FamousWhy.ro Forum: Dumnezeu In Vechiul Testament - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Dumnezeu In Vechiul Testament

#1 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 11 February 2008 - 12:19 AM


Se vede clar diferenta dintre Dumnezeul Vechiului Testament si cel al Noului Testament. De ce acest lucru?
0

#2 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 13 February 2008 - 03:50 AM

View Postaddict, on Feb 10 2008, 02:19 PM, said:

Se vede clar diferenta dintre Dumnezeul Vechiului Testament si cel al Noului Testament. De ce acest lucru?

In Vechiul Testament Dumnezeu ne-a revelat Legea si Dreptatea Lui. Inca de atunci era promisa Mila lui Dumnezeu pe pamant ca o solutie la problema pacatului.
Vechiu Testament cuprinde Vechiul Legamant facut cu Israel si in Noul Testament este implinirea promisiunii Noului Legamant prin Isus Cristos. Noul Legamant cuprindea intreaga omenire si este o perioada de Har! Harul nu inseamna ca Dumnezeu nu mai este drept, inseamna ca dreptatea Lui si-a implinit-o in Isus Cristos.
Adica pentru ca eu sa nu sufar pentru pacatul meu, a suferit Isus, eu doar trebuie sa accept aceasta gratiere si sa ascult de Dumnezeu.
0

#3 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 13 February 2008 - 09:43 PM

Pai, dupa amintirile mele, Dumnezeul Vechiului Testament era crud, gelos, dar mai ales crud, comparativ cu Noul Testament.

Am gasit cateva chestii in Vechiul Testament care m-au socat:

Sodoma si Gomora:
[...]
# Iar în revărsatul zorilor grăbeau îngerii pe Lot, zicând: „Scoală, ia-ţi femeia şi pe cele două fete ale tale, pe care le ai, şi ieşi, ca să nu pieri şi tu pentru nedreptăţile cetăţii!”
# Dar fiindcă el zăbovea, îngerii, din mila Domnului către el, l-au apucat de mână pe el şi pe femeia lui şi pe cele două fete ale lui
# Şi, scoţându-l afară, unul din Ei a zis: „Mântuieşte-ţi sufletul tău! Să nu te uiţi înapoi, nici să te opreşti în câmp, ci fugi în munte, ca să nu pieri cu ei!”
# Iar Lot a zis către Dânşii: „Nu, Stăpâne!
# Iată sluga Ta a aflat bunăvoinţă înaintea Ta şi Tu ai făcut milă mare cu mine, mântuindu-mi viaţa; dar nu voi putea să fug până în munte, ca să nu mă ajungă primejdia şi să nu mor.
# Iată cetatea aceasta este mai aproape; să fug acolo şi să mă izbăvesc. Ea e mică şi-mi voi scăpa acolo viaţa prin Tine!”
# Şi i-a zis îngerul: „Iată, îţi cinstesc faţa şi-ţi împlinesc acest cuvânt, să nu pierd cetatea despre care grăieşti.
# Grăbeşte dar şi fugi acolo; că nu pot să fac nimic până nu vei ajunge tu acolo!” De aceea s-a şi numit cetatea aceea Ţoar.
# Când s-a ridicat soarele deasupra pământului, a intrat Lot în Ţoar.
# Atunci Domnul a slobozit peste Sodoma şi Gomora ploaie de pucioasă şi foc din cer de la Domnul
# Şi a stricat cetăţile acestea, toate împrejurimile lor, pe toţi locuitorii cetăţilor şi toate plantele ţinutului aceluia.
# Femeia lui Lot însă s-a uitat înapoi şi s-a prefăcut în stâlp de sare.
# Iar Avraam s-a sculat dis-de-dimineaţă şi s-a dus la locul unde stătuse înaintea Domnului
# Şi, căutând spre Sodoma şi Gomora şi spre toate împrejurimile lor, a văzut ridicându-se de la pământ fumegare, ca fumul dintr-un cuptor.
# Dar, când a stricat Dumnezeu toate cetăţile din părţile acelea, şi-a adus aminte Dumnezeu de Avraam şi a scos pe Lot afară din prăpădul cu care a stricat Dumnezeu cetăţile, unde trăia Lot.
# Apoi a ieşit Lot din Ţoar şi sa aşezat în munte, împreună cu cele două fete ale sale, căci se temea să locuiască în Ţoar, şi a locuit într-o peşteră, împreună cu cele două fete ale sale.
# Atunci a zis fata cea mai mare către cea mai mică: „Tatăl nostru e bătrân şi nu-i nimeni în ţinutul acesta, care să intre la noi, cum e obiceiul pământului.
# Haidem dar să îmbătăm pe tatăl nostru cu vin şi să ne culcăm cu el şi să ne ridicăm urmaşi dintr-însul!”
# Şi au îmbătat pe tatăl lor cu vin în noaptea aceea; şi în noaptea aceea, intrând fata cea mai în vârstă, a dormit cu tatăl ei şi acesta n-a simţit când s-a culcat şi când s-a sculat ea.
# Iar a doua zi a zis cea mai în vârstă către cea mai tânără: „Iată, eu am dormit astă-noapte cu tatăl meu; să-l îmbătăm cu vin şi în noaptea aceasta şi să intri şi tu să dormi cu el ca să ne ridicăm urmaşi din tatăl nostru!”
# Şi l-au îmbătat cu vin şi în noaptea aceasta şi a intrat şi cea mai mică şi a dormit cu el; şi el n-a ştiut când s-a culcat ea, nici când s-a sculat ea.
# Şi au rămas amândouă fetele lui Lot grele de la tatăl lor.
# Şi a născut cea mai mare un fiu, şi i-a pus numele Moab, zicând: „Este din tatăl meu”. Acesta e tatăl Moabiţilor, care sunt şi astăzi.
# Şi a născut şi cea mai mică un fiu şi i-a pus numele Ben-Ammi, zicând: „Acesta-i fiul neamului meu”. Acesta e tatăl Amoniţilor, care sunt şi astăzi.

