FamousWhy.ro Forum: Botezul Cu Apa - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Botezul Cu Apa lege ceremoniala

#61 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 22 October 2007 - 04:53 PM

View PostAdi Barb, on Oct 22 2007, 05:12 AM, said:

Pai si daca biblia are mai multe versiuni si majoritatea in contradictoriu, atunci de ce te lasi convins de anumite citate dintr-o anumita versiune?

Biblia nu are mai multe versiuni, este una singura! Biblia are mai multe traduceri! Chiar daca exprimarea unor traducatori difera la unele pasaje si versete in mare acestea au acelasi inteles
0

#62 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 22 October 2007 - 04:56 PM

Si atunci de ce apar aceste contradictii si divergente intre spusele tale si ale lui zexelica... cand amandoi va bazati pe explicatii care 95% au citate din biblie sau scriptura.
0

#63 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 22 October 2007 - 05:06 PM

View Postzexelica, on Oct 22 2007, 04:58 AM, said:

Trebuie sa fiu de acord cu Cioanas referitor la natura curatirii cu apa.Insa, nu pot fi de acord cu doctrina lui potrivit careia botezul este SCUFUNDARE. Nu exista vers direct, cuvantul baptismos fiind CURATIRE, nu scfundare.
Botezul în apă este unul din sacramentele bisericii creştine. Cuvântul vine de la grecescul baptizo, care înseamnă a fi scufundat, deci a fi botezat în apă înseamnă a fi literalmente scufundat complet în apă. Botezul în apă este mărturisirea publică a intrării credinciosului în legământ cu Dumnezeu prin credinţa în Isus Cristos şi acceptarea jertfei Lui. Simbolizează moartea, îngroparea şi învierea credinciosului cu Cristos, identificarea cu El, dedicarea de a-L urma şi de a fi discipolul Lui. Botezul în apă deci, este doar pentru credincioşi. Botezul unui necredincios nu are nici o valoare. Trebuie să crezi din toată inima mesajul Evangheliei.

View PostAdi Barb, on Oct 22 2007, 07:56 AM, said:

Si atunci de ce apar aceste contradictii si divergente intre spusele tale si ale lui zexelica... cand amandoi va bazati pe explicatii care 95% au citate din biblie sau scriptura.
Adi, eu nu am vazut niciunde ca traducerea cuvantului Baptizo sa insemne stropire sau curatire. Majoritatea teologilor sunt de acord ca traducerea cuvantului din greaca inseamna scufundare!De fapt nu cred ca este atat de importanta modalitatea botezului. Am auzit de oameni care au fost botezati in inchisoare prin stropire sau unii in desert in dune de nisip. Nu-i atat de important actul in sine, cat este de importanta semnificatia. Am auzit marturia unor detinuti crestini care luau Cina Domnului in mod imaginar.De pe o farfurie lua o paine imaginara si un vin imaginar. Ce este important este ca acel botez sa semnifice intalnirea personala cu Isus Cristos Mantuitorul sau Cina care o iei sa fie cu Adevarat intalnirea ta cu Cristos si imaginea Jertfei de la Golgota!
0

#64 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 22 October 2007 - 05:10 PM

Ma refeream in general la explicatiile de la subiectele de aici... nu neaparat la botez.
0

#65 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 22 October 2007 - 05:24 PM

View PostAdi Barb, on Oct 22 2007, 08:10 AM, said:

Ma refeream in general la explicatiile de la subiectele de aici... nu neaparat la botez.

Important este sa cercetezi si tu personal. De multe ori primesti indicatii de la unii cum sa-ti repari un video care nu mai functioneaza bine. Atunci cand vezi ca nu reusesti, pui mana pe cartea tehnica a acelui aparat si incerci sa-l repari.
Tot asa si pentru sufletul nostru. Sa punem mana si sa ne uitam ce spune "Cartea Tehnica" de noi!
0

#66 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 22 October 2007 - 06:28 PM

View Postcioanas, on Oct 22 2007, 06:06 PM, said:

Cuvântul vine de la grecescul baptizo, care înseamnă a fi scufundat, deci a fi botezat în apă înseamnă a fi literalmente scufundat complet în apă.


Este un neadevar menit celor care nu cunosc limba greaca si care nu studiaza Scriptura.

Sa vedem cum este folosit "baptizo" in Scriptura:

Marcu 7:4

4Şi cînd se întorc din piaţă, nu mănîncă decît dupăce s'au scăldat. Sînt multe alte obiceiuri pe cari au apucat ei să le ţină, precum: spălarea paharelor, a ulcioarelor, a căldărilor şi a paturilor. -

La dumneata probabil ca se "scufunda" patul cand faci curatenie.........

Scufundare este : βεβαμμενον .

