FamousWhy.ro Forum: Cum A Luat Nastere Viata - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cum A Luat Nastere Viata

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 29 March 2008 - 09:02 AM


Evenimente intamplatoare in Univers au cauzat motorul care a dat nastere vietii... NU a existat vreo fiinta suprema care dintr-o data a creat TOTUL. Sunteti de acord?
0

#2 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 03 April 2008 - 08:23 AM


Exista o forumla matematica care spune ca 0*0*0*0*.......*0 (la infinit) = orice numar de la 0 in sus. Si formula asta ar putea fi demonstratia la faptul ca: Universul a inceput din nimic.
0

#3 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 07 April 2008 - 10:35 PM


View PostAdi Barb, on Mar 29 2008, 08:02 AM, said:

Evenimente intamplatoare in Univers au cauzat motorul care a dat nastere vietii... NU a existat vreo fiinta suprema care dintr-o data a creat TOTUL. Sunteti de acord?

Nu :grin:

Ce inseamna evenimente intamplatoare? Cine/ce a dat nastere la acele evenimente? Cum poti sa incepi ceva fara o cauza? Nu asta e una dintre legile universale... orice efect trebuie sa aiba o cauza! :spiteful:

thirll
, lumineaza-ma mamă, ce spui acolo ? :lol:
0

#4 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

#5 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 02 June 2008 - 09:52 AM

View PostAdi Barb, on Mar 29 2008, 10:02 AM, said:

Evenimente intamplatoare in Univers au cauzat motorul care a dat nastere vietii... NU a existat vreo fiinta suprema care dintr-o data a creat TOTUL. Sunteti de acord?

de ce as fi de acord?...normal ca nu avand in vedere ca baza acestor teorii sunt pure supozitii
0

#6 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 02 June 2008 - 09:55 AM


Pai si atunci care afirmatie sa fie mai plauzibila? Pentru ca in fond si la urma urmei avem suntem inconjurati numai de supozitii cand se vorbeste despre trecutul indepartat.
0

#7 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 02 June 2008 - 10:01 AM

View PostAdi Barb, on Jun 2 2008, 10:55 AM, said:

Pai si atunci care afirmatie sa fie mai plauzibila? Pentru ca in fond si la urma urmei avem suntem inconjurati numai de supozitii cand se vorbeste despre trecutul indepartat.

o putem lua incetul cu incetul...stii foarte bine ca haosul nu creaza decat distrugere, anarhia duce doar la distrugere, e nevoie ca lucrurile sa fi decurs atata de fin ca si o ecuatie matematica, totul logic si deloc haotic...de la prima licarire de viata pana in zilele noastre in toata complexitatea
ceea ce ne inconjoara, cel putin pentru mine imi spune ca marul niciodata nu va face pere sau rachita micsunele, firea nu poate fi schimbata, in cel mai buna caz altoita, dar baza este si va ramane aceeasi, cazurile in care exista mai multe feluri de oamnei, de culori si forme putin diferite, dar tot oameni se pot numi.
Apoi intrand in interiorul uman, vedem inteligenta, cugetarea, simtirea, setea dupa dreptate si aparentul adevar, care de multe ori este o notiune abstracta; ori toate acestea ce baza au avut, crezi ca biologicul a facut toate acestea....atunci cum spunea Dl.Noica spune-mi cum e cu putinta ceva nou? :)
0

#8 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 02 June 2008 - 10:06 AM

Da e adevarat... cred ca cei care au facut afirmatii despre Bing Bang ar fi trebuit poate sa spuna ca acel Bing Bang care a fost acum mult timp in urma a durat probabil cateva milioane de ani... nu a fost o scanteie de o secunda.
0

#9 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 02 June 2008 - 10:10 AM

View PostAdi Barb, on Jun 2 2008, 11:06 AM, said:

Da e adevarat... cred ca cei care au facut afirmatii despre Bing Bang ar fi trebuit poate sa spuna ca acel Bing Bang care a fost acum mult timp in urma a durat probabil cateva milioane de ani... nu a fost o scanteie de o secunda.

