FamousWhy.ro Forum: Vesnicia Spirituala - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Vesnicia Spirituala

#1 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 15 April 2008 - 10:53 AM


Abia ce m-am intors de la o inmormantare.
Printre multele vorbe de duh si cu talc oferite de parinte, nu pot uita urmatoarele: "De la o anumita varsta, omul nu se mai teme de moarte, ci de vesnicia ei".

Suntem nemuritori ? Spiritual vorbind....
0

#2 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 15 April 2008 - 01:24 PM

N-avem de unde sa stim. Toate religiile spun ca da, budistii cred chiar in reincarnare, ateii cred ca avem o viata si gata.
Eu prefer sa traiesc ca si cum asta ar fi singura viata.
0

#3 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 15 April 2008 - 02:08 PM

View Postaddict, on Apr 15 2008, 02:24 PM, said:


Unii cu har, se pare ca stiu....altii poate doar intuiesc.
Ma intreb daca visele sunt cheia spre constientizarea spirituala. Am avut puzderie de vise in care ma gaseam in alte ere istorice atat ca barbat, cat si ca femeie.
0

#4 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 18 April 2008 - 06:25 PM

View PostQvoVadis, on Apr 15 2008, 09:53 AM, said:

Abia ce m-am intors de la o inmormantare.
Printre multele vorbe de duh si cu talc oferite de parinte, nu pot uita urmatoarele: "De la o anumita varsta, omul nu se mai teme de moarte, ci de vesnicia ei".

Suntem nemuritori ? Spiritual vorbind....


Eu cred ca da. Avem in esenta noastra ceva nemuritor care va trai chiar si dupa ce trupul acesta va inceta . Este o vorba care spune ca din tarana suntem facuti si in tarana ne vom intoarce. Eu cred ca asta se refera strict la trupul nostru muritor. Daca omul nu ar avea o vesnicie spirituala , nici nu am simti nevoie de a trai la nesfarsit [toti am gandit/simtit/dorit asta macar odata in viata] sau de a aspira spre un absolut. Sunt elemente in viata noastra care demostreaza ca nu putem fi doar materie.
0

#5 User is offline   cartus Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 95
  • Joined: 20-February 08

Posted 19 April 2008 - 02:18 PM

View PostQvoVadis, on Apr 15 2008, 08:53 AM, said:

Abia ce m-am intors de la o inmormantare.
Printre multele vorbe de duh si cu talc oferite de parinte, nu pot uita urmatoarele: "De la o anumita varsta, omul nu se mai teme de moarte, ci de vesnicia ei".

Suntem nemuritori ? Spiritual vorbind....



suntem , suntem .
0

#6 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 23 April 2008 - 09:17 AM

Daca este sa despicam firul in patru si sa rastalmacim cuvintele parintelui, tind sa cred ca omul are o singura viata fizica si o "viata" spirituala vesnica.
In urma unor cercetari s-a descoperit ceva bizar... Imediat dupa moarte, corpul uman cantareste fix cu 21 grame mai putin. Ce sa fie ? Sufletul, spiritul ?
0

#7 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 28 April 2008 - 10:09 PM

Nu cred ca rastalmacesti cuvintele nimanui crezand asta. E poate putin indraznet, pentru ca multi oameni nu mai pun pret pe tema asta, dar daca e asa, daca avem intradevar un suflet care va trai vesnic... care e urmatorul pas, sau care e urmatoarea intrebare?
0

#8 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 05 May 2008 - 08:02 AM

Urmatoarea intrebare (in logica mea) ar fi: Daca vesnicia vietii spirituale ne deschide poarta Paradisului, viata fizica poate fi considerata un Purgatoriu ?
0

#9 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 05 May 2008 - 01:27 PM

View PostQvoVadis, on Apr 23 2008, 10:17 AM, said:

Daca este sa despicam firul in patru si sa rastalmacim cuvintele parintelui, tind sa cred ca omul are o singura viata fizica si o "viata" spirituala vesnica.
In urma unor cercetari s-a descoperit ceva bizar... Imediat dupa moarte, corpul uman cantareste fix cu 21 grame mai putin. Ce sa fie ? Sufletul, spiritul ?


Nu mai credeti toate prostiile. Cum sa aiba sufletul greutate? Treaba aia a aparut in 1907, cat de exacte puteau sa fie masuratorile omului de stiinta care-a facut experimentul la vremea aia? Se pare ca alea 21 grame (nefiind totusi chiar 21) reprezinta aerul expirat la momentul mortii, aer acumulat in intregul organism.
0

#10 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 05 May 2008 - 04:27 PM

View Postaddict, on May 5 2008, 02:27 PM, said:

Nu mai credeti toate prostiile. Cum sa aiba sufletul greutate? Treaba aia a aparut in 1907, cat de exacte puteau sa fie masuratorile omului de stiinta care-a facut experimentul la vremea aia? Se pare ca alea 21 grame (nefiind totusi chiar 21) reprezinta aerul expirat la momentul mortii, aer acumulat in intregul organism.

