FamousWhy.ro Forum: Nimicirea Pacatosilor - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Nimicirea Pacatosilor

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 28 March 2008 - 10:24 AM


In Biblie se precizeaza faptul ca : "In curand cei ce au pacatuit vor fi nimiciti"

Daca tinem cont de faptul ca Biblia dateaza de sute de ani sa discutam despre relevanta sintagmei "In curand" si mai ales despre modalitatea de nimicire a pacatosilor?

Care dintre pacatosi vor fi nimiciti si mai ales cum?
0

#2 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 28 March 2008 - 10:32 AM

Toţi păcătoşii vor fi nimiciţi în iad, sub mânia eternă a lui Dumnezeu.
0

#3 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 28 March 2008 - 10:33 AM

Vor fi omorati sau chinuiti temporar pana eventual si-ar reveni?
0

#4 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 28 March 2008 - 11:22 AM

View PostAdi Barb, on Mar 28 2008, 10:33 AM, said:

Vor fi omorati sau chinuiti temporar pana eventual si-ar reveni?


2 Tesaloniceni 1:9

9Ei vor avea ca pedeapsă o perzare vecinică, dela faţa Domnului şi dela slava puterii Lui,

2 Peter 2:17

17These are wells without water, clouds that are carried with a tempest; to whom the mist of darkness is reserved for ever.

Jude 1:13
Raging waves of the sea, foaming out their own shame; wandering stars, to whom is reserved the blackness of darkness for ever.

Revelation 14:11
And the smoke of their torment ascendeth up for ever and ever: and they have no rest day nor night, who worship the beast and his image, and whosoever receiveth the mark of his name.

Revelation 20:10
And the devil that deceived them was cast into the lake of fire and brimstone, where the beast and the false prophet are, and shall be tormented day and night for ever and ever.


Limbajul e clar şi explicit. "TORMENT" continuu..........
0

#5 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 28 March 2008 - 11:23 AM

Deci se vor comite crime in masa? Masacrul asta nu e un pacat?
0

#6 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 28 March 2008 - 11:25 AM

View PostAdi Barb, on Mar 28 2008, 11:23 AM, said:

Deci se vor comite crime in masa? Asta nu e un pacat?

Crimă este când calci Legea. Iar Legea spune că dacă păcătuieşti, vei fi chinuit pt o eternitate. Unde-i crima?
Aaaa, că nu convine celor care se văd jmecheri şi care cred că au ei drepturi fără obligaţii............e altceva.
0

#7 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 28 March 2008 - 11:30 AM

De ce vei fi chinuit si nu indreptat? De ce Creatorul nostru (daca El chiar exista... si daca El chiar poate sa faca ceva) nu face o fapta buna si ne sperie cu aceste pedepse si imagini chinuitoare ce vor urma "In curand" ?
0

#8 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 28 March 2008 - 11:36 AM

View PostAdi Barb, on Mar 28 2008, 11:30 AM, said:

De ce vei fi chinuit si nu indreptat? De ce Creatorul nostru (daca El chiar exista... si daca El chiar poate sa faca ceva) nu face o fapta buna si ne sperie cu aceste pedepse si imagini chinuitoare ce vor urma "In curand" ?

Are El vreo obligaţie faţă de cineva? Dacă a zis să nu faci rău şi pe tine te dore-n cot, ce ai vrea? Să te şi ierte, nu?
Iartă pe cine vrea El.

Romani 9:21-23

21Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaş frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuinţare de cinste, şi un alt vas pentru o întrebuinţare de ocară?

22Şi ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Şi arate mînia şi să-Şi descopere puterea, a suferit cu multă răbdare nişte vase ale mîniei, făcute pentru peire;

23şi să-Şi arate bogăţia slavei Lui faţă de nişte vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?
0

#9 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 28 March 2008 - 11:38 AM


Deci concret pe cine va ierta pentru ca toti oamenii sunt pacatosi.

Vom avea fiecare asociat un nivel de pacat pe o scara de la 1 la 100 ... si ne rade pe toti care avem de la 50 in sus? Cum va face delimitarea?
0

#10 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 28 March 2008 - 11:57 AM

View PostAdi Barb, on Mar 28 2008, 11:38 AM, said:

Deci concret pe cine va ierta pentru ca toti oamenii sunt pacatosi.

Vom avea fiecare asociat un nivel de pacat pe o scara de la 1 la 100 ... si ne rade pe toti care avem de la 50 in sus? Cum va face delimitarea?

Cei aleşi nu vor merge în iad. Câţi sunt..........nu-i treaba noastră. Şi ei nu merită să li se plătească şi nici nu au făcut ceva pt treaba asta. Li s-a făcut un cadou nemeritat.
0

#11 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 28 March 2008 - 12:01 PM

Deci ne va face in ciuda cumva... ne va striga ceva de genul : "Vedeti daca nu m-ati ascultat? Acum suportati pacatosilor! La moarte cu voi! "

Exista vreo probabilitate pentru pacatosi sa aiba a doua sansa? Oricine merita asta...

