FamousWhy.ro Forum: Idealismul - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Idealismul

#1 User is offline   Khristine Icon

  • Pardonne-moi ce caprice d'enfant...
  • Pip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 92
  • Joined: 10-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Jeux Interdits
  • Interests:Rafturi prafuite & Co.

Posted 19 February 2008 - 03:25 AM


Idealismul este ceea ce precede experienţa. Cinismul este ceea ce o urmează. David T. Wolf

Idealism = orientare fundamentala in filosofie, care in opozitie cu materialismul, considera constiinta, gandirea si ideile ca factor primordial, ca esenta a existentei, iar materia, natura ca factor secund, derivat, ca mod de manifestare, de fenomenalizare al acestei esente ideale. Idealismul pune la indoiala sau neaga posibilitatea cunoasterii lumii materiale sau respinge radical interpretarea cunoasterii ca proces reflectoriu, ca reflectare ideala in plan subiectiv a realitatii obiective.

Trecand dincolo simpla definitie filozofica... Nu vreau sa-l discutam la nivel de viziuni ale diversilor filozofi, ci ca o filozofie de viata, buna sau rea... Ne facem idealismul nefericiti?
Putem oferi idealismului o definitie generala pe care mai apoi sa o aplicam fiecarui om? Sau fiecare avem propria notiune despre idealism?
Exista idealisti fericiti?

Din punctul meu de vedere.. definirea idealismului ca mod de viata al fiecaruia este pur relativa. Idealul meu poate fi unul de neatins ..idealul celui de langa mine poate fi dat de faptul ca soarele rasare in fiecare dimineata..chiar si atunci cand nu il vedem.

Imi spunea cineva ca putem vorbi de idealism doar atunci cand ne referim la lucruri irealizabile. Asa sa fie?
0

#2 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 23 February 2008 - 12:58 PM


Poti fi idealist din punct de vedere mental si foarte practic din punct de vedere material. Iar idealismul nu trebuie neaparat sa te faca si nefericit. Mai degraba dezamagit...
0

#3 User is offline   Khristine Icon

  • Pardonne-moi ce caprice d'enfant...
  • Pip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 92
  • Joined: 10-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Jeux Interdits
  • Interests:Rafturi prafuite & Co.

Posted 28 February 2008 - 07:59 AM

View PostQvoVadis, on Feb 23 2008, 12:58 PM, said:

Poti fi idealist din punct de vedere mental si foarte practic din punct de vedere material. Iar idealismul nu trebuie neaparat sa te faca si nefericit. Mai degraba dezamagit...



Sa inteleg ca materialul ne face fericiti?
0

#4 User is offline   Alias Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 7
  • Joined: 03-February 08
  • Location:In imaginatia ta
  • Interests:Iluzionismul
  • Idolul Meu:Osho

Posted 28 February 2008 - 08:49 AM

View PostKhristine, on Feb 19 2008, 02:25 AM, said:

Idealismul este ceea ce precede experienţa. Cinismul este ceea ce o urmează. David T. Wolf

Trecand dincolo simpla definitie filozofica... Nu vreau sa-l discutam la nivel de viziuni ale diversilor filozofi, ci ca o filozofie de viata, buna sau rea... Ne facem idealismul nefericiti?
Putem oferi idealismului o definitie generala pe care mai apoi sa o aplicam fiecarui om? Sau fiecare avem propria notiune despre idealism?
Exista idealisti fericiti?

Din punctul meu de vedere.. definirea idealismului ca mor de viata al fiecaruia este pur relativa. Idealul meu poate fi unul de neatins ..idealul celui de langa mine poate fi dat de faptul ca soarele rasare in fiecare dimineata..chiar si atunci cand nu il vedem.

Imi spunea cineva ca putem vorbi de idealism doar atunci cand ne referim la lucruri irealizabile. Asa sa fie?


Idealismul ne face nefericiti prin insasi definitia lui , suntem predispusi de a idealiza , iar realitatea este de cele mai multe ori foarte departe de ideal . Daca-i putem da o definitie idealismului ??? La nivel general probabil ca da , la nivel personal sigur .

Idealul meu este unul , al tau este altul ... Aceasta este particularizarea idealurilor ...
0

#5 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 28 February 2008 - 05:10 PM

Ma refeream la fizic, la componenta materiala a fiintei umane.
Cum poti fi practic din punct de vedere fizic? Exemplu: Mental, constientizezi faptul ca ideal este sa mananci ecologic. Practic, bagi o gramada de E-uri in tine. Si zau daca ii mai arde cuiva de idealisme atunci cand digera o mancare gustoasa. Mananci bine, cu pofta si cu mult mai ieftin decat daca ai servi un preparat ecologic, fad si fara gust.
0

#6 User is offline   daianaexposito Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 29
  • Joined: 30-December 10
  • Gender:Female
  • Location:Venetia, Italia
  • Interests:muzica, arta, dragoste, comunicare etc.
  • Idolul Meu:Michela Coppa

Posted 30 December 2010 - 06:30 PM


Buna draga. Eu nu cred ca este rau sa ai un ideal pe care sa-l urmaresti, dar totusi trebuie sa fie unul realizabil, ca daca nu atunci poti sa te distrugi...daca te gandesti la Eminescu, era un mare idealist si a suferit foarte mult, dragostea sa era prea inalta, prea ideala - asta si descrie in poemul Luceafarul - hiperion si catalina nu au fost impreuna, pana la sfarsit el a zis ca in lumea sa de sus se simte nemuritor si rece, iar in lumea catalinei - norocul va petrece. Prin urmare un ideal prea inalt care a produs multa suferinta. Cred ca e mai bine sa avem idealuri realizabile, sa ne bucuram de micile lucruri din viata de zi cu zi, suntem pamanteni - universul e frumos, dar ramane un mister pt noi si e prea greu sa-l descoperim. Trebuie sa ne acceptam pozitia daca vrem sa fim cu adevarat fericiti si sa nu deschidem cutia pandorei. Asa cred eu. Un salut pt toti.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users