FamousWhy.ro Forum: Fobia Socială - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Fobia Socială

#1 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 15 May 2008 - 10:36 AM


Mai ales de când s-a dezvoltat internetul, oamenii nu mai doresc să iasă in casă decât pentru lucrurile obligatorii. Tot ce ţine de socializare se face pe internet. Este corect acest lucru? Bineînţeles că nu. Cu cât stăm mai mult în casă, cu atât ne detaşăm de lumea reală, ne creem concepţii greşite despre oameni, lucruri sau despre viaţă în general.
Tot mai mulţi oameni fac atacuri de panică doar la gândul de a sta la un suc, de a merge la un concert, sau la teatru. O spun din ceea ce văd în jurul eu, ceea ce citesc sau ceea ce aud.
Toţi preferă internetul...nu spun că internetul e ceva rău, însă creează dependenţă iar această dependenţă ne afectează viaţa. Trebuie să învăţăm să ne limităm timpul petrecut la calculator.

Apoi, în afară de internet, ar mai fi bolile fizice, sau psihice precum depresia, ca motive să stăm în casă.

Ce părere aveţi, care sunt lucrurile care duc la fobie socală? Cum se poate învinge această boală?
0

#2 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 23 May 2008 - 11:42 AM

fobia sociala nu prea se poate 'construi' in timp..ea pur si simplu se manifesta ..sunt persoane care transpira, tremura, au emotii atat de mari cand sunt inconjurati de un cerc de oameni..incat incep sa nu mai vada bine chiar..inima le bate mai tare, ii ia panica pe sus etc..

asta e fobia sociala...eu cred ca tu te referi mai mult la faptul ca socializarea lor ajunge la un punct mort in afara..dar nu e chiar asa..atata timp cat socializeaza pe internet, sunt capabili sa o faca si in afara daca nu sufera de fobie sociala .. doar ca au nevoie de putina initiativa.

plus ca hai sa nu exageram : nu tot ce tine de socializare se face pe internet..gandeste-te ca daca doi ajung sa se placa pot ajunge in final prieteni ..si astfel 'experienta' sa se continue si in afara..eu am chiar cativa prieteni astfel descoperiti..pe net..si nu i-as schimba cu altii pt nimic in lume :D

iar pe de alta parte, pe net poti afla o gramada de chestii noi..ori tu chiar crezi ca daca vin oameni cu fel de fel de hobby-uri care se fac afara, nu starnesc curiozitatea si celorlalti?

sincer, eu cred ca mai tare ar trebui sa ne ingrijoreze acei tineri, copii care stau toata ziua la jocuri pe pc si la tv!!
0

#3 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 23 May 2008 - 11:54 AM

Probabil nu m-am exprimat corect, insa fobia sociala este punctul culminant al unei frici construite in timp. Sunt sigura ca internetul este una intre cauzele pentru care apar tot mai multi oameni cu fobii sociale. Cunosc cel putin doua persoane, care mi-au spus ca pana sa nu aiba internet iesea mereu afara, pentru ca nu aveau ce face. Dupa aparitia internetului, au iesit tot mai putin, iar la un moment dat, au observat ca iesirile in oras le fac rau. Si astfel, au ajuns sa se teama de societate. Au evitat sa mai iasa, iar daca existau locuri ugente si obligatorii unde trebuiau sa plece, faceau atacuri de panica.
Ce e asta? Nu o dovada ca internetul a fost cauza fobiei sociale?
0

#4 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 23 May 2008 - 11:56 AM


hmm...aceste doua persoane de care zici tu..cati ani au?
0

#5 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 23 May 2008 - 11:58 AM

View Posttake_this_waltz, on May 23 2008, 12:42 PM, said:

plus ca hai sa nu exageram : nu tot ce tine de socializare se face pe internet

Cu asta sunt de acord. Eu spuneam ca pentru cei ce sufera de fobii sociale, tot ce tine de socializarea lor se face pe internet. :)

Oricum, nu spun ca internetul este singura cauza. Am scos asta in evidenta, pt ca si ceea ce vorbim noi aici e tot prin internet :p
Mai exista o multime de cauze. Si chiar sunt curioasa cum se poate scapa de aceasta fobie? Cum putem face sa evitam, sa nu cumva sa ajungem si noi in situatia asta?