Insa, ce conteaza pt voi care este adevarul si cum este corect? Daca asa zic teologii vostrii, inseamna ca e si adevarat. De ce sa mai verifici cu Scriptura?
Ce, adica de ce nu s-ar scufunda paturile, nu? Ca la noi pe strada merge.........
0

#67 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 22 October 2007 - 06:43 PM

View Postcioanas, on Oct 22 2007, 06:24 PM, said:

Important este sa cercetezi si tu personal. De multe ori primesti indicatii de la unii cum sa-ti repari un video care nu mai functioneaza bine. Atunci cand vezi ca nu reusesti, pui mana pe cartea tehnica a acelui aparat si incerci sa-l repari.
Tot asa si pentru sufletul nostru. Sa punem mana si sa ne uitam ce spune "Cartea Tehnica" de noi!


Pai exact asta am facut. Am cercetat chiar eu si am amintit mai sus ce carte mi-a cazut in mana : "Dogmatica Ortodoxa", pe care Zexelica o contesta.
0

#68 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 22 October 2007 - 07:57 PM

View PostAdi Barb, on Oct 22 2007, 09:43 AM, said:

Pai exact asta am facut. Am cercetat chiar eu si am amintit mai sus ce carte mi-a cazut in mana : "Dogmatica Ortodoxa", pe care Zexelica o contesta.

Orice "dogmatica" este un produs uman, o interpretare umana a Cuvantului lui Dumnezeu. Trebuie sa mergem la Sursa, adica la Cuvantul lui Dumnezeu. Cuvantul este inspirat de Duhul Sfant si este Norma de masura stabilita de Dumnezeu.
Oricine poate gresi cu privire la interpretare, insa Norma ramane aceeasi. Daca ai un metru, acela este perfect, eu sau dumneata insa, cand il folosim putem sa gresim la masuratori, asta nu inseamna ca unitatea de masura este gresita, inseamna ca eu sunt gresit!
Norma este stabilita de Dumnezeu si toate Bisericile crestine au acceptat-o, la stabilirea canonului. Ca sa intelegi aceasta Norma trebuie sa crezi in Dumnezeu, sa vii cu pocainta inaintea Lui si sa-i ceri ajutorul. Duhul Sfant este pe pamant si este gata sa ajute la cunoasterea lui Dumnezeu, pe oricine doreste acest lucru cu toata inima!
Botezul este un subiect contraversat, inteles in mai multe feluri. Eu am spus ca este important esentialul si nu modul de aplicare. Efectiv semnificatia lui. Daca omul crestin intelege semnificatia, este motivat la o viata traita aproape de Dumnezeu, la o viata de ascultare, la o intalnire personala cu El.
Pe de alta parte si esenienii si evreii aveau un "ritual" asemanator botezului crestin. Botezul lui Ioan era un botez care nu semnifica doar un ritual. De aceea Ioan zice catre unii care credeau ca sunt iertati prin botez: "pui de naparci". Asta deoarece in acei oameni nu exista pocainta, intoarcere la Dumnezeu, o intalnire personala cu El. A fi un om botezat inseamna a fi un om cu o viata noua, o entitate noua nascuta din intalnirea cu Dumnezeu, prin credinta in Cuvantul Sau! Asa ca fie cum o fi, dea Dumnezeu ca toti cei botezati sa aibe o astfel de viata.
Daca aceasta era o realitate in viata tuturor crestinilor, atunci sigur in decursul istoriei nu s-ar fi intamplat ucideri in masa pe teme religioase (vorbesc ucideri din partea crestinilor sau a acelora care s-au numit asa). Unii crestini au ucis si schingiuit cu bestialitate (inchizitia), au ucis in numele religiei lor (Spaniolii in America de sud), au ucis mii de evrei de pe intregul pamant (crestini care au urat si au trait plini de rautate).
Toti acestia au fost botezati, insa nu au fost schimbati de Dumnezeu, nu au avut o intalnire cu El, au intrat draci in apa si au iesit afara tot draci!
O poveste spune ca un om dupa ce a fost botezat era intr-o zi mort de beata, slujitorul acelei Biserici unde a fost botezat s-a intalnit intr-o zi cu el. Omul a spus: " Salutari, stii ca dumneata mai botezat pe mine?", Slujitorul a raspuns: "Da, stiu! Daca te-ar fi botezat Dumnezeu nu ai fi fost pe santuri acum".
0

#69 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 22 October 2007 - 08:22 PM

View Postzexelica, on Oct 18 2007, 12:23 PM, said:

Pt ca nu citesti toata Biblia si asculti numai ce ti se spune.


Da, ascult ce scrie in cuvant. Ce altceva as putea sa fac?

Quote

Singura "apă" care poate curata pacatele este Cuvantul, adica insusi Hristos. Insa, este intelesul spiritual, inaccesibil.....

