FamousWhy.ro Forum: Care Este Cea Mai Mare Dovada Ca Exista Dumnezeu? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Care Este Cea Mai Mare Dovada Ca Exista Dumnezeu?

#1 User is offline   sEtH Icon

  • Administrator
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 632
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Interests:Games-urile!!! :D
  • Idolul Meu:Will Smith

Posted 30 March 2008 - 07:10 PM


Aveti idee care este dovada suprema care sa arate ca Dumnezeu exista?
0

#2 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 April 2008 - 06:21 PM

Religia, Biblia si tot ce s-a raspandit de la aceste doua motive.
0

#3 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 03 April 2008 - 08:10 PM

Astea nu sunt dovezi.
0

#4 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 05 April 2008 - 08:27 PM

Pentru mine... lumea in care traiesc, lucrurile care ma inconjoara, imi arata lamurit ca Dumnezeu exista. Daca Dumnezeu nu exista... cum se explica unicitatea fiecarei flori in parte , parfumul fiecareia in parte, frumusetea, culoarea . Mie mi se pare fascinant [si credeti-ma, nu imi plac florile in mod deosebit] dar numai o privire la imaginile de mai jos... combate intru totul teoria evolutiei.

Attached File  5e5cc1cdcb3f65c38ecee8b4c41dd453.png (147.99K)
Number of downloads: 2

Attached File  30268268.IMG_1582a.jpg (86.03K)
Number of downloads: 1

Attached File  38121132._X9Z4055.jpg (68.77K)
Number of downloads: 1

Attached File  43160688.GX9Z4542.jpg (73.48K)
Number of downloads: 1

Attached File  92681509.5aUkswp3.HL2C7456.jpg (74.2K)
Number of downloads: 1

Sursa imaginilor: iGoogle gadgets
0

#5 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 05 April 2008 - 11:58 PM

Ba chiar o sustine. Coloritul acela deosebit apare ca forma de atractie pt sexul opus. Vezi paunul care se infoaie frumos doar in perioada de imperechere.
0

#6 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 06 April 2008 - 10:09 AM


nu am chef sa mai postez odata, dar putem continua discutia despre evolutie aici ca sa nu fim offtopic :p
0

#7 User is offline   mihai_1991 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 35
  • Joined: 22-April 09
  • Idolul Meu:won't tell you :)

Posted 23 April 2009 - 11:05 PM

CITAT(Jewels @ Apr 5 2008, 09:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pentru mine... lumea in care traiesc, lucrurile care ma inconjoara, imi arata lamurit ca Dumnezeu exista. Daca Dumnezeu nu exista... cum se explica unicitatea fiecarei flori in parte , parfumul fiecareia in parte, frumusetea, culoarea . Mie mi se pare fascinant [si credeti-ma, nu imi plac florile in mod deosebit] dar numai o privire la imaginile de mai jos... combate intru totul teoria evolutiei.


Non sequitur.Chiar si daca evolutionismul ar fi fals, tot nu vad de ce ar trebui sa credem in d-zeu.Nu vad conexiunea.

0

#8 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 24 April 2009 - 12:58 AM

Cumva "e prea frumos sa nu fie mana lui D-zeu" ?

Eu nu vad dovezi supreme. Sunt curioasa.. daca n-ar exista Biblia, am mai crede in Dumnezeu?
0

#9 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 14 May 2009 - 04:36 PM

mai bine zis am sti de existenta lui?
0

#10 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 14 May 2009 - 07:36 PM

CITAT(sEtH @ Mar 30 2008, 08:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Aveti idee care este dovada suprema care sa arate ca Dumnezeu exista?

Cati dintre voi a-ti dus pana la capat o ecuatie matematica bazandu-va pe fenomene aletorii obtinand solutiile corecte?
Nu vi s-au impus algoritmi clari de rezolvare sau a-ti luat la intamplare orice cu orice, mere cu pere si v-au iesit pepeni?
E o bazaconie sa spui ,cu voce tare ,ca poti prin metode aleatorii sa ajungi la solutii elocvente.
Lumea de o asemenea complexitate a avut nevoie de un algoritm extrem de riguros, constituit si rezolvat de mana unui mester genial.
Matematica e una din dovezile ca exista Dumnezeu

CITAT(addict @ Apr 24 2009, 01:58 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Cumva "e prea frumos sa nu fie mana lui D-zeu" ?

Eu nu vad dovezi supreme. Sunt curioasa.. daca n-ar exista Biblia, am mai crede in Dumnezeu?

Normal, vezi ca triburile "primordiale" credeau cu ardoare in zei supremi, doar ca intelegeau divinitatea altfel, o vedau din alte unghiuri in penumbra, fiecare religie are cate o bucata din Dumnezeu.
0

#11 User is offline   mihai_1991 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 35
  • Joined: 22-April 09
  • Idolul Meu:won't tell you :)

Posted 14 May 2009 - 08:03 PM

CITAT(escehas @ May 14 2009, 08:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cati dintre voi a-ti dus pana la capat o ecuatie matematica bazandu-va pe fenomene aletorii obtinand solutiile corecte?
Nu vi s-au impus algoritmi clari de rezolvare sau a-ti luat la intamplare orice cu orice, mere cu pere si v-au iesit pepeni?
E o bazaconie sa spui ,cu voce tare ,ca poti prin metode aleatorii sa ajungi la solutii elocvente.
Lumea de o asemenea complexitate a avut nevoie de un algoritm extrem de riguros, constituit si rezolvat de mana unui mester genial.

