FamousWhy.ro Forum: Suntem Roboti - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Suntem Roboti

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 29 March 2008 - 09:02 AM


V-ati gandit la faptul ca noi oamenii am putea fi niste super-roboti numai prin simplul fapt ca functionam pe baza unor impulsuri. Ne programam singuri sau influentati pentru a face diferite lucruri cum ar fi : respiram, dormim, mancam etc...
0

#2 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 21 June 2008 - 02:07 AM

View PostAdi Barb, on Mar 29 2008, 08:02 AM, said:

V-ati gandit la faptul ca noi oamenii am putea fi niste super-roboti numai prin simplul fapt ca functionam pe baza unor impulsuri. Ne programam singuri sau influentati pentru a face diferite lucruri cum ar fi : respiram, dormim, mancam etc...

hai hai ca te intreci
daca noi am inventat robotii dupa chipul si asemanarea noastra nu inseamna ca am si fost facuti initial dupa chipul si asemanarea lor :D

plus ca sentimentele astea..neprogramate..imprevizibilitatea umana cam da peste nas unei astfel de teorii :D
A scris Asimov o carte tare faina '11 Futures' ..in care arata ca una din cele mai importante proprietati pe care le are un om este de a se dezvolta si adapta dincolo de tipare..de tabele..de orice limite.
Ori un program pt roboti oricat de lung si de vast ar fi, intotdeauna isi gaseste linia de 'end'. :)
0

#3 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 24 June 2008 - 12:33 AM

nu, nu suntem roboti :) putem gandi , putem actiona conform parerilor proprii, putem rani sentimentele altora...ce avem in comun [mancatul,dormitul] se numesc automatisme :) dar sunt sigura ca e un proces muuult mai complex decat cel inventat de mintea umana.
0

#4 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 31 August 2008 - 10:55 PM


Quote

V-ati gandit la faptul ca noi oamenii am putea fi niste super-roboti numai prin simplul fapt ca functionam pe baza unor impulsuri.

daca :functionam" pe baza unor impulsuri, asta nu inseamna ca suntem roboti. nu suntem programati sa facem nimic, noi luam propriile noastre decizii si facem cum ne "taie" capul.
0

#5 User is offline   anotherme Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 46
  • Joined: 02-September 08
  • Location:another place
  • Idolul Meu:anotherme

Posted 25 September 2008 - 11:10 PM

'UN FEL DE ROBOTI' .....noi am facut robotii ; i-am si numit roboti.(acum si robotii sunt facuti in mare parte tot de roboti). Ciudat cum persoanele religioase sunt atat de convinse ca nu ar fi nicicum roboti si in acelasi timp spun ca au fost create din materie fara viata dash3.gif/
* un program avem ,dar nu ne numim roboti;ne numim oameni . Cam asta e diferenta reala si clar ca pana la urma asta e raspunsul : nu suntem roboti , suntem oameni !!! help.gif .
ROBÓT1, roboţi, s.m. Sistem automatizat care acţionează pe baza unui program de lucru stabilit sau care reacţionează la anumite influenţe exterioare, dând impresia executării unor acţiuni omeneşti. ♦ Fig. Persoană care munceşte din greu şi fără să înţeleagă rostul muncii sale;
as vrea sa imi zica oricine : " 1. Sunt sigur ca gandurile sunt ale mele shi ca le-am "fabricat" chiar 'eu' .(trebuie sa si demonstreze asta s.gif (de instincte nici nu are rost sa vb. ..toata lumea stie ce-i cu ele) ...(cat despre sentimente:)prea mult de scris aici si irelvant fara 1.2.3. demonstrat)
2. Nu actionez la influente externe (demonstrat si asta) ...
3. Inteleg sensul vieti si stiu pt ce lupt/muncesc . (alta demonstratie s.gif ) "
Totusi suntem oameni ...asa ne numim(nicidecum roboti) ... doar in esenta semanam cu ei pokemon.gif
0

#6 User is offline   Ionyssa Icon

  • Boboc
  • Pip
  • View gallery
  • Group: Membri
  • Posts: 65
  • Joined: 19-February 10
  • Gender:Female
  • Idolul Meu:Tata

Posted 21 February 2010 - 05:44 PM

NU suntem inca roboti dar vom deveni in curand prin tot ceea ce se incearca pentru monitorizarea fiecarui individ in parte. Ei numesc asta securitate, impiedicarea atentatelor, impiedicarea furtului de identitate, etc. Eu numesc asta robotizare, privare de intimitate si manipulare psihologica. Cu totii am auzit de pasapoarte bionice si de microcipurile care ne vor fi implantate in corp mai curand decat credem. In momentul in care vom purta un asemenea "gadget" o sa devenim vulnerabili si foarte usor de controlat, ba chiar o sa ducem la bun sfarsit actiuni pe care nu noi le vom gandi ci ne vor fi sugerate de cei care sunt in spatele acestor proiecte. Pacat ca noi nu ne vom da seama de asta. Daca cineva imi spunea acum 15 ani ca o sa ajungem sa traim ca in Matrix sau Star Trek, cred ca radeam 2 zile. Dar asa va fi si nu peste foarte mult timp. O sa ajungem sa mancam trei pilule pe zi in care se va gasi hrana concentrata sub forma de pulbere. E normal sa fie asa din moment ce noi ne inmultim ca iepurii si resursele pamantului sunt mai mult decat epuizabile. O sa fim decimati prin tot felul de virusuri si boli facute in laborator, fara macar sa stim ce ne-a lovit. Suna apocaliptic dar acolo ne indreptam. Omul este singura fiinta de pe pamant care-si distruge habitatul si pretul platit va fi pe masura. Aveam un profesor foarte bun, de geografie, in generala. Imi amintesc ca ne-a povestit ca prin anii '30 tatal lui a fost in America (cred) si a vazut un televizor. S-a intors acasa si le-a povestit oamenilor ca a vazut o cutie de lemn in care erau niste oameni vii. Evident, toata lumea si-a facut trei cruci, si-au scuipat in san si l-au categorisit drept schizofrenic. Nimeni nu credea ca asa ceva este real asa cum nici eu nu am crezut nimic din tot ce v-am povestit mai sus. Deja in America, unele companii le-au impus angajatilor sa poarte microcipuri in mana sau pe frunte atunci cand proiectul va lua amploare. O sa fim precum un produs din supermarket, accesul nostru in orice institutie se va face pe baza de microcip. Evident ca avem dreptul de a refuza dar asta va duce la o excludere a noastra din societate, cei ce vor refuza vor deveni niste paria, vinati de autoritati si de societate. Am vazut ca pe acest subiect sunt dispute serioase intre aparatorii religiei si cei care-si doresc modernizarea aceasta dusa la extreme. Astia cu religia spun ca asta e lucratura diavolului si ca traim vremuri apocaliptice. Eu nu sunt de acord, eu cred ca e lucratura celor din umbra care vor sa ne foloseasca ca pe niste cobai pentru a-si pune planurile in aplicare. Pare ceva desprins dintr-un film SF dar acesta va fi viitorul. Trebuie doar sa asteptam confirmarea tuturor celor spuse mai sus. Suntem monitorizati si acum, telefoanele ne sunt ascultate, adresele de mail ne sunt supervizate, dar asta nu ne acopera pe toti. Doar cei dubiosi sunt luati in colimator deocamdata si cu asta sunt de acord. Dar de aici pana la a ne transforma pe toti in cobai...
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users