Conteaza perioada in care s-au efectuat experimentele? Anticii au ridicat piramidele...
In alta ordine de idei...Un calcul grosier. Debitul de aer circulat prin organismul uman este de (5-10) ltr/min. Asta inseamna, daca luam limita superioara a intervalului, 0,1 ltr/s. Altfel zis, la un moment dat, in stare de repaus, in organismul uman se gasesc 0,1 ltr. aer = 0,0001 m3 aer = 0,0001 kg. = 0,1 g. Pana la 21 g ... :fool:
0

#11 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 05 May 2008 - 08:17 PM

E vorba de masuratori la scara mica, nu comparam 21grame cu o bucata de piramida. Greseli s-au facut inca dinainte de 1907 cu masurarea cantitatii de fier din spanac, au apreciat mult mai mult decat era defapt.

Pe langa aer, corpul elimina lichid, reziduuri cand mori, trebuie doar sa caut informatia ca nu mai stiu exact ce anume.
0

#12 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 05 May 2008 - 10:53 PM

View PostQvoVadis, on May 5 2008, 07:02 AM, said:

Urmatoarea intrebare (in logica mea) ar fi: Daca vesnicia vietii spirituale ne deschide poarta Paradisului, viata fizica poate fi considerata un Purgatoriu ?


Poate fi o forma ... depinde ce intelegi prin purgatoriu. Daca zici ca viata este un purgatoriu, inseamna ca trebuie sa te curete de ceva anume... Ce e acel ceva?



View Postaddict, on May 5 2008, 07:17 PM, said:

E vorba de masuratori la scara mica, nu comparam 21grame cu o bucata de piramida. Greseli s-au facut inca dinainte de 1907 cu masurarea cantitatii de fier din spanac, au apreciat mult mai mult decat era defapt.

Pe langa aer, corpul elimina lichid, reziduuri cand mori, trebuie doar sa caut informatia ca nu mai stiu exact ce anume.


Chiar in momentul vietii oamenii nu pierd nici reziduuri , nici lichide care sa iasa din organism. Asemenea rezultate erau de mult inregistrate si puse la socoteala. :thumbsup:

Dar ar fi bine sa gasim informatia aceea...just in case :whistling:
0

#13 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 06 May 2008 - 08:33 AM

View Postaddict, on May 5 2008, 09:17 PM, said:


Hai sa citim acest articol .

View PostJewels, on May 5 2008, 11:53 PM, said:

(...) inseamna ca trebuie sa te curete de ceva anume... Ce e acel ceva? (...)

Pacate ? Prezente, trecute, viitoare...
0

#14 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 06 May 2008 - 03:29 PM

Articolul ala nu ia in calcul catusi de putin faptul ca nu exista defapt 21 grame, cum a fost explicat deja de comunitatea stiintifica. Cum sa demonstrezi ca omul pierde 21 grame daca defapt el nu le pierde?

Articolul original al experimentului: http://www.ghostweb.com/soul.html

Si explicatia: http://www.snopes.co.../soulweight.asp
Mic plus: http://bjsm.bmj.com/...t/full/38/4/381

"Our of six tests, two had to be discarded, one showed an immediate drop in weight (and nothing more), two showed an immediate drop in weight which increased in the passage of time and one showed an immediate drop in weight which reversed itself but later reccured. "

"There were more than a few methodological issues glossed over, such as two of the patients’ results being excluded because of "technical difficulties" and the weight loss varying on repeated measurement after death."

Mit urban.
0

#15 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 06 May 2008 - 04:13 PM

View PostQvoVadis, on May 6 2008, 07:33 AM, said:

Pacate ? Prezente, trecute, viitoare...

Pacatele cui? :whistling:

View Postaddict, on May 6 2008, 02:29 PM, said:

Articolul ala nu ia in calcul catusi de putin faptul ca nu exista defapt 21 grame, cum a fost explicat deja de comunitatea stiintifica. Cum sa demonstrezi ca omul pierde 21 grame daca defapt el nu le pierde?

Articolul original al experimentului: http://www.ghostweb.com/soul.html

Si explicatia: http://www.snopes.co.../soulweight.asp
Mic plus: http://bjsm.bmj.com/...t/full/38/4/381

"Our of six tests, two had to be discarded, one showed an immediate drop in weight (and nothing more), two showed an immediate drop in weight which increased in the passage of time and one showed an immediate drop in weight which reversed itself but later reccured. "

"There were more than a few methodological issues glossed over, such as two of the patients’ results being excluded because of "technical difficulties" and the weight loss varying on repeated measurement after death."

Mit urban.


Ok. Deci sa inteleg ca stiinta , bazata pe faptul ca experimentul a fost facut cand a fost facut ,in conditiile acelor timpuri si insuflati de o apriga dorinta de a se contrazice, zice ca sufetul uman nu cantareste 21 de grame. Ok. Be it. Sa presupunem ca sufletul uman nu are grautate. Asta nu inseamna totusi ca fiintele umane nu au suflet.