Din nou acest "argument" ilogic.Ok, in cazul asta alta intrebare: pe d-zeu cine l-a creat? Conform tie nu putea sa apara singur; daca este sa apara o forma de viata de la sine, atunci nu va fi vorba in niciun caz de viata inteligenta, complexa , ci dimpotriva: bacterii si altele.

CITAT(escehas @ May 14 2009, 08:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Matematica e una din dovezile ca exista Dumnezeu


Mda, unul dintre ateii pe care i-am cunoscut de curand este profesor de matematica s.gif

CITAT(escehas @ May 14 2009, 08:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Normal, vezi ca triburile "primordiale" credeau cu ardoare in zei supremi, doar ca intelegeau divinitatea altfel, o vedau din alte unghiuri in penumbra, fiecare religie are cate o bucata din Dumnezeu.

Asta intrucat tendinta de a se raporta unei fiinte / unor fiinte superioare este proprie oamenilor.Oricum, chiar si fara aceasta tendinta mai exista ceva: fenomene inexplicabile (tunete, fulgere, ploaie, cutremure) care erau asociate cu zeii.
0

#12 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 14 May 2009 - 09:16 PM

CITAT(mihai_1991 @ May 14 2009, 09:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Din nou acest "argument" ilogic.Ok, in cazul asta alta intrebare: pe d-zeu cine l-a creat? Conform tie nu putea sa apara singur; daca este sa apara o forma de viata de la sine, atunci nu va fi vorba in niciun caz de viata inteligenta, complexa , ci dimpotriva: bacterii si altele.

Ilogic zici mon cher, nu stiam ca poti aduna mere cu pere.
Iei lucrurile cu prea mare usuratate, ce este Dumnezeu te intreb de vreme ce ma intrebi cine l-a creat, nu poti trece peste logica fireasca a lucrurilor, intai afli cine e apoi ii cauti originea.
Zici ca bacteriile se fac de la sine si ca nu sunt inteligente, ma scuzi dar nu am inteles nimic, nu stiam ca bacteriile apar pur si simplu.

CITAT(mihai_1991 @ May 14 2009, 09:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mda, unul dintre ateii pe care i-am cunoscut de curand este profesor de matematica s.gif

Si ce relevanta are asta?

CITAT(mihai_1991 @ May 14 2009, 09:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Asta intrucat tendinta de a se raporta unei fiinte / unor fiinte superioare este proprie oamenilor.Oricum, chiar si fara aceasta tendinta mai exista ceva: fenomene inexplicabile (tunete, fulgere, ploaie, cutremure) care erau asociate cu zeii.

Da, este proprie oamenilor.
Acum omul face acelasi lucru, dupa ce a vazut ca tunetele si fulgerele pot fi explicate au zeificat imensul univers si alte fenomene adiacente.
0

#13 User is offline   veverita Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 28
  • Joined: 03-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Satu Mare

Posted 15 May 2009 - 10:52 AM

Teoretic stiu ca Dumnezeu exista, stiu ca el este creatorul, mai stiu ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, particip la progrme religioase ba, chiar ma implic, dar sincer, uneori ma indoiesc si eu de existenta lui .
Imediat insa, ma gandesc ce ar fi viata fara Dumnezeu.
Sunt multe lucruri care ar vrea sa-mi inunde mintea, dar refuz sa le fac loc, deoarece eu il vreau pe Dumnezeu in viata mea. Asa ma simt eu bine.
Vrem sa parem uneori puternici pe cont propriu.
Vrem uneori sa fim independenti, sa convingem pe altii si poate chiar pe noi, ca ne putem conduce singuri.
Este adevarat, legile societatii nu sunt mai rele decat legile Bibliei. Dar legile societatii au fost scrise de oameni in interesul societatii, pe cand legile Bibliei, au fost scrise tot de oameni(40 la numar), sub inspiratie divina (2 Timotei 3:16), in interesul omului.

Dovada ca El exista, suntem noi OMUL.
0

#14 User is offline   mihai_1991 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 35
  • Joined: 22-April 09
  • Idolul Meu:won't tell you :)

Posted 15 May 2009 - 03:29 PM

CITAT(escehas @ May 14 2009, 10:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ilogic zici mon cher, nu stiam ca poti aduna mere cu pere.
Iei lucrurile cu prea mare usuratate, ce este Dumnezeu te intreb de vreme ce ma intrebi cine l-a creat, nu poti trece peste logica fireasca a lucrurilor, intai afli cine e apoi ii cauti originea.
Zici ca bacteriile se fac de la sine si ca nu sunt inteligente, ma scuzi dar nu am inteles nimic, nu stiam ca bacteriile apar pur si simplu.


