FamousWhy.ro Forum: Mihai Eminescu - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Mihai Eminescu Luceafărul Poeziei Româneşti

#1 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 04 March 2008 - 01:21 PM


Posted Image




Mihai Eminescu s-a născut la data de 15 ianuarie 1850, sub numele de Mihail Eminovici. Este un poet romantic, cel mai mare poet al literaturii române. Printre cele mai celebre poezii ale sale amintim: Luceafărul, Odă în metru antic şi cele 5 Scrisori. A scris idile (Sara pe Deal), elegii (O, mamă!), ode, nuvele (Sărmanul Dionis), şi are şi un roman neterminat care se numeşte Geniu Pustiu.
Iubirea dintre el şi Veronica Micle (pe care o cunoaşte în Viena) este una dintre cele mai cunoscute poveşti de dragoste din istorie. Deşi ei nu au putut fi niciodată împreuna, au corespondat până la sfârşitul vieţii lor, Veronica decedând la un an după Eminescu. Faptul că ea era muza lui (după cum susţine şi poetul) o face să fie extrem de valoroasă. S-a conceput şi o carte "Corespondenţa inedită dintre Mihai Eminescu şi Veronica Micle" în care, după cum spune şi titlul ei, se află toate scrisorile pe care aceştia şi le-au adresat, scrisori care dezvăluie iubirea pasională şi furtunoasă dintre cei doi.
Eminescu a activat în societatea literară Junimea şi a fost editor al ziarului Timpul, ziarul oficial al Partidului Conservator.
În ultimii săi ani, a suferit de psihoze maniaco-depresive. În 1883, în România, el a mai fost diagnosticat şi cu sifilis. George Călinescu a scris în biografia poetului că a asuferit de acea boală încă de când avea 20 de ani; totuşi, un alt diagnostic a fost dat în Viena tot în anul 1883, diagnostic care menţiona depresia însă nu spunea nimic despre sifilis. În 1884, el se întoarce în România şi pare să fie sănătos. Începând cu 1886, el începe să primească injecţii cu mercur, tratamentul tradiţional pentru sifilis în acea perioadă.
Eminescu a murit în spital, la data de 15 iunie 1889. Autopsia sa a fost slab efectuată, aşa că adevărata cauză a morţii lui rămâne un mister. Este înmormântat la cimitirul Bellu din Bucureşti.
Poeziile sale îi impresionează şi în prezent, pe toţi care îi citesc opera, de la simpli cititori, până la veritabili critici literari. Mteodele pe care le folosea în crearea poeziilor sale sunt complicate şi bine alese. Figurile de stil sunt unice în literatura română. Muzicalitatea versurilor este atât de deosebită încât îi face pe mulţi să se minuneze.
Eminescu, prin vasta şi minunata sa operă, trăieşte veşnic.

0

#2 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 21 June 2008 - 03:36 PM

Mai, il recunosc ca si pe un mare poet insa nu cred ca e suficient atat ca sa fi cu adevarat un poet..de suflet.
Pe mine ma lasa rece , nu consider ca a scris pentru oameni, precum zice, ci pentru el..pentru ca era un geniu si tipic geniilor nu s-a putut abtine .. o demonstreaza mai ales faptul ca era extrem de orgolios si avea foarte putine valori ..virtuti..

Exceptie facand poeziile despre natura..aici, nu am ce comenta, e sincer .
0

#3 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 28 August 2008 - 12:43 PM

sincer, niciodata nu mi-au placut poeziile lui eminescu.

il apreciez ca om, ca a ajuns departe si a facut romania cunoscuta in domeniul poeziei, dar pe mine nu ma atrag poeziile lui.
0

#4 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 26 September 2008 - 09:45 AM


e parerea voastra. nu toti oamenii sunt romantici, exista si simbolisti, etc. w.gif
0

#5 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Posted 27 May 2009 - 01:09 PM

Imi plac poeziile lui Eminescu, doar ca unele sunt cam siropoase!
0

#6 User is offline   Rhini Icon

  • Gone
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 138
  • Joined: 04-December 08
  • Gender:Not Telling

Posted 03 June 2009 - 04:04 AM

CITAT(take_this_waltz @ Jun 21 2008, 04:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mai, il recunosc ca si pe un mare poet insa nu cred ca e suficient atat ca sa fi cu adevarat un poet..de suflet.
Pe mine ma lasa rece , nu consider ca a scris pentru oameni, precum zice, ci pentru el..pentru ca era un geniu si tipic geniilor nu s-a putut abtine ..


pai prima data oricum scrii pt tine.. e un catharsis artistic . nu cred ca sta cineva inainte de a scrie o poezie hai sa vad cine o sa ma citeasca si sa ii fac sa ma citeasca

bambole.gif
0

#7 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 21 August 2009 - 05:42 PM

eminescu,eminescu,hai eminescu clapping.gif omu asta a avut o pasarica pe creier de a putut sa scrie ce a scris....imi place,ador poeziile lui!
0

#8 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 21 May 2010 - 06:51 PM

toate geniile au avut probleme de gandire, de mentalitate...au avut lipsuri in anumite domenii si au excelat in altele.
in prezent daca vreun om normal se remarca, o face datorita faptului ca se drogheaza sau bea...in starea aceea ajungi sa cunosti strafundurile gandirii tale. de aceea multi cantareti ajung dependenti de droguri...de acolo le vine inspiratia. In schimb, cei care s-au remarcat pe cale "curata" au avut alte probleme. De exemplu Freud a avut mici traume in copilarie, Eminescu a suferit de acea dementa(sau cum se numea), sub influenta careia a scris poezii valoroase.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users