FamousWhy.ro Forum: Cea Mai Dorita Facultate Din Romania - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cea Mai Dorita Facultate Din Romania

#31 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 04 August 2008 - 05:46 PM

View PostQvoVadis, on Aug 4 2008, 11:09 AM, said:

As zice ca, dimpotriva: Multi se inghesuie sa faca Medicina (sub mirajul avantajelor materiale ilicite care pot fi obtinute) dar putini reusesc sa termine facultatea. Ca si la Teologie, de altfel, iti trebuie un oarece "har" ca sa poti profesa.
Medicina, Teologia si alte asemenea, de regula, nu sunt facultati care se parcurg din placere.

Nu e nimeni nebun sa faca medicina numai pentru niste amarate de "cadouri" de pe la pacienti. 6 ani de facultate plus rezidentiat nu este tocmai cea mai desteapta optiune pentru asta. Prietenii mei cei mai buni sunt la medicina si la farmacie, deci stiu care este situatia la facultate, asa ca ma indoiesc profund ca e cineva atat de prost incat sa aleaga calea asta numai pentru 'mirajul avantajelor materiale ilicite'.
Sunt insa multi care dau la medicina impinsi de parinti, chiar daca ei nu isi doresc neaparat asta.
0

#32 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 05 August 2008 - 09:50 AM

View PostJoy, on Aug 4 2008, 11:14 AM, said:

As incadra si Dreptul in categoria de mai sus.

La Drept nu-ti trebuie "har", ci doar capacitate de memorare. Parerea mea.
Si da...pentru mine, personal, nu ar fi o placere sa memorez sute de legi.

View PostHarken, on Aug 4 2008, 06:46 PM, said:


Tot respectul pentru prietenii tai medicinisti.
Te-as intreba altceva. De ce crezi ca acei parinti isi indeamna odraslele la medicina? Si, mai ales, de ce accepta acesti copii, impotriva dorintei lor?

On: Am remarcat o crestere spectaculoasa a preferintei pentru specializarile care fac trimitere la politic sau la Uniunea Europeana. Doar un exemplu: Relatii Internationale si Studii Europene (rupere la admitere !)
0

#33 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 05 August 2008 - 01:34 PM

Da, sunt extraordinar de multi la Relatii Internationale, nu mai discut de Marketing si Management la care totusi nu sunt atat de multi ca la Relatii anul acesta.
Oh, in mod oficial, sunt studenta la Jurnalism.
0

#34 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 05 August 2008 - 05:20 PM

View Postaddict, on Aug 5 2008, 02:34 PM, said:

Oh, in mod oficial, sunt studenta la Jurnalism.

Felicitari...Muza sa-ti fie aproape.

Ce nu stiu cei care se ingramadesc la politica si relatii internationale este faptul ca majoritatea vor ajunge doar niste simpli functionari intr-un birou prafuit. Locurile "de munca" sunt arvunite de mult. Dar sa nu descurajez. Se poate si si acolo unde multi viseaza. Totul depinde de fiecare in parte.
0

#35 User is offline   Joy Icon

  • Hop si eu!
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 160
  • Joined: 11-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Pe aici pe undeva :)

Posted 06 August 2008 - 01:20 PM

View PostQvoVadis, on Aug 5 2008, 10:50 AM, said:

La Drept nu-ti trebuie "har", ci doar capacitate de memorare. Parerea mea.
Si da...pentru mine, personal, nu ar fi o placere sa memorez sute de legi.

Nu este de ajuns sa cunosti legile la perfectiune ca sa se cheme ca esti un avocat de succes. Sa poti convinge un juriu de vinovatia/nevinovatia clientului tau... sa poti chiar sa si minti pt al tau client (sunt o palarie de cazuri de genul asta)... pt asta nu este de ajuns numai o memorie excelenta ... parerea mea
Dar vorba ta si in cazul asta :

View PostQvoVadis, on Aug 5 2008, 06:20 PM, said:

Locurile "de munca" sunt arvunite de mult.