De pe wikipedia: "Although it has not been pinpointed exactly, evidence suggests that life on Earth has existed for about 3.7 billion years.[16] All known life forms share fundamental molecular mechanisms, and based on these observations, theories on the origin of life attempt to find a mechanism explaining the formation of a primordial single cell organism from which all life originates. There are many different hypotheses regarding the path that might have been taken from simple organic molecules via pre-cellular life to protocells and metabolism. Many models fall into the "genes-first" category or the "metabolism-first" category, but a recent trend is the emergence of hybrid models that do not fit into either of these categories.[17]

There is no scientific consensus as to how life originated and all proposed theories are highly speculative. However, most currently accepted scientific models build in one way or another on the following theories:

Plausible pre-biotic conditions result in the creation of the basic small molecules of life. This was demonstrated in the Miller-Urey experiment, and in the work of Sidney Fox.
Phospholipids spontaneously form lipid bilayers, the basic structure of a cell membrane.
Procedures for producing random RNA molecules can produce ribozymes, which are able to produce more of themselves under very specific conditions.
The panspermia hypothesis proposes that life originated elsewhere in the universe and was subsequently transferred to Earth perhaps via meteorites, comets or cosmic dust. "


CITAT(escehas @ May 14 2009, 10:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Si ce relevanta are asta?


Dovedeste faptul ca exista persoane care au habar de matematica si sunt atei; cel despre care vorbeam este doar un exemplu, multi matematicieni sunt atei (prin urmare, ideea conform careia d-zeu poate fi demonstrata matematic nu prea se aplica; daca nici profesorii nu stiu matematica, atunci cine stie?)
CITAT(escehas @ May 14 2009, 10:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Da, este proprie oamenilor.
Acum omul face acelasi lucru, dupa ce a vazut ca tunetele si fulgerele pot fi explicate au zeificat imensul univers si alte fenomene adiacente.

Tocmai.Insa asta nu inseamna ca exista vreun zeu, ci este dovada faptului ca oamenii tind sa caute fiinte superiare carora sa se raporteze si atunci cand nu au raspunsuri, le cauta in partea supranaturala (miracole, zei etc.)

CITAT(veverita @ May 15 2009, 11:52 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Teoretic stiu ca Dumnezeu exista, stiu ca el este creatorul, mai stiu ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, particip la progrme religioase ba, chiar ma implic, dar sincer, uneori ma indoiesc si eu de existenta lui .
Imediat insa, ma gandesc ce ar fi viata fara Dumnezeu.
Sunt multe lucruri care ar vrea sa-mi inunde mintea, dar refuz sa le fac loc, deoarece eu il vreau pe Dumnezeu in viata mea. Asa ma simt eu bine.
Vrem sa parem uneori puternici pe cont propriu.
Vrem uneori sa fim independenti, sa convingem pe altii si poate chiar pe noi, ca ne putem conduce singuri.
Este adevarat, legile societatii nu sunt mai rele decat legile Bibliei. Dar legile societatii au fost scrise de oameni in interesul societatii, pe cand legile Bibliei, au fost scrise tot de oameni(40 la numar), sub inspiratie divina (2 Timotei 3:16), in interesul omului.
Dovada ca El exista, suntem noi OMUL.

Iti pot spune erorile logice pe care le-ai comis, dar ca sa incerc sa te fac sa intelegi absurditatea acestor afirmatii voi incerca sa dau cateva exemple asemanatoare.
"Viata mea nu ar parea sa aiba vreun sens fara ca Mos Craciun sa vina iarna si sa aduca tuturor cadouri, prin urmare Mos Craciun exista"
"Noi suntem aici, prin urmare Zeus exista"
"Legile societatii au fost scrise de oameni in interesul societatii (tuturor oamenilor), iar legile bibliei au fost scrise de oameni in interesul oamenilor"

In privinta legilor: ce scrie in biblie este pur si simplu deplorabil.Nu incerc sa insult credinta ta, ci doar imi expun parerea.Problema este ca oamenii atunci cand citesc biblia, de multe ori tind sa ignore partile mai putin placute; astfel faceam si eu cand eram credincios (am fost foarte multi ani si stiu despre ce este vorba).
Este un clip pe youtube, 10 minute dureaza, dar demonstreaza de ce biblia este deplorabila.Incearca sa te uiti la acest clip dintr-o perspectiva neutra: http://www.youtube.c...h?v=vkXOwBIRX7Y
0

#15 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 15 May 2009 - 04:10 PM

CITAT(mihai_1991 @ May 15 2009, 04:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
De pe wikipedia: "Although it has not been pinpointed exactly, evidence suggests that life on Earth has existed for about 3.7 billion years.[16] All known life forms share fundamental molecular mechanisms, and based on these observations, theories on the origin of life attempt to find a mechanism explaining the formation of a primordial single cell organism from which all life originates. There are many different hypotheses regarding the path that might have been taken from simple organic molecules via pre-cellular life to protocells and metabolism. Many models fall into the "genes-first" category or the "metabolism-first" category, but a recent trend is the emergence of hybrid models that do not fit into either of these categories.[17]


There is no scientific consensus as to how life originated and all proposed theories are highly speculative. However, most currently accepted scientific models build in one way or another on the following theories:

Plausible pre-biotic conditions result in the creation of the basic small molecules of life. This was demonstrated in the Miller-Urey experiment, and in the work of Sidney Fox.
Phospholipids spontaneously form lipid bilayers, the basic structure of a cell membrane.
Procedures for producing random RNA molecules can produce ribozymes, which are able to produce more of themselves under very specific conditions.
The panspermia hypothesis proposes that life originated elsewhere in the universe and was subsequently transferred to Earth perhaps via meteorites, comets or cosmic dust. "

Orice teorie nedemonstrata este supozitie, fantasma. Ceea ce mi-ai citat nu are valoare.
Imi place faptul ca ai idei proprii si ca mi le impartasesti, data viitoare vreau sa aud ideile tale nu wikipedia si mai incercati si alte surse afara de internet, atatea carti zac prin biblioteci nedeschise decenii.