Exista oare solutii pentru a scapa din acele chinuri?
0

#12 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 28 March 2008 - 12:33 PM

View PostAdi Barb, on Mar 28 2008, 12:01 PM, said:

Deci ne va face in ciuda cumva... ne va striga ceva de genul : "Vedeti daca nu m-ati ascultat? Acum suportati pacatosilor! La moarte cu voi! "

Exista vreo probabilitate pentru pacatosi sa aiba a doua sansa? Oricine merita asta...

Exista oare solutii pentru a scapa din acele chinuri?

Nu ar fi mai bine să citeşti tu Biblia? Ai toate răspunsurile acolo.
0

#13 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 09 April 2008 - 07:59 AM

View PostAdi Barb, on Mar 28 2008, 02:30 AM, said:

De ce vei fi chinuit si nu indreptat? De ce Creatorul nostru (daca El chiar exista... si daca El chiar poate sa faca ceva) nu face o fapta buna si ne sperie cu aceste pedepse si imagini chinuitoare ce vor urma "In curand" ?

El iti da posibilitatea sa fi indreptat de aici de pe pamant!
Mai ales ca pedeapsa pentru pacat a cazut peste Fiul Sau, ca noi oamneii sa putem fi indreptati! Pentru cei care refuza aceasta indreptare de pe pamant, nu pot si nu mai au posibilitatea sa fie indreptati niciodata! Dupa moarte vine plata!
Dca-i bagi fortat in rai, vor face greva cu siguranta, ca nu le va placea!
0

#14 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 01 September 2008 - 08:22 AM

View PostAdi Barb, on Mar 28 2008, 11:24 AM, said:

In Biblie se precizeaza faptul ca : "In curand cei ce au pacatuit vor fi nimiciti"

in biblie spune si ca "in curand iisus va invia din nou si toti cei din rai si iad vor fi judecati pentru a2a oara" , sau ceva de genul.
cate nu se spun in biblie... :-j
0

#15 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 09 November 2008 - 10:57 AM

Biblia e foarte contradictorie. Ea spune in unele pasaje ca Pamantul e vesnic, mai spune ca iadul e groapa, altundeva spune ca vom arde...fiecare intelege ce vrea. Om trai si-om vedea care a avut dreptate.
0

#16 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 13 December 2008 - 11:46 AM


d-zeu face glume cu noi biggrin.gif
0

#17 User is offline   mihai_1991 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 35
  • Joined: 22-April 09
  • Idolul Meu:won't tell you :)

Posted 23 April 2009 - 11:43 PM

O pedeaspa vesnica nu are niciun sens, prin urmare d-zeu este irational.
Pe youtube cineva a facut un clip in care explica foarte bine scopurile unei pedepse.Conform lui, pedepsele au ca scop: 1. indreptarea unei persoane 2. protejarea celorlalti 3. exemplul dat celorlalti
Cum iadul nu indeplineste niciunul dintre aceste criterii, rezulta ca nu face parte din scopul unei pedepse.O pedeapsa vesnica nu este altceva decat razbunare.Si totusi se spune ca d-zeu este bun si drept.Eu am o varianta care rezolva rational situatia: d-zeu nu exista, iar conceptul de iad a fost inventat pt a servi ca arma de manipulare.Problema este ca nu si-au dat seama ca totusi, multi isi vor da seama de aberatiile din biblie.

0

#18 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 11 September 2009 - 04:56 AM

CITAT(Thrill @ Nov 9 2008, 12:57 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Biblia e foarte contradictorie. Ea spune in unele pasaje ca Pamantul e vesnic, mai spune ca iadul e groapa, altundeva spune ca vom arde...fiecare intelege ce vrea. Om trai si-om vedea care a avut dreptate.

Biblia este contradictorie pentru nestiutori. Pentru cei care o interpreteaza in context, tin cont de contextul literar, istoric, teologic, cultural, nu exista contradictii. Anumite versete completeaza pe altele si nu le contrazic. Unde scrie in Biblie ca pamantul este vesnic? Scrie ca va arde cu tot ce este pe el si vor fi un cer nou si un pamant nou!

"Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde." 2 Petru 3:10

"Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era." Apocalipsa 21:1

De asemenea, legat de cei care vor fi pedepsiti in iad, acestia au posibilitatea iertarii pe pamant, a gratierii. Respingerea credintei in Isus Cristos, este respingerea gratierii lui Dumnezeu.Asa ca pedeapsa lor nu e o crima in masa cum o caracteriza cineva aici, ci o judecata dreapta. Ce ar fi sa condamnam pe toti judecatorii care-i condamna pe infractori si sa le plangem de mila infractorilor. Cei pedepsiti in iad isi iau pedeapsa ce li se cuvine prin Lege. Codul Penal al Creatorului ii condamna. Dumnezeu le-a dat Gratierea (Mantuirea) si posibilitatea de indreptare (pocainta si sfintenie) si ei au ignorat pe Dumnezeu, au calcat in picioare gratierea si nu-i asteapta decat o dreapta judecata din partea lui Dumnezeu (Judecatorul). Cine nu vrea sa aibe parte de Isus ca Mantuitor, va avea parte de El ca Judecator.

"Isus ne-a poruncit sa propovaduim norodului si sa marturisim ca El a fost randuit de Dumnezeu Judecatorul celor vii si al celor morti." Faptele Apostolilor 10:42




0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users