FamousWhy.ro Forum: Este Satana Liber Sa Faca Ce Vrea? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Este Satana Liber Sa Faca Ce Vrea?

#1 User is offline   sEtH Icon

  • Administrator
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 632
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Interests:Games-urile!!! :D
  • Idolul Meu:Will Smith

Posted 30 March 2008 - 07:03 PM


De ce il lasa Dumnezeu pe Satana sa faca ce vrea cu lumea aceasta?
0

#2 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 April 2008 - 06:24 PM

Diavolul face ce vrea din cauza oamenilor care aleg sa fie de partea lui... Dumnezeu ne-a dat doar libertatea si demnitatea sa alegem liberi... si cum am mai spus intr-un alt post... abia asteapta cred sa vina ziua judecatii de apoi (cum spune in Biblie : "IN CURAND") sa ne zambeasca eventual pe sub mustati, sa ne judece si sa ne nimiceasca pe cei pacatosi pentru alegerea facuta... si ca sa fiu un pic sadic cred ca exact asa cum ne-a creat... la fel o sa si nimiceasca pentru ca suntem toti pacatosi, iar cei care au impresia ca daca citesc Biblia, se pocaiesc, se spovedesc, se boteaza din nou sau alte chestii de acest gen fac in rest, in viata numai fapte bune... ei bine se inseala. Nu exista nepacatosi pe Pamant.
0

#3 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 06 April 2008 - 10:21 AM

Nu cred ca satan e iber sa faca ce vrea. Ii este permis sa faca unele lucruri, dar in cea mai mare parte este alegerea oamenilor de a face ceva bun sau rau .
Singurul text descriptiv din biblie care ne spune un pic despre satan, este in Iov:

Iov 1
Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor.
Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: "De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
Domnul a zis Satanei: "Ai văzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pământ. Este un om fără prihană şi curat la suflet, care se teme de Dumnezeu şi se abate de la rău."
Şi Satana a răspuns Domnului: "Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
Nu l-ai ocrotit Tu pe el, casa lui şi tot ce este al lui? Ai binecuvântat lucrul mâinilor lui, şi turmele lui acoperă ţara.
Dar ia întinde-Ţi mâna, şi atinge-te de tot ce are, şi sunt încredinţat că Te va blestema în faţă."
Domnul a zis Satanei: "Iată, îţi dau pe mână tot ce are, numai asupra lui să nu întinzi mâna." Şi Satana a plecat dinaintea Domnului.

0

#4 User is offline   Smaili Icon

  • Poop Maker
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 110
  • Joined: 11-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Mulsul vacilor, sapatul capsunilor, scoaterea cartofilor.. In schimb detest lucrul in gradina...
  • Idolul Meu:Apa minerala

Posted 08 May 2008 - 05:32 PM

Totusi, nu-i este mila lui Dumnezeu sa vada atatia copii nevinovati suferind, in tot felul de moduri, care mai de care mai socante? Daca as putea, n-as mai sta pe ganduri si as face lumea fericita, nu m-as uita la ei sa vad daca aleg calea rea sau calea buna... E un fel de "Saw", filmul.
0

#5 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 09 May 2008 - 12:00 AM

De vreme ce Dumnezeu e Dumnezeu, cred ca are toate drepturile de autor.
Pana la urma, zici tu, ca acei copii nevinovati sufera. Dar ce e viata? Si daca Dumnezeu prefera sa ii aduca la el pe copiii lui, pentru a nu mai suferi pe pamant, ce inseamna cateva clipe de suferinta, comparate cu o eternitate in prezenta lui Dumnezeu?
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users