View Posttake_this_waltz, on May 23 2008, 12:56 PM, said:

hmm...aceste doua persoane de care zici tu..cati ani au?

una 22 si cealalta 26. nu stiu neaparat daca varsta este relevanta :think:
0

#6 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 23 May 2008 - 12:03 PM

nu te intrebam de varsta daca nu era relevanta..cel putin pt mine..
eu cred ca fiecare are ..cum sa zic ca sa nu se inteleaga gresit..viciile lui..
sincer eu nu cred ca aceasta fobie sociala s-a construit din cauza internetului..poate internetul a fost doar un loc de refugiu..de la altceva..la asta te-ai gandit?
0

#7 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 23 May 2008 - 12:06 PM

View Posttake_this_waltz, on May 23 2008, 01:03 PM, said:

poate internetul a fost doar un loc de refugiu..de la altceva..

Buna observatie. Nu m-am gandit. Nu stiu ce sa zic. Dupa cum le cunosteam eu inainte, nu pareau sa aiba probleme cu socializarea...Mi-au spus ca odata cu statul pe internet si-au schimbat conceptia despre viata. Ca oamenii sunt rai, ca nu are nici un rost sa iesi in oras, din moment ce poti face totul de acasa, etc. Si intr-un fel, tind sa le dau dreptate :crazy:

E ciudat :pardon:
0

#8 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 23 May 2008 - 12:08 PM

View PostThrill, on May 23 2008, 11:06 AM, said:

Ca oamenii sunt rai, ca nu are nici un rost sa iesi in oras, din moment ce poti face totul de acasa, etc. Si intr-un fel, tind sa le dau dreptate :crazy:

E ciudat :pardon:

din ce mi-ai spus tu aici eu trag 2 concluzii :
1. cauta scuze la a nu isi mai asuma riscuri
2. sunt lenese/comode
0

#9 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 23 May 2008 - 12:14 PM

View Posttake_this_waltz, on May 23 2008, 01:08 PM, said:

din ce mi-ai spus tu aici eu trag 2 concluzii :
1. cauta scuze la a nu isi mai asuma riscuri
2. sunt lenese/comode

O fi. Bineinteles, ca in profunzimea lor, fobiile au motive simple, cred eu. Dar ei s-au obisnuit asa, si le place. Sa vezi cum reactioneaza (verisoara mea de 22 ani) cand aude de iesitul in oras. Intra in panica, uneori plange, nu poate manca. Este pur si simplu inspaimantata de ideea de a trebuie sa fie intr-un loc unde nu cunoaste pe nimeni (de exemplu). Sa nu mai vorbesc despre statul la coada, sau statul in piete, sau in orice loc aglomerat. Nu mai merge la cursuri. Saraca :sad: Acuma merge la un psiholog ca sa isi revina. Dar sunt multi care nu au bani...
0

#10 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 23 May 2008 - 12:16 PM

hmm..eu cred ca aceasta verisoara a ta ..refuza sa creasca,,inca e copil..cand la varsta asta ar trebui sa aiba pe umeri responsabilitati reale..
probabil ca unchiul si matusa ta..parintii ei..ar trebui s aplece de acolo : sa ii dea responsabilitati din ce in ce mai serioase..

se poarta ca un copil razgaiat si imbuibat..si asta doar pt ca i se permite si subconstientul stie asta!
0

#11 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 23 May 2008 - 12:22 PM

View Posttake_this_waltz, on May 23 2008, 01:16 PM, said:

hmm..eu cred ca aceasta verisoara a ta ..refuza sa creasca,,inca e copil..cand la varsta asta ar trebui sa aiba pe umeri responsabilitati reale..
probabil ca unchiul si matusa ta..parintii ei..ar trebui s aplece de acolo : sa ii dea responsabilitati din ce in ce mai serioase..

se poarta ca un copil razgaiat si imbuibat..si asta doar pt ca i se permite si subconstientul stie asta!

