumatele nu au profunzimea lecturii, sunt superficiale dar te ajuta in situatia in care cartea pe care trebuie sa o citesti este grea, plicticoasa ori pur si simplu nu ai timp sa o termini. Asa, mai repede iti treci ochii peste rezumatele de pe net si peste caracterizarile de personaj (eu le alea le prefer; mi se par mult mai bine redactate decat rezumatele simple).
0

#5 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 25 June 2009 - 09:28 PM

Eu m-am descurcat foarte bine cu rezumatele...La O scrisoare pierduta de exemplu, chiar nu am suportat piesa aia si nu am fost in stare sa o citesc asa ca am invatat pentru teza citind rezumatul pardon.gif
Si la Baltagul cred ca m-am bazat mai mult pe rezumat si pe film laugh.gif aa, si ce-a tot zis profa in clasa dry.gif Am citit cartea, dar adormisem la un moment dat si nu am retinut chiar ce trebuia biggrin.gif
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users