CITAT(mihai_1991 @ May 15 2009, 04:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Dovedeste faptul ca exista persoane care au habar de matematica si sunt atei; cel despre care vorbeam este doar un exemplu, multi matematicieni sunt atei (prin urmare, ideea conform careia d-zeu poate fi demonstrata matematic nu prea se aplica; daca nici profesorii nu stiu matematica, atunci cine stie?)

Eu cred ca tu glumesti, pricepe un lucru a priori, metodele haotice nu dau rezultate niciodata, asta demonstreaza matematica, cat despre acei profesori, imi pare rau ca in atatia ani de aplicabilitate nu si-au dat seama.
CITAT(mihai_1991 @ May 15 2009, 04:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Tocmai.Insa asta nu inseamna ca exista vreun zeu, ci este dovada faptului ca oamenii tind sa caute fiinte superiare carora sa se raporteze si atunci cand nu au raspunsuri, le cauta in partea supranaturala (miracole, zei etc.)

De ce tind sa caute raspunsuri cand de fapt nu au nevoie de ele?
Mai adanceste-te in studiul psihicului uman si a particularitatilor acestuia.

0

#16 User is offline   veverita Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 28
  • Joined: 03-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Satu Mare

Posted 15 May 2009 - 05:18 PM

CITAT(mihai_1991 @ May 15 2009, 04:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Iti pot spune erorile logice pe care le-ai comis, dar ca sa incerc sa te fac sa intelegi absurditatea acestor afirmatii voi incerca sa dau cateva exemple asemanatoare.
"Viata mea nu ar parea sa aiba vreun sens fara ca Mos Craciun sa vina iarna si sa aduca tuturor cadouri, prin urmare Mos Craciun exista"
"Noi suntem aici, prin urmare Zeus exista"
"Legile societatii au fost scrise de oameni in interesul societatii (tuturor oamenilor), iar legile bibliei au fost scrise de oameni in interesul oamenilor"

In privinta legilor: ce scrie in biblie este pur si simplu deplorabil.Nu incerc sa insult credinta ta, ci doar imi expun parerea.Problema este ca oamenii atunci cand citesc biblia, de multe ori tind sa ignore partile mai putin placute; astfel faceam si eu cand eram credincios (am fost foarte multi ani si stiu despre ce este vorba).
Este un clip pe youtube, 10 minute dureaza, dar demonstreaza de ce biblia este deplorabila.Incearca sa te uiti la acest clip dintr-o perspectiva neutra: http://www.youtube.c...h?v=vkXOwBIRX7Y


Sa-l compari pe Dumnezeu cu Mos Craciun? Este ridicol scuza-ma!
Mos Craciun esti tu, vecinul, colegul de munca,etc, etc.
As vrea daca se poate, un citat "deplorabil" pe care l-ai gasit in biblie.
Daca odata ai fost credincios ce te-a determinat sa nu mai fii?
Din pacate nu inteleg engleza, asa ca nu am inteles filmuletul.:(

0

#17 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 15 May 2009 - 06:06 PM

CITAT(veverita @ May 15 2009, 06:18 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Daca odata ai fost credincios ce te-a determinat sa nu mai fii?


Logic ar fi invers, ca doar nu te nasti credincios.

0

#18 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 15 May 2009 - 07:15 PM

CITAT(addict @ May 15 2009, 07:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Logic ar fi invers, ca doar nu te nasti credincios.

daca are numai 18 ani asa cum pot deduce din nick are timp sa inceapa candva sa creada in Dumnezeu!
0

#19 User is offline   mihai_1991 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 35
  • Joined: 22-April 09
  • Idolul Meu:won't tell you :)

Posted 16 May 2009 - 05:23 AM

CITAT(escehas @ May 15 2009, 05:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Orice teorie nedemonstrata este supozitie, fantasma. Ceea ce mi-ai citat nu are valoare.
Imi place faptul ca ai idei proprii si ca mi le impartasesti, data viitoare vreau sa aud ideile tale nu wikipedia si mai incercati si alte surse afara de internet, atatea carti zac prin biblioteci nedeschise decenii.

Judecand dupa ce spui tu, un procuror daca are motive intemeiate (dar nu dovezi propriu-zise) sa aresteze un suspect, tot rubbish sunt.
Si o forma interesanta de psychogenetic fallacy.Interesanta, dar ilogica.In cazul meu, ai mintit.