Incest anyone?

Cartea Judecatorilor, cap. 19
[...]
14. Şi au mers ei [barbat si femeie] şi au ajuns aproape de Ghibeea şi, când au ajuns la Ghibeea lui Veniamin, a asfinţit soarele.
15. şi s-au abătut într-acolo, ca să meargă să rămână în Ghibeea. Şi au venit şi au rămas în uliţa cetăţii, căci nimeni nu i-a chemat În casă ca să-i găzduiască.
16. Iată însă că venea un bătrân de la lucru din câmp, seara; acesta era de neam din Muntele Efraim şi trăia în Ghibeea. Iar locuitorii din cetatea aceasta erau din fiii lui Veniamin.
17. Şi ridicându-şi ochii săi, văzu un trecător pe uliţa cetăţii; şi a zis bătrânul: "Încotro mergi şi de unde vii?"
18. A zis acela: "Noi mergem de la Betleemul Iudei la muntele lui Efraim, de unde sunt eu; am fost la Betleemul Iudei şi acum mă duc la casa Domnului; dar nimeni nu mă cheamă în casă;
19. Noi avem şi paie şi nutreţ pentru asinii noştri; de asemenea pâine şi vin pentru mine şi pentru roaba ta şi pentru sluga aceasta a robilor tăi; n-avem nevoie de nimic".
20. Atunci bătrânul a zis: "Fiţi liniştiţi; toate lipsurile rămân asupra mea, numai să nu rămâi în uliţă!"
21. Apoi l-a dus în casa sa şi a dat nutreţ asinilor lui, iar ei şi-au spălat picioarele şi au mâncat şi au băut.
22. Dar după ce s-a veselit inima lor, iată locuitorii cetăţii, oameni desfrânaţi, au înconjurat casa, bătând în uşă şi zicând bătrânului, stăpânul casei: "Scoate pe omul care a intrat în casa ta, ca să-l cunoaştem".
23. Atunci stăpânul casei a ieşit la ei şi le-a zis: "Nu, fraţii mei, să nu faceţi rău omului, de vreme ce a intrat în casa mea, să nu faceţi această ticăloşie!
24. Iată, eu am o fiică fecioară şi el are o concubină; vi le voi scoate, ca să le cunoaşteţi pe ele şi să faceţi cu ele ce vă place; iar cu omul acesta să nu faceţi această nebunie!"
25. Dar ei n-au voit să-l asculte. Atunci omul a luat pe concubina sa şi a scos-o în uliţă. Iar ei au cunoscut-o pe ea şi şi-au bătut joc de ea toată noaptea până dimineaţa, şi la ivirea zorilor au părăsit-o.
26. Şi în revărsatul zorilor a venit femeia şi a căzut înaintea uşii casei omului aceluia, la care era stăpânul ei şi a zăcut acolo până s-a făcut ziuă.
27. Stăpânul ei însă s-a sculat dimineaţa, a deschis uşa casei şi a ieşit, ca să plece în drumul său; şi iată concubina sa zăcea la uşa casei, şi mâinile ei erau pe prag.
28. Atunci el i-a zis: "Scoală să mergem!" Dar n-a primit nici un răspuns, pentru că murise. Atunci el a pus-o pe un asin şi s-a ridicat şi a plecat la casa sa.
29. Iar dacă a ajuns la casa sa, a luat un cuţit şi, apucând pe concubina sa, a tăiat-o bucăţică eu bucăţică în douăsprezece părţi şi le-a trimis în toate hotarele lui Israel.
30. Tot cel ce vedea acestea zicea: "N-a mai fost, nici nu s-a mai văzut ceva asemenea din zilele ieşirii fiilor lui Israel din ţara Egiptului, până în ziua aceasta". Iar oamenilor trimişi din partea sa le dăduse poruncă, zicându-le: "Aşa să spuneţi la tot Israelul: A mai fost oare cândva asemenea cu aceasta? Luaţi seama la aceasta, sfătuiţi-vă şi hotărâţi!"

