FamousWhy.ro Forum: Ce Este Dupa Moarte? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ce Este Dupa Moarte?

#31 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 07 January 2008 - 09:46 AM

Simpla credinţă înseamnă să crezi în Dumnezeu, să îţi faci semnul crucii când trebuie, să respecţi acele porunci si tot ce e la bază.

Aceste fantasme cu duhurile, cazanele de zmoală sau vise cu îngeri deja au mers prea departe si ne subestimează atât pe noi ca oameni, cât şi ştiinţele care prezintă adevarată soartă a omului şi a vieţii de după moarte.

Aceste basme nu mai sunt azi crezute nici de copii de clasele I - IV .

Ar fi fost frumos să existe Superman, Batman si restul... nu?
0

#32 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 07 January 2008 - 06:20 PM

View PostAdi Barb, on Jan 6 2008, 11:46 PM, said:

Simpla credinţă înseamnă să crezi în Dumnezeu, să îţi faci semnul crucii când trebuie, să respecţi acele porunci si tot ce e la bază.

Aceste fantasme cu duhurile, cazanele de zmoală sau vise cu îngeri deja au mers prea departe si ne subestimează atât pe noi ca oameni, cât şi ştiinţele care prezintă adevarată soartă a omului şi a vieţii de după moarte.

Aceste basme nu mai sunt azi crezute nici de copii de clasele I - IV .

Ar fi fost frumos să existe Superman, Batman si restul... nu?

Pai de ce sa faci semnul crucii, sa respecti poruncile si "tot ce sta la baza" (la baza cui) daca Dumnezeu nu exista, daca nu exista viata dupa moarte?
Nu intelegi ca ceea ce spui este nonsens?
Adica spui ca toate religiile sunt inventate de mintea omului, adica irealitati si pe urma spui ca "simpla credinta" este sa crezi ca Biblia este o fantasma ca nu exista viata dupa moarte si sa-ti faci semnul crucii, sa respecti poruncile (cine stie care porunci, probabil ale lui Darwin).

Uite ce spune Biblia ca este credinta:
EVR 11: 1 Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile cari nu se vad.

Un credincios se increde in lucrurile nadajduite (promisiunile lui Dumnezeu) si are incredintare despre lucrurile care nu se vad (Dumnezeu, viata vesnica, Rai ectc).
Binenteles ca unii doresc credinciosi dupa teoria lui Darwin. Adica sa nu cred ca Dumnezeu m-a creat, ci ca eu am evoluat dintr-o maimuta! Asta da credinta, trebuie sa ai credinta mare sau "simpla" sa crezi asemenea fantasme si ipoteze. Eu prefer sa cred in Dumnezeu care a creat totul si sa am credinta sfintilor lui Dumnezeu!
0

#33 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 07 January 2008 - 06:44 PM

Am zis ca sunt credincios in limitele normalului.

Daca iti faci semnul crucii si crezi in Dumnezeu si nu faci rau nimanui respectand cele 10 porunci... nu trebuie neaparat sa cazi in patima bibliei sau a bibliilor sau a celor care au suferit in viata reala si s-au regasit in religie, visand si avand viziuni despre fantasme cu ingeri si alte bazaconii.

E o mare diferenta, nicidecum un nonsens.
0

#34 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 07 January 2008 - 08:12 PM

View PostAdi Barb, on Jan 7 2008, 08:44 AM, said:

Am zis ca sunt credincios in limitele normalului.

Daca iti faci semnul crucii si crezi in Dumnezeu si nu faci rau nimanui respectand cele 10 porunci... nu trebuie neaparat sa cazi in patima bibliei sau a bibliilor sau a celor care au suferit in viata reala si s-au regasit in religie, visand si avand viziuni despre fantasme cu ingeri si alte bazaconii.

E o mare diferenta, nicidecum un nonsens.