CITAT(escehas @ May 15 2009, 05:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu cred ca tu glumesti, pricepe un lucru a priori, metodele haotice nu dau rezultate niciodata, asta demonstreaza matematica, cat despre acei profesori, imi pare rau ca in atatia ani de aplicabilitate nu si-au dat seama.


Bietii profesori nestiutori, e bine ca totusi e cineva care le lumineaza calea!
Suficient imi este sa il citez pe aaroman "chestiile care se intampla la nivel cuantic "nu au sens" (pentru simtul comun si ilogic), dar asta nu inseamna ca nu se intampla"
CITAT(escehas @ May 15 2009, 05:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
De ce tind sa caute raspunsuri cand de fapt nu au nevoie de ele?
Mai adanceste-te in studiul psihicului uman si a particularitatilor acestuia.

Sigur nu au nevoie de ele? Sigur-sigur? Si daca sigur-sigur, atunci sigur-sigur ei au realizat asta?
You know, oamenii isi pune intrebarea "de ce se intampla fenomenele din jurul nostru?" "De ce suntem aici?" "Cum a aparut universul?" etc.

CITAT(veverita @ May 15 2009, 06:18 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sa-l compari pe Dumnezeu cu Mos Craciun? Este ridicol scuza-ma!
Mos Craciun esti tu, vecinul, colegul de munca,etc, etc.
As vrea daca se poate, un citat "deplorabil" pe care l-ai gasit in biblie.
Daca odata ai fost credincios ce te-a determinat sa nu mai fii?
Din pacate nu inteleg engleza, asa ca nu am inteles filmuletul.:(


Nu ai inteles.Scopul era sa scot in evidenta lipsa de logica a "argumentelor", insa in loc de d-zeu am inlocuit cu mos craciun (sau poti inlocui cu orice alta fiinta a carei existenta nu a fost dovedita).
Ce anume ma face sa cred ca d-zeu nu exista? Pai ce am scris la "dovezi ale inexistentei lui d-zeu" este mai
mult decat suficient.Plus tampeniile din biblie.Astea sunt doar cateva:



10. Cel fără prihană se va bucura la vederea răzbunării; îşi va scălda picioarele în sângele celor răi.

Deuteronom
22. Dacă se va găsi un bărbat culcat cu o femeie măritată, să moară amândoi: şi bărbatul care s-a culcat cu femeia, şi femeia. Să curăţi astfel răul din mijlocul lui Israel.
23. Dacă o fată fecioară este logodită, şi o întâlneşte un om în cetate şi se culcă cu ea,
24. să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii, să-i ucideţi cu pietre, şi să moară amândoi: fata, pentru că n-a ţipat în cetate, şi omul, pentru că a necinstit pe nevasta aproapelui său. Să curăţi astfel răul din mijlocul tău.
34. I-am luat atunci toate cetăţile şi l-am nimicit cu desăvârşire: bărbaţi, femei şi prunci, i-am nimicit cu desăvârşire, şi n-am lăsat să scape nici unul măcar.
6. Le-am nimicit cu desăvârşire, cum făcusem cu Sihon, împăratul Hesbonului, am nimicit cu desăvârşire toate cetăţile împreună cu bărbaţii, femeile şi pruncii.

Ezechiel
5. Iar celorlalţi le-a zis, în auzul meu: "Treceţi după el în cetate, şi loviţi; ochiul vostru să fie fără milă, şi să nu vă înduraţi!
6. Ucideţi, şi nimiciţi pe bătrâni, pe tineri, pe fecioare, pe copii şi pe femei; ...
7. şi El le-a zis: "Spurcaţi casa, şi umpleţi curţile cu morţi! Ieşiţi!" Ei au ieşit, şi au început să ucidă în cetate.

Josua 6
21. şi au nimicit-o cu desăvârşire trecând prin ascuţişul săbiei tot ce era în cetate, bărbaţi şi femei, copii şi bătrâni, până la boi, oi şi măgari;

Judecatorii
21. Iael, nevasta lui Heber, a luat un ţăruş de al cortului, a pus mâna pe ciocan, s-a apropiat încet de el, şi i-a bătut ţăruşul în tâmplă, aşa că a răspuns până în pământ. El adormise adânc şi era rupt de oboseală; şi a murit.
(ar lasa cineva copii sa citeasca asa ceva?)

Isaia
15. Toţi cei ce vor fi prinşi, vor fi străpunşi, şi toţi cei ce vor fi apucaţi, vor cădea ucişi de sabie.
16. Copiii lor vor fi zdrobiţi sub ochii lor, casele le vor fi jefuite, şi nevestele lor vor fi necinstite.

Numeri 31
17. Acum, dar, omorâţi pe orice prunc de parte bărbătească, şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu ea,
18. dar lăsaţi cu viaţă pentru voi pe toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

....altele
6. Dacă fratele tău, fiul mamei tale sau fiul tău, sau fiica ta, sau nevasta care se odihneşte la sânul tău, sau prietenul tău pe care-l iubeşti ca pe tine însuţi, te aţâţă în taină, zicând: "Haidem, şi să slujim altor dumnezei!" dumnezei pe care nici tu, nici părinţii tăi nu i-aţi cunoscut,
7. dintre dumnezeii popoarelor care vă înconjoară, lângă tine sau departe de tine, de la o margine a pământului până la cealaltă,
8. să nu te învoieşti şi să nu-l asculţi, să n-arunci spre el o privire de milă, să nu-l cruţi, şi să nu-l ascunzi.
9. Ci să-l omori; întâi mâna ta să se ridice asupra lui ca să-l omoare, şi apoi mâna întregului popor;
10. să-l ucizi cu pietre, şi să moară, ...