Si chiar daca aceasta ar fi pur speculativ, ca noi, oamenii, am trai vesnic... lasa omul sa isi spuna oful :coolspeak:

Oricum, am sa caut mai multe surse si voi reveni cu un raspus mai amplu legat de 'greutata sufletului uman' !
0

#16 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 06 May 2008 - 06:16 PM

View Postaddict, on May 6 2008, 04:29 PM, said:


M-ai terminat cu textele in engleza. Musai trebuie sa-mi tocmesc meditator :doh:
In fine, sa o luam altfel...daca ceva nu poate fi demonstrat (inca !) sau nu se doreste, nu inseamna ca nu exista.
Marile descoperiri, revolutii au survenit de cele mai multe ori accidental. Si de fiecare data acestea au fost respinse, initial, de constiinta colectiva a omenirii, teribil de inertiala.
Tarele comunismului, spre exemplu, subzista in stilul de viata si in gandirea unei natii cel putin o generatie. Nu poti schimba peste noapte mentalitatea unui popor.
Jules Verne concepea cu gandul rachete spre luna atunci cand majoritatea percepeau ideea ca pe un basm pentru copii, ca sa nu zic ca pe o blasfemie.
In cazul de fata nu sustin habotnic ideea ca sufletul ar cantari fix 21 de grame, intrucat nu am si argumentele cu care sa-mi mentin afirmatia. Am adresat doar o intrebare retorica...ce poate fi ?
Ideea celui care a incercat aceste experimente si determinari mi s-a parut de departe salutara. Un individ care a dorit sa sparga canoanele batute in cuie ale stiintei mult prea limitativa si restrictiva.
De ce nu ? De ce eu, ca om, trebuie sa ma limitez doar la orizontul ingust pe care mi-l ofera stiinta si cele 6 simturi native ? De ce sa ma incapatanez sa cred ca Pamantul este plat intrucat simtul meu vizual nu-mi permite sa-i vad consistenta rotunjimilor ?

Biblia delimiteaza clar corpul material de cel spiritual. Mai mult ... Cartea de capatai a ortodoxismului precizeaza faptul ca acest suflet se deplaseaza, calatoreste. Calatoria presupune un spatiu si un timp. Si daca exista si spatiu si timp, obligat trebuie sa existe si o masa. Teoria relativitatii. Sa se fi inselat Einstein ? Posibil, dar daca asa este inseamna ca nu stim nimic din ceea ce ne inconjoara.

View PostJewels, on May 6 2008, 05:13 PM, said:


Pacatul originar si a celor relative care au rezultat si care vor mai apare :)
0

#17 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 06 May 2008 - 08:24 PM

Perfect de-acord cu voi din toate punctele de vedere inafara de unul: tipul ala a avut masuratorile gresite nu din cauza ca era anul 1907, ci din propriile lui spuse, dupa cum vedeti, a trebuit sa masoare de mai multe ori cu instrumente nu foarte precise (m-am grabit eu cu concluzia ca e din cauza vremii, cititi alea de sus) ca sa iasa ceva bun si a dat gres de multe ori (cum de revenea greutatea pierduta dupa ce omul murea?).

Si oamenii care la vremea lor au fost considerati nebuni pt ideile lor au avut mai tarziu parte de recunoastere, pe cand MacDougall s-a ales doar cu un mit urban dezmintit de oamenii de stiinta si de propriile lui notite ale cercetarilor facute. Omul asta a iesit din constrangeri, dar n-a facut nici o treaba.
E foarte bine sa gandesti inafara cutiei, dar daca vrei sa demonstrezi o chestie, trebuie s-o faci cu bun simt si raspundere, nu de mantuiala si sa tragi concluzii cand n-ai faptele corecte.

Sufletul trebuie sa existe, dar in mod clar nu are greutate, nu e fizic. Ideea provine din povesti care vorbesc de persoane al caror suflet iese pe gura sub forma de vapori. Uite, nici macar Biblia nu precizeaza ca e ceva fizic, delimiteaza clar corpul material de cel spiritual.
0

#18 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 07 May 2008 - 12:32 AM

View PostQvoVadis, on May 6 2008, 05:16 PM, said:

Pacatul originar si a celor relative care au rezultat si care vor mai apare :)


Ok. Pana aici e clar, pentru ca intrebarea topicului este ...suntem nemuritori, spiritual vorbind ? Si raspunsul este da [raspuns pe care nu il contesta nici addict :air_kiss:





View Postaddict, on May 6 2008, 07:24 PM, said:

........ Uite, nici macar Biblia nu precizeaza ca e ceva fizic, delimiteaza clar corpul material de cel spiritual.


Da, de fapt tu nu te-ai contrazis ca sufletul nu ar exista, ci doar ca nu are greutate. :yes:


:bee: Nu vreau sa par ca ma trezesc eu sa conduc discutia, insa ar fi misto sa mergem mai departe de intrebarea asta? In orice directie se vrea, ca de'abia devine interesant :finger:
0

#19 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 07 May 2008 - 01:33 AM

Nici n-am zis ca nu exista, eu una sunt convinsa ca exista, doar ca n-are greutate :) Tot insistam pe ideea ca, oricat de interesante ar parea, unele lucruri nu trebuiesc crezute fara putina documentare.