Pai atunci de ce a mai venit Isus sa moara pe crucea Golgotei pentru pacatele dumneatale,daca printr-un semn si respectarea celor zece porunci se putea intra in Cer. Sau altfel spus, de ce sa crezi in Dumnezeu si sa tii cere zece porunci daca dincolo nu exista nimic, daca Dumnezeu este o fantasma, daca viata dupa moarte nu exista, daca Raiul este doar o inventie a omului ectc.
Adi, de ce nu spui pe fata ca nu crezi in Dumnezeu, este mai simplu decat sa te complici intr-o credinta inexistenta? Daca nu crezi in Biblie, cum poti crede in Cristos care a murit pe cruce? Sau crezi numai ca Cristos a murit pe cruce din Biblie si restul sunt inventii? Sau daca Dumnezeu care L-a trimis pe Cristos este doar o fantasma, atunci si Cristos a fost un mincinos, deoarece El a spus ca a venit de la Tatal?
Vezi draga Adi, nu se leaga, undeva dumneata vrei sa pari si credincios si necredincios! Domnul Isus spunea ca nu putem sluji la doi stapani! Hotaraste-te!
0

#35 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 07 January 2008 - 08:37 PM

Eu sunt deranjat de fantasme, vise si basme si e o diferenta ca de la cer la pamant intre a spune o rugaciune, a recunoaste crediinta in Dumnezeu si a respecta poruncile... pana la a afirma ca sufletul nostru iese din nou dupa moarte, se ridica printre nori pana in rai sau iad si alte inchipuiri.

Repet... in ziua de azi pana la dovezi concrete, nici pe copii de clasele I - IV nu ii mai poti minti cu asemenea vise :)
0

#36 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 07 January 2008 - 11:57 PM

View Postcioanas, on Jan 7 2008, 08:12 PM, said:

Pai atunci de ce a mai venit Isus sa moara pe crucea Golgotei pentru pacatele dumneatale,daca printr-un semn si respectarea celor zece porunci se putea intra in Cer. Sau altfel spus, de ce sa crezi in Dumnezeu si sa tii cere zece porunci daca dincolo nu exista nimic, daca Dumnezeu este o fantasma, daca viata dupa moarte nu exista, daca Raiul este doar o inventie a omului ectc.
Adi, de ce nu spui pe fata ca nu crezi in Dumnezeu, este mai simplu decat sa te complici intr-o credinta inexistenta?


adica tu, daca ai afla maine ca 100% nu exista Dumnezeu, ai incepe sa ucizi ,sa furi, sa violezi femei, etc?.. doar fiindca nu exista nimic dincolo ca sa te pedepseasca ai renunta la tot ce e moral ?
si inca o intrebare... daca respecti tot ce "zice" Dumnezeu, nu faci pacate, etc... D-zeu te pedepseste pentru simplu fapt ca nu crezi ca el exista? (presupunand ca exista, desi nu arata nici o dovada clara ca ar exista)
0

#37 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 08 January 2008 - 12:49 AM

Sufletele noastre cu ce se hranesc si ce fac ele practic dupa moarte? S-au făcut presupuneri până acum sau s-au oprit toţi la ideeea cu cazanele tremurând de frică încă de pe-acum?
0

#38 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 08 January 2008 - 01:15 AM

View Postwoody, on Jan 7 2008, 09:57 PM, said:

si inca o intrebare... daca respecti tot ce "zice" Dumnezeu, nu faci pacate, etc... D-zeu te pedepseste pentru simplu fapt ca nu crezi ca el exista? (presupunand ca exista, desi nu arata nici o dovada clara ca ar exista)

Refuz sa cred ca este pe planeta asta vreun om care sa poata face ce zice Dumnezeu si sa nu creada in El. A nu pacatui nu e de aici de dincolo :D Daca zici ca nu pacatuiesti, in tiparele lui dumnezeu, inseamna a nu pacatui nici cu fapta, nici cu gandul. Adica na... :huh: si io cred, da' de acolo, la a ma numi ''fara pacat'' pe propriile mele forte e o minciuna gogonata :lol:


Legat de intrebarea ta , Adi... daca sufletul este ceva ''divin'' , ceva care nu putrezeste, trebuie sa fie totodata ceva ''din ceva'' care nu putrezeste. Logic? :unsure: Adica, daca mie imi zice biblia ca sufletul traieste dupa moarte, atunci sufletul ala trebuie sa fie ceva fantastic, mai presus de ce putem noi intelege sau gandi. So... hrana sufleteasca trebuie sa fie tot de natura ''divina'' sau ''fantastica'' . Na ... Biblia o explica mai bine :mellow:
0

#39 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 08 January 2008 - 01:21 AM

Deci singurul lucru concret pe care il putem deduce... e ca sufletul va putea suferi cand va fi ars ori topit in cazane, va putea vorbi cand va da explicaţie pentru păcate, însă aici se termină totul...alte presupuneri ar fi de domeniul fantasticului?

Cand spunem ca vom fi arsi in cazane cu zmoală... la ce trebuie să ne gândim ca să nu putem înţelege? Sau in Biblie s-au folosit metafore şi cazanele cu zmoală de fapt reprezintă nişte încolăciri de aburi in culorile roşu şi negru ale demonilor cu furci in mâini care mai împung păcătoşii zâmbind sarcastic de bucurie ca în desene animate.

Cam scurtă a fost imaginaţia celor care au scris despre suflet... sau încă nu au ieşit noile versiuni cu evadări din cazane, urmăriri şi lupte cu poliţiştii cu coarne si coadă. (am glumit)
0

#40 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 08 January 2008 - 03:49 AM

View PostAdi Barb, on Jan 7 2008, 03:21 PM, said:

Deci singurul lucru concret pe care il putem deduce... e ca sufletul va putea suferi cand va fi ars ori topit in cazane, va putea vorbi cand va da explicaţie pentru păcate, însă aici se termină totul...alte presupuneri ar fi de domeniul fantasticului?

Cand spunem ca vom fi arsi in cazane cu zmoală... la ce trebuie să ne gândim ca să nu putem înţelege? Sau in Biblie s-au folosit metafore şi cazanele cu zmoală de fapt reprezintă nişte încolăciri de aburi in culorile roşu şi negru ale demonilor cu furci in mâini care mai împung păcătoşii zâmbind sarcastic de bucurie ca în desene animate.

Cam scurtă a fost imaginaţia celor care au scris despre suflet... sau încă nu au ieşit noile versiuni cu evadări din cazane, urmăriri şi lupte cu poliţiştii cu coarne si coadă. (am glumit)

Da, in Biblie s-au folosit metafore. Chinul ala vesnic s-ar putea sa fie o despartire vesnica de Dumnezeu, o traire vesnica in intuneric.
Daca fac diferenta intre perioada din viata mea (26 de ani) traita fara Dumnezeu si perioada in care sunt credincios ( cca 14 ani) pot sa-ti spun ca nu poate fi o pedeapsa mai mare decat sa fi pedepsit la a trai pentru totdeauna despartit de Dumnezeu si in intuneric!
0

#41 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 08 January 2008 - 09:42 AM

Ori "s-ar putea"... ori chiar asa va fi?

Acest "s-ar putea" pe mine m-a lămurit cum stă treaba. Nici cei care au citit Biblia de zeci de ori si nu vad altceva in afară de ea, nu sunt siguri de fapt de ce scrie acolo.

Când oamenii de ştiinţă spun că după moarte ne descompunem si nu va mai fi nimic, prezintă probe, analize ale organismelor fără viaţă... dovezi concrete. Religia ce prezintă? Metafore, "s-ar putea-uri", "fantasme", "vise" etc...
0

#42 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 08 January 2008 - 10:25 PM

View PostAdi Barb, on Jan 7 2008, 11:42 PM, said:

Ori "s-ar putea"... ori chiar asa va fi?

Acest "s-ar putea" pe mine m-a lămurit cum stă treaba. Nici cei care au citit Biblia de zeci de ori si nu vad altceva in afară de ea, nu sunt siguri de fapt de ce scrie acolo.