QvoVadis said:

Te-as intreba altceva. De ce crezi ca acei parinti isi indeamna odraslele la medicina? Si, mai ales, de ce accepta acesti copii, impotriva dorintei lor?

Tot din perspectiva banilor, imi permit sa spun. Hai sa fim seriosi... cati parinti isi indruma odraslele cate facultatea de Istorie, Geografie, sau Veterinara mmmm???
0

#36 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 07 August 2008 - 02:17 PM

View PostJoy, on Aug 6 2008, 02:20 PM, said:

Nu este de ajuns sa cunosti legile la perfectiune ca sa se cheme ca esti un avocat de succes. Sa poti convinge un juriu de vinovatia/nevinovatia clientului tau... sa poti chiar sa si minti pt al tau client (sunt o palarie de cazuri de genul asta)... pt asta nu este de ajuns numai o memorie excelenta ... parerea mea

Corect, daca privim din punct de vedere profesional. Dar in avocatura nu-ti trebuie har, ci doar experienta, o oarecare viclenie si abilitate in a pune cap la cap niste legi scrise pentru a convinge un Juriu nu de justetea unor actiuni, ci de legalitatea lor. Cati judecatori nu semneaza sentinte cu inima indoita, obligati insa de niste legi mai mult sau mai putin absurde?
Harul, insa, iti este impetuos necesar in domenii care vizeaza psihicul (religie, pshihologie, biomedicina, paranormal etc.).
0

#37 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 07 August 2008 - 10:10 PM

View PostQvoVadis, on Aug 5 2008, 10:50 AM, said:

Tot respectul pentru prietenii tai medicinisti.
Te-as intreba altceva. De ce crezi ca acei parinti isi indeamna odraslele la medicina? Si, mai ales, de ce accepta acesti copii, impotriva dorintei lor?

Sunt multi copii care nu reusesc sa se hotarasca ce vor sa faca nici macar pana la sfarsitul clasei a 12a, asa ca aleg sa mearga 'pe mana parintilor, ca stiu ei mai bine'. Mai sunt altii insa care nu au curaj sa isi infrunte parintii, nu stiu de ce.
Pentru un parinte un copil medic este intotdeauna un motiv de mandrie, pentru ca este o meserie grea, iar cei care razbat sunt demni de respect. E drept ca foarte rar gasesti un parinte medic care sa isi indemne copilul sa faca si el medicina. Stiu ei ce stiu ;)
0

#38 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 08 August 2008 - 10:25 AM

View PostHarken, on Aug 7 2008, 11:10 PM, said:

(...)E drept ca foarte rar gasesti un parinte medic care sa isi indemne copilul sa faca si el medicina. Stiu ei ce stiu ;)

Si stiu bine.
Ce inseamna sa fii medic de renume ? Inseamna sa nu ai o viata personala, sa devii imun la suferintele oamenilor, sa te abrutizezi, sa devii indiferent fata de nevoile spirituale ale unui om. Medicii repara oameni, nu suflete. Stiu ca daca se lasa condusi de sentimente, taie gresit cu bisturiul.
Sa stai toata ziua cu mainile varate printre intestinele semenilor, sa descoperi zi de zi ravagiile interne ale unui organism, sa-ti moara incontinuu pacienti pe masa de operatie, sa vezi atata sange, durere si suferinta nu poate decat sa te opaciteze la nevoile cotidiene, simple, ale omului.
Medicii de renume sunt "dumnezei" in sala de operatie si niste "bolnavi" in societate.
Crezi ca asta isi doresc parintii care isi indruma copiii la medicina? M-as indoi...Cred ca este vorba totusi de finante. Iar copiii cred si ei in acest vis. Dar dupa cum ziceam, multi ajung la concluzia ca nu renumele si nici banii nu te fac fericit, fapt pentru care prea putini termina facultatea. Si din cati termina, doar o infima parte devin renumiti, doar cei care au "harul". Restul sunt ... ciubucari.
0

