FamousWhy.ro Forum: Cimpanzeii Rād La Fel Ca Oamenii - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cimpanzeii Rād La Fel Ca Oamenii

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 04 March 2008 - 03:53 PM


Studii recente efectuate pe animale au relevat noi similarităţi īntre oameni şi maimuţe, deşi ultimele cercetări nu au adus nimic īn plus in sprijinul teoriei evoluţiei.

Un studiu efectuat recent de o studentă din Berlin, Julia Vettin, pe mai multe maimuţe dintr-o grădină zoologică a relevat, de exemplu, că cimpanzeii se gādilă unul pe altul şi rād aproape la fel ca oamenii.

Posted Image sursa imaginii : ro.mykinda.com

„Atunci cānd sunt gādilaţi, cimpanzeii scot aceleaşi sunete ca īn cazul rāsului uman", a declarat Julia Vettin la prezentarea concluziilor studiului său, efectuat pe o perioadă de un an. Afirmaţiile studentei sunt sprijinite şi de rezultatele apărute*pe sonagrame. Folosind o serie de dispozitive video şi audio, Julia a īnregistrat comportamentul zilnic al unui grup de 12 maimuţe de la o grădină zoologică, după care a evaluat aceste date cu ajutorul computerului. „Zgomotul făcut de cimpanzei atunci cānd se gādilă evoluează pe scala de sonor la fel ca zgomotele produse de rāsul uman", a precizat studenta.
0

#2 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 21 June 2008 - 03:31 PM

profit de ocazie si intreb cu voce tare :

Care e de acord cu teoriile evolutioniste ale darwinistilor, in ceea ce priveste omul, sa vina aici si sa argumenteze!
0

#3 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 21 June 2008 - 04:52 PM


View Posttake_this_waltz, on Jun 21 2008, 04:31 PM, said:

profit de ocazie si intreb cu voce tare :

Care e de acord cu teoriile evolutioniste ale darwinistilor, in ceea ce priveste omul, sa vina aici si sa argumenteze!

profita de ocazia si rasfoieste google-ul.
oricine de aici ar vrea sa "demonstreze" nu ar face altceva decat sa citeze si sa dea linkuri din google, wikipedia, etc !

ceea ce era de demonstrat s-a demonstrat deja de mult, structura osoasa, scheletica, mersul biped, asemenarile cerebrale si de comportament, potrivit carora la un moment dat o maimuta a avut o scanteie si s-a desteptat...

eu sunt de acord cu ele, dar nu pot sa iti argumentez [eu personal] mai mult decat au facut-o alte sute de oamenii de stiinta inaintea mea a caror parere o poti citi la un simplu search pe gugăl.

e ca si cum ti-as spune eu sa-mi argumentezi TU ca exista dumnezeu sau ca apa e uda, sau ca benzenul e o hidrocarbura, etc...
0

#4 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 21 June 2008 - 05:29 PM

View PostProfu, on Jun 21 2008, 02:52 PM, said:

profita de ocazia si rasfoieste google-ul.
oricine de aici ar vrea sa "demonstreze" nu ar face altceva decat sa citeze si sa dea linkuri din google, wikipedia, etc !

ceea ce era de demonstrat s-a demonstrat deja de mult, structura osoasa, scheletica, mersul biped, asemenarile cerebrale si de comportament, potrivit carora la un moment dat o maimuta a avut o scanteie si s-a desteptat...

eu sunt de acord cu ele, dar nu pot sa iti argumentez [eu personal] mai mult decat au facut-o alte sute de oamenii de stiinta inaintea mea a caror parere o poti citi la un simplu search pe gugăl.

e ca si cum ti-as spune eu sa-mi argumentezi TU ca exista dumnezeu sau ca apa e uda, sau ca benzenul e o hidrocarbura, etc...

Oh, boy..daca erau suficiente raspunsurile de acest gen..dat de toti adeptii sistemului darwinist din lume .. ehe...nu mai era pt nimeni nici un Dumnezeu in zi de azi.
Totusi mai este teoria cum ca a existat un urmas comun al omului si maimutelor..o parte s-au dezvoltat in maimute si altii in oamenii..