Când oamenii de ştiinţă spun că după moarte ne descompunem si nu va mai fi nimic, prezintă probe, analize ale organismelor fără viaţă... dovezi concrete. Religia ce prezintă? Metafore, "s-ar putea-uri", "fantasme", "vise" etc...

Dovada lui Cristos este suficienta! El a inviat si odata cu El, multi altii care s-au aratat la oameni!
MAT 27: 51 Si indata perdeaua dinlauntrul Templului s'a rupt in doua, de sus pina jos, pamintul s'a cutremurat, stincile s'au despicat,
MAT 27: 52 mormintele s'au deschis si multe trupuri ale sfintilor cari murisera, au inviat.
MAT 27: 53 Ei au iesit din morminte, dupa invierea lui, au intrat in sfinta cetate, si s'au aratat multora

1COR 15: 3 V'am invatat inainte de toate, asa cum am primit si eu: ca Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi;
1COR 15: 4 ca a fost ingropat si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
1COR 15: 5 si ca S'a aratat lui Chifa, apoi celor doisprezece.
1COR 15: 6 Dupa aceea S'a aratat la peste cinci sute de frati deodata, dintre cari cei mai multi sint inca in viata, iar unii au adormit.
1COR 15: 7 In urma s'a aratat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor.
1COR 15: 8 Dupa ei toti, ca unei stirpituri, mi s'a aratat si mie.


Eu cred ceea ce-mi spune Scriptura, asa ca pentru mine nu este un mister viata dupa moarte!
Oamenii de stiinta nu au reusit sa nege existenta vesnica a sufletului, ci sa demonstreze ca trupul putrezeste, asta ne spunea si Biblia si stim fiecare din noi!
ECLES 3: 20 Toate merg la un loc; toate au fost facute din tarina, si toate se intorc in tarina.

Mai mult decat atata Biblia ne spune ca sufletul este vesnic si-ntr-o zi va ajunge inaintea lui Dumnezeu:
ECLES 11: 9 Bucura-te, tinere, in tineretea ta, fii cu inima vesela cit esti tinar, umbla pe caile alese de inima ta si placute ochilor tai; dar sa stii ca pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecata.
******************************************************************************
ECLES 12: 7 pina nu se intoarce tarina in pamint, cum a fost, si pina nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l -a dat.
*****************************************************************************
ECLES 12: 13 Sa ascultam dar incheierea tuturor invataturilor: Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om.
ECLES 12: 14 Caci Dumnezeu va aduce orice fapta la judecata, si judecata aceasta se va face cu privire la tot ce este ascuns, fie bine, fie rau


Daca cineva alege sa nu creada in Dumnezeu este treaba lui, oricum Dumnezeu nu va dispare pentru asta, ci asa cum a promis va aduce fiecare fapta la judecata si fiecare din noi vom da socoteala inaintea Lui!
0

#43 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 09 January 2008 - 12:14 AM

După ce că ne-a creat şi a pierdut controlul asupra noastră... fiind trădat chiar de slujitorii lui (preoţii), ale căror păcate au fost explicate prin afirmaţia că Dumnezeu nu are putere de control nici chiar asupra oamenilor lui pe care i-a creat... dar asupra pohoiului de păcătoşi... mai are şi pretenţia să ne tragă la răspundere pentru păcate şi mai mult, nu acum... altădată, într-o altă viaţă... aceea de după moarte.

Quote

Oamenii de stiinta nu au reusit sa nege existenta vesnica a sufletului, ci sa demonstreze ca trupul putrezeste, asta ne spunea si Biblia si stim fiecare din noi!


Nu au reuşit? Nici măcar nu au încercat... pentru ca ar pierde vremea degeaba. Nu e nimic de demonstrat. Oamenii pentru care realitatea e prea dură se regăsesc şi se refugiază în asemenea vise, speranţe şi fantasme sărind de la o extremă la alta şi minţindu-se pe ei înşişi atât de mult încât minciuna devine un adevăr.
0

#44 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 09 January 2008 - 12:29 AM

Adi, nu putem sti 100% sigur lucrul acesta. E posibil ca stiinta sa nu fi avansat inca destul de mult incat sa analizeze ceea ce noi numim "suflet", dar cu timpul probabil vom putea demonstra fara erori ca acesta exista sau nu.

