FamousWhy.ro Forum: Filme Romanesti - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Filme Romanesti

#1 User is offline   dark_angel Icon

  • HITCH
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 50
  • Joined: 25-September 07
  • Gender:Male
  • Location:GherLA
  • Interests:filmele in principal,Japonia,U.K.,sf-ul,animatiile,lectura,calatoriile,si v-am spus de filme? ma uit la multe filme,si sunt ffffffffff pasionat de ele;stiu si multe chestii ,nu doar ma uit la filme.<br />Colectionatul,facutul pozelor,si frecatul mentei
  • Idolul Meu:am cam multi. tre doar unu?

Posted 01 October 2007 - 05:30 PM


Voua ce filme romanesti va plac si de ce ? Dati si titluri si ce anume v-a impresionat la ele. Mie de exemplu,mi-a placut Coroana de Foc a lui Sergiu Nicolaescu pentru ca e un film fantastic si medieval in acelasi timp. Dupa mine,acesta si Nemuritorii sunt cele mai reusite filme ale lui SN. Mai are si altele foarte reusite,dar mie nu imi place atata de mult de el.
Mi-a placut mult si m-a impresionat de exemplu,filmul Filantropica a lui Nae Caranfil,deoarece este o satira sociala si politica,si povestea poate fi aplicata in orice perioada.
Alte filme preferate de mine sunt Milionari de week-end,Occident,California Dreammin',Operatiunea Monstrul, Actorul si salbaticii,seria Liceenii si ar mai fi cateva,dar nu mi le amintesc acuma.
0

#2 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 01 October 2007 - 06:33 PM

Mie cel mai mult mi-a placut filmul Mihai Viteazu, tot al lui Sergiu Nicolaescu.

A vazut cineva "4 luni, 3 saptamani si 2 zile", aparut acum in 2007 ?
0

#3 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 06 October 2007 - 09:34 AM

View PostAdi Barb, on Oct 1 2007, 07:33 PM, said:

Mie cel mai mult mi-a placut filmul Mihai Viteazu, tot al lui Sergiu Nicolaescu.

A vazut cineva "4 luni, 3 saptamani si 2 zile", aparut acum in 2007 ?

nu l-am vazut, dar stiu multi care au fost la premiera...si toti au zis ca e nasol filmu' si sub asteptari, avand in vedere ca e cotat cam cu 4-5 stele prin reviste
0

#4 User is offline   Alexandru Ionescu Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 158
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Internet
  • Idolul Meu:Octavian Paler

Posted 06 October 2007 - 12:48 PM

Sunt fan filme romanesti cu exceptia celor regizate de Sergiu Nicolaescu ....este penibil ...in toate rolurile el este cel mai tare le stie pe toate...si e lipsit total de talent.
Cel mai bun film romanesc pe care l-am vazut este Senatorul Melcilor vi-l recomand este genial ...in rolul principat este Dorel Visan care dupa parerea mea este cel mai bun actor de la noi.
0

#5 User is offline   Ydeea Icon

  • eu si ai mei :P
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 202
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Printre persoane faimoase!
  • Interests:Viata reala, alaturi de cei dragi. Tot ceea ce omul creeaza cu dragoste si pricepere.
  • Idolul Meu:O persoana tare draga mie!

Posted 11 October 2007 - 09:34 PM

Un film de exceptie:
Balanta (1992)Regia: Lucian PintilieIn rolurile principale: Maia Morgenstern, Razvan Vasilescu.Un film exceptional!

View PostAdi Barb, on Oct 1 2007, 07:33 PM, said:

Mie cel mai mult mi-a placut filmul Mihai Viteazu, tot al lui Sergiu Nicolaescu.A vazut cineva "4 luni, 3 saptamani si 2 zile", aparut acum in 2007 ?
"4 luni, 3 saptamani si 2 zile", regia: Cristian Mungiu, in rolurile principale: Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov. Filmul e bun, nu frumos. E dur si amar, dar nu e bun pentru ca a obtinut Trofeul de la Cannes anul acesta, ci pentru ca re-creeaza atmosfera de cosmar ceausist, pe care majoritatea dintre noi nu am trait-o....de aceea nu prea e agreat la noi filmul. Lansat mai intai in Europa de Vest, a avut premiera in 14.09.2007 la noi. A circulat si pe CD-uri, etc( eu l-am vazut inainte de a se difuza oficial in Romania). CineMagia:"Otilia si Gabita impart aceeasi camera dintr-un camin studentesc. Ele sunt colege la universitatea dintr-un mic oras din Romania, in timpul ultimilor ani ai regimului comunist. Otilia inchiriaza o camera intr-un hotel ieftin. Dupa-masa, ea si Gabita se vor intalni cu un anumit domn Bebe: Gabita este insarcinata, avortul este ilegal si niciuna dintre ele n-a mai trecut prin asa ceva pana acum.""4 luni, 3 saptamani si 2 zile" face parte dintr-un proiect mai mare intitulat Amintiri din epoca de aur - o istorie subiectiva a comunismului in Romania spusa prin intermediul legendelor urbane. Telul proiectului este acela de a vorbi despre aceasta perioada fara referiri directe la comunism, ci doar prin diferite povesti concentrate pe optiuni personale intr-un timp al intamplarilor nefericite pe care lumea trebuia sa le traiasca de parca ar fi fost firesti.