nici nu ma indoiesc ca a durat mai putin....insa voi fi ca si un scolar nevinovat si te voi intreba...de ce s-a intamplat big-bangul?.....chiar era nevoie de noi aici?
0

#10 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 02 June 2008 - 10:17 AM

Pai daca l-am privi axandu-ne pe ipoteza ca Big Bang-ul a durat milioane de ani si ca ar fi fost si el la randul lui tot un proces evolutiv... similar cu cel care justifica existenta noastra in prezent atunci lucrurile s-ar mai cerne si clarifica un pic.
0

#11 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 02 June 2008 - 10:25 AM

un pic dar baza tot confuza ar fi si deci ne vom infunda in ceata si mai mult...
dar daca voi fi un Toma si voi afirma ca nu a fost nici un Big-Bang?
si stii de ce as putea spune acest lucru...fiindca inca nu mi s-a raspuns...cum e cu putinta ca mintea umana sa scoata ceva nou sau cum poate sa recunoasca ceva ce nu stia inainte
eu unul nu pot spune ca timpul "le rezolva pe toate"....ne puteam duce la miliarde de miliarde de....de ani sa fi durat big-bangul si tot enigmele ce se pun nu vor putea fi rezolvate...
0

#12 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 02 June 2008 - 10:27 AM

Eu sunt ferm convins ca stiinta va evolua atat de mult incat sa gaseasca raspunsuri la aceste enigme si sper sa le apucam si noi :)
0

#13 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 02 June 2008 - 10:35 AM

View PostAdi Barb, on Jun 2 2008, 11:27 AM, said:

Eu sunt ferm convins ca stiinta va evolua atat de mult incat sa gaseasca raspunsuri la aceste enigme si sper sa le apucam si noi :)

sa speram ca certitudinea va invinge adevarul si stiinta va triumfa...desi am mici indoieli in aceasta privinta :)
0

#14 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 02 June 2008 - 10:47 AM

Toti avem indoieli ... insa fara speranta si increderea in stiinta si dezvoltarea ei... nu avem nici alternative... sa cadeam in ramura religioasa sa ne umplem de sperante si sa traim dupa ce ne trezim din somn diminetile intr-o lume a viselor e mai rau.
0

#15 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 02 June 2008 - 10:55 AM

View PostAdi Barb, on Jun 2 2008, 11:47 AM, said:

Toti avem indoieli ... insa fara speranta si increderea in stiinta si dezvoltarea ei... nu avem nici alternative... sa cadeam in ramura religioasa sa ne umplem de sperante si sa traim dupa ce ne trezim din somn diminetile intr-o lume a viselor e mai rau.

pai daca tot suntem la filozofie ...sunt filozofi ce si-au dedicat intreaga viata in a explica miracolul vietii....sunt si alternative...
chiar o parte din ei au dat explicatii destul de plauzibile...chiar si prin intermediul stiintei.....chiar si in fara ea...alternative sunt din plin
si religiile explica existenta vietii, chiar daca la toate cele enumerate baza le este probabil neclara...sa recunoastem ....nici evolutionismul nu sta mai bine....
0

#16 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 02 June 2008 - 11:35 AM

View Postescehas, on Jun 2 2008, 08:35 AM, said:

sa speram ca certitudinea va invinge adevarul si stiinta va triumfa...desi am mici indoieli in aceasta privinta :)

hmm..pana acum te-a dezamagit stiinta, descoperita, vreodata?
0

#17 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 02 June 2008 - 11:49 AM

View Posttake_this_waltz, on Jun 2 2008, 12:35 PM, said:

hmm..pana acum te-a dezamagit stiinta, descoperita, vreodata?

bineinteles...de ce se are impresia ca stiinta a descoperit doar lucruri bune?....atatia virusi, bombe, etc...doar se stie....si nu numai in domeniul tehnic ci si asa zisa evolutie pe plan moral, incercarea de uniformizare umana, utopiile marxiste, hitleriste si altele... dupa cum se vede nu a dus doar la bine....dar sa vedem si partea buna...pana la urma stam destul de confortabil in fata unui computer discutand cu persoane de la sute de km distanta..
stiinta descopera misterele materiale insa nu si cele spirituale
0

#18 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 02 June 2008 - 11:54 AM

stiinta ' descopera' ..Einstein a descoperit cum sa faca bomba..omul rau a ajuns sa o foloseasca in scopuri meschine..
Mereu va fi o baricada buna si una rea care sa profite de pe urma descoperirilor.