Pacat ca inca nu s-a intors nimeni sa ne spuna ce e dupa moarte :D Sincer, nici nu cred ca e bine sa aflam.
0

#45 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 09 January 2008 - 01:44 AM

View PostAdi Barb, on Jan 8 2008, 07:42 AM, said:

Ori "s-ar putea"... ori chiar asa va fi?

Acest "s-ar putea" pe mine m-a lămurit cum stă treaba. Nici cei care au citit Biblia de zeci de ori si nu vad altceva in afară de ea, nu sunt siguri de fapt de ce scrie acolo.

Când oamenii de ştiinţă spun că după moarte ne descompunem si nu va mai fi nimic, prezintă probe, analize ale organismelor fără viaţă... dovezi concrete. Religia ce prezintă? Metafore, "s-ar putea-uri", "fantasme", "vise" etc...



Fantasmele astea despre care vorbesti tu Adi nu sunt nici macar ca idee originare din Biblie. Ideea cazanelor cu smoala si a dracilor cu cozi in forma de furca sunt transmise ca pe niste ''adevaruri biblice'' dar nu sunt.
Biblia spune clar cateva lucruri:
-dupa moarte nimeni nu se mai intoarce inapoi, pentru ca nu are de ce.
-dupa moarte, omul da socoteala creatorului de viata pe care a trait-o pe pamant , cu cata minte i s-a dat, cu cata capacitate de intelegere si cu cat a reusit sa aleaga bun din tot ce a asimilat.
-dupa moarte, chinul vesnic [despre care vorbea si ciaonas] este efectiv a fi departe de Dumnezeu. A nu sta in prezenta Lui. Daca crede cineva ca e usor de suportat, sa isi imagineze o vesnicie departe de persoana pe care o iubeste .
-si implicit, dupa moarte, cine a fost gasit vrednic [prin jertfa de la Golgota] va trai o vesnicie in prezenta lui Dumnezeu, si nu se va plictisi niciodata [asa cum doi iubiti nu se vor plictisi niciodata unul in prezenta altuia- vorbesc, evident, in mod simbolic]

Astea sunt afirmatiile biblice despre ''ce este dupa moarte'' pe scurt si fara prea multe versete, ca sa nu deranjeze ochii :D
Fara draci impielitati, fara cazane cu smoala , fara fantezii si alte minuni de genul.

Acum, oricine are dreptul sa fie de acord sau nu cu aceste afirmatii. Asta e tot! :p
0

#46 User is offline   Ionyssa Icon

  • Boboc
  • Pip
  • View gallery
  • Group: Membri
  • Posts: 65
  • Joined: 19-February 10
  • Gender:Female
  • Idolul Meu:Tata

