FamousWhy.ro Forum: Perle De La Tezele Unice - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Perle De La Tezele Unice

#1 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 15 May 2008 - 05:19 PM


Ca în fiecare an la orice examen nu pot să lipsească eternele perle, care ne amuză foarte tare şi sunt din ce în ce mai multe de la an la an. Am crezut că mor de râs când am citit ce aberaţii pot să scrie cei mici de a 7-a şi a 8-a la tezele alea unice. Cele mai multe şi mai bune perle au fost la subiectul II unde trebuiau să caracterizeze un personaj dintr-o baladă sau nuvelă. Un viitor licean s-a pus pe Amintirile din Copilărie ale lui Creangă, poate că de la emoţii a încurcat operele. Tot de la emoţii ne-a susţinut că Ion Creangă este personajul Bulă: „Acest personaj il gasiti in povestirea «Amintiri din copilarie». Acest personaj numit de autor «Bula» era un copil neastamparat si s-a indragostit de Smarandita, fata dascalului“ . Un altul a ales să-l caracterizeze pe Lefter din Două Loturi de I.L.Caragiale, el ne zice aşa „Lefter isi ia concediu ducandu-se sa se relaxeze la o bere, undeva pe langa CEC“ . Un altul susţine că Alexandru Lăpuşneanul este o nuvelă istorică anonimă şi îi lămureşte pe corectori că „Opera «Alexandru Lapusneanul» este una dintre cele mai mari opere ale Romaniei, deoarece ar putea fi mai celebra decat «Hamlet» daca limba romana ar fi cunoscuta“. Tot legat de schiţa Două loturi un elev scrie „D-l Lefter merge la Hanu’ Ancutei sa bea o bere si si-a luat concediu cu scuza ca este rau si nu se simte bine“. Au fost şi greseli gramaticale şi de fonetică : lla punctul în care trebuia motivată prezenţa virgulei în fragmentul respectiv , răspunsul copilului a venit sec „Virgula marcheaza pauza pe care o ia baiatul“ .


:lol:
0

#2 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 16 May 2008 - 08:30 AM

sunt fenomenali unii...ma tavalesc de ras si in acelasi timp ma oftica faptul ca s-a ajuns la asemenea lipsa de ... cultura pot sa zic?
0

#3 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 16 May 2008 - 01:31 PM


Asta trebuia pus la bancuri :D Ca e de rasul curcilor. Dar si trist totodata :D
0

#4 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 30 June 2008 - 01:20 PM

sunt elevi si elevi..ce poti sa-i ceri unuia care lipseste si are numa de 2 si 3 in oral?:)nu e cazul meu...tot la teza cu subiect unic unul din colegii mei a scris ca Lefter si-a cumparat bilete sa vada filmul "Cei patru fantastici" si cand nu si-a gasit biletele i-a trimis un email capitanului Pandele :D
0

#5 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 05 September 2008 - 09:52 PM

nu stiu ce sa fac: sa rad cand vad ce aberatii spun sau sa plang cand ii vad cat de praf sunt
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users