FamousWhy.ro Forum: Vecinii - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Vecinii

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 01 October 2007 - 09:10 PM


Majoritatea dintre noi locuieste la bloc si nu putine sunt cazurile cand auzim batai in teava de la calorifer, desi nu e ora de liniste. Unii cresc animale si le dau sa manance in bloc altii isi urca scuterele sau bicicletele in bloc si le leaga cu cifru de balustrada s. a. m. d.

Spuneti ce probleme aveti cu vecinii!
0

#2 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 06 October 2007 - 09:42 AM

la mine s-a dus un vecin la asociatie si a zis admin ca la mine mai locuieste inca o persoana, pe care n-am trecut-o la intretinere. asa m-am trezit eu "cercetata" de admin si sefu' scarii..de ce? pt ca in fiecare dimineata mergeam la liceu cu o prietena care statea la blocul de peste drum... <_<
0

#3 User is offline   Alexandru Ionescu Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 158
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Internet
  • Idolul Meu:Octavian Paler

Posted 06 October 2007 - 12:44 PM

Pai in primul rand imi scutura fata de masa cu frimituri in cap ,imi scutura patura plina de parul de la cainele pe care il au si totusi peste asta as trece dar peste ce nu pot sa trec este maneaua care urla de la ora 8.. chiar o urasc din tot sufletul.
0

#4 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 06 October 2007 - 09:50 PM

View PostDani Quinn, on Oct 6 2007, 10:42 AM, said:

la mine s-a dus un vecin la asociatie si a zis admin ca la mine mai locuieste inca o persoana, pe care n-am trecut-o la intretinere. asa m-am trezit eu "cercetata" de admin si sefu' scarii..de ce? pt ca in fiecare dimineata mergeam la liceu cu o prietena care statea la blocul de peste drum... <_<

actiune in instanta pentru violare de domiciliu, tentativa de violare de domiciliu si calomnie
celebra "dauna morala" romaneasca de 1.000.000 de euro
si cu 10.000 tot te alegeai
solicitai demiterea si evacuarea lui
0

#5 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 06 October 2007 - 10:17 PM

View PostProfu, on Oct 6 2007, 10:50 PM, said:

actiune in instanta pentru violare de domiciliu, tentativa de violare de domiciliu si calomnie
celebra "dauna morala" romaneasca de 1.000.000 de euro
si cu 10.000 tot te alegeai
solicitai demiterea si evacuarea lui

pai ai impresia ca mi s-a spus care e? ca adminul nu vrea sa iasa scandal... <_< am lasat-o moarta ca oricum plecam..
0

#6 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 07 October 2007 - 11:20 AM

Anul trecut faceau vecinii modificari in casa, nimic anormal chiar daca era galagie, dar cum nene sa te trezesti la 10 dimineata duminica in zgomot de bormasina fix in peretele camerei de care e lipit patul?! Dar m-am razbunat de rev cand am lipit boxa de perete si a bubuit rock pana la 6 dimineata :D
0

#7 User is offline   Alexandru Ionescu Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 158
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Internet
  • Idolul Meu:Octavian Paler

Posted 07 October 2007 - 03:09 PM

Am in bloc doi trei vecini care se citeste pe fata lor o plictiseala profunda...am ajuns sa fug de ei sa-i ocololes dar macar la doua zile tot dau nas in nas cu unul din ei si incep sa vorbeasca cu mine fara sa-i intreb eu nimic ...si ma intreaba tampenii fara gram de rost gen "daca am pus muraturi" "daca imi merge bine masina" "ce fac ai mei" si de acolo alte si alte discutii fara rost... plictisitoare....sunt foarte tristi batranii de la bloc.
Cum pot sa scap de ei?!
0

#8 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 07 October 2007 - 07:27 PM

Dand din cap, aproband, prefacandu-te interesat 2minute si apoi pleci motivand ca ai treaba. Doar sa ai urechile bine programate sa auda doar ce vrei.

