FamousWhy.ro Forum: Cum Definim Motivatia? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cum Definim Motivatia?

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 28 March 2008 - 10:41 AM


Cum definim motivatia? De unde izvoraste si cum o putem stimula? Exista factori care o pot narui?
0

#2 User is offline   oana_604 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 70
  • Joined: 27-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca/ Craiova
  • Idolul Meu:nu am

Posted 05 July 2008 - 04:47 PM

Foarte pe scurt: motivatia este motorasul care ne impinge sa facem ceva sau sa nu facem ceva. Se vorbeste de motivatie extrinseca - motivele vin din exterior, de la ceilalti, din mediu.. si motivatie intrinseca - din interiorul persoanei.

De cele mai multe ori suntem motivati sa facem ceva pentru ca primim ceva sau ne simtitm noi mai bine cu noi si nu facem ceva cand nu primim nimic, nimeni nu ne apreciaza eforturile si pentru noi nu este importanta activitatea respectiva.

Ca sa stimulezi motivatia de a face ceva trebuie sa analizezi ce anume te face sa vrei sa faci lucrul ala. De ce e important pt tine? pt ceilalti.. cine te apreciaza daac faci activitatea x? e suficient pt tine? ce te-ar face sa zici.. mai.. chiars e merita sa fac x? si atunci vezi.. daca e important, ce beneficii ai, care sunt chestiile pe care nu le vrei din prezent si le modifici facand x, ce te astepti sa primesti...

Practic daca nu imbunatatesti cu nimic starea actuala facand x, nu depui eforturi. daca nu primesti nimic in schimbul activitatii.. nu te implici.

E nevoie sa detaliez?
0

#3 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 31 August 2008 - 11:15 PM

nu prea pot sa definesc motivatia, ca de cele mai multe ori imi lipseste. nu prea ma cumpari/atragi cu nimic (nici eu nu reusesc sa fac asta )
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users