FamousWhy.ro Forum: Terapii Naturiste - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Terapii Naturiste cele mai bune ?

#1 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 18 February 2008 - 03:10 PM


V-ati gandit sa le incercati? Cunoasteti cazuri fericite? Asteptam sa le impartasiti si altora :)
0

#2 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 18 February 2008 - 03:17 PM

View Postpinturicchio, on Feb 18 2008, 01:10 PM, said:

V-ati gandit sa le incercati? Cunoasteti cazuri fericite? Asteptam sa le impartasiti si altora :)

Cunosc f multe cazuri fericite cu privire la acest subiect.
Una dintre cele mai bune autoare de carti de specialitate este MARIA TREBEN. Tata le-a folosit chiar si pentru o boala mai complicata cum ar fi pancreatita..si de asemenea pt cura de slabire - care a avut un efect neasteptat de bun. :)
Stiu o prietena care a baut ceai de ...(uf, imi scapa numele) ..si a reusit chiar sa isi regleze menstruatia.
Ce sa mai vorbesc de cosmeticele 'preparate' acasa din diferite ingrediente naturale...si sunt multe altele..am sa revin cu informatii concrete din cartea lui MARIA TREBEN..
:thumbsup:
0

#3 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 21 February 2008 - 08:09 PM


Intr-adevar mastile pentru ten preparate in casa sunt foarte bune. Cred ca toate fetele stiu de masca din galbenus de ou, miere si putina zeama de lamaie. Mierea aplicata si simpla are un efect revigorant pentru ten. Si nu uitati vara orice fruct mancati dati si pe fata.


Fetelor, un tratament naturist pentru anexita stiti?
0

#4 User is offline   andre Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 7
  • Joined: 23-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:lectura, plimbarile prin natura
  • Idolul Meu:nu am

Posted 27 February 2008 - 03:12 AM


terapiile astea naturiste nu sunt in nici un caz baza unui tratment al unei afectiuni grave mai ales! ele doar sustin organismul in fata efectelor secundare ale unui tratament adica sunt mai mult pt intretinere. si nici ele nu pot fi efectuate chiar asa fara nici o investigatie medicala concreta putand da alergii uneori grave, c pot conduce chiar la un soc anafilactic sau consumate in cantitati mari pot da intoxicatii sau otravi organismul. d ex in diabetul zaharat degeaba ii dai cu ceaiuri, voodoo si alte cele daca nu administrezi insulina care este esentiala in acest caz. nici prin gand sa va treaca sa urmati acel logo sau c o fi el din reclamele tv cu "daca apar manifestari neplacute......." stiti si voi. un medicament se administreaza doar dupa c a fost consultat un medic in prealabil si in nici un caz inainte, acest lucru fiind valabil si in cazul tratamentelor clasice si in cel al celor naturiste.
0

#5 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 02 September 2008 - 07:08 PM

prefer sa merg la doctor, sa imi dea un tratament ca lumea, care functioneaza sigur.
0

#6 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 09 September 2008 - 06:55 PM

View Postandre, on Feb 27 2008, 04:12 AM, said:

d ex in diabetul zaharat degeaba ii dai cu ceaiuri, voodoo si alte cele daca nu administrezi insulina care este esentiala in acest caz.

Nimeni nu a spus ca plantele vindeca orice boala, si nu le poti pretinde sa iti redea un picior, daca nu e de unde. Insa exista multe cazuri in care ceaiurile au avut intradevar putere.
De exemplu, mama mea a avut sinuzita si dupa ce a citit in cartea Mariei Treben ca la sinuzita sunt bune compresele cu radacina de Tataneasa, a trecut la treaba. Si-a facut comprese si puroiul i-a iesit afara cand isi sufla nasul, dupa primele doua comprese. Numai plantele, fara nici un alt medicament!
Bolile digestive sunt vindecate 100% de catre ceaiurile din plante medicinale.
Plus multe alte chestii.

In legatura cu alergiile, este si normal sa fie periculoase din punctul asta de vedere, dar cel care vrea sa se apuce de un astfel de tratament, isi poate face un test, sa vada daca nu e alergic la substantele din planta.

View PostDuplicité, on Sep 2 2008, 08:08 PM, said:

prefer sa merg la doctor, sa imi dea un tratament ca lumea, care functioneaza sigur.

si de exemplu, sa iti distrugi stomacul cu antibiotice, in loc sa faci o gargara cu sare (care are efect garantat), in cazul puroiului in gat, nu?
0

#7 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 12 September 2008 - 05:35 PM

^ nu stiu eu ce efect garantat are. nu vreau sa iau "tratamente" naturiste, din ce imi zice mie X si Y ca e bun. spun asta pentru ca in urma cu cateva luni am luat de capu` meu "tratament" si am ajuns la spital mai bolnava decat eram initial...
0

#8 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 30 September 2008 - 07:39 PM

tratament pe bază naturală?
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users