FamousWhy.ro Forum: Este Iisus Singura Cale Spre Dumnezeu ? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Este Iisus Singura Cale Spre Dumnezeu ?

#1 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 09 April 2008 - 09:37 PM


Daca toate religiile conduc spre Dumnezeu, ar trebui ca toate, in mod logic sa fie de acord , sa aiba o baza fundamentala comuna.
Dar de fapt nu e asa. Unii spun ca Dumnezeu este o persoana, altii ca ar fi mai multi Dumnezei, iar altii, ca Dumnezeu e doar o forta impersonala. Unii spun ca traim doar odata si apoi suntem judecati, altii zic ca vom reveni in alta viata si in alt trup, la nesfarsit. In final, unii afirma ca lumea in care traim este reala, iar altii spun ca realitatea e doar o iluzie.
Daca toate religiile au dreptul sa isi afirme credinta ca ABSOLUT, atunci ele se contrazic, pentre ca imaginea creata de fiecare religie este diferita.Daca toate religiile conduc spre Dumnezeu, atunci ghidul de folosire ar trebui sa fie cu mult mai lar si mai concis.

Isus afirma ca este unic . el spune despre sine '' Eu sunt Calea, Adevarul si Viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin mine.''[ioan 14.6]
Este lipsit de sens sa spunem ca doar o religie este adevarata? Adevarul, prin definitie, nu este exclusiv? ... daca un singur lucru este adevarat, inseamna ca restul este minciuna. Iar daca aceasta afirmatie este adevarata, nu este o intoleranta ca acei care isi spun crestini sa creada caIisus este singura cale spre Dumnezeu.

Voi ce parere aveti ?!?
0

#2 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 03 May 2008 - 05:02 PM

Mie mi se pare un individualism extrem sa crezi ca doar religia ta este adevarata si ca toti cei care nu apartin religiei tale nu vor fi salvati. Culmea e ca aproape fiecare religie spune asta.
0

#3 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 03 May 2008 - 11:24 PM

Pai, de ce crezi ca ar fi un individualism? Mie , personal, mi se pare destul de logic. Tocmai pentru ca toate religiile spun asta si nici una nu pare sa o accepte pe cealalta, atunci ori cineva greseste, ori... toate gresesc.
0

#4 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 03 May 2008 - 11:55 PM

Toate religiile au vrut adepti, normal ca au vrut si sa restranga accesul credinciosilor lor la alte religii spunand ca celelalte nu sunt corecte, altfel ce-ar mai fi o religie daca ti-ar spune ca altele au la fel de multa dreptate ca si ea (sau chiar mai multa)? Nu si-ar pierde credinciosii? Oricum ar fi, asta nu este un motiv pt credinciosi sa se creada superiori celor de alta religie.
0

#5 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 04 May 2008 - 12:05 AM

Lasam adeptii si religiosii. Il punem pe ''Dumnezeu'' pe primul loc, cel care se presupune ca are o cale pentru noi oamenii. Daca Dumnezeu se releveaza oamenilor printr-o cale, sau intr-un fel anume, sau, sa zicem ca s-ar releva tuturor oamenilor si ca ar vrea ca oamenii sa vina la el oricum ar fi. Atunci e clar ca trebuie sa fie ceva, macar ceva in comun[dar vedem ca fiecare 'dumnezeu' este diferit].

Deci un dumnezeu universal este exclus, dupa logica mea. Ori Dumnezeu e abureala si nu exista , ori, daca exista, este o singura cale, sau o singura modalitate de a-L urma.

In plus, noi, ca oameni, avem legi stricte, care au doar o singura solutie [de exemplu, este o lege universala, ca a ucide, este moral gresit.]Daca noi, ca oameni,stim sa cautam solutii exclusiviste ptr o anumita problema existentiala... cu atat mai mult Dumnezeu, are o solutie exclusiva. Doar una. Doar o Cale. Nu 7, nu toate, nu 3... doar UNA !
0

#6 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 04 May 2008 - 02:39 AM

Nu e atat de usor. Nu exista solutii exclusiviste, eu una, daca n-as avea alta alternativa, l-as ucide pe cel care m-ar fi violat si acum ar urma sa ma omoare si sa treaca la urmatoarea fata. A fi obligat sa alegi intre vietile a n fete si viata unui violator criminal n-ar trebui sa fie o decizie grea oricat de credincios ai fi.

