FamousWhy.ro Forum: Credeti In Violenta Fizica Pentru O Buna Educatie? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Credeti In Violenta Fizica Pentru O Buna Educatie?

#1 User is offline   sEtH Icon

  • Administrator
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 632
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Interests:Games-urile!!! :D
  • Idolul Meu:Will Smith

Posted 30 March 2008 - 04:37 PM


Multi profesori inca isi mai trag elevii de urechi si recurg la alte metode de educare prin violenta fizica, credeti ca este bine?
0

#2 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 April 2008 - 05:42 PM

Daca s-ar putea clasifica violenta pe niste nivele de la 1 la 10 atunci pe la un 3-4 ar trebui aplicata si in educatie ... vorba 'ceea "sa dam militaria jos din pod" ca nu se mai poate.
0

#3 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 07 April 2008 - 01:23 PM

Nu sunt de acord cu violenta fizica practicata de profesori, de nici o culoare. Dar sunt pentru educatie si implementarea respectului. Inainte , profesorii erau responsabili pentru educarea copiilor, era un ajutor pentru parinti. Acum, nu mai e chip. Parintii nu isi fac datoria acasa sa isi educe copiii, iar profesorii nici atat. Bataia nu este rupta din rai, mai ales cand situatia e deja grava. Nu poti rezolva mare lucru cu bataia acum... mai ales ca traim intr-o lume moderna si nu ai dreptul nici macar ca parinte sa atingi un copil.
0

#4 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 29 October 2008 - 07:58 AM

nu, consider ca violenta nu este necesara, daca exista de la inceput o buna educatie, data in familie in cei 7 ani de scoala.

acum sunt multi derbedei in scoli, needucati, de care nu s-au ocupat parintii. cu aia nu prea mai ai ce sa faci, probabil lucrurile se rezolva si prin violenta, dar eu cred ca mereu e o cale de scapare, daca folosesti "vorba buna"
0

#5 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 29 October 2008 - 08:03 AM


nu mai e scapare nici prin vorba buna nici prin violenta...tinerii din ziua de azi sunt mult prea increzuti si mult prea violenti. Poti sa le spui tu orice ca tot ca ei fac...conteaza foarte mult educatia primita de cand s-au nascut si pana la primul contact clar cu exteriorul
0

#6 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 29 October 2008 - 08:12 AM

nu generaliza, NU TOTI tinerii din ziua de azi sunt violenti si nu toti sunt pro violenta...


si da, conteaza CEL MAI MULT edicatia, dar si anturajul in care ajunge copilul. in general, la varsta adolescentei esti influentat mai mult de "prieteni" si de gasca decat de parinti. crezi ca parintii sunt niste demodati care habar nu au ce e aia viata si crezi ca te tin prea din scurt si ca au ceva cu tine, ca tu esti victima si vrei mai multa libertate. dar oare meriti libertatea aia?
0

#7 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 29 October 2008 - 08:43 AM

CITAT(Duplicité @ Oct 29 2008, 08:12 AM) <{POST_SNAPBACK}>
nu generaliza, NU TOTI tinerii din ziua de azi sunt violenti si nu toti sunt pro violenta...


si da, conteaza CEL MAI MULT edicatia, dar si anturajul in care ajunge copilul.



nu generalizez, spun doar ca 90% din ei sunt asa.

anturajul ? daca ai sti ce anturaj am avut eu in copilarie n-ai mai spune asa...am trait intre tigani, baieti de cartier, drogati...toate leprele la un loc....si uite ca nu am ajuns ca ei, sau ca altii...sunt un om normal la varsta de 24 de ani, cu o iubita si un servici, cu planuri de viitor...nu e greu, trebuie doar sa vrei
0

#8 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 29 October 2008 - 08:47 AM

Nu sunt de acord cu violenta de orice culoare. Chiar daca unii sunt mult mai greu de educat, datoria ta de profesor este sa incerci, nu sa clachezi si sa arunci in dreapta si stanga cu palma.
Nici in case nu sunt de acord cu nici un fel de violenta. Ai mei rar m-au pleznit, dar nu am sa uit niciodata cand au facut-o (si a fost o scapare, caci si ei sunt de acord cu ce sustin eu acum).
Pentru numele Domnului, vrem sa fim oameni nu sa ne intaorcem la salbaticiuni. Bine, e mai greu, dar daca nu esti in stare sa iti pastrezi calmul, nu esti demn de locul de 'profesor'.
Tu esti acolo ca si profesor sa incerci sa faci ceva, orice..mai mult, fara violenta.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users