FamousWhy.ro Forum: Increderea - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Increderea

#1 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 14 May 2008 - 10:10 AM


Avet incredere in oameni? Cand un prieten va spune ca va va ajuta, va bazati pe el? Aveti curaj sa ii incredintati un secret unui coleg de munca/scoala?

Oare ar fi bine sa avem mai multa incredere in oameni? Nu ne-ar ajuta sa fim mai optimisti, mai fericiti? Am ajunge mai des dezamagiti? Probabil daca un om afla ca tu ii acorzi increderea, indiferent de ce avea in plan sa faca inainte de asta, nu se schimba si incearca sa nu te dezamageasca?

Sper ca ati inteles ce subiect vreau sa dezbatem :p
0

#2 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 23 May 2008 - 11:50 AM

hmm..eu cam imi impun sa am incredere in oameni, desi ma bazez mult pe intuitie si prima impresie - pt ca nu m-a dezamagit niciodata.
nu sunt genul de persoane care sa aiba secrete de impartasit..sunt lucruri care e bine sa le tii doar pt tine..cat despre restul..hmm..eu cred ca sunt extrem de deschisa fata de straini mai ales..

cu privire la prieteni..am multi prieteni..de toate felurile ..am doar cativa f apropiati care uneori reusesc sa ma citeasca cu adevarat si fara sa intrebe care e problema, sa fie capabili sa imi ofere ajutor..ca il cer sau nu.
si am mai invatat un lucru..sa nu ma astept de la nimeni mai mult decat imi e capabil sa imi dea..si astfel pot spune cu mana pe inima ca nu am mai fost dezamagita demult..

principial cred ca cel mai important e sa te bazezi pe tine..ca oricat ar trage ceilalti de tine sa te ridici, daca nu-ti folosesti propriile forte..tot jos ai sa ramai.
0

#3 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 23 May 2008 - 12:29 PM

n-am incredere in nimeni, am doar incredere in mine...asta pentru ca prea multa lume in care am avut incredere m-a dezamagit
asa ca acum trebuie mult munca pentru a ajunge sa iti acord increderea mea

increderea se acorda numai dupa ce ti s-a demonstrat ca persoana in cauza merita, altfel risti sa te arzi, din mai multe puncte de vedere
0

#4 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 23 May 2008 - 12:47 PM

View PostVali Ilfoveanu, on May 23 2008, 11:29 AM, said:

n-am incredere in nimeni, am doar incredere in mine...asta pentru ca prea multa lume in care am avut incredere m-a dezamagit
asa ca acum trebuie mult munca pentru a ajunge sa iti acord increderea mea

increderea se acorda numai dupa ce ti s-a demonstrat ca persoana in cauza merita, altfel risti sa te arzi, din mai multe puncte de vedere

hmm..
faci si tu ca si Arghezi in tinerete : 'Doamne arata-te, a altfel nu cred ca existi!'
adica cel care vrea sa se apropie de tine sa faca bine sa iti castige increderea ca altfel nu are nici o sansa?..hmm..cam mult negativism pt un om atat de tanar..ce te faci la 50 de ani ?
0

#5 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 31 August 2008 - 11:12 PM

singurul om in care am incredere sunt..EU. am avut incredere prea multa in oameni si am fost dezamagita de prea multe ori. singura persoana care imi vrea binele e persoana mea.
0

#6 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 01 September 2008 - 01:35 PM

In general stiu in cine merita sa am incredere si in cine nu, iar daca o patesc, oricum nu sunt extraordinar de dezamagita. Macar stiu sa nu mai am alta data incredere in persoana respectiva.
0

#7 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 04 January 2009 - 08:21 PM


Oricat de mult afirmam (dupa ce am fost dezamagiti in nenumarate randuri) ca singura persoana in care credem suntem noi, de fapt ne mintim.
Avem incredere si in familia noastra si in prietenii nostri cei mai apropiati (daca avem), insa numai in noi? Pai daca am avea incredere numai si numai in persoana noastra, am merge in padure sa locuim cu animalele.
Vrem sau nu, suntem nevoiti sa ne putem baza si in alte persoane, iar dezamagirea isi are si ea rolul din pacate... w.gif

Eu am mare incredere in familia mea si in primul rand in mama. Stiu sigur ca daca intru intr-un necaz cat casa, ei se vor zbate pentru mine sa ma scoata din rahat daca nu voi reusi singura. Nu am atatia prieteni in afara familiei pe care sa ma pot baza, insa sunt unu-doi pe care ii cunosc de multi ani si in care imi pun bazele in anumite momente... Cred ca e si logic sa fie asa.
Singur e greu sa fii. E greu pentru ca nu stii daca vei reusi intotdeauna sa ajungi atat de sus precum iti propui, numai cu puterile tale. s.gif

Cat despre ceilalti oameni cu care vorbesc... Vorbesc cu multi, dar sunt foarte putini cei care reusesc sa ma cunoasca cu adevarat. Oricat de zapauca si aiurita par eu in general, am intotdeauna la mine o "masca" pentru fiecare situatie. Cel putin asa imi place sa cred.
0

#8 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Posted 20 January 2009 - 06:41 PM


Un subiect interesant... din punctul meu de vedere increderea este un lucru destul de primordial in orice relatie.
Eu, spre exemplu nu am incredere in oameni, e un lucru destul de rau, dar acum nu voi generaliza, bineinteles cu exceptia familiei mele in care am incredere deplina pot spune. Nu as avea incredere sa spun secrete altor oameni fie ei in postura de amici, prieteni apropiati deoarece oamenii sunt foarte invidiosi si vor face tot posibil pentru a te dobora si a te face sa suferi, deci eu consider ca cea ma importanta persoana careia ii voi putea spune secretele, toate frustrarile este mama mea.
Daca toti am avea incredere in oameni, cred ca barfa ar disparea, poate ar fi o lume monotona din acest punct de vedere si tabloidele nu ar mai avea ce mediatiza. Acum nu stiu daca nu am mai fi dezamagiti, pentru ca nu principala cauza a starii de dezamagire este numai increderea, sunt si lte motive poate mult mai importante.
O mare problema este cauzata de lipsa increderii in sine, cred ca prima oara ar trebui construita sau conturata aceasta si apoi sa se treaca la increderea in alti oameni. Viata este imperfecta, la fel viata si nu in cele din urma noi, putem doar sa fim optimisti si sa spunem ca oriunde si oricand este loc de mai bine. s.gif
0

#9 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 07 March 2009 - 06:59 PM

de obicei am incredere in oameni,dar dupa cate am vazut eu am facut persoana cea mai importanta mie sa nu aiba incredere in mine!ehhh...
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users