FamousWhy.ro Forum: Biserica Progonita - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Biserica Progonita

#1 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 09 May 2008 - 11:32 PM


Curios lucru, insa, stiati ca cei mai persecutati pe motive religioase sunt crestinii?

Un articol interesant: CHRISTIANS - THE MOST PERSECUTED PEOPLE GROUP ON EARTH

Pentru cei care nu au suficiente cunostinte de limba engleza, ideea principala este ca dintre toate grupurile religioase de pe pamant, crestinii, sund de departe, cei mai persecutati. Nu aruncati la lei, insa persecutati in orice alt fel posibil. Pe primul loc, dintre tarile prigonitoare, este Coreea de Nord. Acolo, cei mai multi crestini sunt acuzati a fi anti-comunisti [does it ring any bells, anyone?] . Si inca: Iran, Afganistan, Arabia Saudita si China. Acestea sunt cele mai teribile tari unde poti practica crestinismul. Ar mai fi Malaisya, Pakistan, Egypt, India, Turcia.

Pe de alta parte, Biblia spune ca asa se va intampla, cu mult timp sa se intample. Ca oamenii vor fi persecutati si prigoniti, ba chiar dati la moarte pentru credinta lor.


Cum se face deci, ca o religie care pare sa fie cea mai gresita de pe fata pamantului, are cele mai multe victime?
0

#2 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 26 May 2008 - 07:53 PM


In China si Coreea de Nord mi se pare ceva normal, din moment ce sunt tari comuniste si clar nu accepta alte ideologii, iar restul tarilor sunt in principal islamiste, evident foarte tolerante. Malaezia si India imi par suspecte, f ciudat. Persecutarea asta e doar lipsa de toleranta, nu are legatura cu ideile religioase.
0

#3 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 02 August 2008 - 11:50 PM

Bine, bine, tarile sunt comuniste, islamiste..orice ar fi. Nici unui islamist nu i s-a luat dreptul de a se inchina in anglia, de exemplu, unde sunt eu. Ba mai mult, sunt in stare sa faca scandal, daca nu le oferi acest drept. De ce crestinii nu au aceleasi drepturi in tarile islamiste, sau comuniste, cand tarile predominant crestine[ in ziua de azi] , ofera libertatea de inchinare oricare denominatii/religii?
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users