:/
0

#4 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 14 February 2008 - 12:59 AM

View Postaddict, on Feb 13 2008, 11:43 AM, said:

Pai, dupa amintirile mele, Dumnezeul Vechiului Testament era crud, gelos, dar mai ales crud, comparativ cu Noul Testament.

Am gasit cateva chestii in Vechiul Testament care m-au socat:

Sodoma si Gomora:


Incest anyone?

Cartea Judecatorilor, cap. 19

Pai in Vechiul Testament Dumnezeu S-a descoperit omului prin Israel. Nu Dumnezeu este crud, ci pacatul! Pacatul ucide oameni!
Daca un detinut este condamnat la moarte, nu este vinovat judecatorul, ci inculpatul.
Dumnezeu in dreptatea Lui pedepseste si asta vedem in Vechiul Testament. Totusi ne este descoperita si Mila Lui in Isus Cristos Domnul in Noul Testament!
Nu sunt doi Dumnezei diferiti, ci este Unul Singur care are doua Legaminte diferite!
Vechiul Legamant a fost incalcat si Dumnezeua facut un Nou Legamant nu doar cu evreii, ci si cu noi Neamurile.
Prin Evrei Dumnezeu vroia sa faca de cunoscut si Neamurilor binecuvantarea ce-o avea de dat omenirii. Evreii insa au incalcat Legamantul si au ajuns atat de mandrii incat se considerau superiori si devenisera egoisti.
Dumnezeu le-a vorbit prin proroci si le-a promis un Legamant Nou in care sa fie cuprinse si Neamurile, un Legamant prin Isus Cristos, care avea sa coste sange, insa nu sangele animalelor sau oamenilor, ci Insusi Sangele lui Dumnezeu!
0

#5 User is offline   veverita Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 28
  • Joined: 03-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Satu Mare

Posted 11 September 2008 - 09:08 AM

View Postcioanas, on Feb 14 2008, 01:59 AM, said:

nu sangele animalelor sau oamenilor, ci Insusi Sangele lui Dumnezeu!

Cred totusi ca este vorba de sângele Fiului lui Dumnezeu. Dumnezeu este spirit. Si nu el si-a dat viata pentru noi, ci a trimis pe Fiul sau, ca prin jertfa lui sa fie rascumăarat omul din pacat si moarte.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users