Eu chiar cred ca ar exista un Dumnezeu universal dupa lucrurile care stau la baza fiecarei religii, pana la urma toate au aceeasi baza si acelasi unic indemn: fii bun si fa bine. Am mai spus pe alt topic, e complet "nedumnezeiesc" sa bagi in iad niste oamenii corecti, cinstiti, care au facut numai bine celor din jur, doar pt ca nu au o anumita religie. Chiar crezi ca asa este Dumnezeu?
0

#7 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 05 May 2008 - 11:36 PM

Pana sa ajungi la intrebarea astea, mai sunt multe alte intrebari. Desi, inteleg punctul tau de vedere. Pe bune, nu sunt Giga Contra pentru ca nu am nici un motiv .

Dar inainte sa iti pui intrebarea daca Dumnezeu trimite pe oameni in iad, intreaba-te ce este de fapt iadul? ce inseamna cu adevarat sa fii bun ? cine cunoaste inima omului ca sa hotarasca cine este cinstit si bun ? Cum este Dumnezeu cu adevarat, dupa parerea ta?
0

#8 User is offline   Adi2ro Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 91
  • Joined: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:GoD

Posted 02 September 2008 - 12:37 AM

Citind am ramas impresionat de cunostiintele voastre. Felicitari :)

Doar o chestie spun. Religiile au fost inventate de om. Pocainta nu pentru ca nu e o religie ci o stare a inimii. Tot ce trebuie sa gasesti despre ea se afla in Biblie, si nici nu e filozofie complicata decat daca vrei sa fie. Ca de fapt e simplu. Crede in El din toata inima si pocaieste-te de pacate. Vei fi iertat, si astfel mantuit prin harul, care este darul nemeritat, dat de Dumnezeu. Dar parca e prea frumos sa fie adevarat < vocea Diavolului.

LE: Cat despre subiectul cu oamenii rai/buni. Judecata si Razbunarea va fi a Domnului. Cu ce masura judecam cu aceea ne va fi judecat, dar totusi Dumnezeu nu-ti da ce nu poti duce, asa ca nu te mai gandi la lucrurile rele pe care ai putea sa le patesti ci din contra, ce bine ai putea sa faci.
0

#9 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 05 September 2008 - 09:10 PM

Pai, nu este vorba despre pocainta. :pardon:

Incercam sa cautam pe baza logicii, daca Isus poate fi singura cale spre Dumnezeu sau nu.
Daca invatatura data de El poate fi cu adevarat singura care trebuie luata in considerare.
Cu argumente logice, pro si contra. :)
0

#10 User is offline   Adi2ro Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 91
  • Joined: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:GoD

Posted 05 September 2008 - 11:27 PM

A zis "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata." Desi multi cred ca exista mai multe cai spre cer, Isus spune ca exista doar una. Exista un singur Mijlocitor intre Tatal si noi, si Acela este Isus.

Acum daca te uiti la celelalte religii, nu am vazut sa spuna nimic de mantuire cum a zis Isus, nici macar Buddah nu a spus ca e mantuitor ci doar ca arata drumul. Mohamed la fel. Si de Zen sa nu mai vorbesc :p

Apropo daca e cineva de alta religie (in afara de crestinism) sunt curios sa aflu mai multe, dar chestii personale, adica sa vad de ce crezi nu asa, ca pot folosi google daca e.
0

#11 User is offline   veverita Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 28
  • Joined: 03-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Satu Mare

Posted 11 September 2008 - 09:31 AM

View PostAdi2ro, on Sep 6 2008, 12:27 AM, said:

Exista un singur Mijlocitor intre Tatal si noi, si Acela este Isus.

Si daca exista un singur mijlocitor (si asta chiar este asa, pentru ca Biblia asta ne invata) ce cauta preotii pe post de mediator, de ce asteaptă plata pentru rugaciunile pecare le fac, slujbe pomelnice s.a.m.d ?
Cat priveste religiile, am aflat că sunt peste 10000 , sigur nu toate sunt cai de al gasi pe Dumnezeu.
Daca vrem in schimb sa gasim religia adevarata, exista Biblia care ne indica drumul spre ea. Sunt doua cai, una larga si una stramta. Si ca pe orice drum, exista si indicatoare. Pentru un crestin, harta este insasi Biblia. Respectand ce este scris in paginile sale, sigur nu ne vom rataci.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users