Eu vorbeam de stiinta ca si gama de argumentatii..stiinta se bazeaza pe experimente, pe 'ce se vede'..si incearca sa explice fenomenul.atat.
Manipularea fenomenelor la care cred ca te referi tu, nu intra in discutie aici..nu isi gaseste locul..ca asa si filosofii cu gandire profunda se folosesc de darul lor pt a manipula pe altii.
eu vorbeam strict de stiinta, ca si gama de raspunsuri exacte pe care ni le aduce, pe rand, dar sigur!
0

#19 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 02 June 2008 - 12:00 PM

View Posttake_this_waltz, on Jun 2 2008, 12:54 PM, said:

stiinta ' descopera' ..Einstein a descoperit cum sa faca bomba..omul rau a ajuns sa o foloseasca in scopuri meschine..
Mereu va fi o baricada buna si una rea care sa profite de pe urma descoperirilor.

Eu vorbeam de stiinta ca si gama de argumentatii..stiinta se bazeaza pe experimente, pe 'ce se vede'..si incearca sa explice fenomenul.atat.
Manipularea fenomenelor la care cred ca te referi tu, nu intra in discutie aici..nu isi gaseste locul..ca asa si filosofii cu gandire profunda se folosesc de darul lor pt a manipula pe altii.
eu vorbeam strict de stiinta, ca si gama de raspunsuri exacte pe care ni le aduce, pe rand, dar sigur!

stiu foarte bine la ce te-ai referit :)
daca s-ar descoperi misterul vietii s-ar crea viata....insa cum poate stiinta sa descopere(impropiu spus...mai bine cum poate omul sa descopere) modul in care viata s-a facut din nimic...e peste putinta intelegerii spun eu si o sustin
deja se observa atatea teorii care starnesc de cele mai multe ori rasul...si am putut ajunge la concluzia ca doar atat poate omul....de la platon sau parmenide pana la spinoza, cioran sau darwin....nimic nu s-a schimbat
0

#20 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 02 June 2008 - 12:03 PM

nu stii deloc la ce m-am referit..eu doar iti aratam ca stiinta aduce cele mai palpabile raspunsuri :)
cat despre clonare...eh..samanta aia de celula..tot Doamne Doamne a facut-o
La fel ca si non materia din care s-a facut BiG BANG.. si a aparut materia...cineva acea farama de 'non-materie'..tot a adus in univers..

acuma deh..Doamne Doamne..sau cine o fi fost :)
0

#21 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 02 June 2008 - 12:07 PM

View Posttake_this_waltz, on Jun 2 2008, 01:03 PM, said:

nu stii deloc la ce m-am referit..eu doar iti aratam ca stiinta aduce cele mai palpabile raspunsuri :)
cat despre clonare...eh..samanta aia de celula..tot Doamne Doamne a facut-o
La fel ca si non materia din care s-a facut BiG BANG.. si a aparut materia...cineva acea farama de 'non-materie'..tot a adus in univers..

acuma deh..Doamne Doamne..sau cine o fi fost :)

cu adevarat ne refeream la doua aspecte diferite :)
bineinteles ca era nevoie de un geniu creator care sa puna lucrurile in ordine insa cam este peste putinta omului sa cunosca acestea...dar hai sa las de la mine...cine stie ce minunatii ne ascunde intelectul pasiv :)
0