View Postdark_angel, on Oct 1 2007, 06:30 PM, said:

Alte filme preferate de mine sunt Milionari de week-end,Occident,California Dreammin',Operatiunea Monstrul, Actorul si salbaticii,seria Liceenii si ar mai fi cateva,dar nu mi le amintesc acuma.
Cele cu bold sunt printre preferatele mele!
0

#6 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 11 October 2007 - 09:42 PM

dintre filmele romanesti mie mi-ai placut foarte mult Orient Express ....si desigur comediile alea vechi precum Nea Marin Miliardar, BD -urile.....
0

#7 User is offline   dark_angel Icon

  • HITCH
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 50
  • Joined: 25-September 07
  • Gender:Male
  • Location:GherLA
  • Interests:filmele in principal,Japonia,U.K.,sf-ul,animatiile,lectura,calatoriile,si v-am spus de filme? ma uit la multe filme,si sunt ffffffffff pasionat de ele;stiu si multe chestii ,nu doar ma uit la filme.<br />Colectionatul,facutul pozelor,si frecatul mentei
  • Idolul Meu:am cam multi. tre doar unu?

Posted 12 October 2007 - 12:09 AM

In ciuda faptului ca nu e prea agreat la noi,din cauza faptului ca re-creaza acea atmosfera ceausista,filmul a avut cele mai mari incasari din box-officeul romanesc si a vandut peste 21000 de bilete. Acesta nu e singurul care prezinta acea epoca,ci e privit ca unu dintre cele mai bune care o prezinta(vezi: Cum mi-am petrecut Sfarsitul lumii,Hartia va fi albastra si altele).
Daca tot e topic de filme romanesti,ce ar fi Ydeea sa spui ce anume ti-a placut la cele cu bold?
0

#8 User is offline   Ydeea Icon

  • eu si ai mei :P
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 202
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Printre persoane faimoase!
  • Interests:Viata reala, alaturi de cei dragi. Tot ceea ce omul creeaza cu dragoste si pricepere.
  • Idolul Meu:O persoana tare draga mie!

Posted 23 October 2007 - 10:04 AM

"Actorul si salbaticii" pentru: scenele puternice, interpretarea extraordinara a lui Toma Caragiu,simbolistica filmului...E filmul care te intreaba si te atentioneaza pe tot parcursul vizionarii lui. Te scoate din starea de moleseala, de comoditate, inveti ce inseamna curajul unui om vizavi de arta si viata. E un film de zile mari, da.
"Operatiunea monstrul" pentru: situatiile ridicole si amuzante, umorul si aciditatea cu care se face apel la "cretinismul" comunismului. La jocul celor mai mari actori romani, nu intamplator tot Toma Caragiu, alaturi de Marin Moraru, Octavian Cotescu si ceilalti, toti mai buni decat majoritatea comicilor americani, care rad doar ei de ceea ce fac! Si e un film care se bazeaza doar pe scenariu si joc actoricesc!
"California Dreamin'" pentru: ca vehiculează inteligent mai multe planuri, e usor de asimilat, fara a fi facil, arata un servilism ridicol si un oportunism mascate de celebra ospitalitate romaneasca... Dezamagirea unei generatii care a asteptat venirea americanilor de doua ori...ajungand la portile Orientului intre timp. Si pentru modul simplu de realizare.
0

#9 User is offline   rushy Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 254
  • Joined: 24-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Craiova
  • Interests:Filmele, Calatoriile, Muzica, Netul, Cartile, Fotografia

Posted 17 February 2009 - 01:00 PM

Contra timp
Boogie
Nunta muta
Liceenii
Fire & Ice
Un film simplu
Orient Express
4 luni, 3 saptamani si 2 zile
California Dreammin`
Legaturi bolnavicioase

cateva filme pe care le`am vazut
0

#10 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 17 February 2009 - 02:11 PM

CITAT(Adi Barb @ Oct 1 2007, 04:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
A vazut cineva "4 luni, 3 saptamani si 2 zile", aparut acum in 2007 ?



mda. nu pot sa zic ca mi-a placut.probabil destul de realist, pentru perioada in care actiunea are loc, dar ca si film, mi s-a parut vulgar si neconcludent.
0

#11 User is offline   Florin Andrei Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 46
  • Joined: 15-February 09

Posted 07 March 2009 - 11:16 AM

Mie mi-a placut filmul "Ticalosii" : bine jucat, multi actori buni , foarte realist. Va invit sa il vizionati
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users