Si da, cred ca suntem nemuritori dpdv spiritual, bine-ai zis Jewels :D :air_kiss: Inclin sa cred ca exista reincarnare, ca raiul si iadul sunt defapt pe pamant.
0

#20 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 07 May 2008 - 09:50 AM

View Postaddict, on May 6 2008, 09:24 PM, said:


Tocmai ca Biblia separa clar cele doua concepte (materie, suflet), ele putand exista separat, ma conduce cu gandul la faptul ca ele pot fi deductibile. "Nimic nu se pierde, totul se transforma".

MacDougall, in "nebunia" lui a reusit sa lanseze o supozitie care, chiar daca nu a putut fi demonstrata riguros la vremea respectiva declansand o negatie isterica din partea comunitatii stiintifice, nimeni pana in ziua de astazi nu a gasit o explicatie logica pentru acel "ceva" care totusi se pierde in momentul mortii.
Faptul ca nimeni nu a mai incercat sa reia experimentele are si o explicatie. Demonstrand ca sufletul are masa, teoria ortodoxismului conform careia sufletul este intangibil, divin, inmasurabil s-ar duce pe pustii. Iar Stiinta lucreaza mana in mana cu Credinta (Vaticanul stie). Si nu in ultimul rand, negarea uneia ar conduce la prabusirea celeilalte.

Repet intrebarea...este Teoria Relativitatii o eroare ? (Nu ca nu ar exista destui contestatari).

View PostJewels, on May 7 2008, 01:32 AM, said:


Evident...Secretul evolutiei este continuarea.
Sa incercam un caz concret...Karina Fischer, care moare in timpul unei operatii pe cord. Un fotograf surprinde momentul mortii. Fotografia a fost indelung analizata atat de clerici, cat si de oamenii de stiinta iar concluzia a fost una de consens: "Este autentica". Cum comentati ? Suflet, aura energetica, corp astral, entitate spirituala, dedublare ?
Attached File  Sufletul_parasind_corpul.jpg (328.42K)
Number of downloads: 5

0

#21 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 07 May 2008 - 11:14 AM

View Postaddict, on May 7 2008, 12:33 AM, said:

Nici n-am zis ca nu exista, eu una sunt convinsa ca exista, doar ca n-are greutate :) Tot insistam pe ideea ca, oricat de interesante ar parea, unele lucruri nu trebuiesc crezute fara putina documentare.

Si da, cred ca suntem nemuritori dpdv spiritual, bine-ai zis Jewels :D :air_kiss: Inclin sa cred ca exista reincarnare, ca raiul si iadul sunt defapt pe pamant.

Care este rostul reincarnarii atunci? Daca nu murim pentru a primi o rasplata/pedeapsa vesnica, atunci de ce ne transformam? Care este telul pe care incercam sa il atingem? Cu ce scop? Cum poti sa atingi ceva[un 'absolut' de orice fel] fara sa stii ce anume se cere de la tine si pana unde poti sa mergi? Unde e logica in asta? :eek:
Si ...odata ce am atins perfectiunea... ce urmeaza?


View PostQvoVadis, on May 7 2008, 08:50 AM, said:

Tocmai ca Biblia separa clar cele doua concepte (materie, suflet), ele putand exista separat, ma conduce cu gandul la faptul ca ele pot fi deductibile. "Nimic nu se pierde, totul se transforma".

Da, Biblia separa cele doua concepte, insa trupul este mort fara suflet. Desi sufletul traieste vesnic trupul nu poate supravietui fara ''suflarea
de viata''. Inca din capitolul 2 al Bibiei se spune ca : ''Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu. ''

Quote

Demonstrand ca sufletul are masa, teoria ortodoxismului conform careia sufletul este intangibil, divin, inmasurabil s-ar duce pe pustii.

Acuma, nu vreau sa fiu rautacioasa, dar sa tinem cont de acest principiu cand vorbim de ortodoxism: Doctrina in sine este plina de simbolisme si 'taine' pe care 'omul de rand' nu le poate intelege.

Biblia, pe de alta parte, spune ca sufletul este de o importanta majora, ca el trebuie hranit cu hrana spirituala de care are nevoie pentru a creste si a se dezvolta, ca sufletul omului vine din si de la Dumnezeu. De asemenea invata ca intr-o zi trupurile moarte vor invia pentru judecata, implicit, sufletul omului este cel tinut responsabil pentru faptele facute in timpul vietii traite in trup.