E mai complicat de atata. Ideea e ca ea nu are o viata usoara. E din Arad fata si sta in chirie, pt ca e certata cu tatal ei. Mama locuieste in ceva sat (parintii divortati). Deci are o multime de responsabilitati pe umeri, printre care plata chiriei, cheltuielor, a facultatii. De muncit nu poate munci din cauza fobiei. Cu bani nu o ajuta tatal. Doar sora ei (plecata in Anglia).
Dar problemele astea le avea si inainte. Deci nu o inteleg. Nu poate fi viata asta grea motivul pentru care s-a ales cu o fobie sociala. Pentru ca si in perioada cand ii era la fel de rau, iesea in oras fara probleme. Ea zice ca e internetul de vina...
Ciudat :focus:

Dar cred ca suntem offtopic :think:
0

#12 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 23 May 2008 - 12:25 PM

hmm..si ce daca suntem oftopic cand esenta e practic aceeasi?..
sincer, un om cand nu are de ales, se supune ...ea are de ales si de aceea prefera sa dea vina pe net..

bine, hai, terminam cu offtopicul..
0

#13 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 23 May 2008 - 12:35 PM

View Posttake_this_waltz, on May 23 2008, 01:25 PM, said:

ea are de ales si de aceea prefera sa dea vina pe net..

ce are de ales? :think: sa stea in casa?

Iti dai seama ca ea si-ar dori mult sa poata munci. Faptul ca nu are un loc de munca ii ingreuneaza mult situatia. Nu ii place sa fie intretinuta de sora ei. Si isi uraste senzatiile de rau. Totusi, le are. Stie ca nu e normal sa nu iasa din casa si vrea sa faca ceva in privinta asta, dar nu poate. Eu am povestit mult cu ea pe tema asta, pt ca intr-un fel o inteleg. Am avut si eu o perioada de vreo doua saptamani cand am avut (din cauza unei boli) o frica teribila de a iesi in lume. Eu am reusit sa mi-o inving, dar unii raman incatusati de frica asta.
Am incercat sa ii sugerez ce avea efect la mine, dar difera de la om la om.


View Posttake_this_waltz, on May 23 2008, 01:25 PM, said:

hmm..si ce daca suntem oftopic cand esenta e practic aceeasi?..

sunt de acord. sa avem grija sa discutam despre fobia sociala, mai ales :p (ca eu deja tind sa ma inclin inspre problemele ei familiale :p )
0

#14 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 23 May 2008 - 12:36 PM

hmm..de cat timp se afla in starea asta verisoara ta?
0

#15 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 23 May 2008 - 12:43 PM

View Posttake_this_waltz, on May 23 2008, 01:36 PM, said:

hmm..de cat timp se afla in starea asta verisoara ta?

De mult. De vreo 2 ani. Si-a tot amanat senzatiile. In ultimele 6 luni starea i s-a agravat. Nu iese aproape deloc din casa. Decat sa isi plateasca chelutielile si pe la medici sau farmacii. Oricum, acum ea merge la un psiholog. Psihologul e solutia optima pentru cei cu fobii, dar dupa cum ziceam, nu toti au bani de un psiholog.

As vrea mai mult sa discutam despre aceia care nu au bani. Ce pot face ei sa isi imbunatateasca starea?
0

#16 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 23 May 2008 - 12:44 PM

mai bine spus , nu ce pot face ei, care deja au probleme..ci ce pot face prietenii si familia lor pt ei..sa ii traga de maneca..sa nu ii lase sa lancezeasca..asta!
0

#17 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 07 December 2008 - 06:10 PM

Degeaba, sunt din ce in ce mai multe persoanele care prefera sa stea in casa decat sa fie pusi in fata vreunei casierite care doar sa-i intrebe politicos ce doresc. E o timiditate ciudata.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users