FamousWhy.ro Forum: Temele Ar Trebui Sa Fie Interzise - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Temele Ar Trebui Sa Fie Interzise

Poll: Interzicerea temelor? (24 member(s) have cast votes)

Interzicerea temelor?

  1. Da (5 votes [20.83%])

    Percentage of vote: 20.83%

  2. Nu (19 votes [79.17%])

    Percentage of vote: 79.17%

Vote Guests cannot vote

#31 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 04 July 2008 - 12:15 AM

Ca şi multe alte aspecte ale vieţii şi modului de gândire româneşti, şi şcoala trebuie reconstruită.
În momentul de faţă, calitatea profesorilor scade (cu aportul infuzieiz de profi noi şi prost pregătiţi, pe fondul lipsei de cadre). Asta antrenează de aproape un deceniu, scăderea elevilor; care şi-aşa nu erau ei prea buni, în şcoli intrând şi generaţia decreţeilor, şi a celor crescuţi fără sare iodată .. Prin '95 semnalau învăţătoarele că generaţiile noi nu mai au aceleaşi capacităţi intelectuale.

Programa, deşi revizuită şi cârpită cu brio, tot este destul de stufoasă.
Din păcate, cei care se ocupă de educaţie, nu dau o importanţă prea mare vieţii sociale a copilului. Dacă în şcoala generală, un număr de 4-5 ore pe zi este suficient, spre terminarea liceului se ajunge până la 8, aproape ca un job full-time. Totul ar fi ok, dacă temele nu ar răpi din timpul liber, la rândul lor, câteva ceasuri.

Trebuie optimizat procesul de predare; trebuie optimizat procesul de control continuu al elevilor, DAR şi al profesorilor, respectiv al calităţii învăţământului.

În momentul de faţă, cantitatea de materie îngurgitată de un elev, mai ales spre finalul unui ciclu, este imensă; fie se taie din teme, fie se taie din orele de predare, fie se reduce importanţa examenelor, dar ceva trebuie făcut.
0

#32 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 06 September 2008 - 03:25 AM

Nu.

oricum cei care sunt interesati de scoala isi fac temele si acum si cei care nu sunt interesati de scoala nu si le fac.

totusi, zic eu, cu temele astea mai punem si noi "osul la munca" si exersam ceea ce se presupune ca am invatat. mie imi este mult mai usor sa fac cateva exercitii dupa ce am invatat ceva si imi amintesc mai mult timp ce am invatat in felul acesta
0

#33 User is offline   todorutz Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 9
  • Joined: 27-December 08
  • Gender:Male
  • Idolul Meu:Cristian Diaconescu

Posted 27 December 2008 - 11:35 PM

Prietenilor, nu e vorba de exces sau neexces.
Temele defapt nu ar trebui sa fie teme! Ar trebui sa fie sub forma de proiecte, si sa fie doar in legatura cu profilul sau specializarea la care esti. De exemplu daca esti la un profil Stiinte Sociale sa ai ca tema pe ziua urmatoare.. sa faci un referat, da sa-l faci tu cu mana ta, si sa ti se recomande 1-2 carti, sau 1-2 situri, sau 1-2 reviste. Si atunci ai face ceva "la sigur" si nu ai mai da search pe google, sau nu ai mai copia dintr-o carte.
La fel daca esti la un profil de bio-chimie, teme doar din materiile respective.

Si inca ceva! O educatie de calitate, moderna, presupune ca profesorul sa recomande la sfarsitul orelor, o carte, un site, un film, muzica, in legatura cu tema care este de maxim interes pentru elev, si nu cu altceva ce nu tin de specializarea lui.
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users