Pana la urma oamenii aia sunt singuri si chiar tristi si se agata de orice farama de speranta, merita macar o atentie vaga de cateva minute...
0

#9 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 07 October 2007 - 10:30 PM

View PostAdi Barb, on Oct 1 2007, 07:10 PM, said:

Majoritatea dintre noi locuieste la bloc si nu putine sunt cazurile cand auzim batai in teava de la calorifer, desi nu e ora de liniste.
Oh,probleme de genul asta am avut acum cativa ani buni,cand era frati-miu mic si se juca fotbal prin casa. Cred ca avea vreo 4 sau 5 ani si n-avea stare,nu ca eu as fi avut...ne jucam impreuna. :grin:
Din cauza asta,cam o data la o juma' de ora,ne trezeam cu vecina la usa,foarte nervoasa,pentru ca nu reusea sa isi adoarma copilul(care avea cateva luni) din cauza noastra. De batut in tevi si alte prostii din astea,nu mai zic,eram deja ultra obisnuiti.
Acum,cand copilul e destul de mare,vine si isi cere scuze,fi-su e de necontrolat si tipa la el din zori si pana in seara.
0

#10 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 15 October 2007 - 12:06 PM

La mine mai bat in teava chiar daca nu e niciun zgomot... preventiv cred :p
0

#11 User is offline   DeathAngel Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 4
  • Joined: 20-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 22 October 2007 - 09:26 PM

la mine de vreo 3 ori a venit vecinamea (o babaciune) ca dau muzica tare ..... si dupa a chemat si politia .... era sa-mi arda o amenda de nu ma vedeam ...dar acum nu mai am probleme ca s-au mutat ....dar adevaru asta e ca dau muzica tare rau de tot cand sunt singur acasa :tongue:
0

#12 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 23 November 2007 - 02:32 AM

View PostRuxi, on Oct 7 2007, 10:30 PM, said:

Din cauza asta,cam o data la o juma' de ora,ne trezeam cu vecina la usa,foarte nervoasa,pentru ca nu reusea sa isi adoarma copilul(care avea cateva luni) din cauza noastra. De batut in tevi si alte prostii din astea,nu mai zic,eram deja ultra obisnuiti.Acum,cand copilul e destul de mare,vine si isi cere scuze,fi-su e de necontrolat si tipa la el din zori si pana in seara.
Bătutul în ţevi mi se pare o idioţenie; sau laşitate, cum preferaţi. Te duci şi confrunţi problema, nu baţi şaua ca să priceapă iapa.Şi, all in all, cine te ţine la bloc? E o chestie inerentă a vieţii în comun să ai parte de gălăgie, în limitele admise. Dacă se întrece măsura cu muzică la maxim, chemi poliţia. Dar vreau să-l văd pe poliţaiul care o să te amendeze pentru zgomotul produs de copil jucându-se şi râzând. Tot timpul se invocă motivul "că trebuie respect pentru vecinii mai în vârstă". That's bullshit, excuse my french :lol: Respectul se câştigă când demonstrezi că ştii să trăieşti în comunitate, nu cu mâna pe mătură şi pe ţeava de la calorifer. Aş mai adăuga că bătrânii care vor musai linişte, habar n-au ce-i aia bucurie, ce-i aia o familie normală şi cum se manifestă ea.Eu de exemplu trăiesc lângă un liceu, şi are şi şcoală generală şi primară. Başca, sunt copii din blocul meu care fac aici şcoala. Nu vreţi să ştiţi ce hărmălaie este în curtea dintre blocuri, în zilele de primăvară şi toamnă, uneori chiar vara. Dar este un zgomot .. plăcut; chiar şi bătrânii din bloc zâmbesc când îi văd pe kinderi la aer. Vorba lor, "decât să stea cu nasul în teveu..".