Dar adu-ţi aminte de Făcătorul tău în zilele tinereţii tale, până nu vin zilele cele rele[...], până nu se întoarce ţărâna în pământ, cum a fost, şi până nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat. [ Eclesiast 12:1,7]

Şi am văzut pe morţi, mari şi mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Nişte cărţi au fost deschise. Şi a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărţile acelea. [Apocalipsa 20:12]

Unde vreau sa ajung? :imwaiting: La simplul fapt ca Biblia mentioneaza existenta sufletului, dar nu este nici o dovada clara ca acesta ar avea o greutate. Faptul ca ortodoxismul afirma existenta unui suflet inmasurabil, poate fi pur si simplu ' simbolism '. Faptul ca este divin si intangibil... nu vad nici o problema aici. Din punctul nostru de vedere, omenesc, nu suntem capabili nici sa atingem sufletul uman si nici sa il intelegem complet si adevarat .

Asta este versiunea biblica. Omul are suflare de viata din Dumnezeu si este deci responsabil ca in timpul vietii sa isi hraneasca trupul 'cu Dumnezeu' [simbolic vorbind]

Faptul ca suflarea ar avea sau nu o masa nu impiedica cu nimic teoriile biblice sa ramana in picioare, tocmai pentru ca biblia nu mentioneaza greutatea spiritului ci doar existenta lui.

Quote

Iar Stiinta lucreaza mana in mana cu Credinta (Vaticanul stie). Si nu in ultimul rand, negarea uneia ar conduce la prabusirea celeilalte.

Adica? :unsure:

Quote

Repet intrebarea...este Teoria Relativitatii o eroare ? (Nu ca nu ar exista destui contestatari).

Einstein afirma ca viteza luminii in vid ar fi o constanta care nu tine cont de sistemul de referinta. Aceasta e teoria relativitatii si in concluzie vorbim despre relativitatea spatiului si a timpului. Nu se gaseste explicatie insa pentru viteza constanta a luminii in vid.
Intorcandu-ne tot la Biblie, unii teologi explica, ajutati de primele pagini ale genezei,ca in momentul in care Dumnezeu a facut lumea , prima creatie a fost de fapt lumina. Ceea ce’ar trebui sa insemne ca ‘lucrurile’ inconjuratoare [care pe atunci inca nu existau- Geneza1.2: Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu se mişca pe deasupra apelor. ] nu puteau fi puse in calcul ca si parte din sistemul de referinta.
Ca si concluzie, e aproape normal faptul ca viteza luminii in vid nu tine cont de obiectele care nu existau in momentul creearii luminii.
Sper ca m-am facut cat de cat inteleasa. E greu cu Romana asta :crazy:

Quote

Sa incercam un caz concret...Karina Fischer, care moare in timpul unei operatii pe cord. Un fotograf surprinde momentul mortii. Fotografia a fost indelung analizata atat de clerici, cat si de oamenii de stiinta iar concluzia a fost una de consens: "Este autentica". Cum comentati ? Suflet, aura energetica, corp astral, entitate spirituala, dedublare ?


Suflet :p
0

#22 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 08 May 2008 - 11:46 AM

View PostJewels, on May 7 2008, 12:14 PM, said:

(...) trupul este mort fara suflet (...)

Daca este asa, ce se intampla cu sufletul atunci cand trupul se afla in moarte clinica ?

View PostJewels, on May 7 2008, 12:14 PM, said:

Faptul ca suflarea ar avea sau nu o masa nu impiedica cu nimic teoriile biblice sa ramana in picioare (...)

Nu cred...intreaga teorie biblica se bazeaza pe divinitate. Divinitatea, de facto, este inmasurabila. Alocand acestui concept un sistem de masura, deductibil, imaterialul devine material. Material care se supune omului... Ori noi ne "supunem" lui Dumnezeu si nu invers.

View PostJewels, on May 7 2008, 12:14 PM, said:

Adica?

Te-ai gandit vreodata, chiar si pentru o fractiune de secunda, ca rasa umana poate fi rezultatul unui experiment biologic ?

View PostJewels, on May 7 2008, 12:14 PM, said:

Geneza1.2: Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu se mişca pe deasupra apelor. ]

Biblia va fi mereu interpretata si reinterpretata dupa cum o intelege sau doreste fiecare. Este plina de cuvinte interpretabile, cu dublu inteles. Numai cei care au scris-o detin cheia descifrarii slovelor.
Facerea Lumii nu poate fi doar un proces relativ, care priveste doar rasa umana, independent de tot ce exista la momentul respectiv ?
Prima Creatie, Lumina Biblica se putea referi foarte bine si la suflet. Suflet = Lumina. Sufletul presupune constiinta. Combinarea acestora conduce la posibilitatea de a decide in virtutea unui act de vointa. Facerea Lumii a fost un act de vointa. Pentru a duce la indeplinire un act de vointa, ai nevoie de un mediu material, interactiv. De aici se poate trage concluzia ca lumina provine din material (teoria stiintifica).
Ceva exista...Pamantul (materialul). Deci, implicit, sistemul solar (chiar si concentrat intr-un punct).

Daca prima Creatie a fost Lumina, ce a fost inainte? Dumnezeu... Si inaintea Lui ?
0

#23 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 08 May 2008 - 11:52 PM

View PostQvoVadis, on May 8 2008, 10:46 AM, said:

Daca este asa, ce se intampla cu sufletul atunci cand trupul se afla in moarte clinica ?