#39 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 08 August 2008 - 07:36 PM

Astea au si fost motivele pentru care am renuntat la ideea mea de a da la medicina. Doi ani m-am pregatit pentru facultatea asta, pana cand s-a intamplat ceva care m-a facut sa imi dau seama ca nu este ceea ce imi doresc de la viata. Insa am tot respectul pentru cei care reusesc sa faca meseria asta cu succes. Este intr-adevar o meserie extrem de grea si de solicitanta.
0

#40 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 09 August 2008 - 01:49 PM

Putin offtopic: un fost coleg, unul dintre cei mai slabi din clasa la toate materiile, a intrat la Timisoara la Medicina. Bine ca stiu cum il cheama sa nu il caut vreodata.
0

#41 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 11 August 2008 - 03:07 PM

View PostHarken, on Aug 8 2008, 08:36 PM, said:

Astea au si fost motivele pentru care am renuntat la ideea mea de a da la medicina. Doi ani m-am pregatit pentru facultatea asta, pana cand s-a intamplat ceva care m-a facut sa imi dau seama ca nu este ceea ce imi doresc de la viata. Insa am tot respectul pentru cei care reusesc sa faca meseria asta cu succes. Este intr-adevar o meserie extrem de grea si de solicitanta.

Acum inteleg reactia ta.
Si, de asemenea, cred ca se subantelege ca nu am ceva personal cu meseria de medic. Acelasi respect il am si eu pentru cei care isi fac meseria cu pasiune si o fac si bine.

View Postaddict, on Aug 9 2008, 02:49 PM, said:

Putin offtopic: un fost coleg, unul dintre cei mai slabi din clasa la toate materiile, a intrat la Timisoara la Medicina. Bine ca stiu cum il cheama sa nu il caut vreodata.

Si daca are "har" ? Eu unul nu "judec" un om dupa foaia matricola, ci dupa ceea ce este el cu adevarat :pardon:
0

#42 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 12 August 2008 - 02:51 PM

Am fost cu el in clasa 2ani, si in liceu ceilalti 2ani, crede-ma ca nu judecam doar dupa foaia matricola.
0

#43 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 21 August 2008 - 11:08 AM

View Postaddict, on Aug 12 2008, 03:51 PM, said:

Am fost cu el in clasa 2ani, si in liceu ceilalti 2ani, crede-ma ca nu judecam doar dupa foaia matricola.

Sa te mai "intarat" nitel (crede-ma, nu o fac din rautate).
Imaginea pe care ne-o facem despre anumiti colegi, in timpul studiilor, se dovedeste de multe ori a fi eronata. Viata, insa, niciodata nu te minte.
In facultate ii detestam pe "smecherasi". Ma iritau, intrucat eu "munceam" si pe ei ii durea fix undeva, iar de multe ori "imi luau fata" la examene. Am absolvit cu totii si fiecare si-a vazut de viata lui.
Si acum, ce fac ? Cumpar termopane de la "afaceristul" promotiei, intrucat sunt de cea mai buna calitate. Beau bere in barul "betivului" promotiei, intrucat bautura nu este indoita cu apa. Imi comand haine la croitoria "extravagantei" promotiei, intrucat are materiale de calitate. Caut avocati la firma "clontoasei" promotiei, intrucat i-a angajat pe cei mai buni etc.
Asa si cu prejudecatile astea. Nu apreciez un om dupa ce a fost si ce a facut, ci dupa ce este el cu adevarat :)
0

#44 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 21 August 2008 - 02:36 PM

Da, e foarte posibil. Mi-e totusi greu sa cred ca el va fi un medic cu adevarat bun, pt ca stiu cum gandeste doar m-a folosit 4ani ca sfatuitoare :)
0

#45 User is offline   mwlambo Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 24
  • Joined: 24-August 08
  • Gender:Male
  • Location:EastSide Romania
  • Idolul Meu:NO ONE

Posted 25 August 2008 - 12:07 PM

Raspunzand la intrebarea din titlu, cea mai dorita facultate e fara indoiala FEAA sau ASE.
0

#46 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 06 September 2008 - 03:20 AM

arhitectura, ASE si Poli, zic eu.