#22 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 02 June 2008 - 12:10 PM

cu adevarat ca imi cunosti naravul :p


mai..nu e ca ..hmm..eu cred pentru ca e singurul raspuns care imi aduce impacare.poate sunt nevoita sa cred asta..haosul ma nelinisteste .. nu imi doresc asa ceva :)

dar deh.. fiecare cu ale lui opinii..atata timp cand sunt palpabile..si aduc argumente solide..promit ca am sa incerc sa le diger. :)
0

#23 User is offline   anotherme Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 46
  • Joined: 02-September 08
  • Location:another place
  • Idolul Meu:anotherme

Posted 28 September 2008 - 11:30 PM

fiecare cu universul lui s.gif
0

#24 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 09 February 2009 - 08:27 PM

CITAT(addict @ Apr 7 2008, 10:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Enjoy.

pai, si parerea ta?
linkuri gasim si noi destule biggrin.gif

CITAT(Jewels @ Apr 7 2008, 10:35 PM) <{POST_SNAPBACK}>
thirll[/b], lumineaza-ma mamă, ce spui acolo ? laugh.gif

zero inmultit cu zero, de infinit de ori, rezulta orice numar de la zero in sus. si e matematic demonstrat.
eu cred ca nu a existat nici un big bang...pur si simplu, universul a existat din nimic. universul e infinit.
0

#25 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 16 February 2009 - 05:15 PM

CITAT(Thrill @ Feb 9 2009, 06:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
zero inmultit cu zero, de infinit de ori, rezulta orice numar de la zero in sus. si e matematic demonstrat.
eu cred ca nu a existat nici un big bang...pur si simplu, universul a existat din nimic. universul e infinit.

Hmm, adica vrei sa zici ca e chiar atat de simplu sa demonstrezi ca universul a existat din nimic? laugh.gif Nu ca nu as fi de acord cu tine, desi din alte considerente. Dar chiar si asa... evolutionismul e un curent atat de aplaudat si de apreciat, ca e destul de greu sa il combati cu o simpla teorema matematica.
0

#26 User is offline   Ionyssa Icon

  • Boboc
  • Pip
  • View gallery
  • Group: Membri
  • Posts: 65
  • Joined: 19-February 10
  • Gender:Female
  • Idolul Meu:Tata

Posted 25 February 2010 - 04:16 AM

Am invatat cand eram mica, de la popa, ca Dumnezeu este Creatorul. Cand m-am facut mare m-am dus la Universitatea de Stiinte si am studiat despre evolutionism, nust' cate teorii: Teoria generatiei spontane (viata este rezultatul actiunii fortelor mecanice ale naturii). Asta cica a fost sustinuta de Democrit, fiind cea mai veche teorie si zice Democrit ca fortele vii au luat nastere din apa si namol datorita unor combinatii intamplatoare. Teoria panspermiei, care zice ca viata a fost adusa pe pamint de pe alta planeta care avea conditii similare sau chiar mai bune decat planeta noastra, care au favorizat aparitia vietii si transportul ei, cu ajutorul meteoritilor, pe Pamant. Teoria Oparin-Haldane, bazata pe studii biochimice, care spune ca viata a luat nastere in 3 etape: neorganica, organica si biologica. Se pleaca de la molecule simple care nu se stie exact cum au aparut si cum au dat nastere aminoacizilor care au dat nastere la randul lor la organisme capabile de metabolism. Cu toate ca, de-a lungul vietii mele am fost in ambele tabere, acum sunt neutra, cu toate ca tind sa cred mai degraba in lucrurile palpabile, experimentate de oamenii de stiinta. Ideea e ca nimic nu e batut in cuie, oamenii de stiinta au emis ipoteze bazate pe niste studii rudimentare, avand in vedere ca aceste teorii au fost emise cu multi ani in urma. Eu zic ca om trai si om vedea ce mai spune stiinta despre aparitia vietii in urmatorii ani, cand metodele de cercetare si investigare asupra acestui subiect vor deveni de necontestat. Incet, incet, o sa cunoastem adevarul, intr-o buna zi. Poate peste 100, 1000 sau 5000 de ani. Dar sunt convinsa ca se va afla raspunsul, sau macar o pista reala tot vom avea.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users