View PostAlexandru Ionescu, on Oct 6 2007, 12:44 PM, said:

Pai in primul rand imi scutura fata de masa cu frimituri in cap ,imi scutura patura plina de parul de la cainele pe care il au [..]
Eu zic peste asta să nu treci; datul muzicii la maxim poate fi reglat cu o vizită de la poliţie, legal. Dar bunele maniere, nu, deci aici s-ar putea să fie mai distractiv pentru voi să le corectaţi.Noi avem sită la geamuri, special pentru că nu vrem în casă lighioane, păr de animale sau firimituri. Şi totuşi, vecina de sus îşi scutură cu nonşalanţă păturile pline de praf pe geamul de la bucătărie, aşa că pe pervaz nu poate sta niciun aliment. Urmează o discuţie cu ea, presupun ... discuţie pe care mama nu vrea s-o poarte, pentru că îi e ruşine să o tragă de mânecă pe vecină pe o chestie evidentă. Deh <_<
0

#13 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 29 August 2008 - 09:59 PM

eu stau la curte si e probabil la fel de aiurea ca si la bloc, poate chiar mai rau. de ce? pentru ca la curte e spatiul mai mare, ai si gradina si nu putine sunt cazurile in care vecinii dau petreceri la orice ora din zi si noapte. de muzica nu mai vorbesc, ca nu e pe gustul meu si ma doare oricum capul.
0

#14 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Posted 04 September 2008 - 02:30 PM

Eu nu prea am probleme mari cu vecinii....doar ca de fiecare cand dau muzica la maxim vin si bat la usa...dar nu le deschid.... alta data am uitat robinetul dechis si am inundat apartamentul in care locuiesc eu si apartamentul lor ei stand un etaj mai jos ca mine...dar e bine ca majoritatea timpului sunt plecati.... :tongue:
0

#15 User is offline   Joy Icon

  • Hop si eu!
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 160
  • Joined: 11-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Pe aici pe undeva :)

Posted 05 September 2008 - 06:57 PM

View PostDuplicité, on Aug 29 2008, 10:59 PM, said:

eu stau la curte si e probabil la fel de aiurea ca si la bloc, poate chiar mai rau. de ce? pentru ca la curte e spatiul mai mare, ai si gradina si nu putine sunt cazurile in care vecinii dau petreceri la orice ora din zi si noapte. de muzica nu mai vorbesc, ca nu e pe gustul meu si ma doare oricum capul.

Si eu stau la curte si tin sa-ti spun ca ai mare dreptate. Pana acum ceva vreme aveam numai un singur vecin cu casa foarte departe de a mea(curtile fiind foarte mari) iar in partea cealalta casa era parasita. Taman am primit o pereche de vecini manelisti in adevaratul sens al cuvantlui....adica numai manele.... el, ea si copiii :really_mad: iar casa lor este aproape de a mea :sad:
0

#16 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 05 September 2008 - 09:43 PM

la bloc probleme aveam cu vecinii de deasupra carora le venea cheful de cearta pe la 1:00 noaptea. Si nu cearta normala, ca orice om, ci bataie in toata regula cu tipete si cu dat cu capul de pereti :D Asta pana intr-o seara cand satul de toate astea am batut cu putere la ei in usa odata cu un alt vecin deranjat de aceleasi tipete.

Acum la curte e mai simplu, sunt deranjat doar de cainii vecinilor din stanga si dreapta care latra fara motiv si fara oprire, dand motiv si catelei mele sa o apuce latratul si maraitul....cum e vara inca si dorm cu geamul deschis e cam nasol....in rest, nu e problema pentru ca am casa la aproximativ 120m de intrarea in curte, deci scandalul si muzicile se mai pierd pana aici :D
0

#17 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 19 September 2008 - 10:11 PM

imi amintesc ca una din vecinile mele, cand eram mai mica si eram mai multi in fata blocului si ne jucam, faceam galagie..imediat iesea si ne alunga.... shout.gif
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users