15. atunci să treci prin ascuţişul săbiei pe locuitorii din cetatea aceea, să nimiceşti cu desăvârşire, împreună cu tot ce va fi în ea, şi să-i treci chiar şi vitele prin ascuţişul săbiei....

12. Hrana s-o mănânci ca turte de orz pe care le vei coace în faţa lor cu balegă de om."
13. Şi Domnul a zis: "Aşa îşi vor mânca pâinea spurcată copiii lui Israel printre neamurile printre care îi voi izgoni."

Oare stăpânului tău şi ţie m-a trimis stăpânul meu să spun aceste vorbe? Oare nu acestor oameni care stau pe zid să-şi mănânce balega şi să-şi bea udul cu voi?"

28. Şi împăratul i-a zis: "Ce ai?" Ea a răspuns: "Femeia aceea mi-a zis: "Dă-mi pe fiul tău să-l mâncăm astăzi, şi mâine vom mânca pe fiul meu."
29. Noi am fiert pe fiul meu, şi l-am mâncat. Şi în ziua următoare i-am zis: "Dă pe fiul tău să-l mâncăm. "Dar ea a ascuns pe fiul ei."

11. Când doi oameni se vor certa unul cu altul, şi nevasta unuia se va apropia să scoată pe bărbatul său din mâna celui ce-l loveşte, dacă întinde mâna şi apucă pe acesta din urmă de părţile ruşinoase,
12. să-i tai mâna: să n-ai nici o milă de ea.

ceva din Apocalipsa
21. I-am dat vreme să se pocăiască, dar nu vrea să se pocăiască de curvia ei!
22. Iată că am s-o arunc bolnavă în pat, şi celor ce preacurvesc cu ea, am să le trimit un necaz mare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor.
23. Voi lovi cu moartea pe copiii ei. Şi toate Bisericile vor cunoaşte că "Eu sunt Cel ce cercetez rărunchii şi inima"; şi voi răsplăti fiecăruia din voi după faptele lui.


CITAT(ioana d'arc @ May 15 2009, 08:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
daca are numai 18 ani asa cum pot deduce din nick are timp sa inceapa candva sa creada in Dumnezeu!

Argument din viitor, ilogic.Stiu ca apropierea mortii coincide in unele cazuri cu pierderea ratiunii, dar sper sa nu fie si cazul meu.Iar argumentul "nu e matur" este pueril; nici Russell nu era matur la cei peste 90 de ani ai sai?
0

#20 User is offline   veverita Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 28
  • Joined: 03-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Satu Mare

Posted 16 May 2009 - 09:11 AM

CITAT(mihai_1991 @ May 16 2009, 06:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu ai inteles.Scopul era sa scot in evidenta lipsa de logica a "argumentelor", insa in loc de d-zeu am inlocuit cu mos craciun (sau poti inlocui cu orice alta fiinta a carei existenta nu a fost dovedita).

Nu ai facut alegerea potrivita.
Mos Craciun-stie toata lumea ca este un simbol.O traditie.

CITAT(mihai_1991 @ May 16 2009, 06:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Ce anume ma face sa cred ca d-zeu nu exista? Pai ce am scris la "dovezi ale inexistentei lui d-zeu" este mai
mult decat suficient.Plus tampeniile din biblie.


Am citit posturile tale . Sunt citate din ideile altora. Sunt jocuri de cuvinte.
Ai incercat vreodata sa renunti la acest joc si sa-l privesti pe Dumnezeu ca pe o persoana reala care are sentimente si calitati si caruia ii pasa de tine?
Da, in biblie sunt scrise astfel de versete, sunt practic cateva dintre decretele de lege date poporului lui Dumnezeu pe vremea aceea.
Azi nu ţi se va cere de exemplu sa-ţi ingropi excrementele la marginea taberei, pentruca lumea a evoluat. Exista grupuri sanitare, si traim intr-o lume civilizata.
Invata sa citesti si printre randuri.
In alta ordine de idei, Biblia este o carte de profetii.
0

#21 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 16 May 2009 - 10:12 AM

CITAT(mihai_1991 @ May 16 2009, 06:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Judecand dupa ce spui tu, un procuror daca are motive intemeiate (dar nu dovezi propriu-zise) sa aresteze un suspect, tot rubbish sunt.
Si o forma interesanta de psychogenetic fallacy.Interesanta, dar ilogica.In cazul meu, ai mintit.

Motivele intemeiate se bazeaza pe dovezi, nu poti aresta un om din cauza ca ai probleme intestinale si persoana din fata ta te prost dispune.
Si mai mult, incearca sa fii coerent, ia ideile pe rand si pune-le ca sa inteleg si eu de ce sunt acuzat de minciuna.