Noi o numim moarte clinica, in termeni umani. poate in termeni 'divini' acea persoana este inca in viata. Din perspectiva divina , moartea si viata sunt perfect controlabile [biblia arata nenumarate cazuri de oameni care au inviat sau care au fost inaltati la cer in trup-desi nu este obligatoriu sa le creada toata lumea :D ]


Quote

Nu cred...intreaga teorie biblica se bazeaza pe divinitate. Divinitatea, de facto, este inmasurabila. Alocand acestui concept un sistem de masura, deductibil, imaterialul devine material. Material care se supune omului... Ori noi ne "supunem" lui Dumnezeu si nu invers.


Gresit. Divinul se impletest cu materialul mai mereu in biblie. divinul nu poate sa isi faca aparitia daca nu exista intai materialul. Cristos[Dumnezeu, Divin] s-a intrupat intr-un trup material .Evident, ar fi putut sa se faca si fara material, dar Dumnezeu se reveleaza oamenilor, in termenii umani[materiali] si deci divinul si materialul vor fi mereu mana in mana.


Quote

Te-ai gandit vreodata, chiar si pentru o fractiune de secunda, ca rasa umana poate fi rezultatul unui experiment biologic ?

Err, nu :royalguard:


Quote

Biblia va fi mereu interpretata si reinterpretata dupa cum o intelege sau doreste fiecare. Este plina de cuvinte interpretabile, cu dublu inteles. Numai cei care au scris-o detin cheia descifrarii slovelor.
Facerea Lumii nu poate fi doar un proces relativ, care priveste doar rasa umana, independent de tot ce exista la momentul respectiv ?
Prima Creatie, Lumina Biblica se putea referi foarte bine si la suflet. Suflet = Lumina. Sufletul presupune constiinta. Combinarea acestora conduce la posibilitatea de a decide in virtutea unui act de vointa. Facerea Lumii a fost un act de vointa. Pentru a duce la indeplinire un act de vointa, ai nevoie de un mediu material, interactiv. De aici se poate trage concluzia ca lumina provine din material (teoria stiintifica).


Asta este interpretarea ta. Insa te-ai gandit vreodata ca sunt lucruri in lumea asta care au o singura solutie, iar oamenii, pentru ca vor si iubesc sa complice lucrurile pe cat de mult posibil, vor adauga altele mai complicate, doar de dragul de a nu spune '' Asta e. E simplu si nu imi place, dar trebuie sa accept'' [sigur, asta e doar ceea ce cred eu]

Quote

Ceva exista...Pamantul (materialul). Deci, implicit, sistemul solar (chiar si concentrat intr-un punct).


nu, Biblia spune ca tot ce tine de material[sistem solar, pamant, alea alea, au fost facute dupa ce a fost creeata lumina. Citeste tu daca nu ma crezi :p

Quote

Daca prima Creatie a fost Lumina, ce a fost inainte? Dumnezeu... Si inaintea Lui ?


Asta face parte din intrebarile la care nu am un raspuns. Scriptura nu da detalii, dar crede-ma as vrea tare mult sa aflu intr-o zi. Si probabil ca voi afla. Pana atunci insa, prefer sa Il cred pe cuvant :crazy:
0

#24 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 09 May 2008 - 09:51 AM

View PostJewels, on May 9 2008, 12:52 AM, said:

Noi o numim moarte clinica, in termeni umani. poate in termeni 'divini' acea persoana este inca in viata.

Este vorba de un caz concret in care sufletul se desparte de trup. Si trupul nu este mort. Din punct de vedere mecanic, el exista. Toate functiile organismului sunt functionale, mai putin constiinta.

View PostJewels, on May 9 2008, 12:52 AM, said:

divinul nu poate sa isi faca aparitia daca nu exista intai materialul.

Si atunci, ce a existat mai intai? Materia sau lumina (divinul) ?

View PostJewels, on May 9 2008, 12:52 AM, said:

Asta este interpretarea ta. Insa te-ai gandit vreodata ca sunt lucruri in lumea asta care au o singura solutie

Corect...este o parere personala (nu este obligatoriu, insa, sa fie si corecta).
Intotdeauna exista alternativa (vezi Binele si Raul biblic).

View PostJewels, on May 9 2008, 12:52 AM, said:

nu, Biblia spune ca tot ce tine de material[sistem solar, pamant, alea alea, au fost facute dupa ce a fost creeata lumina. Citeste tu daca nu ma crezi :p

Hotaraste-te...ori-ori (compara cu reply 2)
M-ai prins...nu am citit Biblia integral :fool: Si chiar daca as citi-o din scoarta in scoarta nu as intelege multe lucruri.
0

#25 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 09 May 2008 - 06:09 PM

View PostQvoVadis, on May 9 2008, 08:51 AM, said:

Este vorba de un caz concret in care sufletul se desparte de trup. Si trupul nu este mort. Din punct de vedere mecanic, el exista. Toate functiile organismului sunt functionale, mai putin constiinta.


