FamousWhy.ro Forum: Viata De Artist In Romania - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Viata De Artist In Romania merita sa te faci artist intr-o tara ca asta?

#1 User is offline   SillyHobbit Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 144
  • Joined: 12-January 08
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:omg...n-am!!!

Post icon  Posted 09 March 2008 - 01:39 AM


Artistii romani contemporani sunt foarte putin promovati si au sanse minime sa vanda. Galeriile sunt de cele mai multe ori goale, Muzeul National de Arta Contemporana la fel. Iar amatorii de arta sunt din ce in ce mai putini. De ce? Incotro se va ajuge? Se merita sa te faci artist intr-o tara ca asta?
Eu cred ca nu. Artistii au toate sansele sa fie muritori de foame si sa ramana toata viata anomimi...
0

#2 User is offline   rosedawn Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 6
  • Joined: 30-November 08
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lectura, muzica buna, calatorii, internetul
  • Idolul Meu:sailor mercury

Posted 30 November 2008 - 01:34 AM


eu cred ca arta ar avea sanse de "supravietuire" si chiar de succes daca ar avea loc o schimbare radicala a sistemului de valori a individului numit român. o modificare la nivelul mentalului colectiv, dar ,asa cum afirma Fernand Braudel,o asemenea modificare are loc de-a lungul a cateva generatii. se spune ca arta "a coborat in strada", a scuturat "jugul" elitismului pentru a putea fi receptata si inteleasa de o mai mare masa de oameni, dar consider ca aceasta afirmatie este paradoxala. arta este o forma de cultura, iar cultura(inteleasa ca si nivel de cunostinte) este, prin definitie elitista. remarc cu tristete ca nu doar arta contemporana nu este pe gustul publicului roman, ci arta la modul general. numarul cel mai mare de vizitatori pe care l-am observat vreodata la MNAR a fost in noapte muzeelor, in rest avem fie grupuri de studenti de la arte, fie copii de la diverse gradinite particulare.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users