CITAT(mihai_1991 @ May 16 2009, 06:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Bietii profesori nestiutori, e bine ca totusi e cineva care le lumineaza calea!
Suficient imi este sa il citez pe aaroman "chestiile care se intampla la nivel cuantic "nu au sens" (pentru simtul comun si ilogic), dar asta nu inseamna ca nu se intampla"

Insisti cu incapatanare sa te pui in penumbra si ma amuzi cu ironiile tale.
Ia frumos orice fel de problema matematica si rezolv-o cum vrei tu, fara reguli, fara constrangeri, sa-mi spui unde ajungi, vei fi primul Picasso matematician laugh.gif .
Nu esti deloc atent la ceea ce-ti spun, insisti cu incapatanare sa spui tot ceea ce stii, incearca sa asculti, fii logic, nu imi mai pune in fata moralitatea, etica, educatia, etc. altora, nu ma intereseaza ce parere au profesorii tai despre divinitate.

CITAT(mihai_1991 @ May 16 2009, 06:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Sigur nu au nevoie de ele? Sigur-sigur? Si daca sigur-sigur, atunci sigur-sigur ei au realizat asta?
You know, oamenii isi pune intrebarea "de ce se intampla fenomenele din jurul nostru?" "De ce suntem aici?" "Cum a aparut universul?" etc.

laugh.gif
Asta a fost cireasa de pe tort, ma pui in dubii daca sa mai continui discutia cu tine.
Era o intrebare pentru tine, de ce consideri tu ca oamenii isi pun intrebari de vreme ce am descoperit in posturile tale anterioare ca nu ar avea nevoie de ele(ex: de ce am nevoie de divinitate daca nu am nevoie de ea?)
0

#22 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 16 May 2009 - 10:52 AM

CITAT(mihai_1991 @ May 16 2009, 06:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Argument din viitor, ilogic.Stiu ca apropierea mortii coincide in unele cazuri cu pierderea ratiunii, dar sper sa nu fie si cazul meu.Iar argumentul "nu e matur" este pueril; nici Russell nu era matur la cei peste 90 de ani ai sai?


baiete,necredinta ta in Dumnezeu a luat proportii.serios.unde te doare pe tine daca exista sau nu ca vad ca esti pornit tare?
0

#23 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 16 May 2009 - 12:13 PM

Ioana, el doar argumenteaza, sau doar credinciosii au voie sa argumenteze iar necredinciosii sunt exagerati?

Da, exista nenumarate pasaje-n Biblie pe care copiii n-ar trebui sa le citeasca vreodata. Dar de ce nu le mentioneaza nimeni, de ce se axeaza toata lumea numai pe partile bune si ignora pe cele cu adevarat rele? Si daca "lumea a evoluat", atunci de ce s-au pastrat doar anumite idei, cine a ales pasajele care sa se respecte si in zilele noastre si care nu? Cu ce drept?

Eu, una, cred ca din start credinta in Dumnezeul crestin are o chichita pt ca Biblia e scrisa de oameni iar acea inspiratie divina n-ai cum s-o verifici. Si-n plus, nici n-au fost lasate in Biblie toate evangheliile, ci doar o parte, tot asa, alese de oameni.

0

#24 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 16 May 2009 - 10:41 PM

au voie sa argumenteze cum sa nu aiba?si sunt de acord cu tine in tot ce ai zis dar el mi se pare revoltat prea tare...si sa nu se transforme in altceva.
0

#25 User is offline   mihai_1991 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 35
  • Joined: 22-April 09
  • Idolul Meu:won't tell you :)

Posted 17 May 2009 - 11:12 PM

CITAT(veverita @ May 16 2009, 10:11 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu ai facut alegerea potrivita.
Mos Craciun-stie toata lumea ca este un simbol.O traditie.

Nu toata lumea stie ca nu exista, ci toata lumea crede ca nu exista.Poti DEMONSTRA ca nu exista? De unde stii tu ca in istoria omenirii niciun copil nu a primit vreodata vreun cadou de la Mos Craciun? De unde stii ca nu a fost o minune de la Mos Craciun cand x s-a vindecat? Faptul ca oamenii cred ca nu exista nu demonstreaza ca el nu exista.Oamenii "stiau" ca pamantul e plat si uite ca nu prea e astfel.Apel la majoritate, ilogic.
Plus ca asta poate fi aplicata pe orice fiinta magica: flying spagetti monster, allah, dumnezeu, zeus, fantome, unicornul invizibil roz etc. ; in niciunul din aceste cazuri nu ai cum sa demonstrezi ca nu exista.Dar in niciunul nu ai vreun motiv sa crezi ca exista.

CITAT(veverita @ May 16 2009, 10:11 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Am citit posturile tale . Sunt citate din ideile altora. Sunt jocuri de cuvinte.
Ai incercat vreodata sa renunti la acest joc si sa-l privesti pe Dumnezeu ca pe o persoana reala care are sentimente si calitati si caruia ii pasa de tine?


