FamousWhy.ro Forum: Immanuel Kant - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Immanuel Kant

#1 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 23 April 2008 - 09:31 AM


Posted Image

Immanuel Kant (22 aprilie, 1724 – 12 februarie, 1804) este un filozof german, cunoscut ca fiind unul dintre cei mai influenţi gānditori ai Europei moderne şi ai iluminismului.
S-a născut īn oraşul Königsberg, fiind al unsprezecelea copil al familiei (dintre care cinci erau deja adulţi). A fost botezat cu numele de "Emanuel" īnsă după ce mai tārziu a īnvăţat limba ebraică, şi l-a schimbat īn "Immanuel". Şi-a petrecut īntreaga viaţă īn jurul şi īn interiorul oraşului său natal, capitala Prusiei la acea dată, fără să călătorească vreodată mai mult de 100 de km de Königsberg. Tatăl său, Johann Georg Kant (1682 - 1746) a fost un arhitect german din Memel, īn prezent fiind oraşul Klapeida din Lithuania. Mama sa, Anna Regina Porter (1697 - 1737), s-a născut īn Nuremberg, şi a fost fiica unui producător scoţian de şei şi hamuri de cal. Īn tinereţea sa, Kant a fost un student solid care īnsă nu ieşea cu nimic īn evidenţă. A fost crescut īntr-o familie pietistă cu o credinţă ce cerea dedicare totală religiei, umilinţă personală şi o interpretare literală a Bibliei. Prin urmare, Kant a primit o educaţie riguroasă - strictă, severă şi disciplinară - ce consta mai mult din īnvăţarea religiei şi a limbii latine, decāt a matematicii sau a ştiinţelor.
A avut o mulţime de lucrări valoroase, ca urmare a studiilor sale de antropologie, politică şi estetică. A abordat teme profunde precum libertatea, religia, Dumnezeu, percepţia, moralitatea, moduri de percepţie, etc.

Dintre scrierile sale amintim:
Bazele metafizicii moravurilor
Spre pacea eternă
Critica raţiunii pure
Critica facultăţii de judecare

0

#2 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 16 April 2009 - 07:06 PM


Nu prea stiu despre ce este acest topic fiindca despre persoana Immanuel Kant multe nu pot fi spuse, biografiile sunt complete, poate doreai sa discutam despre scrierile sale sau despre parerile noastre fata de persoana sa?
Am citit cate ceva despre el si chiar in momentul de fata ii studiez una din critici si trebuie sa recunosc ca a fost un om remarcabil, cu o atata luciditate si claritate fata de perspectiva gandirii, a ratiunii, a religiei si multe alte subiecte pe care le ataca; inca atatea ar putea fi spuse spre a-i lauda munca de-o viata...un gigant al gandirii si un geniu.
Ii recomand scrierile cu multa caldura insa nu inainte de a atentiona ca modul sau de a-si expune gandurile nu este intocmai unul usor digerabil de aceea o familiarizare cu terminologia filosofica n-ar fi de prisos.
0

#3 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 16 April 2009 - 08:51 PM

Am scris informatiile astea ca o biografie scurta, pentru cei care nu stiu mare lucru despre Kant. Eu nu am citit nimic scris de el, dar ma tenteaza deoarece am aflat numai lucruri bune despre conceptiile lui despre viata.

Ai putea scrie cumva/ceva pe scurt, asa mai general, despre filozofia pe care el o sustine?
0

#4 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 07 May 2009 - 04:43 PM

CITAT(Thrill @ Apr 16 2009, 09:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am scris informatiile astea ca o biografie scurta, pentru cei care nu stiu mare lucru despre Kant. Eu nu am citit nimic scris de el, dar ma tenteaza deoarece am aflat numai lucruri bune despre conceptiile lui despre viata.

Ai putea scrie cumva/ceva pe scurt, asa mai general, despre filozofia pe care el o sustine?

Nu ma simt confortabil in postura de "a propovadui" filosofia sa, mai ales ca nu pot sustine faptul ca i-am inteles cu desavarsire punctul de vedere, mintea mea este inca verde, necoapta, voi avea nevoie de inca mult studiu si nici atunci rezultate nu vor fi previzibile.
Imi spunea un prieten mai demult ca pentru el Kant a insemnat o mare dezamagire deoarece simtea ca avea tendinta sa-i ingradesca gandirea, ca si cum dorea sa se suprascrie peste propriile sale convingeri. Eu unul am descoperit, deocamdata, ca iti pune o rigoare in gandire, tinde sa disece notiunile pana la ceea ce nu mai poate fi definit, celebrele sale notiuni a priori, a cautat bazele cunoasterii, adica cunoasterea pura.
Un lucru interesant este ca nu i-au placut niciodata dogmele, de aceea a si pus numele de critici celebrelor sale scrieri.
Ceea ce a conceput el este un sistem propriu care l-a aratat omenirii, problema eticii a tratat-o in "Critica ratiunii pure" si "Metafizica moravurilor", sistemul politic in "Spre pacea eterna"(aici mi-a placut foarte mult conceptia sa fata de libertate), estetica in "Critica puterii de judecare" si multe alte notiuni mai generale sau mai individuale.
Vei observa ca a creat un adevarat univers in care tot ceea ce parea vechi si arhicunoscut e nou, apare sentimentul de "reinvatare" a lumii, a omului.
Eu unul niciodata nu m-am plictisit tinandu-i o carte in mana de aceea daca simti nevoia sa studiezi ceva deosebit iti recomand scrierile sale cu multa caldura.
Daca cineva cunoaste mai bine filosofia sa atunci sa aiba bunavointa sa ne reveleze mai bine calea ce va fi de urmat in lumea kantiana.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users