FamousWhy.ro Forum: Acneea Si Cosurile - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Acneea Si Cosurile

#1 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 06 May 2008 - 08:41 PM


Acneea este o boala comuna, partial determinata genetic, observata mai ales in perioada adolescentei, dar intalnita si la adulti.
Exista 3 tipuri de acnee: retentionala, inflamatorie sau mixta. Chiar daca acnee nu este extraordinar de frecventa, aproape fiecare dintre noi s-a confruntat cu banalele cosuri.

Cum se pot trata acestea? Ce produse recomandati si ce ati folosit?
0

#2 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 07 May 2008 - 12:58 AM

Sunt acum, din cate stiu eu, suficiente exfoliante si creme pentru acnee. Tratamente exista[ingredientul care face minuni se numeste acid salicilic].

Insa un lucru destul de important trebuie mentionat si luat in considerare. Una dintre cele mai usoare modalitati de raspandire a acneei este presiunea pana la extragerea lichidului. Astfel nu doar ca se produce inflamarea lor insa, deasemenea, prin strivirea lor de peretii pielii, o mare parte din lichidul infectat este impins in circulatia limfatica [mai multe despre sistemul limfatic AICI ]. De fapt orice infectie acumulata la suprafata organismului sub forma unei pungi de infectii, nu trebuieste strivita/stoarsa in nici un fel.

Este probabil unul dintre cele mai importante lucruri pe care oricine ar trebui sa le stie si sa NU le faca!

O tanti doctor [Teodora Vlaceanu] este autoarea unui studiu mai complex despre Acnee. Have a look at it!
0

#3 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 28 May 2008 - 11:53 AM

Acneea este o dermatoză caracterizată printr-o inflamaţie purulentă a foliculului pilo-sebaceu, însoţită de secreţia exagerată a glandelor sebacee (glandele grăsimii pielii). In forma ei cea mai obişnuită, acneea vulgară sau polimorfă juvenilă.Boala apare mai ales la tineri, începând de la vârsta pubertăţii (14-15 ani), prin formarea unor mici puncte brune-negre, care astupă porii dilataţi ai pielii şi poartă numele de comedoane. Strânse între două degete, comedoanele se elimină sub forma unor filamente grăsoase gălbui, ca nişte viermişori.

Treptat, în jurul comedonului pielea se înroşeşte, se întăreşte şi se formează o băşicuţă cu puroi. După eliminarea puroiului, leziunea formează o crustă, se usucă şi se vindecă, lăsând în urmă o cicatrice. Manifestările descrise se repetă fără încetare, realizînd aspecte disgraţioase, pe faţa, gâtul şi părţile superioare ale trunchiului bolnavilor. în raport cu virulenţa stafilococilor găsiţi în leziunile purulente şi cu posibilităţile de apărare ale organismului pot apărea forme mai profunde, indurate, cu abcese sau chiar cu flegmoane.

O formă mai speciala de acnee este acneea rozacee, întâlnită mai ales la faţă, la femei după vârsta de 40 de ani. Pe un fond de roşeaţă permanentă se formează mici dilataţii vasculare şi băşicuţe cu puroi asemănătoare acelora din acneea vulgară. Deşi părerile diferă încă, majoritatea doctorilor consideră acneea ca o boală rezultată în urma tulburărilor din glandele sexuale, la care se adaugă o infecţie microbiană cu stafilococi, totul evoluând paralel cu formarea în cantitate exagerată a grăsimii pielii. Un rol deosebit de important pentru prevenirea şi. tratarea acneei îl joacă o corectă îngrijire a pielii. In fiecare seară, faţa trebuie curăţată şi degresată cu o soluţie slab alcoolizată, clătită cu apă călduţă şi apoi pudrată cu un strat fin de pudră.
0

#4 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 31 August 2008 - 12:21 PM


cel mai bun sfat pe care il pot da: duceti-va la doctor! nu luati tratamente dupa capul vostru ca mai rau faceti.
0

#5 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 31 August 2008 - 09:43 PM

La acnee da, musai sa mergi la doctor, insa la simple cosuri, o igiena potrivita si produse de curatare speciale pt tipul de ten sunt foarte ok.
0

#6 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 31 August 2008 - 10:40 PM

si la cosuri pot aparea unele probleme. sunt anumite substante din aceste produse la care poti face alergie sau care iti usuca fata. tot la doctor trebuie sa mergi, parerea mea.
0

#7 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users