Si cu asta, tot eviti sa imi explici de ce anulezi Marea Trimitere? :)
0

#70 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 23 October 2007 - 12:08 PM

Nu anulez nimic, insa apa fizica SIMBOLIZEAZA, este o UMBRA, a apei spirituale care este Cuvantul lui Dumnezeu iar curatirea nu este de intinaciunea fizica, ci curatirea de pacate prin apa=Cuvantul=Hristos care a platit pt pacatele ALOR SAI.

Insa botezul cu apa fizica este doar un SEMN. Nu inseamna ca fara sa fii botezat in apa fizica nu poti fi salvat, altfel cei din VT nu ar fi fost salvati niciunul........... Nu este un sacrament, ci o UMBRA.
0

#71 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 23 October 2007 - 10:49 PM

Ce doctrina predica salvarea prin apa botezului deci? :)
0

#72 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 24 October 2007 - 02:00 AM

View Postzexelica, on Oct 23 2007, 03:08 AM, said:

Nu anulez nimic, insa apa fizica SIMBOLIZEAZA, este o UMBRA, a apei spirituale care este Cuvantul lui Dumnezeu iar curatirea nu este de intinaciunea fizica, ci curatirea de pacate prin apa=Cuvantul=Hristos care a platit pt pacatele ALOR SAI.

Insa botezul cu apa fizica este doar un SEMN. Nu inseamna ca fara sa fii botezat in apa fizica nu poti fi salvat, altfel cei din VT nu ar fi fost salvati niciunul........... Nu este un sacrament, ci o UMBRA.

Botezul este o taina, o "icoana" care simbolizeaza ceva! Si am amintit bine cei mai multi ce simbolizeaza. Le-ai amestecat de nimeni nu mai pricepe nimic. Simbolizeaza dar nu e o taina, ci o umbra, curios?!. Poate ne spui si noua ce-i aceea o umbra.
Deasemenea curatirea de pacate se face prin Sangele Domnului, iar nasterea din nou este din apa=Cuvant si Duhul Sfant! De ce? Fiindca:
ROM 10: 17 Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvintul lui Hristos.
0

#73 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 25 October 2007 - 11:45 AM

Daca ai cerceta hermenutica falsa, fara acoperire, pe care o foloesc seminriile, ai realiza cum este conceputa Scriptura.

Mancarea, bautul, vindecarile, spalatul, etc., sunt UMBRE, exemple fizice, care explica o realitate spirituala.

Auzirea Cuvantului este baza de plecare. Cuvantul mai este descris si ca miere, apa, paine, etc...........

Sper ca realizezi ca (,) Cuvantul nu este paine sau miere, nu? Sunt UMBRE care descriu o realitate spirituala, adica efectul propovaduiri care aduce salvare, dupa cum painea aduce alinare celui flamand, etc.........

Ma rog, stiu ca nu poti intelege pt ca sustii o doctrina falsa, si scrie ca nu ai cum sa intelegi adevarurile spirituale in acest caz. Cum era si Pavel inainte de salvare.
0

#74 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 25 October 2007 - 06:08 PM

View Postzexelica, on Oct 25 2007, 02:45 AM, said:

Daca ai cerceta hermenutica falsa, fara acoperire, pe care o foloesc seminriile, ai realiza cum este conceputa Scriptura.

Mancarea, bautul, vindecarile, spalatul, etc., sunt UMBRE, exemple fizice, care explica o realitate spirituala.

Auzirea Cuvantului este baza de plecare. Cuvantul mai este descris si ca miere, apa, paine, etc...........

Sper ca realizezi ca (,) Cuvantul nu este paine sau miere, nu? Sunt UMBRE care descriu o realitate spirituala, adica efectul propovaduiri care aduce salvare, dupa cum painea aduce alinare celui flamand, etc.........

Pai umbrele descrise de tine sunt taine, adica adevaruri spirituale exemplificate prin exemple fizice. Ce-i asa greu sa pricepi. Eu am impresia ca indiferent ce ar zice omul, dumneata devii "Gica Contra". Nu-i Taina, este Umbra si Umbra explici dumneatale este Taina si asa mai departe hai sa vorbim ca sa avem un dialog!

Efectul propovaduirii aduce salvare pentru cei care cred, pentru cei care nu cred aduce pedeapsa!
Care-i doctrina falsa care o sustin eu?
0

#75 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 26 October 2007 - 01:38 PM

View Postcioanas, on Oct 25 2007, 07:08 PM, said:

Care-i doctrina falsa care o sustin eu?

Doctrina liberului arbitru, a platii universale a pacatelor, postmileniala (raptura are loc INAINTEA marilor stramtorari), a imaginilor asociate celor ce sunt in ceruri, etc.............

