FamousWhy.ro Forum: Craniul Lui Mozart, Identificat? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Craniul Lui Mozart, Identificat?

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 05 March 2008 - 01:02 PM


Un om de ştiinţă austriac, Gottfried Tichy, este convins că a identificat craniul lui Wolfgang Amadeus Mozart, mort la 35 de ani, în 1791, la Viena.

În cartea sa, intitulată "Moştenirea involuntară a lui Mozart", prezentată presei, la Salzburg, dl Tichy a rezumat rezultatele cercetărilor sale care demonstrează autenticitatea craniului, identificat deja ca fiind cel al unui muzician de către dr. Hyrtl, un medic german care posedă o importantă colecţie de cranii din secolul al XVIII-lea.

Profesorul Tichy a comparat osatura capului cu portrete ale compozitorului realizate înaintea morţii acestuia. Studiind craniul mic, cu bărbia ascuţită, cu maxilarul superior avansat şi având orbite mici, dl Tichy a afirmat că purtătorul acestuia a fost atins de rahitism. Bazându-se pe datele obţinute, el a afirmat că este posibil ca muzicianul să fi decedat în urma contractării unei gripe sau a unei fracturi de craniu, descoperită în partea stângă.
0

#2 User is offline   SillyHobbit Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 144
  • Joined: 12-January 08
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:omg...n-am!!!

Posted 06 March 2008 - 10:39 AM

Interesant. De ce a murit Mozart se stie? Eu nu am nici cea mai vaga idee, am auzit numai povesti.
Dar...Mozart nu a fost ingropat undeva?
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users