Stai asa... noi despre ce vorbim aici?Despre constiinta sau despre suflet? :eek:


Quote

Si atunci, ce a existat mai intai? Materia sau lumina (divinul) ?

Evident ca divinul. Totul a fost creat de divin, din perspectiva biblica


Quote

Corect...este o parere personala (nu este obligatoriu, insa, sa fie si corecta).
Intotdeauna exista alternativa (vezi Binele si Raul biblic).

Nu vorbesc despre alternative. Evident ca alternativele sunt mereu la indemana. Dar intre doua alternative [una buna si una rea] trebuie sa fie o alegere corecta si una mai putin corecta.
Dar nu vorbim despre alegeri acum... ca ne prindem urechile :royalguard:


Quote

Hotaraste-te...ori-ori (compara cu reply 2)

Ma referam in lumea materiala... Dumnezeu a trebuit intai sa formeze materialul si apoi sa aduca divinul intr-o forma pe care omul sa o poate intelege. Vorbesc despre doua lucruri diferite.

Quote

M-ai prins...nu am citit Biblia integral :fool: Si chiar daca as citi-o din scoarta in scoarta nu as intelege multe lucruri.


Nu incercam sa te prind. Sa fiu sincera nici eu nu am citit Biblia integral, dar in mare parte, pe o perioada de timp destul de lunga.
Si oricum, daca nu o citesti de placere, e foarte adevarat ca nu o poti intelege.
0

#26 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 10 May 2008 - 11:32 AM

View PostJewels, on May 9 2008, 07:09 PM, said:

Stai asa... noi despre ce vorbim aici?Despre constiinta sau despre suflet? :eek:

Pai cine are constiinta ? Sufletul sau trupul ?
Deci trupul fara de suflet poate avea viata. Biologic vorbind. Vezi si cazul trairilor in afara trupului.

View PostJewels, on May 9 2008, 07:09 PM, said:

Nu vorbesc despre alternative.

Alternativa = Solutie.

View PostJewels, on May 9 2008, 07:09 PM, said:

Dumnezeu a trebuit intai sa formeze materialul si apoi sa aduca divinul intr-o forma pe care omul sa o poate intelege.

Vezi cat de incurcate sunt Caile Domnului ?
Daca lumina a fost prima Creatie, de ce toata Lucrarea nu a fost gandita imaterial ? De ce a fost necesara aducerea materiei in ecuatie ?
Omul a fost ultima Creatie. De ce acesta a fost gandit din materie si nu din lumina, energie ?
Si apoi... Biblia zice ca Omul a fost creat dupa chipul si asemanarea Lui. Inseamna ca Dumnezeu este material, perceptibil si supus legilor mecanicii ?
Deci, cine a fost mai intai...Lumina sau Materia ?

View PostJewels, on May 9 2008, 07:09 PM, said:

Si oricum, daca nu o citesti de placere, e foarte adevarat ca nu o poti intelege.

Nu e vorba de placere. Biblia, ca si stil literar este greoaie si incomoda. Citesti Biblia din necesitate, pentru a afla niste raspunsuri. Ori ceea ce scrie acolo este prea intortocheat pentru a putea zice cu mana pe inima ca ai inteles integral Invataturile.
0

#27 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 14 May 2008 - 11:41 PM

View PostQvoVadis, on May 10 2008, 10:32 AM, said:

Pai cine are constiinta ? Sufletul sau trupul ?
Deci trupul fara de suflet poate avea viata. Biologic vorbind. Vezi si cazul trairilor in afara trupului.


Nu stiu ce sa iti spun.
Eu stiu ca omul are suflare atat timp cat spiritul locuieste in el. Tot asa e si cu un caine si cu o floare si cu omul. Si bioleogic vorbind, de vreme ce unii oameni mai sunt inca in viata inseamna ca mai este suflare de viata in ei, chair daca nu pare sa fie.

Biblia ne invata ca suflarea de viata vine de la Dumnezeu

Îţi ascunzi Tu Faţa, ele tremură; le iei Tu suflarea: ele mor, şi se întorc în ţărâna lor.

Îţi trimeţi Tu suflarea: ele sunt zidite, şi înoieşti astfel faţa pământului.
[ps 104.29,30]



Quote

Alternativa = Solutie.


Alternativa= solutie proasta sau buna. Solutia proastaeste, intradevar, o alternativa, dar nu si o soluite, in adevaratul sens al cuvantului.


Quote

Vezi cat de incurcate sunt Caile Domnului ?
Daca lumina a fost prima Creatie, de ce toata Lucrarea nu a fost gandita imaterial ? De ce a fost necesara aducerea materiei in ecuatie ?
Omul a fost ultima Creatie. De ce acesta a fost gandit din materie si nu din lumina, energie ?

Pentru ca Dumnezeu a decis sa faca o lume materiala si sa il faca pe om si din materie. Dar suflare de viata vine din Dumnezeu, deci avem si o forma de divin in noi [imaterial]


Quote

Si apoi... Biblia zice ca Omul a fost creat dupa chipul si asemanarea Lui. Inseamna ca Dumnezeu este material, perceptibil si supus legilor mecanicii ?
Deci, cine a fost mai intai...Lumina sau Materia ?