Sa mai enumar?
0

#76 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 26 October 2007 - 07:12 PM

View Postzexelica, on Oct 26 2007, 04:38 AM, said:

Doctrina liberului arbitru, a platii universale a pacatelor, postmileniala (raptura are loc INAINTEA marilor stramtorari), a imaginilor asociate celor ce sunt in ceruri, etc.............

Sa mai enumar?

Deci, are cineva dreptul sa creada altceva decat tine? :thumbsup:
Cei care sustin liberul albitru si plata pacatelor, sustin bazati pe Scriptura.
Pe de alta parte aici se discuta despre botezul cu apa!
0

#77 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 29 October 2007 - 05:52 PM

View Postcioanas, on Oct 26 2007, 08:12 PM, said:

Pe de alta parte aici se discuta despre botezul cu apa!

Se discuta este un fel de-a spune.

Tu debitezi numai falsitati pe care nu le poti sustine cu Scriptura. Sustii ca baptizo este scufundare si Scriptura te contrazice, aratand ca acelasi cuvant este pt "curatarea" meselor si paturilor.

Mai mult, ti-am dat vers DIRECT unde scrie ca este STROPIRE.

Ezechiel 36:25-27

25Vă voi stropi cu apă curată, şi veţi fi curăţiţi; vă voi curăţi de toate spurcăciunile voastre şi de toţi idolii voştri.

26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.

27Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Daca era scufundare, scria ca ne va scufunda in apa curata............
Insa, sportul tau preferat este ignorarea Scripturii..................
0

#78 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 30 October 2007 - 08:15 PM

Intr-adevăr, după Biserica Ortodoxă şi după Biserica Apuseană, botezul, intrarea în Biserica creştină şi în comuniunea celorlalte taine, lucrează în chip îndoit: pe de o parte, negativ, şterge din cel botezat păcatul strămoşesc şi păcatele personale, nu numai ridicând vina, dar şi nimicind, în realitate, corpul păcatului şi dezrădăcinându-l în întregime; iar, pozitiv, el dăruieşte harurile înfierii şi nemuririi, dând viaţă sufletului, întărind şi sporind credinţa, nădejdea şi dragostea.

Efectele botezului sunt: iertarea greşelii strămoşeşti şi a celorlalte păcate făcute de cel botezat; în al doilea rând, curăţă (pe cel ce se botează) de pedeapsa veşnică, la care era supus, fie din cauza păcatului strămoşesc, fie pentru fărădelegile pe care le-a săvârşit spre moarte; în al treilea rând, le dă lor nemurirea...

Se înţelege că distincţia păcatului strămoşesc însuşi de urmările lui, în sensul că păcatul dispare, prin botez, iar urmările rămân în cel botezat, este o taină care nu poate fi explicată. Va fi, pururea, de neînţeles cum rămân acestea în cel botezat şi cum păcatul strămoşesc, care se ridică prin botez, nu se ridică în toată extinderea şi cu rezultatele lui.

Protestanţii, dimpotrivă, în acord cu învăţătura lor despre păcatul strămoşesc şi despre îndreptare, afirmă că botezul nu şterge, prin fiinţa lui, păcatul strămoşesc. El ridică numai vina lui şi a păcatelor personale, fără a face pe om sfânt şi drept, în realitate, înaintea lui Dumnezeu; botezul numai intareste credinta si slabeste pacatul, care exista in om.
0

#79 User is offline   strider Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 94
  • Joined: 06-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Jocuri, Filme, Berea, Whiski.
  • Idolul Meu:Bruce Willis

Posted 31 October 2007 - 12:50 PM

Acei care au ajuns la o vârstă respectabilă şi u fost "născuţi din nou" trebuie să fie botezaţi prin cufundare în apă în numele Tatălui, al Fiului şi al Sfântului Duh. Aceasta reprezintă moartea, îngroparea şi învierea lui Iisus Hristos, ca şi moartea "omului vechi" şi învierea "omului nou" la o viaţă nouă în Hristos.
Fapte 2:38, Marcu 16:16, Romani 6:3-9
0

#80 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 03 November 2007 - 02:17 AM

View PostAdi Barb, on Oct 30 2007, 11:15 AM, said:

Efectele botezului sunt: iertarea greşelii strămoşeşti şi a celorlalte păcate făcute de cel botezat; în al doilea rând, curăţă (pe cel ce se botează) de pedeapsa veşnică, la care era supus, fie din cauza păcatului strămoşesc, fie pentru fărădelegile pe care le-a săvârşit spre moarte; în al treilea rând, le dă lor nemurirea...

Pentru orice doctrina trebuie sa ai acoperire scripturala, vorbesc ca si crestin.
Botezul nu curata de pacate. Niciunde nu precizeaza Biblia asa ceva! :thumbsup:
0

  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users