FamousWhy.ro Forum: Cat De Mult Ne Influenteaza Ce Vedem La Tv? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cat De Mult Ne Influenteaza Ce Vedem La Tv?

#1 User is offline   FragileDreams Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 129
  • Joined: 25-September 07
  • Gender:Female
  • Location:unde visele nu exista....
  • Idolul Meu:Nu m-am gandit

Posted 25 September 2007 - 05:36 PM


Cat de mult ne influenteaza ce vedem la TV sau pe net...?are vreun efect asupra voastra?
0

#2 User is offline   Serenity Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 41
  • Joined: 08-September 07

Posted 25 September 2007 - 08:00 PM

Cred ca depinde de cat de influentabili suntem :)
0

#3 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 25 September 2007 - 08:36 PM

Majoritatea dintre noi suntem profund influentati de ceea ce vedem la televizor, fie ca sunt lucruri bune... fie ca sunt rele si din cauza lor suntem indiferenti atunci cand e vorba de lupta pentru idealurile noastre. Idealurile noastre si credinta sunt spulberate de aceasta "cutie cu geam" care nu ne motiveaza decat interesul material si placerea.

"Cutia cu geam" transforma idealurile noastre in "marfa" si ne face sa existam pentru "a avea". Banii joaca rolul principal la televizor si constituie un criteriu al puterii si eficientei, un mijloc al dobandirii placerii si confortului!

Pacat! Mare Pacat!
0

#4 User is offline   FragileDreams Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 129
  • Joined: 25-September 07
  • Gender:Female
  • Location:unde visele nu exista....
  • Idolul Meu:Nu m-am gandit

Posted 25 September 2007 - 09:19 PM

View PostSerenity, on Sep 25 2007, 06:00 PM, said:

Cred ca depinde de cat de influentabili suntem :)



toti suntem influnetabil intro masura mai mare sau mai mica...nu cred k exista vreo persoana care sa nu fie influentata de ce vede la televizor...credem k televizorul reflecta realtiatea...da nu spun k nu o reflecta,dar intr-o masura mai mica...viata e cea ce traiest tu in fiecare zi nu cea ce vezi la tv...
0

#5 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 25 September 2007 - 09:26 PM

sincer nu stiu in ce masura m-ar afecta ce vad la televizor ...pt ca sincer nu m-am mai uitat la televizor de ceva timp....si cand m-am uitat m-am uitat ori la desene animate ori la vreun film...deci ....I'm out of this
0

#6 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 October 2007 - 02:35 PM

Televizorul ne influenteaza si ne afecteaza educatia in primul rand din cauza ca timpul petrecut in fata televizorului fura din cel acordat altor activitati.

Imaginile televizorului se schimba foarte rapid ceea ce duce in timp la deficiente mari de atentie si de concentrare, impulsivitate, agitatie etc...

Televizorul are un efect nociv asupra noastra prin faptul ca "ne acapareaza atentia" si noi, membrii comunitatii (familie, vecini de bloc, cerc de amici, etc.) nu mai comunicam intre noi, nu mai stam de vorba. Ne intalnim, ne salutam, si.... repede, repede, ne grabim sa prindem emisiunea Suprize! Suprize cu Andreea Marin.
0

#7 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 03 October 2007 - 09:48 PM

Deci mai rar dau pe la tv dar cand dau ma uit la desene, filme (hbo in principal), seriale daca prind ceva bun (traiasca pro cinema pt serialele majoritar dragute), documentare pe nat geogr sau discovery.

Nu ma uit la emisiuni romanesti (prea putine bune si nu prea le prind), nu ma uit la telenovele, nu ma uit la stiri decat pe antena3 si acolo rar (pe restul la ce sa ma uit, la detaliile morbide despre uciderea unor copii de 8ani?)... Si vai, cum am ratat magnificul Otv sau posturile cu manele? Doar sunt maaaaaaare fan Otv si manele.

Ideea e sa te uiti intai la toate si apoi sa vezi ce-ti place si ce crezi ca te ajuta in vreun fel. Daca totusi iti place sa-l asculti pe Gutza la Teo sau sa o vezi pe Zavoreanca etalandu-si ultimele achizitii lingvistice sau siliconate si inteligenta pe masura, alegerea ta. Totul e alegere. Dar pana la urma cum sa ceri copilului sa se uite la emisiuni decente daca tu nu te uiti? Parintele trebuie intai educat, apoi copilul.
0

#8 User is offline   maria_dulc1k Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 20
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Female
  • Interests:dansul,muzik...blabla sunt prea multe
  • Idolul Meu:nu am un idol

Posted 24 October 2007 - 02:52 PM


noi ca si fiinte umane suntem influentabili asa ca tot ce ne inconjoara ne influenteaza fie ca recunoastem fie ca nu
0

#9 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 24 October 2007 - 07:34 PM

Aproape deloc. Doar ştirile de la ora 6 mă pot influenţa în vreun fel..şi anume să fiu foarte precaută :thumbsup: , atâta tot. Reclamele mă lasă rece(exceptând reclamele de la dulciuri :D ) , ce să mai zic de emisiuni. Televizorul ar trebui să fie o sursă de informare , de amuzament...nu un obiect folosit în scopuri "hipnotice" .
0

#10 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 24 October 2007 - 08:47 PM

Mda... la cât TV văd eu...nu prea. Nu maăuit la ştiri, nu îmi plac serialele englezeşti/spaniole/româneşti , urăsc show-urile în care vin toţi inculţii să se injure reciproc sau în care se profită de durerea cuiva pentru a face vânzare.

Dacă ma uit la TV o fac strict pentru filme, sau ceva seriale americane ( momentan ma uit la Grey's Anathomy :grin: ). C'a y est ! :pardon:
0

#11 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 25 October 2007 - 10:41 AM

Eu ma uit la TV dar nu mă influențează cu nimic. În schimb, ma informează. De obicei urmăresc Discovery, National, Viasat, etc.
Pentru muzică, MTV și VH1 și duminica dimineața când lenevesc în pat, ma uit la desene animate.
Nu prea am cum sa fiu influențată :)
0

#12 User is offline   BeRightBack Icon

  • Şi când plâng, zâmbesc...
  • Pip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 76
  • Joined: 18-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Pe-aici
  • Idolul Meu:EL...

Posted 25 February 2008 - 03:43 PM

În primul rând, statul excesiv la tv te oboseşte, îţi încarcă mintea cu informaţii nefolositoare (de cele mai multe ori, având în vedere că pe piaţă, lider este AcasăTV, şi PROTV :lol:)
0

#13 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 13 March 2008 - 02:32 AM

Eu prind si 0Tv şi îmi influenţează enorm buna dispoziţie şi îmi aduce aminte de emisiunea "Cascadorii râsului" de acum 15 ani.
0

#14 User is offline   xxxbabypunkyfestxx Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 55
  • Joined: 06-October 07
  • Gender:Female
  • Location:in lumea mea
  • Interests:TV,calatorii,moda,role,muzica,filme,animale,calculator,hi5 etc.
  • Idolul Meu:Emo kids

Posted 20 August 2008 - 04:26 PM

pe mine nu ma influientat chiar deloc tv poate in unele cazuri ma facut mai sensibila dar nimic mai mult
0

#15 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 29 August 2008 - 08:14 PM

asupra mea au un efect prea mic sau nu au niciun efect. in general, nu ma uit la tv si chiar daca ma uit nu sunt prea atenta.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users