Posted 20 February 2010 - 02:13 AM

Ce este dupa moarte...un nou inceput, cred. Asa e firesc sa fie. Viata pe Pamant e doar o etapa in definirea noastra ca indivizi completi. Moartea vine ca o completare a ceea ce trebuie sa devenim. Evident ca ne e teama de ea, ne e teama de necunoscutul acesta numit moarte care e ceva unic pentru fiecare individ in parte. Deoarece nu s-a mai intors nimeni sa ne povesteasca cum e pe-acolo, e normal sa privim moartea cu reticenta. Eu stiu un singur lucru: moartea e singura certitudine pe care o am. Sentimentele care ma incearca atunci cand ma gandesc la Lady in Black :)) nu sunt de spaima, sunt de regret ca nu voi mai putea sa vad curcubeul dupa ploaie, ca nu o sa mai pot sa alerg desculta prin iarba uda, ca nu o sa mai pot sa mananc zapada iarna :)) O sa mor cu regretul asta, ca nu o sa mai traiesc niciodata senzatii ca iubirea, iertarea, uitarea, cunoasterea. Pur si simplu nu o sa ma resemnez niciodata ca trebuie sa renuntam la toate placerile vietii, la tot ce-am trait, simtit... Sunt absolut sigura ca dincolo e cu totul alta dimensiune, ca nu va mai fi nimic din ce-a fost dar totusi va fi ceva.Ceva nou, o continuare a noastra la care va trebui sa ne adaptam. Mi-e groaza doar de faptul ca nu o sa-i mai vad niciodata pe cei dragi, ca o sa uit cine am fost si tot ce am trait. Ca o sa-mi pierd identitatea si tot ce-am adunat toata viata in sufletul meu. Urasc moartea dar stiu ca ea ma iubeste si ca ma vrea :)) A incercat o data sa ma ia cu ea, dar am refuzat sa plec atunci. Stiti de ce? Pentru ca in momentul in care am realizat ca mai am putin si plec, cand corpul imi devenise inert, rece si amortit, cand nu mai auzeam si vedeam aproape nimic...am realizat ca tata nu era langa mine. O vedeam pe bunica tipand, pe mama plangand in jurul meu. Si eu stateam amortita pe pamantul ud si am inchis ochii. M-am abandonat in bratele mortii fara lupta. Dupa care, mi-am amintit de tata si mi-am zis: nu plec acum, daca tata vine de la pescuit si vede ca am murit asa, fara sa-mi iau ramas bun, o sa fie distrus. Si am inceput sa respir atat de isteric incat nu-mi ajungea tot aerul din lume. Respiram cam degeaba, ca nu prea intra aerul in plamani, sau cel putin asa simteam eu. Ma inecam respirand dar nu am renuntat. Stateam intinsa pe jos si luptam cu EA. Si m-a lasat. Intr-un tarziu a venit cineva cu o masina, m-au dus la spital. Doctora mi-a facut vreo 5 injectii, nu stiu ce erau dar dupa fiecare injectie ma intreba daca simt ceva. Eu nu simteam nimic, decat fiori reci din varful degetelor de la picioare pana in crestet. Si i-am zis doctorei dupa a 5-a injectie ca ma simt bine ca sa ma lase in pace. Am stat acolo, in spital vreo 30 de minute, imbracata doar intr-o pereche de bikini si o bluza de-a tatei, asa apucasem sa ies din casa cand am simtit ca mi se scurge viata printre degete. Dupa care m-am intors acasa si am incercat sa nu-mi mai amintesc. Si e bine, i-am aratat ca se pune cu cine nu trebuie :) Poate credeti ca e o gluma, o aberatie dar chiar am trait toate astea si ma bucur ca pot sa va spun si voua cum e sa pasesti uhn pic in lumea celor care nu mai cuvanta :) Senzatia a fost una de pierdere a cunostintei, nu mai stii nimic, nu mai vezi nimic, nu mai auzi nimic. Nici vorba de luminite albe, de capete de tunel, de femeie in negru sau altceva. Pur si simplu ti se taie filmul. Sau poate ce mi s-a intamplat mie a fost altceva decat o mica excursie in lumea de dincolo. Dar chiar am simtit ca plec. N-a fost cine stie ce, nimic groaznic, doar regretul acela imens ca nu poti sa mai stai un pic cu cei dragi si ca le lasi o mare durere in suflet. Aveti grija de voi si luptati pentru fiecare secunda. Poate nu putem sa castigam razboiul, da' asa, o batalie-doua-trei se mai poate :)).
0

#47 User is offline   Puma Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 14
  • Joined: 25-September 10
  • Gender:Male
  • Idolul Meu:Nu am idoli

Posted 25 September 2010 - 02:20 PM

Daca ne luam dupa religii etc...uni zic ca ne reincarnam altii ca mergem in iad sau rai, altii ca devenim omide...bla bla
Eu cred ca multi de aici ca dupa moarte nu mai exista nimic`. Sau o sa afungem fantomeeeEEE buhuhu :))
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users