So, la fel cum o spun alte sute de mii de oameni de stiinta cu capul pe umeri si fara a pretinde ca stiu TOTUL , ramane concluzia ca atat existenta cat si nonexistenta lui Dumnezeu sau al ideii Darwiniste..nu se poate demonstra de nimeni..cel putin in ziua de azi.
0

#5 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 21 June 2008 - 06:32 PM

si daca nu se poate demonstra nimic, la ce ceri argumente ?
0

#6 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 21 June 2008 - 06:43 PM

Eu nu sunt de acord cu teoria darwinista. Dau un singur motiv. Daca ne-am fi tras din maimute, ar fi trebuit sa fim compatibili cu ele. In schimb, s-a descoperit ca suntem compatibili organic cu porcii.
0

#7 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 21 June 2008 - 06:58 PM

da' cu ce teorie esti tu de acord ?
0

#8 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 21 June 2008 - 07:43 PM

Nu cred ca asta este important aici, insa pur si simplu nu sunt de acord ca ne tragem din maimute. Probabil totusi ca ne tragem din niste exemplare asemanatoare lor, doar de aceea s-au si descoperit toate ramasitele celor despre care se spune ca ar fi stramosii nostri si de aceea sunt atatea asemanari intre oameni si maimute.
0

#9 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 21 June 2008 - 08:55 PM

View PostProfu, on Jun 21 2008, 04:32 PM, said:

si daca nu se poate demonstra nimic, la ce ceri argumente ?

pai ca ma distreaza cum oamenii sar si apara unele teorii pt care nu pot nici macar baga mana in foc...ideea era sa lase loc de mai mult..caci multi nu realizeaza ca practic argumentele lor nu demonstreaza in esenta nimic :)
0

#10 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 21 June 2008 - 11:07 PM


o mica intrebare de la nemuritorul Noica..."cum e cu putinta ceva nou" pentru mintea umana din elemente prestabilite?...si atunci se clarifica totul...
0

#11 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 22 June 2008 - 09:14 AM

View Posttake_this_waltz, on Jun 21 2008, 09:55 PM, said:

pai ca ma distreaza cum oamenii sar si apara unele teorii pt care nu pot nici macar baga mana in foc...ideea era sa lase loc de mai mult..caci multi nu realizeaza ca practic argumentele lor nu demonstreaza in esenta nimic :)

acelasi lucru e valabil si pentru tine.

fiecare lasa cat loc vrea. la urma urmei toate aceste discutii sunt niste bule de sapun care tin putin si se sparg pe nesimtite.
si la un moment dat TOTI murim si se-alege praful de "conceptii, principii, etc" care erau ale NOASTRE si pe care le luam cu noi.

deci atat timp cat spatiul lasat de mine sau de tinesau de altcineva nu afecteaza in vreun fel adevarul, pe care oricum nu-l cunoastem inca, nu vad de ce te-ar distra pe tine chestia asta.

pe mine stii ce ma distreaza ? aroganta si lejeritatea cu care...hm...."unii oameni" sunt amuzati asa, de toate alea, cum ar fi de faptul ca unii sunt partizani la o idee "Fara argumente".

asa cum porcaria aia de religie isi fundamenteaza aproape toata dogma pe "crede si nu cerceta" nu vad ce m-ar opri pe mine sa cred ca omul e evoluat, fara niciun fel de argument in plus fata de cele date deja.
0

#12 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 22 June 2008 - 11:01 AM

bine , Profule..insa daca nu aveai argumente nu inteleg de ce ai mai postat..ca doar asta era conditia pusa de mine..of of.. parca proful trebuia sa invete pe altii sa citeasa de mai multe ori enuntul problemei..si abia apoi sa traga o concluzie, daca se poate..bineinteles.
Si nu inteleg de ce ai intors-o catre religie..chiar nu inteleg..exista atatea alte teorii prin care s-ar spune ca s-a fundamentat omul incat..hmmm .
si cu asta am incheiat discutia ca vad ca nu te poti abtine din a o lua ca pe ceva personal.
0

#13 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 22 June 2008 - 04:42 PM

si tu nu te poti abtine sa nu pricepi ca nu eu trebuie sa vin cu vreun argument, pentru ca nu e teoria mea
e chiar atat de greu ? teoria aia a fost emisa un nene si oamenii de stiinta ii aduc imbunatatiri, adaugiri, etc...

si apropo, nu mai pune "conditia" ca toata lumea sa vina cu argumente, cand doua posturi mai jos spui ca nu se poate argumenta...denota incoerenta in gandire/exprimare, etc...

o zi buna
0

#14 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 22 June 2008 - 04:50 PM

View PostProfu, on Jun 22 2008, 03:42 PM, said:

si tu nu te poti abtine sa nu pricepi ca nu eu trebuie sa vin cu vreun argument, pentru ca nu e teoria mea
e chiar atat de greu ? teoria aia a fost emisa un nene si oamenii de stiinta ii aduc imbunatatiri, adaugiri, etc...

si apropo, nu mai pune "conditia" ca toata lumea sa vina cu argumente, cand doua posturi mai jos spui ca nu se poate argumenta...denota incoerenta in gandire/exprimare, etc...

o zi buna

ok, cum zici tu.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users