(asta din bucuresti, ca din alte orase nu m-am interesat...)
0

#47 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Posted 20 January 2009 - 09:39 PM

Si eu votez tot pentru ASE, mai ales ca e facultatea spre care ma voi reprofila.... s.gif
0

#48 User is offline   cristi alexandru Udrea Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 25
  • Joined: 15-February 09

Posted 06 March 2009 - 03:58 PM

CITAT(Adi Barb @ Mar 29 2008, 10:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Care e cea mai dorită facultate din România?


Cred ca ASE din Bucuresti
0

#49 User is offline   oana_604 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 70
  • Joined: 27-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca/ Craiova
  • Idolul Meu:nu am

Posted 13 March 2009 - 10:57 AM

Depinde ce vrei... vrei diploma sau vrei sa ajungi student la una din cele mai bune sau vrei sa te lauzi ca ai intrat unde era cel mai greu sa intri...iar apoi renunti ca oricum nu voiai sa fii ...

E tare greu sa intri la Arhitectura, la unele sectii de la ASE, la unele sectii de la Litere. In schimb, la altele intri usor si termini foarte greu, de exemplu Informatica, cel putin asa e in Cluj-Napoca.

Dupa criteriile mele: domeniu, prestigiu in strainatate si in tara, afilierea la cercetarea inetrnationala a fost simplu> pt psihologie, cea mai buna este in Cluj-Napoca. Din nou, Facultatea de Drept din Cluj mi se pare mai serioasa decat altele despre care am auzit, iar profesorii ... ajung sa ocupe pozitii inalte.

Cred ca cea mai dorita facultate este cea pe care crezi ca vrei sa o urmezi. E trist ce spunea cineva ca unii nu stiu ce vor nici la sfarsitul clasei a 12-a... ba nici nu stiu ce vor face daca vor lua la toate cele 5 facultati unde si-au depus dosarul. In timp insa, daca sunt norocosi si sinceri cu ei, daca isi permin sa renunte si gasesc ce le place poate devin experti intr-un alt domeniu.

Apropo de facultate dorita si de criteriul meu dintr-a XI-a - recunoastere internationala, asta am gasit pe site-ul Facultatii de Drept din Bucuresti, cand cautam sa vad daca intr-adevar au facut Dreptul 3 ani:))) (dupa parerea mea o mare greseala):

"Pe toate domeniile, între cele 18.074 universitati existente în lume, Universitatea din Bucuresti, ocupa pozitia 1368 din 3759 de universitati citate. Cea mai importanta baza de date Scopus Custom Data, care acopera întreaga activitate de cercetare stiintifica, inclusiv citarile, furnizeaza din luna noiembrie 2007 date pentru pozitionarea universitatilor în topurile internationale, pentru clasamentele facute de Times Higher Education Supplement. În acest context este readusa în prim-plan Universitatea din Bucuresti care, dupa noul clasament, între universitatile din tara detine cu cel mai mare punctaj - 4645, fata de urmatoarea clasata - Universitatea "Babes Bolyai" din Cluj-Napoca care totalizeaza 3720 puncte. Criteriile de evaluare scientometrica utilizate de THES-QS în acest clasament vizeaza nu doar numarul articolelor aparute si citate în reviste ISI, ci si gradul de implicare al studentilor în activitate de cercetare, vizibilitatea internationala, calitatea învatamântului etc. " (http://www.unibuc.ro/ro/home)

Concluzia, per total Bucurestiul are cele mai bune Facultati, iar Clujul este pe locul 2. Insa cazurile particulare conteaza... s.gif



0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users