Cristos a fost Dumnezeu. A fost material, perceptibil si supus legilor mecanicii. A fost Dumnezeu intrupat.
Dumnezeu pe de alta parte, Creatorul, cel care ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui, este imaterial. De exemplu, in Biblie scrie ca Dumnezeu ne iubeste, ca este gelos, ca este indurator si plin de bunatare, ca asteapta si se bucura. Astea sunt calitati asemanatoare cu caracterul nostru uman. Nu inseamna ca Dumnezeu are caracterul nostru, ci ca noi avem o parte din caracterul lui. Dragostea, mila, bucuria, pacea[ si mai sunt ] sunt toate parte din Dumnezeu, dar totodata calitati insuflate in noi. Deci, mai intai a fost Lumina si apoi Materia. :)

Sper ca m-am facut inteleasa... macar un pic .


Quote

Nu e vorba de placere. Biblia, ca si stil literar este greoaie si incomoda. Citesti Biblia din necesitate, pentru a afla niste raspunsuri. Ori ceea ce scrie acolo este prea intortocheat pentru a putea zice cu mana pe inima ca ai inteles integral Invataturile.


Poate fi, da. Dar poti ajunge sa citesti Biblia din placere , sa o intelegi si sa ii urmezi invataturile [mai mult sau mai putin, evidnet] :) Daca o pot face eu, o poate face oricine :crazy:
0

#28 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 15 May 2008 - 09:01 AM

View PostJewels, on May 15 2008, 12:41 AM, said:


As lansa alta supozitie. Divinul din noi are cel putin trei componente: sufletul, spiritul si constiinta. Fiecare dintre ele pot exista independent. De unde si posibilitatea decorporarilor.
In ceea ce priveste placerea de a citi Bilblia, nu te contrazic. Nu sunt suficient de "copt" pentru a atinge aceasta placere.
Discutia materie vs. lumina ramane deschisa. Daca ai urmarit aseara emisiunea lui Nasu' la B1 (referitoare la recunoasterea de catre Vatican a civilizatiilor extraterestre) ti-ai fi dat seama cat de putin cunoastem noi oamenii. Si o idee interesanta lansata in aceasta emisiune: viata poate lua nastere in urma exploziei unei supernove, fara nici o interventie divina.
0

#29 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 15 May 2008 - 06:08 PM

View PostQvoVadis, on May 15 2008, 08:01 AM, said:

As lansa alta supozitie. Divinul din noi are cel putin trei componente: sufletul, spiritul si constiinta. Fiecare dintre ele pot exista independent. De unde si posibilitatea decorporarilor.


Esti undeva aproape de ceea ce cred eu. Poti sa imi dai si cate o scurta descriere a fiecarei componente? Te rog? :)

Quote

In ceea ce priveste placerea de a citi Bilblia, nu te contrazic. Nu sunt suficient de "copt" pentru a atinge aceasta placere.

Depinde de dorinta, de timpul pe care il ai la dispozitie si de staruinta cu care citesti :) Dar daca vrei, se poate :) Si cu cat citesti mai mult, cu atat intelegi mai bine.

Quote

Discutia materie vs. lumina ramane deschisa. Daca ai urmarit aseara emisiunea lui Nasu' la B1 (referitoare la recunoasterea de catre Vatican a civilizatiilor extraterestre) ti-ai fi dat seama cat de putin cunoastem noi oamenii. Si o idee interesanta lansata in aceasta emisiune: viata poate lua nastere in urma exploziei unei supernove, fara nici o interventie divina.


1. Nu am acces la tv Romanesc aici. Desi, nici daca as avea, nu cred ca m-as uita.

2. Nu neg posibilitatea existentei vietii extraterestre. Mai mult ca sigur ca ceva este. Dar tocmai pt ca noi, oamenii, cunoastem atat de putin, de ce sa fim incapatanati si sa o tinem pe a noastra? :)

3.'' viata poate lua nastere in urma exploziei unei supernove, fara nici o interventie divina ''

Asta a afirmat-o cine si cu a cui autoritate? Ce dovezi sunt? Trebuie chair sa cred toate supozitiile pe care le ridica omul, atat de putin stiutor? :p
0

#30 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 15 May 2008 - 06:35 PM

Bineinteles ca definitiile mele nu sunt batute in cuie. Pot fi combatute.
suflet = duh;
spirit = evolutie;
constiinta = cunoastere.
Iar legatura intre acesti termeni se poate concretiza astfel: "Duhul poate evolua numai daca cunoaste".

Daca nu ma insel, cel care a afirmat ca viata poate surveni in urma exploziei unei supernove (in conjunctura cu multi alti factori) este chiar seful agentiei spatiale romanesti. Cred ca este autoritatea de drept in domeniu.
Biblia este o Autoritate universal acceptata si/sau acceptabila ?
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users