Nu sunt jocuri de cuvinte, imi poti oare semnala ce erori logice am comis? Nu prea ai ce semnala, intrucat incerc sa le evit si sa folosesc argumente valide.In privinta credintei, am fost ani de zile credincios, ajunsesem aproape sa ajung la psihiatrie din cauza religiei (luasem totul in serios).Ai idee cum e sa te framanti doi ani de zile din cauza ca un profesor imbecil iti spune ca parintii tai vor ajunge in iad fiindca fumeaza? Ai idee cum e sa stai in fiecare zi zeci de minute sa te rogi? Ai idee cum e sa fii atat de obsedat de credinta, incat sa te rogi in timpul unui test sa iei o nota buna, poate chiar mai mult decat sa scrii lucrarea?
Ai idee cum e sa te simti vinovat fiindca nu te-ai dus la spovedit/impartasit? Sau cum este sa te gandesti ca
mii, milioane chiar de oameni sunt in iad si sufera cumplit? Ai idee cum e sa te rogi ani de zile pentru o persoana care a murit, ca aceasta sa ajunga in rai?
Si toate astea pentru ce? Unii spun ca religia este buna, chiar daca d-zeu nu exista (ei fiind atei).Eu pot spune oricand ca nu este nici pe departe astfel.
CITAT(veverita @ May 16 2009, 10:11 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Da, in biblie sunt scrise astfel de versete, sunt practic cateva dintre decretele de lege date poporului lui Dumnezeu pe vremea aceea.


Pai da, dumnezeu cel bun si drept, care instiga la omor.
CITAT(veverita @ May 16 2009, 10:11 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Azi nu ţi se va cere de exemplu sa-ţi ingropi excrementele la marginea taberei, pentruca lumea a evoluat. Exista grupuri sanitare, si traim intr-o lume civilizata.
Invata sa citesti si printre randuri.
In alta ordine de idei, Biblia este o carte de profetii.

Chestia cu interpretarea este pentru diversificarea variantelor ipotetice.Sau altfel, pentru a crea enshpe mii de variante posibile din care sa aleaga ei ce doresc sau ce se potriveste.Iti dau un exemplu, nu stiu daca este intalnit in biblie, dar sunt si chestii asemanatoare "pamantul se va cutremura".Asta nu inseamna absolut nimic.Poate fi:
1. un cutremur puternic
2. un asteroid care sa loveasca pamantul
3. revolutii, rezboaie
4. instaurarea unor regimuri de dictatura
5. epidemie
Etc. etc. Poate fi orice, mai pe scurt.Si din multitudinea asta, ei aleg ce doresc.De exemplu, facerea.Scrie clar in prima zi, a 2-a zi etc. d-zeu a facut nu stiu ce.Si de cand omul a fost creat, calculand anii celor din biblie, rezulta ca pamantul are cam 6-7000 de ani.Cand defapt are peste 4 miliarde.Dupa ce s-a descoperit ca are peste 4 miliarde, au venit cu o "interpretare": d-zeu este etern, deci la el o zi inseamna o perioada mare de timp.Cu toate ca ei habar nu aveau de varsta pamantului, au reusit astfel sa manipuleze pe multi.

CITAT(ioana d'arc @ May 16 2009, 11:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
au voie sa argumenteze cum sa nu aiba?si sunt de acord cu tine in tot ce ai zis dar el mi se pare revoltat prea tare...si sa nu se transforme in altceva.

Nu ma enervez tocmai usor.Insa atunci cand mi se spune "are doar 18 ani, lasa ca mai creste el si vede adevarul" este altceva.Asta suna precum "momentan e mic si prost, lasa ca vede el in cativa ani", adica un ad hominem de toate zilele plus ceva asemanator unuio apel la ridicol.Evident, astea nu sunt argumente si au scopul de a ironiza, ori asa ceva intr-o discutie nu este tocmai potrivit sa auzi.
0

#26 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 18 May 2009 - 11:11 AM

CITAT(mihai_1991 @ May 18 2009, 12:12 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu ma enervez tocmai usor.Insa atunci cand mi se spune "are doar 18 ani, lasa ca mai creste el si vede adevarul" este altceva.Asta suna precum "momentan e mic si prost, lasa ca vede el in cativa ani", adica un ad hominem de toate zilele plus ceva asemanator unuio apel la ridicol.Evident, astea nu sunt argumente si au scopul de a ironiza, ori asa ceva intr-o discutie nu este tocmai potrivit sa auzi.

si eu am 18 ani si nu ma supar si nici nu ma simt prost daca cineva imi spune ca pana mai acumulez ceva ani e posibil sa imi schimb parerea despre o idee pe care o sustin.asa ca daca te-ai simtit jignit nu e problema mea,eu nu as fi luat-o ca pe o insulta sau o ironizare cum ai zis tu.
0

#27 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 11 September 2009 - 02:38 AM

CITAT(sEtH @ Mar 30 2008, 09:10 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Aveti idee care este dovada suprema care sa arate ca Dumnezeu exista?

Dovada suprema este Fiul Sau care S-a intrupat pe acest pamant. El a fost rastignit, a murit, a inviat si este viu in vecii vecilor. Eu discut cu Isus in fiecare zi, mi-a schimbat viata si pentru mine intalnirea cu El este cel mai mare miracol intamplat in viata mea. Am fost un ateu, insa cand m-am intalnit cu El, care este viu, m-am indragostit de El, i-am simtit dragostea si face parte din viata mea de fiecare zi. Aceasta este dovada suprema pentru mine, ca Dumnezeu exista.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users